----------------------------------- xxxvelja Sre Mar 17, 2021 10:25 am ----------------------------------- Akvarijum bi bio akvarijum koji sada koristim kao slatkovodni od 73 litre. Naravno treba adaptacija, skinuo bih sve poklopce, zatvorio zazor silikonom, usisinik bi preko vate usisavo vodu sa povrsine. U prvoj komori bi bio grejac a u trecoj povratna pumpa. Za drugu komoru jos ne znam, videcu kasnije da li ce biti skimer, refudzium ili filter materijal. U displeju bi bio samo kamen, pesak i jedna ili dve strim pumpe da zavrte vodu. Ribice par klovnova. Turbo puzevi ili rak samac . Korali: cupava zelena pecurka, sarkofiton i sinularia i eventualno rikordea. Sto nezahtevniji korali to bolje. Osvetljenje sam planirao da bude jednostavno u nizu poredjani cipovi koji idu na led driver sa konstantnim naponom. Smanjenej isijavanja me interesuje samo da bi se smanjilo grejanje i da bi duze trajalo osvetljenje. Video sam da oni dimabilna led napajanja na strani gde je jednosmarna struja imaju zice na koje se kaci kontroler ili potenciometar. Medjutim, ja sam porucio napajanja sa konstantnim naponom koja nisu dimabilna, hteo sam da bude sto jednostavnije. Intereseovalo me samo da li moze kada je napajanje sa konstantnim naponom da se koriguje da ne sijaju ledovi 100%. Da li moze da se postavi na kablu gde je naizmenicna struja pre napajanja neki potenciometar koji bi regulisao jacinu. Video sam na netu da to ima u prodavnicama nazivaju led dimer i sluzi da kontrolise jacinu led sijalica e27 koje su dimabilne ali su naveli da mogu u izvesnoj meri i obicne led. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_107731249_leddimer1.jpg Sa one strane gde je jednosmerna ne bi povezivao paralelno nego u nizu i tamo samo mi pada na pamet da postavim 11 ili 12 led cipova na napajanje. Posto je minimalno po cipu 3 v a maksimalno napajanje daje 36v. Pa dok radi da radi :) :roll: Ako se primim na morsku verovatno ce ozbiljnije osvetljenje biti za neki drugi akvarijum u kojoj ce biti i ozbiljnija tehnika.