Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 (DIY)"H-S-Filter" made by Aquamen ;) Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Aquamen
Akvarista



Registrovan: 19 Dec 2011
Poruke: 411
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Sre Feb 08, 2012 12:09 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Konacno i ja stize do filtera. Wink

Odlucio sam se za HSFilter sa kojim sam i pre bio prezadovoljan, ovde cu vam opisati i slikama prikazati njegovu izgradnju.

Ja sam ovog puta koristio sundjer debljine 5cm, dovoljan je i od 3cm posto se bakterije uglavnom naseljavaju u prvih 3cm.

Za moje akvarijume od 45(D)x30(S)x33(V) = 44,5L potreban mi je sundjer povrsine 197cm2.

Ja sam izrezao sundjer 16,5 x 31cm sto ispada 511,5cm2.

Od toga odbijam povrsinu koju lajsne pokrivaju, one su 31x3= 93cm2 x 2 = 186cm2 i povrsinu jedne plasticne lajsne 4x10,5 = 42cm2.
Plasticnu lajsnu stavljam na dno i tako sprecavam upadanje peska u filter u slucaju da sundjer moram da vadim zbog pranja ili zamene.

Znaci 511,5cm2 - 186cm2 = 325,5cm2 - 42cm2 = 283,5cm2

Kada sve odbijem, na kraju dobijam sundjer korisne povrsine od 283,5cm2, visak od 86,5cm2 ostavio sam posto ce sundjer od savijanja malo da se sabije.

Potreban materijal:

Image

2x staklene lajsne 3cm x 31cm
1x plasticna lajsna 4cm x 18cm
1x sundjer 16,5cm x 31cm

Image

Odmerio sam od coska gde planiram filter na svaku stranu po 10,5cm i mesto gde lepim lajsne zastitio trakom.

Image

Na sredini sam zalepio dve vinkle koje ce mi drzati pravac lajsni dok se ne osuse.

Image

Odmah posle lepljenja lajsni skidam unutrasnje zastitne trake, spoljne sa vinklama ostavljam jos malo da silikon malo zasusi.

Image

Nesto kasnije skidam preostale zastitne trake i ostavljam da se silikon potpuno osusi.

Image

Tek kada je sve 100% suvo ubacujem sundjer koji presavijem na pola i uguram izmedju lajsni.

Image

Izgled gotovog HSFiltera.

Image

Plasticnu lajsnu pri dnu filtera prvom zavucem na jednu stranu.

Image

Zatim drugi kraj plastike malo savijem i ubacim na drugu stranu.

Image

Na kraju to izgleda ovako.

Image

Izgled akvarijuma sa ugradjenim filterima i spakovani u regal.

Sta drugo reci osim "probajte " filter je po meni savrsen, odlicno filtrira, odlican za mresne akvarijume, odlican bioloski filter, traje godinama bez ciscenja, voda je bistra, itd.....itd.......


Pomoc i sva ostala pitanja vezana za ovaj filter mozete postaviti u temi *Hamburski Sundjerasti Filter* koju sam postavio u rubrici "Oprema".

http://www.akvarijum.org/forum.....t7832.html
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Feb 08, 2012 12:09 am Snimi Poruku Nazad na vrh

Stefan062
Akvarista



Registrovan: 03 Avg 2010
Poruke: 973
Lokacija: Cacak

PorukaPoslao: Sre Feb 08, 2012 12:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

sve pohvale za prezentaciju Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Karadjozbg
Akvarista



Registrovan: 03 Jan 2011
Poruke: 30
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sre Feb 08, 2012 8:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Gde si nabavljao sundjer u po kojoj ceni? Pusti mi na pp, da ne bude reklama...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Aquamen
Akvarista



Registrovan: 19 Dec 2011
Poruke: 411
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Sre Feb 08, 2012 8:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Meni je ovaj zeleni sundjer ostao od proslog bavljenja akvaristikom, tako da ces sundjer tesko naci u ovoj boji.

Ovde sam ih uglavnom nalazio u plavoj boji, parce 50x50 cm kosta od 900-1200din.

Ja sam iz jednog parceta izkrojio filtere za 4 akvarijuma od 40L.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sijamski borac
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 22 Okt 2011
Poruke: 80
Lokacija: Svilajnac

PorukaPoslao: Sre Feb 08, 2012 10:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ovde kod nas 50x50 je 700din ali crne boje sad ne znam dal ima neka razlika..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Anboy
Urednik
Urednik



Registrovan: 16 Feb 2011
Poruke: 1311
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Sre Feb 08, 2012 11:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Veoma pedantno Aquamene, zadivio si me celim projektom. Garantica ce i akvarijumi biti raj za oci.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Aquamen
Akvarista



Registrovan: 19 Dec 2011
Poruke: 411
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Čet Feb 09, 2012 2:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Stefan062
@Anboy

Hvala puno drugari, drago mi je da vam se svidja. skakutanje

Sve dok bude zainteresovanih bice i novih radova, trudicu se da sve sto uradim slikam i lepo objasnim.


sijamski borac ::
Ovde kod nas 50x50 je 700din ali crne boje sad ne znam dal ima neka razlika..


Boja nema veze, kada vremenom akvarijum zaraste biljkama filter se nece ni videti, samo da nisu sa aktivnim ugljem.

U becu sam vidjao sundjere i u crnoj boji , ali je bilo i nekih koji su u sebi imali aktivni ugalj i tako mogli samo kratko vreme da se koriste.

Cena od 700din je veoma povoljna, tako da neverujem da jos imaju i aktivni ugalj u sebi.

Raspitaj se ako ti nije problem o tome, debljini, gustoci i dimenzijama pa javi, ako moze i neka slika.

Imam jos dosta planova tako da ce mi trebati jos minimum jedno parce 50x50cm i 5cn debljine.

Ako taj bude odgovarao po debljini i gustoci uzeo bih jedan.

Naravno ako ti nije problem da mi posaljes brzom postom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sijamski borac
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 22 Okt 2011
Poruke: 80
Lokacija: Svilajnac

PorukaPoslao: Čet Feb 09, 2012 7:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Raspitacu se kad budem prosetao do radnje.. nije problem nikakav..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
velja
Akvarista



Registrovan: 04 Nov 2011
Poruke: 89
Lokacija: Pozarevac

PorukaPoslao: Uto Feb 14, 2012 12:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Posto je kod mene akvarijum u funkciji planiram da napravim ovakav filter sa odredjenim varijacijama. Kuciste cu da napravim od klirita 3mm tako da mogu da ubacim u akvarijum sa vodom.
Koliko bi trebalo da takav filter radi paralelno sa postojecim dok se ne razviju bakterije u njemu da moze samostalno da radi?

Trebalo bi da izgleda ovako nekako:


Image

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Aquamen
Akvarista



Registrovan: 19 Dec 2011
Poruke: 411
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Uto Feb 14, 2012 12:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Gde ima da se nadje taj klirit i po kojoj ceni, i mene interesuje jedno parce.

Mislim da ce sundjer brzo da se razradi ako ga prvom samo dodas u vec razradjen akvarijum.

Bakterije traze optimalno mesto kao sto je ovaj sundjer, samo dobro podesi protok na njemu i siguran sam da ce brzo da se presele u njega.

Neznam da ti kazem koliko mu je vremenski potrebno nisam nikada merio, dosta toga sigurno zavisi i od same gustoce sundjera.

Kod mene je H-S-Filter obicno spreman kada sundjer malo promeni svoju boju, tako da tada mozes slobodno stari filter da izvadis.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
branko.shane.pavlovic
Akvarista



Registrovan: 06 Jan 2012
Poruke: 75
Lokacija: Vozdovac

PorukaPoslao: Sre Feb 15, 2012 6:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jel nema potrebe da se pravi i druga lajsna tj sa unutrasnje strane do pumpe? jel se nece sundjer povuci unutra kad se natopi?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Aquamen
Akvarista



Registrovan: 19 Dec 2011
Poruke: 411
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Sre Feb 15, 2012 6:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako koristis 5cm debeli sundjer sigurno nemas potrebe za dodatnim lajsnama, ja ga isto tako koristim i nema sanse da mrdne nigde.
Kod 3cm debelog sundjera nisam bas siguran.

Ja sam imao pre neki obican sundjer koji sam tanjio na 3cm i kada posle nekoliko meseci prilicno zaraste pritisak vode je ga savijao tako da sam morao iznutra da ga poduprem po sredini.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dr nemo
Akvarista



Registrovan: 11 Feb 2012
Poruke: 27
Lokacija: Prijedor RS

PorukaPoslao: Sub Feb 18, 2012 10:27 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dobar fol,pogotovo za manje akvarijume i odgaivalište!!Svaka čast.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
velja
Akvarista



Registrovan: 04 Nov 2011
Poruke: 89
Lokacija: Pozarevac

PorukaPoslao: Sub Feb 18, 2012 3:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo i moje varijante. Posto je akvarijum u funkciji napravio sam od pleksiglasa kuciste filtera i postavio ga u akvarijum. Sundjer bi trebalo na gornjor strani da bude vislji od kucista i siri od ostatka kako ne bi cerilo izmedju sundjera i zidova akvarijuma. Trenutno rade paralelno oba filtera dok novi ne dobije stanovnike. Jedino sto je sundjer redak (mislim da je 10PPI jer su okca od 2-3mm precnika) pa se plasim da nece da radi bas najbolje. Sabio sam ga malo vise plus unutrasnji radijus pa ce valjda nalo da se suze rupe.

Image
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Aquamen
Akvarista



Registrovan: 19 Dec 2011
Poruke: 411
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Sub Feb 18, 2012 6:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ipak si stavio lajsne sa obe strane.

Daj nam neku sliku gde se vidi ceo.

Radice to sigurno i sa tim retkim sundjerom, samo ce duze trajati da se razradi kako treba.

U pocetku ces po vodi imas sitno trunje ili kako se vec zove dok sundjer malo ne zaraste.

Mozes i za pocetak da stavis nesto finije na usis pumpe, da ti kupi taj sitnis.

Tek kada se dovoljno zaprlja da taj sitnis nemoze da prodje kroz njega imaces kristalno cistu vodu.

Samo lepo podesi protok a na drugoj pojacaj ako mozes i brzo ce da se presele bakterije u taj mirniji filter.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Zasiljeni "repovi" kod mali... nasdvoje Guppy fun club 3 Pet Dec 08, 2023 3:30 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sunjer za filter Aleksandar193 Filteri i pumpe 5 Ned Jun 25, 2023 7:30 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Skotna gupi "gubi ravnotežu" marcus Guppy fun club 0 Ned Feb 12, 2023 3:20 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Vazdusna pumpa za sundjer filter Milivoje Lampa Filteri i pumpe 6 Čet Nov 24, 2022 2:08 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka unutrasnji ili spoljni filter ? ljiki Filteri i pumpe 7 Sub Nov 19, 2022 11:26 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License