Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 DIY uređaj za destilaciju vode Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temu
Objavi na Facebook
Autor Poruka
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Sub Sep 11, 2010 1:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dakle, cilj ove teme je da se iznesu ideje za DIY varijantu uređaja za destilaciju vode.
Osnovni patametri, koji se zahtevaju, su:
1. Da uređaj bude siguran za upotrebu
2. Da uređaj bude relativno malih dimenzija(ne pravi se fabrički pogon, već mali, kućni uređaj, koji bi mogao da se drži u dvorištu ili na terasi ili čak u sobi, tj. kuhinji). Razmišljam da bi bilo dobro da gabariti uređaja ne prelaze okvirno H=1m, L=1m, Š=0.5m.
3. Da uređaj bude jeftin za napraviti, što znači, da se pokuša napraviti od komponenata koje se mogu naći, npr. po autootpadima, ili po otpadima industrijskog materijala, kao i nešto što mnogo ljudi poseduje, a što bi se moglo iskoristiti u ove svrhe.
4. Da troškovi njegovog funkcionisanja budu minimalni, što znači da troši pto manje energije. Preporučljivi izvori energije su: struja, propan-butan.
5. Da količina proizvedene destilovane vode bude bar u granicama od 5 do 10 lit/h.


Osnovni princip destilacije vode sastoji se u sledećem:

Image

Destilacija je proces razdvajanja tečne smeše(u ovom slučaju voda česmuša, koja predstavlja smešu vode i raznih hemijskih elemenata, metala, minerala, jedinjenja soli itd.), procesom isparavanja, a potom kondenzovanja sastojaka smeše(u ovom slučaju čista voda, pošto ostali sastojci ne isparavaju).

Dakle, posmatrajući sliku gore, elementi uređaja za destilaciju su sledeći:
1. Izvor energije(struja-električni grejač ili plamen propan-butana)
2. Rezervoar u kome se vrši zagrevanje sirove vode
3. Prostor u kome se nalazi vodena para, kao i termometar(ili termostat) za kontrolu temperature vodene pare. Pomoću termostata postavljenog u ovaj prostor može se kontrolisati potrebna energija za zagrevanje smeše(sirove vode), a kako ne bi došlo do naglog porasta pritiska u sistemu, pošto što je veća temperatura vodene pare, samim tim i pritisak u sistemu je veći. Dakle, temperatura vodene pare u granicama od 100 do 130 stepeni C bi bila zadovoljavajuća, za kontinualnu i bezbednu proizvodnju vodene pare. Treba napomenuti da što je veća temperatura smeše koju zagrevamo, i temperatura vodene pare koja se stvara biće veća, samim tim i pritisak u sistemu, a kao posledica toga je veći protok vodene pare. Ovde se javlja momenat kada je proizvedenu vodenu paru potrebno ohladiti, kako bi se ona kondenzovala, i opet, kao čista-destilovana pretvorila u tečno stanje, tj. destilovanu vodu.
6. Kondenzator. Generalno, kondenzator je uređaj, kroz koji protiče neki fluid(u ovom slučaju vodena para), a koji usled razlike temperature svog tela i fluida, čini da se temperatura fluida smanjuje i time se vrši kondenzacija. Na slici je predstavljen vodeni kondenzator, koji funkcioniše tako što kroz cev označenu brojem 6, prolazi fluid, tj. vodena para, dok u kondenzator ulazi hladna voda na mestu 5, a izlazi zagrejana voda, koja je zagrejana usled prelaska toplote sa fluida na medijum za hlađenje, dakle izlazi u tački 7.

Ja nešto razmišljam da bi u ovu svrhu mogao da posluži kao deo kondenzatora npr. neki mali hladnjak od automobila, dakle, hlađenje bi bilo ventilatorom, vazdušno, i u tom slučaju bismo eliminisali potrebu da kroz kondenzator protiče voda iz česme, već bi mogli sistem da zatvorimo, tako što bi u sistemu za kondenzovanje imali određenu količinu vode, koja bi kružila, dok bi hladnjak u ovom slučaju služio kao razmenjivač toplote, tj. nakon izlaska ugrejane vode iz kondenzatora, ona bi ulazila u hladnjak, gde bi se ohladila, a zatim bi tako ohlađena opet ulazila u kondenzator i tako u krug. Tako se i ne bi razbacivala voda.

7. Posuda za prikupljanje proizvoda destilacije, u ovom slučaju destilovane vode.

Eto, ovo je tek početak, date su neke smernice u kom pravcu zamišljam ovu problematiku, a naravno, od dalje diskusije zavisi u kom pravcu će se odvijati i napredovati ideja.

E da, mislim da je suvišno objašnjavati za čega bi se upotrebljavala ovako proizvedena destilovana voda. Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Sep 11, 2010 1:55 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

sale75bgd
Urednik
Urednik



Registrovan: 03 Nov 2009
Poruke: 2083
Lokacija: Fort Mill, South Carolina

PorukaPoslao: Sub Sep 11, 2010 2:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sve je ovo lepo osmisljeno i kada covek procita zvuci lepo. Vec sam jednom prilikom rekao da se ne bavis ovim bez potrebe. Evo par stvari koje potvrdjuju moju teoriju:
Uredjaj za reverznu osmozu, u daljem tekstu RO uredjaj, koji ja posedujem a i velika vecina ozbiljnijih akvarista daje dnevno oko 100l vode. Ovaj DIY za destilaciju (u daljem tekstu DIY) se planira na makar 5-10l na h. Sto znaci 120l - 240l na dan. Iskreno, sumnjam da smo pametniji od firmi koje se bave separacionim tehnologijama Smile
DIY ce pokretati neka energija (elektricna, propan-butan), RO uredjaj ne pokrece nikakva energija vec sama voda odnosno pritisak. Eto troska vise!
Svi ti delovi po auto-otpadima kostaju, dobro znamo kakvi su cigani ljudi sa otpada. Pogotovo kada nanjuse da ti je neophodna neka starudija!
Hladnjak na autu vremenom popusti...ni ne smem da pomislim sta bi napravila havarija jednog DIY uredjaja koji je pod pritiskom. Itd, itd...
Elem, lepo je sve ovo osmisljeno, cenim trud i svacije zalaganje u ovoj temi u daljem periodu, i zaista ne zelim da sabotiram temu - ali stednja i kupovina RO uredjaja su daleko isplativije od svih ovih hladnjaka, termometara, kontrolera raznih a sve je polovno. Nije za igru, morate priznati.
O estetskom delu da ne govorimo...
Pozz i srecno sa DIY, uzivacu u daljem citanju i necu se ubacivati vise.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
deak
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2010
Poruke: 1533
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Sub Sep 11, 2010 3:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sto se DIY-a tice za meku vodu je najlakse kupiti cistu kisnicu. Ja dok nisam imao ionizator dotle sam skupljao kisnicu. Sa krova nije dobro skupljati vodu jer od crepova pokupi sve i svasta i postaje malo tvrdja voda a i moze da bude zagadjena. Uzeom sam 4*6m najlon i to sa razapeo u dvoristu a ispod sam stvaio plasticno bure u koje je curela voda. Kisnica koju sam skupljao naravno uvek sam proveravao dal je zagadjena, gleda se boja i ako mirise ne valja. Kad je bila lepa providna voda ondak sam ubacivao u akvarijume, naravno mesao sam sa cesmovacom da dobijem odredjenu vodu koja meni treba. Nekad je bilo 5-20 ms a nekad je bilo 300 ms. Nekad sam i prokuvavao vodu koji bas zadaje glavobolju ako se radi o vecim litrazama. Sve u svemu bilo je i leta kad je jedva pala kisa pa sam sa druge strane morao da nabavljam vodu. Sve DIY varijante su OK al ipak kad kuci imas ionizator ili RO uredjaj je mnogo, mnogo lakse jer ondak pravis vodu sebi kad ti je potrebna i naravno kolko je potrebno. Sve varijante dok sam probavao sam potrosio dosta para i vremena, zivaca i to kad sve sracunam skuplje sam izasao nego da sam odmah kupio ionizator, sve u svemu Sale ima pravo jeftinije je odmah uzeti za 200 eu i covek ne razmislja vise.
Ideja koju si predlozio je OK dok se radi o 10-20 l vode al preko toga je to sve samo uzas. Nekad na dan mi treba 300 ili 400l mekane vode kad pomislim kolko sam se mucio da to odradim sa DIY varijantama, odmah mi pozli.
Sve u svemu cekam mozda tu i padnu neke pametne ideje Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Fricky`88
Akvarista



Registrovan: 29 Avg 2010
Poruke: 831
Lokacija: Pirot

PorukaPoslao: Sub Sep 11, 2010 5:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uzmi jedan frizider, po mogucstvu koji ima kondenz crevo, da ima isparivac duz celih ledja, otvoris ga, da toplota bije u njega i kondenz samo tece. Mozda ne toliko koliko ti zelis ali moze da posluzi bar malo Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Sub Sep 11, 2010 7:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@sale75bgd Smile
Može brate da se smisli sve. Kada su ljudi uspeli da slete na Mesec, što je problem napraviti uređaj za destilaciju u DIY varijanti.
Dakl, sada me samo još više motivišeš, da smislim način da ovakav uređaj proizvede minimum 30 litara destilovane vode na čas. Wink

Nije stvar pronaći na otpadu ono što Ti treba, već je poenta smisliti, tj. otkriti šta je to što Ti je lako dostupno i jeftino za nabaviti, a da može da koristi u ovu svrhu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Sub Sep 11, 2010 7:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@deak

Ja brate živim u soliteru, i ne mogu sebe da zamislim kako snosim veliko bure ispred zgrade, budžim cev u oluk i po kiši čekam da mi se napuni bure kišnicom. Takođe ne mogu sebe da zamislim, šta bih radio, kako bih se pouzdao u kišnicu, kada nema kiše ni za leka po tri meseca?

I kako ću zimi, po mrazu i ledu da sakupljam kišnicu? Je l' može da se otapa sneg, da li je to isto što i kišnica?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Sub Sep 11, 2010 7:37 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Fricky`88 ::
Uzmi jedan frizider, po mogucstvu koji ima kondenz crevo, da ima isparivac duz celih ledja, otvoris ga, da toplota bije u njega i kondenz samo tece. Mozda ne toliko koliko ti zelis ali moze da posluzi bar malo Smile


Odlična ideja za kondenzator.
Onaj razmenjivač toplote, koji se nalazi pozadi frižidera, bi odlično mogao da posluži u ovu svrhu. Wink

Samo što bih ja to malo usavršio postavljanjem nekakvih ventilatora, da se ubrza i učini pouzdanijom i, da se može upravljati procesom kondenzacije, uključivanjem ili isključivanjem ventilatora, u zavisnosti od temperature kondenzata.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Dzo
Akvarista



Registrovan: 14 Avg 2010
Poruke: 79
Lokacija: Bg

PorukaPoslao: Sub Sep 11, 2010 8:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nije to losa ideja... dok ne dodje racun za struju Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Fricky`88
Akvarista



Registrovan: 29 Avg 2010
Poruke: 831
Lokacija: Pirot

PorukaPoslao: Sub Sep 11, 2010 8:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

epa zato nadji negde polovan frizider kao sto imas na trafikama, koka kolini su ti najbolji Smile
To su ti frizideri sa prinudnim hladjenjem tj. imaju ventilatore i na kondenzatoru i na isparivacu, a ako hoces mogu ja da ti dam ventilatore ako ces da budzis ovaj kucni... Te resetke koje su ti iza frizidera to ti je kondenzator, tu ti se hladi freon i kondenzuje, a ono unutra ti je isparivac, gde prohladjeni freon isparava i tako hladi...
Ako imas klimu mozda ti je lakse za skupljanje kondenzata...
Mozes da nabavis i samo kondenzator ako ces sve sam da pravis... tj. mogu ja da ti nabavim Smile i to dobar, koji moze veci pritisak da izdrzi, bakarne cevi...

P.S. ne trosi friz toliko struje ko sto vi mislite. Mozda kao jedan prosecan akvarijum, nekih 200, 300W zavisno od vrste kompresora...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Sep 11, 2010 9:32 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo ja cu da krenem sa druge strane, od najjednostavnijih polu-gotovih ideja, pa ako bilo sta pametno kazem, blago meni. Smile
Prvo i osnovno o cemu treba voditi racuna je cena tako dobijene vode. Ako ce cena po litru biti visa nego (cena kupovne destilovane vode + transport + izgubljeno vreme), onda se ne isplati. Znaci treba da bude bar tu negde.
Opredelio bih se uvek za konstrukciju koja koristi elektricnu energiju zbog bezbednosti i dimenzija. Ako bi uredjaj radio samo po nizoj tarifi (u BG je to nocu, ne znam za ZR), onda je cena utrosene energije oko 4x niza. No, o tom potom, da se vratim na konstrukciju.
Najjednostavnija ideja je velika serpa sa poklopcem, u poklopcu se napravi rupa, stavi komad cevi, na cev se spoji dovoljno dugacko crevo i drugi kraj creva ide u posudu za cistu vodu. Serpa na ringlu, prekidac na minimalni podeok koji ce dovesti vodu na temperaturu kljucanja. Crevo mora biti dovoljno dugacko da vodena para u njemu stigne da se kondenzuje pre nego sto stigne do kraja creva. Mislim da bi zadovoljilo nekoliko metara PVC creva, al' nisam (jos) probao, pa ne mogu da garantujem.
Ovo je neka seljacka, montazno-demontazna varijanta koja ne kosta skoro nista, a pitanje smisla, upotrebljivosti i isplativisti ostaje otvoreno.
Druga ideja je iskoristiti grejac koji se potapa, od nekog ketlera ili slicno. Tu mora da se ubaci i neki termostat, ali ideja je u osnovi prosta. Grejac u posudu, voda u posudu, termostat u posudu, podesi se da drzi vodu na 100 stepeni. Dalji koraci su slicni kao prethodno resenje, poklopac, dugacko crevo, posuda za vodu. Ovo moze da se unapredi spajanjem na vodovodnu instalaciju i automatizacijom dolivanja vode koja je isparila, sve dok se posuda na izlazu ne napuni. Umesto dugackog creva se moze napraviti ozbiljniji kondenzator kako bi se proces ubrzao, mada dolazi hladno vreme, vodena para bi se na terasi bez problema kondenzovala u dovoljno dugackom crevu ili cevi.
Treca stvar, bilo je svojevremeno da se kupi u prodavnicama bele tehnike, ne znam da li i dalje ima, nesto sto je, zapravo, mali destilator za kuhinju, velicine kao aparat za kafu, mozda bi od toga moglo nesto da se napravi/prepravi/...

...Nastavicu da pisem, evo dolaze mi gosti... Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sale75bgd
Urednik
Urednik



Registrovan: 03 Nov 2009
Poruke: 2083
Lokacija: Fort Mill, South Carolina

PorukaPoslao: Sub Sep 11, 2010 9:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zato lepo mi koji zivimo u soliterima damo 200 e i ispod lavaboa smestis RO uredjaj sa odvodom direkt u odvod od kade. Uredjaj je cca 40cm visok, 50cm dugacak (ako bi ga zamislio kao pravougaonik). Kabasto, jel da? DIY koji bi ti davao 30l dnevno a da ne bude glomazno i da ti bude extra u stanu i bez burica i ostalih drangulija ja pojedem.Mozda frizider trosi 200 -300 w ali RO ne trosi ni 0,01 w. Uz to, prednost u soliteru i zgradi uopste je to jer je zajednicka voda, tj. deli se na broj clanova domacinstva pa pravis vodu do mile volje Smile
Lepo je sto te moji postovi motivisu!
P.S. Zgrada je keva za RO Wink ne kukaj na zgradu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Sub Sep 11, 2010 10:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Fricky`88 ::
epa zato nadji negde polovan frizider kao sto imas na trafikama, koka kolini su ti najbolji Smile


A da se mi nađemo negde u sitne sate, pa da oplevimo to, saće zima, i onako je gotova sezona sladoleda. Laughing
Šala mala. Wink

Fricky`88 ::

To su ti frizideri sa prinudnim hladjenjem tj. imaju ventilatore i na kondenzatoru i na isparivacu, a ako hoces mogu ja da ti dam ventilatore ako ces da budzis ovaj kucni... Te resetke koje su ti iza frizidera to ti je kondenzator, tu ti se hladi freon i kondenzuje, a ono unutra ti je isparivac, gde prohladjeni freon isparava i tako hladi...
Ako imas klimu mozda ti je lakse za skupljanje kondenzata...
Mozes da nabavis i samo kondenzator ako ces sve sam da pravis... tj. mogu ja da ti nabavim Smile i to dobar, koji moze veci pritisak da izdrzi, bakarne cevi...


Što se tiče samog kondenzatora, u svakom slučaju dobro je znati gde može da se nađe neki deo. Eto vidi se lepo, da već se javljaju ljudi, koji imaju nešto što bi nam moglo koristiti u ove svrhe.

Sam kondenzator, ja sam radije za novo rešenje, jer mi ovde projektujemo kondenzator za naše specifične potrebe, a to je, vidimo, minimum 30 litara kondenzata na sat.

Konkretno, ove rešetke od frižiderovog kondenzatora, mogu odlično poslužiti kao razmenjivač toplote, već sam opisao kako to funkcioniše. Dakle, ne bih rešetke upotrebio kao sam kondenzator, već kao onaj deo, koji treba da ohladi medijum, tj. vodu, koja protiče kroz sam kondenzator, i koji prima toplotu od vodene pare, i na taj način, oduzimanjem toplote vodenoj pari, pretvara je u tečno stanje, tj. kondenzat, tj. destilovanu vodu.

Dakle, rešetka da, ali samo kao razmenjivač toplote, i to kontrolisan ventilatorima i termostatom.

Što se tiče onog unutrašnjeg dela kondenzatora, tu sam više za varijantu nekakvog rezervoara, u kome bi se nalazila spirala od bakarne cevi, jer bakar vrlo dobro prenosi toplotu.. Rezervoar bi imao dva ovora, kao na slici gore, jedan za ulazak hladnog medijuma, zatim, kada se taj medijum ugreje, izlazio bi na suprotan otvor, ulazio u razmenjivač toplote(rešetka od frižidera), tu bi se ohladio, i opet tako ohlađen ulazio u kondenzator. Vidimo da je za ovu svrhu potrebna u vodena pumpa.

Što se tiče tih kondenzatora koji se koriste u frižiderima, mislim da oni ni približno takvi, kakvi jesu, ne mogu da kondenzuju 30 litara vodene pare u vodu, na čas. Ili se varam, ali tako mi deluje na prvi pogled.

Inače, prvo projekat, pa tek onda realizacija. Ne volim da počnem nešto da radim, pa onda da to budžim milion puta. lepo se sve ideje iznesu na sto, vidi se šta i kako, kako može, a kako ne može, sakupi se materijal, i napravi se prototip.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Sub Sep 11, 2010 10:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Blue ::
Evo ja cu da krenem sa druge strane, od najjednostavnijih polu-gotovih ideja, pa ako bilo sta pametno kazem, blago meni. Smile
Prvo i osnovno o cemu treba voditi racuna je cena tako dobijene vode. Ako ce cena po litru biti visa nego (cena kupovne destilovane vode + transport + izgubljeno vreme), onda se ne isplati. Znaci treba da bude bar tu negde.
Opredelio bih se uvek za konstrukciju koja koristi elektricnu energiju zbog bezbednosti i dimenzija. Ako bi uredjaj radio samo po nizoj tarifi (u BG je to nocu, ne znam za ZR), onda je cena utrosene energije oko 4x niza. No, o tom potom, da se vratim na konstrukciju.
Najjednostavnija ideja je velika serpa sa poklopcem, u poklopcu se napravi rupa, stavi komad cevi, na cev se spoji dovoljno dugacko crevo i drugi kraj creva ide u posudu za cistu vodu. Serpa na ringlu, prekidac na minimalni podeok koji ce dovesti vodu na temperaturu kljucanja. Crevo mora biti dovoljno dugacko da vodena para u njemu stigne da se kondenzuje pre nego sto stigne do kraja creva. Mislim da bi zadovoljilo nekoliko metara PVC creva, al' nisam (jos) probao, pa ne mogu da garantujem.
Ovo je neka seljacka, montazno-demontazna varijanta koja ne kosta skoro nista, a pitanje smisla, upotrebljivosti i isplativisti ostaje otvoreno.
Druga ideja je iskoristiti grejac koji se potapa, od nekog ketlera ili slicno. Tu mora da se ubaci i neki termostat, ali ideja je u osnovi prosta. Grejac u posudu, voda u posudu, termostat u posudu, podesi se da drzi vodu na 100 stepeni. Dalji koraci su slicni kao prethodno resenje, poklopac, dugacko crevo, posuda za vodu. Ovo moze da se unapredi spajanjem na vodovodnu instalaciju i automatizacijom dolivanja vode koja je isparila, sve dok se posuda na izlazu ne napuni. Umesto dugackog creva se moze napraviti ozbiljniji kondenzator kako bi se proces ubrzao, mada dolazi hladno vreme, vodena para bi se na terasi bez problema kondenzovala u dovoljno dugackom crevu ili cevi.


Ovde se mnogo varaš. Kada vodena para jednom krene, ona je poput lavine, i da je ne znam kakvo crevo, bez ozbiljnog oduzimanja toplote toj vodenoj pari, nema kondenzovanja, već će da šiklja vodena para samo tako, jer mi želimo da proizvedemo mnogo vodene pare, a ne da se zezamo. A ne treba zaboraviti i da ako je crevo napolju na hladnom, automatski je i lonac koji se greje na hladnom, pa je za toliko potrebno više uložiti energije za zagrevanje.
Takođe, kod šerpe postoji veoma veliki gubitak toplote, tj. nepotrebno rasipanje toplote, jer šerpa je od metala, zidovi su tani, grekje se samo donja površina, sva ostala površina samo rasipa toplotu.
Nama treba sud koji je potpuno izolovan, kako bi gubici toplote bili što manji, da je izvor energije u tom izolovanom sudu. Nešto poput bojlera, samo da proizvodi vodenu paru, tj. da u njemu voda ključa. Smile

Sama šerpa je u suštini rešenje, kako Ti kažeš, seljačko Smile, ali tu postoji mnogo nepoznatih. Kao prvo kako načiniti tu šerpu da tako dobro zaptiva poklopac, jer kada kreneš da greješ vodu, i ako želiš 30 litara destilovane vode na sat, a ne da kuvaš dva dana kao besposlena domaćica, onda treba i ozbiljan pritisak vodene pare, a mislim da bi se šerpa raspala, jer, kažem, kako ćeš rešiti zaptivanje poklopca? Nije se zezati sa pritiskom koji stvara vodena para, a nama ovde treba veoma mnogo vodene pare. Smile

Blue ::

Treca stvar, bilo je svojevremeno da se kupi u prodavnicama bele tehnike, ne znam da li i dalje ima, nesto sto je, zapravo, mali destilator za kuhinju, velicine kao aparat za kafu, mozda bi od toga moglo nesto da se napravi/prepravi/...

...Nastavicu da pisem, evo dolaze mi gosti... Smile


Mislim da je taj destilator suviše mali za naše potrebe.
Pa i onaj mali aparat za filter kafu je običan destilator, a koliko on da destilata na sat?
E nama treba jedan takav aparat za filter kafu, samo trideset puta jači, tj. da može da se skuva kafa za pola grada, za sat vremena brate. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Sub Sep 11, 2010 10:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

sale75bgd Smile ::
Zato lepo mi koji zivimo u soliterima damo 200 e i ispod lavaboa smestis RO uredjaj sa odvodom direkt u odvod od kade. Uredjaj je cca 40cm visok, 50cm dugacak (ako bi ga zamislio kao pravougaonik). Kabasto, jel da? DIY koji bi ti davao 30l dnevno a da ne bude glomazno i da ti bude extra u stanu i bez burica i ostalih drangulija ja pojedem.Mozda frizider trosi 200 -300 w ali RO ne trosi ni 0,01 w. Uz to, prednost u soliteru i zgradi uopste je to jer je zajednicka voda, tj. deli se na broj clanova domacinstva pa pravis vodu do mile volje Smile
Lepo je sto te moji postovi motivisu!
P.S. Zgrada je keva za RO Wink ne kukaj na zgradu.


Koliko košta filter za takav RO uređaj, i koliko može vode da isfiltrira reverznom osmozom, između dve zamene filtera?

Treba imati na umu da ovde, gde je voda tvrđa, tj, gde voda u sebi ima mnogo više rastvorenih materija, i filter od RO uređaja će da se mnogo brže zaprlja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Sub Sep 11, 2010 10:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pitacu vas nesto, jer zaista neznam koliko to litara RO uredjaj "spremi" za sat vremena. Da li tih 30 litara vode koje spremi RO uredjaj odmah sipate u akvarijum ( ili sta vec radite sa tom vodom ), ili vam je taj uredjaj povezan u akvarijumu i non stop menjate tu vodu ????
Nemam RO aparat a sumljam i da cu ga ikad i kupiti pa se nesto i nisam raspitivao, citao, pratio rad tog uredjaja ( znam namenu i cenu, mislim da mi je to dovoljno ).
Hoce li mi neko ko ima RO aparat ukratko objasniti kad ukljucuje taj aparat ?
Koju kolicinu vode sterilise i koju kolicinu menjate u akvarijumu ( da li je mix sa cesmovacom i koji odnos ).
Za pocetak toliko ... mada imam jos jedno desetak pitanja ali cu sacekati odgovore ....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temu
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Filtracije vode u akvarijum Viktor Kotor Početak u akvaristici 2 Čet Dec 14, 2023 9:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Problem sa strujanjem vode Maridza Početak u akvaristici 4 Pon Jun 19, 2023 2:39 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka RO Uređaj WoodyAllen Ponuda 1 Pon Sep 12, 2022 3:01 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Losi parametri vode..Molim savet DraganNikolic Početak u akvaristici 4 Ned Okt 06, 2019 10:32 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka DIY preciscavanje vode Doksas Uradi Sam (DIY) 55 Pon Apr 15, 2019 9:21 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License