Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Cudno ponasanje Zlatnih ribica-drhtanje, skrivanje,jurnjava. Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
SilverDragon
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 09 Mar 2015
Poruke: 6
Lokacija: Banja Luka-BIH

PorukaPoslao: Pon Mar 09, 2015 7:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima

http://www.akvarijum.org/forum.....tml#206531

Ovde sam se u kratko predstavio i opisao kakav akvarium imam.
Imam neobican problem. Mozda i nije a mozda i jeste. Ribice mi se odnedavni nekontrolisano skrivaju kad me vide.
Pocnu da drhte i skupe se sezajdno ispod filtera ili na neko tamno mjesto. Monasaju se ako da se prave mrtve.
Nisam nigdje na forumu uspio da nadjem slicnu temo pa mi treba pomoc sta da radim?

Da pojasnim ptethodnu situaciju:
-ribice su mi se pocele ceskati kao da ponovo imaju ICH iako nije bilo vidljivih bijelih tackica
-preventivno sam poceo terapiju sa dodavanjem soli (5 supenih kasika na 110L)
-nakon 3 dan cesanje nije prestajalo
-poceo sam onda terapiju sa plavim kapima koje sam koristio za predhodno izlijecenje od ICH-a
-uginula mi je iznenada jedna ribica koja je bila stara oko 4,5 godine (koja je bila vec jednom zarazena sa ICH-om)
-nakon toga sam iz preventivnih razloga sa 23 stepena podigao temperaturu vode na 27 stepeni i nastavio terapiju
narednih 7 dana prema uputstvu (20 kapi prvi dan, 10 kapi 3 dan, 5 dan 5 kapi i 7 dan zamjenio 50% vode koja je prethodno odlezala 18H)
i vrati novi aktivni ugalj da ocisti vodu od ostalih hemilalija
-da napomenem da sam 6 dan iskljucio grijac kako bi temperatura vode se spustila sa 27 na 24 stepene u roku od 24h da bi na kraju kad sam zamjenio vodu teperatura bila optimalnih 22 stpena.
Takodje, da napomenem da su ribice koje sada imam kupljene kada sam i dobio kavarium odprilike prije 5-6 mjeseci i bile su duzine oko 4-5cm.

Nadam se da sam bi dovoljno detaljan. Molim za pomoc jer ne zelim da izgubim ostale ribice.
Pokusacu da stavim i snimak kako bi priblizio situaciju.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Mar 09, 2015 7:18 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

SilverDragon
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 09 Mar 2015
Poruke: 6
Lokacija: Banja Luka-BIH

PorukaPoslao: Pon Mar 09, 2015 7:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo ga i snimak.

https://www.youtube.com/watch?v=pQx975sKJdA&feature=youtu.be
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Pon Mar 09, 2015 8:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uopšte se ne razumem u te ribe ali preventivno se drži čista voda, menja voda, pravilna ishrana ... ne leči se preventivno nikada. U principu si napisao sve šta ne treba raditi a ribe su ti pod stresom možda i zbog prljavog filtera koji im pravi nepotrebnu buku ili prejakog svetla ili prljave podloge koja je izvor bolesti ili ... ko će to da zna. Sama slika ribe bi više pomogla.
Šta su Vam to ljudi plave kapi i iskustvo u lečenju, ja stvarno nisam ništa nikad uspešno izlečio, ugine odmah posle, sva sreća nemam iskustva.
Evo ti link kanala pa se baci na gledanje:
https://www.youtube.com/channel/UC7azsssU_6geqrRmi-iuGLQ
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
jovica
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2012
Poruke: 2547
Lokacija: Smederevo

PorukaPoslao: Pon Mar 09, 2015 8:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

http://www.akvarijum.org/forum.....19758.html

Kako odrzavas akvarijum?
Kao sto sam i pretpostavio, jako losa filtracija. Mozda ih malo vise hranis, ako ne vrsis redovne izmene dela vode, eto tebi bakterijske opterecenosti vode, i krece cesanje, raspadanje peraja i uginuca. Pogotovu sto su ti ribe u zadnjih nedelju dana bile izlozene konstantnom stresu sa temperaturom, lecenjem, izmenom 50%...
Sad je najbitnije da ustalis uslove u akvarijumu. Sigurno si pobio sve korisno sto se tice bioloske filtracije, i sad ti ta nepaznja dolazi na naplatu.
Nemoj da ih hranis 2 dana. Zatim kreni po jednom dnevno da im dajes da jedu. Umereno. U medjuvremenu izmena 1/5 vode na 4-5 dana odstajalom cesmusom. Temperatura vode koju sipas u akvarijum pri zameni ne sme da bude hladnija ili toplija vise od +/-2 stepena.
Takodje da znas za u buduce, svako povecanje ili smanjenje temperature koje izvodimo u akvarijumu ne sme da bude vece od +/-2 u toku 24h. Znaci ako treba podici temperaturu za 4 stepena, povecavacemo 2 dana po 2 stepena, kako bismo izbegli prevelike oscilacije temperature i sto vise smanjili stres riba. Jer stres je glavni uzrocnik pada imuniteta kod riba, a samim tim i pojave mnogih bolesti koje lako napadaju ribe sa slabim imunitetom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
SilverDragon
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 09 Mar 2015
Poruke: 6
Lokacija: Banja Luka-BIH

PorukaPoslao: Pon Mar 09, 2015 9:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sto se tice mjenjaj vode gotova svaki vikend sam mjenjao oko 30 do 40 litara vode koja je odstojala najmanje 12 hh kako bi dostigla kucnih 22 stepena i ispari hlor a vod u akvarijumu mi nije prelazila 23 stepena. Sve ove muke su izgleda pocele kada sam jedan vkend preskocio da izmjenim vodu misleci da ce moci izdrzati 15 dana bez problem jer mi je kolega rekao da on nikada nije mjenjao vise od 2 puta mnjesecno vodu. Od njega sam naslijedio akvarijum sa kometom koja mi je i nedavno uginula zbog neznanja. Sad Svak pocetnicka greska se skupo placa.Sto se tice buke filtera,do sada nisam imao problema jer se ustvari on ne cuje a pumpa za zrak radi nesto bucnije. Koliko imam ribice ta buka i zvuk im nije smetao. Sada nakon uginuca najvece i najstarije ribe pocinje cudno ponasanje.Nisam siguran da je to problem. Prije da sam zeznuo sa spustanjem temperature. Dizao sam je po pravilu 4 stepena 2 dana ali kada sam spustao to sam uradio za jedan dan. Mislim da sam ih tim dobro stresao.Ni jedan os simptoma ne mogu da identifikujem koji su u prethodnom odgovoru napisana. Pokusacu da uslikam ribice. Bice to pravi iyazov jer ih ne mogu uhvatiti dovoljno dtaljno. Jos da kazem da sam ih hranio 2 puta dnevno po jako malo hrane ali bez prethodnog natapanja listic.Procitao sam na forumu da je za njih to lose jer one se trebaju hraniti u vodi a ne da po vrhu vode hvataju zrak.Znaci mnogo gresaka.Pokusavam ih ispraviti cim prije. Javim se cim uspijem uslikati ribice.Veliko hvala na dosadasnjoj pomoci.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Pon Mar 09, 2015 9:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pazi, ja ne volim zlatne ribe za akvarijum ali imaš bar nekakvu litražu.
To što je kolega rekao i šta je radio ne mora ništa da znači. Imaš na forumu o njima, imaš na netu pa se malo informiši.
Inače buka je za ribe jedna čudna stvar, ima veze i sa fizikom i kako se zvuk prenosi kroz vodu itd... tako da veruj da ono što ti ne čuješ može njima mnogo da smeta. A inače, pumpi se radni vek jako produžava redovnim pranjem na mesec-dva, posebno kada radi u uslovima velikog prljanja vode. Pumpa za vazduh inače ne radi u akvarijumu za razliku od ove.
Dao sam ti link yotube kanala gde imaš kako se formira akvarijum za njih.
Inače možeš slobodno da dodaš i slaba ishrana kao mogućnost jer one nisu u stanju da svare više od 25-30% unete hrane, zato i puno i često jedu. Zato im treba i česta i velika izmena vode i dobra filtracija i dno bez podloge ... Ja bih tu ubacio i malo amazonaca i ne bi brinuo onda mnogo oko hrane.
Shvati ovo kao možda i pogrešan savet, nemam iskustva sa zlatnim. Imam neke malo veće ribe, dobra filtracija, skoro 40% vode nedeljno pravo sa česme (podesiš prvo temperaturu približno akvarijmskoj), redovno pranje pumpe čim primetim da malo oslabi i ekipa komunalaca obavezno.


Poslednji izmenio nesa69 dana Pon Mar 09, 2015 9:44 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

Razlog izmene nesa69: progutao slova
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
SilverDragon
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 09 Mar 2015
Poruke: 6
Lokacija: Banja Luka-BIH

PorukaPoslao: Uto Mar 10, 2015 8:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zahvaljujem se na savjetima.
Sto se tice ciscenja filtera to radim kada god mijenjam vodu, sto zanci svakih 7 dana. Da to nije mozda precesto?
Mislio sam ubaciti barem 3-4 Corydoras da mi ciste dno ali i zlatne ribice konstanto kopaju po dnu i kupe hranu koja padne na dno.
Interesuje me da li su Corydoras dobar izbor?
Zbog nastale situacije sam poceo sa pracenjem ponasanja ribica detaljnije.
Sinoc kada sam ugasio svjetlo lagano su se oslobodile i bez straha pocele plivati po citavom akvarijumu.
Jutros, prije paljenja svjetla, situacija je bila ok. Plivaju i uzivaju. Kada sam upalio svjetlo ponovo je nastala frka i trka kao i sakrivanje po coskovim uz drhtanje.
Upalio sam samo jednu od 3 neonke kao sto to obicno radim kako ne bi imali odmah previse svjetla zbog soka ili slicno. a onda kada krenem na posao plaim im
i drugu neonku da bi po povratku upalio trecu koja bi radila 2-3 sata dnevno i onda sve ponovo unazad 2,1 i gasenje oko 9-10h navece.
Tako sam do sada radio i nije bilo nekih problema barem ne meni vidljivih. Cak, sta vise, kada kod sam palio rasvjetu one bi isplivale na povrsinu trazeci hranau
a sada to ne rade. Ne znam da li je dobro da im sada u ovakvom stanju ubacujem jos ribica cistaca kako ih ne bi dodatno izlozio stresu?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Uto Mar 10, 2015 12:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Za njih nije prečesto pranje sa obzirom koliko je to mali i slab filter.
Inače nisam pričao o pranju filtera nego o pranju pumpe, otvoriš poklopac, opereš impeler (propeler) osovinu i kučište.
Puževe, tj. amazonce, nemoj korije sa njima, ne ide to zajedno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
SilverDragon
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 09 Mar 2015
Poruke: 6
Lokacija: Banja Luka-BIH

PorukaPoslao: Uto Mar 10, 2015 6:59 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Razumo sam sada na sta mislis.Jednom mjesecno rastavim kompletno pumpu i operem sve propelere i sta se vec da rastaviti.
Kako objasiti ponasanje ribica da se boje svjetla?
Danas kada sam dosao sa posla mislio sam upaliti jos svjetala ali sam uocio da mi nema ribica.Tacnije sve su se posakrivale u pecini u velikom kamenu koji imam.
Zatim sam ugasio sva svjetla i one su kroz koji minut pocele da plivaju bez problema. Kao da im se nista ne desava.Stavim foliju plavu koju koristim kao svjlosni filter da ublazim itenzitet a one se opet razbjeze.Ponovo ugasim i sve se vraca u normalu. Da nema neka bolest koja im napada nervni sistem ili vid pa im svjetlo smeta? to mi jedino ima smisla.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Početak - Rio 125l savet za odabir ri... MiskoBG Početak u akvaristici 2 Ned Avg 06, 2023 9:48 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa ponasanjem ribica Milivoje Lampa Bolest 11 Pet Jan 27, 2023 12:53 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Gde ima da se kupi ranchu ribica? Weiss Baza Riba 0 Pon Jan 02, 2023 12:17 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Konflikt akvarijumskih ribica outworld Početak u akvaristici 5 Pon Jan 03, 2022 11:34 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Prodaja ribica u leskovcu Nemanjale95 Tražnja 0 Sre Okt 13, 2021 11:41 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License