----------------------------------- peconis Čet Maj 04, 2023 2:06 pm ----------------------------------- Nastavljamo serijal. :D Prevazišli smo gore navedena egzistencijalna pitanja, odlučili da imamo finansijskih uslova i dovoljno slobodno vremena da se bavimo ovim hobijem. Krenuli smo sa istraživanjem, gledanjem videa, iščitavanjem foruma. Šta dalje? Dalje svako po svojoj volji! :D Ali ja mogu skrenuti pažnju na par početničkih greški, koje možda na početku ne deluju kao greške, ali jako brzo dođu na naplatu. Greška br. 1 Impulsivna kupovina gotovog akvarijuma u prodavnici, u basic varijanti. Ušli ste u neku akvarističku radnju i zaljubili se u morski akvarijum. Prodavac vam je prodao priču da sve to može biti vaše po relativno niskoj ceni. Vi ste srećni kupili akvarijum i sve što u tom paketu dolazi uz njega, napunili, formirali, ubacili prve organizme ali onda polako kreću stvari po zlu. To je uglavnom zato što se ovim početničkim - jeftinijim paketima ne dobija skoro nikakva oprema, nema sumpa i odeljka za filtraciju. Filtracija se svodi na živi kamen, koji zapravo i nije pravi živi kamen, već samo kamen koji je odležao neko vreme u buretu sa morskom vodom. Ovakav sistem nije uvek osuđen na propast, samo je potrebno mnogo više strpljenja i skoro uvek zahteva dodatna ulaganja. Krajnji ishod je dosta skuplji i manje funkcionalan akvarijum ,nego u varijanti kada bi sami isplanirali i kupili opremu za njega. Greška br. 2 Pravljenje akvarijuma u skladu u skladu sa postojećim nameštajem Imate lepu policu kod kuće, i odlučili ste da napravite morski akvarijum koji će stajati baš na njoj. Prilagođavate sve polici, na uštrb veličine akvarijuma i opreme koja će biti u njemu. Ovo je jako česta greška , koju sam i ja na početku napravio. Ishod ovoga uglavnom rezultuje propalom komodom/policom i akvarijumom koji nije sposoban ni za kakvu nadogradnju opremom. Ako je to jedina opcija, treba unpred jako dobro isplanirati sam akvarijum i računati na stvari koje vam u budućnosti mogu zatrebati. Druga strana ovakvog odabira je što uglavnom cenovno ispadne približno kao da ste novi akvarijum i policu isplanirali i napravili od početka. Greška br. 3 Štednja na opremi Planirate da se bavite hobijem gde osnovni organizmi i preparati ( so, bakterije, testovi) koštaju više desetina hiljada dinara. Ali ste ipak odlučili da zadržite stari akvarijum sa ispucalim silikonom, stari kineski grejač, neki lep kamen iz slatkovodnog akvarijuma. Ili stavljali metalne fitinge i ventile na cevi do sumpa, jer su vam namenski bili skupi. Mogu ovako pisati u nedogled, ali poenta je jasna. Sve je ovo recept za havariju, i nije vredno bilo kakve uštede. Greška br. 4 Ne razmatranje sumpa kao opcije za filtraciju Takođe greška koju sam i ja napravio, jer mi je na prvi pogled delovalo nepotrebno komplikovano i skupo. Bilo da se odlučite za akvarijum bez preliva ili akvarijum sa filtracijom sa zadnje/bočne strane akvarijuma, imajte na umu ograničenja koje takvi vidovi filtracije donose. Izbor opreme je daleko manji, prvobitna ušteda može rezultovati skupljom opremom a i samo održavanje akvarijuma je značajno komplikovanije i iziskuje više vremena. To sve utiče na manji izbor organizama koje možete čuvati u akvarijumu, zbog nemogućnosti stvaranja adekvatnih uslova. Greška br. 5 Manji akvarijum radi veće uštede Manji akvarijum u početku može delovati kao velika ušteda, ali kako vreme bude prolazilo i vi napredovali u hobiju, apetiti će porasti pa ćete samim tim dodavati neke zahtevnije organizme i opremu. Pored ograničenja koja dolaze sa manjim akvarijumom od početka ( drastično manji izbor organizama ), jako brzo će ponestati prostora. A oprema kao oprema će slično koštati i za akvarijum od 50l kao i za akvarijum od 200l. Da bi izbegli pravljenje novog i većeg akvarijuma, zamenu opreme i ponovno čekanje da se akvarijum formira i stabilizuje, bolje je od početka isplanirati malo veći ukoliko okolnosti to dozvoljavaju. Takođe, manji akvarijum je dosta nestabilniji i podložniji potencijalnim problemima, zbog manje količine vode i velike oscilacije u parametrima ( ako voda ispari, nešto ugine, prehrani se, korali potrose neki element, itd..). Zaključak: Dobro se informisati i istražiti sve mogućnosti, isplanirati sebi svoj akvarijum u skladu sa mogućnostima. I iskoristi maksimum iz prostora u kome će se nalaziti akvarijum, kao i iz samog akvarijuma i opreme. :D