----------------------------------- azazel Sre Nov 27, 2013 11:41 pm ----------------------------------- Evo i mene da se malo ukljucim.... Sto se tice dislusa, realno mislim da svi oji imaju probleme sa njima ih imaju upravo iz razloga sto ih sami sebi stvore. Mislim da nema potrebe da kacim ponovo slike akvarijuma jer sam to vec u temi "Malo onog sto ja radim" vec ucinio. Znaci sve ukupno imam za sada 1300L u kojima drzim samo diskuse i ponekog Geophagusa. Teodos je bio kod mene i video kako sve to izgleda. Od parova koji rade i mreste se imam 2 para Pigeona, Melone, Turquoise/Cobalt i Red Turquoise/Tiger. Novi parovi se odvajaju. Imam i nesto F1 riba. Kao odgajivac dacu sebi pravo da ono sto napisem stoji kao cinjenica koja je na prvom mestu oprobana u praksi. Filtracija je srce svakog akvarijuma i ako ona ne radi posao kako treba od cuvanja diskusa nema nista. Protok vode u filteru treba da bude maksimalo 2-4 puta (okretanje zapremine akvarijuma) ne zbog toga sto to prija ili ne prija diskusima nego zato sto je to jedini nacin da se dobije ono sto je potrebno kada se drze diskusi a to je "BIOLOSKA FILTRACIJA". Sve sto prelazi ovu kolicinu spada u mehanicku filtraciju koja osim skupljanja djubreta nema nikakav drugi ucinak. Dobra bioloska fitracija je ono sto Nitrate, nitrite i Amonijum drzi na prihvatljivoj granici dok se Amonijak izbacuje iz akvarijuma redovnom zamenom vode jer nema bakterija koje njega razgradjuju. Za dobru biolosku filtraciju se mogu koristiti Sera siporax, Simbiont, bio-ball, sundjeri srednje poroznosti a za peglanje i kristalan izgled vode se koristi perlon vata. Ishrana je jako vazna kada su diskusi u pitanju. Mlade ribe se hrane 5-7 puta u toku dana sa manjom kolicinom hrane i voda u akvarijumu se menja svaki drugi dan bar 30%. Veci diskusi se hrane 2-3 puta u toku dana i zamnea vode se vrsi svaki 4 dan po 40%. Govorim o ukrasnim akvarijumima naravno. Mix Junceg srca za koji krle kaze da reba izbegavati se apsolutno primenjuje u celom svetu od strane svid svetski poznatih odgajivaca. Procenat juneceg srca u mixu je sledeci.... Koliko imate ociscenog srca toliko dodajete plodova mora i ribe. To je deo koji se tice mesa, plus te dve stvari zajedno ( kada im se sabere tezina) na njih se dodaje ista kolicina(tezinski) voca i povrca. Naravno, ishrana treba biti sto raznovrsnija (posebno kada su maticni praovi u pitanju) pa im treba davati i tetra diskus, pro color, larave komaraca, cyclops, daphnije i itd. Sta diskusi jedu u prirodi apsolutno nije bitno jer akvarijumski varijeteti i divlje ribe su dva totalno razlicita sveta. Svetlo ne sme biti jako jer to diskusima ne prija iz razoga sto im povecava stres a samim tim moze za posledicu imati ozbiljnije bolesti. Ovo je narocito vazno u akvarijumu sa maticama. Ako treba jos nesto da se doda vi samo recite, ja cu dodati.... Teodos, ti druze kad doguras do mresta ima moju pomoc sigurno! A i za sve drugo ako zatreba Smile