----------------------------------- Milan.B Sub Mar 17, 2018 1:03 pm DIY LED rasveta | Koje boje dioda i zasto? Kolika snaga? ----------------------------------- Pozdrav, Pre jedno nedelju dana sam oformio nano reef kocku 30x30x25cm sto mu dodje oko 22 litre (ako odbijemo pesak, kamen, to sto nije napunjen do vrha, neka bude 20l vode)... Hteo bih u njemu da drzim neke najosnovnije, "najlakse" korale za odrzavanje ali opet, mozda nekad u buducnosti budem hteo i nesto zahtevnije (koliko to ta litraza dozvoljava) pa mi je potrebna pomoc oko LED rasvete... Procitao sam gomilu tema ovde na forumu i vidim da dosta kolega pravi LED rasvetu ali to je najcesce bez puno objasnjavanja zasto bas ta boja i zasto bas ta snaga i zasto bas toliko tih dioda... Koliko sam shvatio najcesce se koristi cold white, blue, royal blue, uv, zelena, crvena... Negde na internetu sam video da cak ljudi koriste i IR diodu... I cesto ljudi prate fibonacijev niz po pitanju broja dioda... Dobio sam raznih podataka koliko W mi treba... Od 7W pa do 25W su mi govorili ljudi a verujem da je to ogromna razlika i da nije svejedno pa ajd' ovde da pitam na forumu ljude koji su vec pravili DIY LED rasvetu pa da mi kazu svoja iskustva da li su pogresili negde i sta misle da je pravi odnos W/l u morskoj akvaristici u slucaju LED... Takodje sam dobio raznih podataka o tome koji odnos dioda treba da bude i kako koje diode uticu na korale... Na primer da mnogo cold white dioda moze da sprzi korale i da je plava ta koja najvise treba (plava, ne royal blue)... A vidim po forumu da ljudi obicnu imaju isti odnos white-royal blue... Takodje mi je receno da mi crvena i zelena ne trebaju jer podsticu rast algi a na internetu sam bukvalno procitao 5 clanaka koji kazu "ni slucajno crvena, korali nemaju koristi od nje a samo ce alge da bujaju" i bukvalno 5 clanaka koji kazu "crvena dosta znaci koralima, korali na osnovu nje znaju koliko su duboko, takodje ribice ne vide crvenu boju pa mozes nocu ostaviti da ih gledas a da im ne smetas"... Za zelenu ne znam sta mi je receno, mislim takodje da je izbegnem... Takodje kontroler... Da li je kontroler neophodan i cemu sluzi? Samo za dimovanje dioda? Da li je moguce postici zeljeni odnos bez dimovanja i potrebe za kontrolerom, lupam primer sad: potrebno mi je 7W svetla s tim sto bele mora biti 3 puta manje od plave i onda stavimo 3W plavu, 1W belu, 3W UV i dobili smo 7W..? Ili dimovanjem zelimo da simuliramo svitanje / zalazak? Dakle, da sumiramo pitanja: 1. Razlika izmedju blue i royal blue? 2. Cemu "sluzi" svaka od boja (white, blue, royal blue, UV, green, red, IR) 3. Kakav odnos boja bi trebao da postoji (mislim na snagu, koliko snage ove na koliko snage one boje)? 4. Koliko w/l u zavisnosti od "zahtevnosti" korala, visine vodenog stuba, itd..? 5. Da li je kontroler neophodan i koja je njegova uloga? Ako je uloga samo dimovanje, pokusao bih arduinom to da postignem i jos da izimitiram svitanje / zalazak 6. Koju kombinaciju dioda i koliku snagu biste mi preporucili za moju kocku? Svaka cast onom ko procita, verovatno sam Vas udavio... Hvala unapred!