Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 DIY Algicidi Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Pon Sep 05, 2011 1:53 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Skorašnje iskustvo me je nateralo da otvorim ovu temu.
Leto je na zalasku a spore algi lete na sve strane. Pojavile su se i kod mene pa sam morao da aktiviram hemiju. Srećom ja ne držim ribe tamo gde gajim biljke pa samim tim mnogo lakše i efikasnije primenjujem drastične hemijske mere.
Al opet hajd reko da probam algicid renomiranih firmi.
Ispalo je da sam plavi kamen kupio po 800.000,00 din po kilogramu u odnosu na redovnih 400,00, a hidrogen sam platio samo 12.630,00 po kilogramu u odnosu na 350,00 din.
E zbog takve pljačke otvaram ovu temu.
Vaša iskustva sa algicidima, i način da ih sami smućkamo i uštedimo novac, što je uglavnom i cilj svih DIY igrarija.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pon Sep 05, 2011 1:53 am Snimi Poruku Nazad na vrh

CTale
Akvarista



Registrovan: 28 Jul 2010
Poruke: 481
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Sep 06, 2011 10:50 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A u kom "obliku" si pazario plavi kamen i hidrogen? I jesi li znao da su to osnovni sastojci tog preparata pre nego što si kupio?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Popaj
Akvarista



Registrovan: 06 Apr 2011
Poruke: 940
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Sep 06, 2011 11:20 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislim da si pogrešno otkucao cene !?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Uto Sep 06, 2011 8:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

CTale ::
A u kom "obliku" si pazario plavi kamen i hidrogen? I jesi li znao da su to osnovni sastojci tog preparata pre nego što si kupio?


Da sam znao sastav ne bih pazario. Nadao sam se nekim sofisticiranijim jedinjenjima a dobio to sto sam dobio.
O proizvodjaču, prodavcu i ostalom ne bih zbog reklam/antireklame.Prodavac u suštini i nije kriv a proizvođač (kao i svi ostali) prodaje maglu za skupe pare i to smatram bezobrazlukom.
I evo velike tajne: rastvor zvan algicid je u stvari rastvor plavog kamena (bakarnisulfat) od 420mg/dl. Dozira se 1dl/1000 litara. Znači 0.42ppm bakarnog sulfata u akvarijumskoj vodi i alge su gecrkt a ostali stanovnici su skoro gecrkt.
Hidrogen je u nešto sofisticiranijem obliku kao prah natrijum-nešto-oksi, koji u vodi oslobađa H2O2. Kilogram preparata oslobadja 0.19 kg H2O2, a dozira se 100 gr na 1000l. Znači 19ppm H2O2 trenutno ubija končaste alge. Ubiće i egeriju i ceratophilum, ali to i nisu neke velike zrtve ako je problem sa koncastom velik.

Eto to su dakle recepti za DIY algicide: 0.4ppm CuSO4 kao preventiva i 20ppm H2O2 kao terapija.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Uto Sep 06, 2011 8:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Popaj ::
Mislim da si pogrešno otkucao cene !?

naravno da nisam
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Uto Sep 06, 2011 10:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Predpostavljam da si dobro otkucao cene ali sam malo zbunjen cifrom. Ne verujem da si dao 800 hiljada za plavi kamen, mislim, to su velike pare. Uzeo si manju kolicinu pa proracunski ispada da 1 kg toliko kosta?

Ukoliko imas racun, robu mozes vratiti jer te stiti novi zakon o potrosacima. Imam neke male dodirne tacke s tim i svasta sam vidjao. Malo se digne frka i vrlo lako se vrate pare ma koliko to bilo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Sre Sep 07, 2011 8:21 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ma tako je Bojane, plaćao sam 800.000 din/kg, a kupio sam nešto više od 1gr. Razmućeno u vodi, a boca što je bila lepa, a slika na boci tek što je bila lepa. A čep da vidite ljudi moji, čep je čudo, jedva sam provalio kako se otvara, a uputstva na hiljade jezika. Sad kad bolje razmislim, vredi to tih para.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
deak
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2010
Poruke: 1533
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Sre Sep 07, 2011 9:29 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ostanite pri temi RF je dobru temu zapoceo a ne sta kolko kosta, i mene zanima dal moze DIY varijanta algicida da se uradi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Sre Sep 07, 2011 11:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa evo da počnemo od CuSO4. Veoma efikasna supstanca ali istovremeno opasna za puževe i kozice. Veoma je bitno pogoditi dozu koja je dovoljna za alge a još uvek bezbedna za ribu. Mislim da kozice stradaju i pri veoma malim kocentracijama od 0.1 ppm. Ribe su bezbedne do 1ppm. Preporučuje se doziranje od 0.5ppm, a tu koncentraciju je dao i proizvodjač.
Za biljke je u ovim koncentracijama potpuno bezbedan.
Dobra ideja bi bila u slučajevima velikog buma algi u nekom biljnom akvarijumu, kao jedno od rešenja izvaditi ribe, kozice i vrednije puževe u neki drugi tank na nedelju dana, odvojiti filter sa bakterijama, pa dići koncentraciju na recimo 2ppm-3ppm, pobiti alge i puževe, izvršiti zamenu vode i vratiti ostale stanovnike.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Proba
Akvarista



Registrovan: 27 Dec 2010
Poruke: 146
Lokacija: Beograd-Borča

PorukaPoslao: Čet Sep 08, 2011 2:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da li je ovih 20ppm H2O2 opasno po kozice? I da li je to dnevna ili nedeljna doza?
Imam 30% H2O2. AQ je sa, priblizno, 200l vode. Koja kolicina predstavlja tih 20ppm. Da li je to oko 12ml?
3.8gr je kolicina koja je potrebna iz navedenog (nešto sofisticiranijem obliku kao prah natrijum-nešto-oksi) preparata, ali koliko grama H202 ima u 10ml 30% rastvora?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Čet Sep 08, 2011 4:23 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Proba ::
Da li je ovih 20ppm H2O2 opasno po kozice? I da li je to dnevna ili nedeljna doza?
Imam 30% H2O2. AQ je sa, priblizno, 200l vode. Koja kolicina predstavlja tih 20ppm. Da li je to oko 12ml?
3.8gr je kolicina koja je potrebna iz navedenog (nešto sofisticiranijem obliku kao prah natrijum-nešto-oksi) preparata, ali koliko grama H202 ima u 10ml 30% rastvora?

Drugi metod ubijanja algi je pomoću oksidansa, znači sa H2O2. Alge se ubijaju trenutno, dok traje dejstvo oksidansa. Tu se može raditi sa rastvorom koji se prska direktno na alge radi boljeg efekta. Pisali smo o tome negde pre.
Na 200 lit vode treba za 20ppm: 20mgx200=4000mg ili 4g.
Znači treba 30% H2O2: 4g/0.3=13.3 gr to je otprilike 13.5 ml 30% H2O2. Ovo razredi u 100 ml ili više vode pa prskaj direktno po končastoj.
Za živi svet nisam siguran, ali evo pozivam te da proveriš to za nas.
Odvoj u teglu koju kozicu, koju ribicu, malo algi pa doziraj u proporciji pa nam javi šta je bilo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
No 1
Akvarista



Registrovan: 17 Avg 2009
Poruke: 3517
Lokacija: Belgrade

PorukaPoslao: Čet Sep 08, 2011 6:06 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Rajane gde moze da se nadje kupi H2O2 i u kojim kolicinama?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
deak
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2010
Poruke: 1533
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Čet Sep 08, 2011 7:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

to sa H202 mi obecava nesto, mozdah bi probao da izvadim biljku poprskam sa rastvorom sperem i vracam u akvarium mozda tako zivi svet nece ostetiti. Odradicu probu cim saznam gde moze da se kupi...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Raka
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 21 Dec 2010
Poruke: 516
Lokacija: mladenovac

PorukaPoslao: Čet Sep 08, 2011 9:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pozdrav ;svi ovi lekovi za ribice se pravi od lekova iz apoteke za ljude kao rivanol,metilplavi za tusirenja grla i mlogo drugih lekova isto kao fiksir koji je pre se koristijo za razvijanja filma sad ga prodaju za ubijanja hlora u ak ima svasta...zato ne sipajte nista od preparata za vase ribice...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
efi
Akvarista



Registrovan: 19 Apr 2011
Poruke: 46
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Sep 08, 2011 10:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

No 1 ::
Rajane gde moze da se nadje kupi H2O2 i u kojim kolicinama?

H2O2 ili ti hidrogen peroksid mozes da kupis u svakoj apoteci, lili radnji i slicno...
imas ga od 3% 6% 9% 12% vece koncentracije se teze nalaze...
izbegavaj kremaste hidrogene za kosu tj za farbanje jer imaju dosta dodataka, cist rastvor hidrogena potrazi u apoteci...
nesto vise imas na linku
http://www.h2o2-4u.com/
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka algicidi? Stefan993 Hemija 20 Ned Dec 22, 2013 8:30 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License