----------------------------------- Likan Ned Sep 22, 2019 5:52 pm Da li se samo meni ovo desava? Mrest gupika u kotilici ----------------------------------- Pozdrav. Procitao sam svaki tekst o mrestu gupika i nisam naisao na nista slicno. Primetio sam da su mi 2 gupike skotne, jedna je bila bas ogromna i ona je u kotilici vec dugo, nije se okotila 2 nedelje a pozadi crna mrlja kao da je postala roza, juce sam nasao gupiku koja je pozadi bila zift crna i debela,kada sam je prebacio i ona je posle sat vrenena izgubila pozadi crnu mrlju (tacku). Citao sam da se po tome vidi da li je ribica skotna ili ne, a ja sam siguran da su moje skotne, ima li neko odgovor na ovo? ----------------------------------- Peku Ned Sep 22, 2019 11:41 pm ----------------------------------- Koliko god bilo zanimljivo da odvajaš ribicu u mrestilicu i tu čekaš male više ćeš imati uspeha ako je jednostavno ostaviš u akvarijumu. Ubaciš neku mahovinu i ricciu; od svakog mresta odrašće ti 10tak gupija. Većina malih će da pobegne u ricciu pa mozeš odatle lako da ih povadiš i ubaciš u akvarijum gde ćeš i gajiti. Ako ćeš da juriš ribu, ubaciš u mrestilicu i okačiš na displej, dobre su šanse da će od stresa posle izbacivanja mladih da ode u neki nebeski akvarijum. Zato je najbolje pustiti gupiku da sama pronadje sigurno mesto i izbaci mlade. ----------------------------------- Likan Pon Sep 23, 2019 10:48 am ----------------------------------- vazi, hvala, potrudicu se da sto gusce zasadim akvarijum da bi malci imaju gde da se sakriju ----------------------------------- sputnik8 Pon Sep 23, 2019 6:20 pm ----------------------------------- Gupy je jedna od riba koju sam godinama odgajao ,posmatrao njene karakteristike, narav, i sve ostalo u vezi nje. Ono što je za tebe bitno kada je okot u pitanju je to da skotna gupika može da odlaže koćenje do određenog vremena, tj. do povoljne prilike. Kao na primer srna. Tu su ukljkučeni i parametri vode a najviše skrovita mesta gde se oseća sigurnom u vezi svog potomstva, zato joj treba obezbediti što više plutajućeg bilja koje će poslužiti u tu svrhu. Kod mene su matične gupy imale okot na oko 22-25 dana kada su bile odvojene u kotilicama i mlađ služila u komercijalne svrhe kao xifo, moli i neke druge. Jednom oplođena gupy može se kotiti i do nekoliko puta bez prisustva mužjaka. Pošto se gupy naziva i milionska ribica, treba voditi računa oko selekcije tj. linije jedinki - ne mešati ribe u krvnom srodstvu, to je već druga tema koja je takođe vredna pažnje za one koji žele mrest gupy ribe. Poz.