----------------------------------- becke021 Sre Sep 27, 2017 4:39 pm Da li je ovo ancistrus? ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_68478318_20170828_223802~01.jpg Ja sam bio ubedjen da je ovo ancistrus, ali mi je juce prodavacica rekla da nije, vec da je u pitanju neka riba na slovo g... Neko mi non stop jede echinodorus i ona kaze da je ova ribica krivac. Jel moze neko da mi kaze koja je ovo vrsta u pitanju? ----------------------------------- Aquablueeye Sre Sep 27, 2017 5:21 pm ----------------------------------- Pterygoplichthys gibbiceps Pleko ili Gibiceps kod nas ----------------------------------- amsterdamxxx Sre Sep 27, 2017 6:12 pm ----------------------------------- ∆....to su dve različite ribe... ----------------------------------- becke021 Sre Sep 27, 2017 7:43 pm ----------------------------------- E to je rekla... Hvala! :) ----------------------------------- becke021 Sre Sep 27, 2017 7:47 pm ----------------------------------- Koliko sam procitao imam potencijalnog dzina u akvarijumu... :) Bojim se da ce uskoro morati na usvajanje! ----------------------------------- Lenji Lisac Sre Sep 27, 2017 8:01 pm Re: Da li je ovo ancistrus? ----------------------------------- Ja sam bio ubedjen da je ovo ancistrus, ali mi je juce prodavacica rekla da nije, vec da je u pitanju neka riba na slovo g... becke021 to sto ti je prodavacica rekla je na slovo g.. meni lici na ancistrusa, ali kog to je vec diskutabilno, nego koliko cm ima trenutno riba? Koliko sam procitao imam potencijalnog dzina u akvarijumu... :) Bojim se da ce uskoro morati na usvajanje! ..ne brzaj sacekaj godinu dana da vidis sta je kad poraste, nece ti smetati u akvarijumu.. Pterygoplichthys gibbiceps Pleko ili Gibiceps kod nas Aquablueeye odgovori ti amsterdamxxx, a malo vise da te uputim, bez ljutnje, to su sve Loricariidae ribe iliti oklopni somovi (~700 vrsta), ali se nazalost vode sve pod jednim imenom i to najcesce plekostomus kod nas ukoliko su istog oblika da ne kazem lice na plekostomusa (inace je samo jedan Hypostomus plecostomus), pa su ljudi ubedjeni u jedno a kad poraste ono nesto sasvim drugo, iskreno tu spadam i ja do pre godinu dana kad sam poceo vise da istrazujem.. obelezavaju se i brojevima L-000 ili LDA-000 i ima ih oko ~330 L i ~70 LDA po sadasnjem vodjenju u evidenciji ali pojedini su i pod jednim i pod drugim brojem i jos nije finalan rezultat. Retko koji od njih je cist algojed vecina njih su omnivori. Ancistrusti su jedna pod grupa u celoj prici. Npr. Pterygoplichthys gibbiceps se vodi pod brojem L165 i jedan licni primer dugo sam verovao da ja imam pravog plekostomusa, a sad kad je porastao tj prosle godine kad sam vise istrazivao shvatio sam da imam L-021 tj. Pterygoplichthys pardalisa, mnogo manjeg u rastu, inace prepoznavanje je po gornjem ledjnom/dorzalnom peraju koliko ima kostiju/hrskavica na njemu, kao i na drugim perajuma i koliki je njihov broj, nije tesko samo se mora istraziti sta cuvas kao ljubimca. S oprostenjem za.. :offtopic: ----------------------------------- becke021 Sre Sep 27, 2017 9:42 pm Re: Da li je ovo ancistrus? ----------------------------------- becke021 to sto ti je prodavacica rekla je na slovo g.. meni lici na ancistrusa, ali kog to je vec diskutabilno, nego koliko cm ima trenutno riba? Trenutno ima skoro 10cm. ..ne brzaj sacekaj godinu dana da vidis sta je kad poraste, nece ti smetati u akvarijumu.. Gledaj, da imam foku manje bi k*njala po akvarijumu od ove ribe... Ko sta radi ona izbacuje po 15cm iz sebe... Pored toga sto mi je pojela vec dva lista echinodorusa, to je jedino sto mi jos smeta kod nje. Inace, ne smeta mi da se mota po akvarijumu, uglavnom se sakriva u 3d pozadinu. Ako ce da mi jede bilje, morace da leti... ----------------------------------- Lenji Lisac Sre Sep 27, 2017 10:50 pm ----------------------------------- Na slici deluje dosta manje zato pitah koja je velicina, ali ako je vec 10ak cm onda je nesto.. e sad trenutno samo mozes da ustanovis da li rase preko 50cm ili manje od 50cm i to da mu proveris gornje ledjno peraje ukoliko ima ispod ili 8 hrskavica/kostiju kojim siri ledjno peraje raste preko 50cm ukoliko ima preko 8 raste manje od 50cm, ali za potpunu indentifikaciju moraces da sacekas da poraste makar ~20cm. Da jede biljke, ne mogu nista da ti kazem jer ne znam koji je L, ali da li ih busi to stoji i samo sirokolisne, tako da ti on jeste krivac za rupe koje su nastale. Sad listam i vidim da ti akvarijum uopste nije za njega tako da ako mozes vrati ga odakle si ga uzeo i zameni za nesto manje (drugu vrstu koju vec imas jatnu) ili u krajnjem slucaju pokloni nekome ko moze da mu obezbedi prostor za lepo razvijanje. ----------------------------------- becke021 Sre Sep 27, 2017 11:09 pm ----------------------------------- Sad listam i vidim da ti akvarijum uopste nije za njega tako da ako mozes vrati ga odakle si ga uzeo i zameni za nesto manje (drugu vrstu koju vec imas jatnu) ili u krajnjem slucaju pokloni nekome ko moze da mu obezbedi prostor za lepo razvijanje. On je poslednji od 3 ribe koje sam dobio uz akvarijum (lisicu sam poklonio, japanka nije bila te srece...). Svakako cu gledati da ga poklonim nekome, jer sam svestan da je prerastao moj akvarijum i ne uklapa se u to sto zelim da imam u njemu. Zato i zelim da saznam koja je vrsta kako bih mogao da napisem sta poklanjam, da ne bude poklanjam ancistrusa, a ono som od pola metra! :) Kako god, uskoro ce se naci u sekciji pokljanjam! ;) ----------------------------------- nesa69 Čet Sep 28, 2017 3:55 pm ----------------------------------- Meni se čini da su ti dobro rekli u radnji, gibiceps. Evo ti kako je moj izgledao: http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_63908379_IMG_0771-copy.jpg Ili ga hrani ili ga poklanjaj, šteta za prelepu ribu da ne znaš šta bi sa njom. Ovaj je poklonjen na nekih 15-20cm posle manje od godinu dana. ----------------------------------- vlajko :) Čet Sep 28, 2017 8:36 pm ----------------------------------- e da nisam procitao temu i dalje bi mislio da imam ancitrusa :) http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_136965774_20170902_195913525.jpg kod mene je 4 mececa i dugacak kolko sam uspeo da ga izmerim 13cm, kupljen je dok je bio mali 2-3cm e sad videcu dokle moze da raste, mada bilo bi pozeljno da ne predje 15 :) ----------------------------------- becke021 Pet Sep 29, 2017 10:00 pm ----------------------------------- Kakav tuzan kraj price... Danas sam trebao da ga poklonim jednom clanu i kada sam hteo da ga uhvatim u mrezicu, uspeo je da se nekako zaglavi u 3d pozadinu i da iscepa i gornje i zadnje peraje toliko da jadnicak nije mogao vise da pliva. Da mi je neko pricao, ne bih mu poverovao. I tako do kraja, umesto u novi dom, zavrsio je u nesretnoj wc solji... :( Pored njega, ostade danas i bez jednog ocelifera, ali to sam pisao u drugoj temi. ----------------------------------- Serene Sky Sub Sep 30, 2017 2:40 am ----------------------------------- Sa počastima ka Crnom moru zaplivao je zadnji put. :cry: Uuuuu... sad ćeš biti grđen od mnogih. Niko odgovoran sa fromuma dok piše ne baca ribu u WC šolju. Divim se tvojoj hrabrosti: "Sa ponosom i dostojanstvom povukao sam kanap i voda je potekla!" Iskrenost je mač sa dve oštrice. Trebao si reći da si ga stavio u plastičnu kesu, kesu u aluminijumsku kutiju, kutiju bacio u kontejner za đubre i potom kontejner zatrpao zajedno sa kamionom 5m ispod zemlje da se slučajno nešto ne desi ribama u okolini. Ako nije bio mrtav nisi ga trebao bacati, gde je život tu je i nada. ----------------------------------- Dare021 Sub Sep 30, 2017 7:42 am ----------------------------------- a najgore od svega je to što bi mu se peraja vrlo brzo oporavila i zarasla.... ----------------------------------- becke021 Sub Sep 30, 2017 9:14 am ----------------------------------- Ja sam zbog svoje iskrenosti vise puta losije prolazio. Svakako, imao sam dobru nameru, nisam je bacio zato sto sam kasapin, vec da je spasim muka, ali ocigledno je to bilo pogresno. Kao i svakom pocetniku, ovo mi je jos jedna lekcija. Jedino mogu da se nadam se da mi ostali nece zameriti. ----------------------------------- Dare021 Sub Sep 30, 2017 9:36 am ----------------------------------- samo polako,opušteno.... brzopletost je najveći neprijatelj akvarista znaćeš za drugi put, peraja riba mogu da se regenerišu čaki i ako su ostale samo žbice peraja.....samo je potrebno vreme ----------------------------------- Uros Kg Sub Sep 30, 2017 9:47 am ----------------------------------- Sledeci put poslusaj Sky-ja, ja sam mojim ribama napravio malo grobljance ispred kuce, bas sutra dajemo mom albino ancitrusu 40 dana, salim se naravno, da ti ne kvarim temu. Ja imam problem sa belim ancitrusima, 2 su mi uginula za 6 meseci, ali cudno samo beli ancitrusi, ostale ribe, imam i obicne ancitruse sve normalno, samo albino uginuli...