----------------------------------- Milos88Ng Ned Avg 02, 2020 12:24 am Dobio sam akvarijum - Potrebna pomoc oko osnova ----------------------------------- Postovanje i pozdrav svima. Oduvek su mi ribice i akvarijumi bili posebno zanimljivi, ali ih nikad nisam imao. Cuvao sam od malena svakojake zivotinje, ali ove nikada. Ostvarilo mi se i to, sasvim slucajno, dobili smo akvarijum od 60ak litara. Unutrasnje dimenzije su: visina: 40 cm / sirina: 48 cm / dubina: 33 cm Pokusacu najblize da vam objasnim o cemu se radi. Posedujemo ga oko 2 meseca, kad god sam imao vremena ja sam citao korisne tekstove ili gledao klipove o akvaristici, zelim da imam jos znanja kako bi ovo vodio uredno i pravilno. Akvarijum je rucni rad, nema poklopac. Unutra je jedna biljka u saksiji, koliko sam uspeo da prepoznam guglajuci, u pitanju je kriptokorina (ona ucestala). Kao osvetljenje koristim malu stonu lampu sa led "svecicom" od 5w - 6500k. Podloga je neka vrsta kamencica iz mermerplasta, tako mi je receno, nisam video da se prodaje tako posebno samo kamencici, vec gotov mermerplast, ali ok. Sada, ne znam koliko je to dobro za akva svet uopste. Velicina kamenca je negde oko 1mm. Tu je po neki recni kamencic i neka skoljkica. Pumpa je Atman At-F303, grejac, Atman AT-100W i tu je i termometar. Juce je bilo 30c u vodi, 33 u sobi, nemam klimu. Vodu menjam na nedelju dana, po nekad preskocim do +3do4 dana preko, ali nikad vise od toga. Ispumpam negde jednu trecinu i posle dolijem cesmovacu koja je natocena tada kada im cistim. Operem cetkicom kuciste pumpe, svakog drugog puta grejac i termometar. Iz pumpe onaj sundjer(filter) i sve to naravno u vodi koju sam upravo izbacio iz akvarijuma. Ocistim svakog drugog puta kreditnom karticom staklo gde vidim da se zaprljalo i to bi bilo to. :D :pomoc: :riba: E sad malo i o ribicama... (duzi tekst u spojleru) Ribice koje sam zatekao tu kada sam ga dobio su: Ksifo par, zebrice par, zlatni trihogasteri par, 4 crne tetre msm da su dva para i jedan ancistrus zenka. Za sve ovo nisam skroz siguran, ono sto mi je odmah ocigledno oko polova tu je sve u redu, ali npr zebrice, bile su mi nekako iste kad sam ih prvi put pogledao, ali kasnije su se razlikovale, jedna je bila veca i peraja su bila nekako leprsavija izrasla je u prelepu ribicu dok je druga nesto sitnija sa manjim perajima i stalno su bile odvojene dok su se svi ostali parovi drzali jedni uz druge. Leprsava bleji stalno na vrhu dok je manji bio negde pri dnu. Sve je funkcionisalo kako treba i onda ja svratim u jedan jedini petshop u gradu i odlucim da kupim par skalara(omiljenu akvarijumsku ribicu iz detinjstva) Kupim ja tako jednu belu i jednu crnu i donesem ih kuci, bio sam autom pa smo stigli brzo kuci i ribice sam odmah izrucio u akvarijum. Bio sam bas srecan sto sam obogatio drustvo sa jos dve prelepe ribice, stalno sam visio tu da vidim kakve su reakcije ostalih riba, a i ovih novajlija. Crni se nekako odmah adaptirao, ali bela nije nikako. Samo se zavlacila negde sama u pozadini i nikad je nisam video da je nesto pojela, cak sam i zaustavljao pumpu da ne tera hranu sve u jedno cose gde se inace skupljaju stanovnici da rucaju, kako bi pokusao nekako da je izolujem, mislio sam da se plasi ovih, pa njima dam na jedno mesto, a njoj tu gde je bila sama bacim neki listic. Ma jok, ni da pipne, niti je plivala, a crni super. Od hrane imam susene listice u boji i nekakvu dzigericu, sitne kuglice, tako su mi rekli u petshopu da se zove hrana. I to sam prvi put bacio po neku u akvarijum misleci da ce mozda to da jede, ni da pomirise. Tada kada sam bacio tu dzigericu prvi put sam video ancistrusa da je agresivan i da je terao sve ribe koje su pokusavale da pojedu po koju kuglicu sa dna jer su nekako sve pale odmah na dno. Sledeceg dana nadjem malu zebricu kako je cistac trebi. Od nje je bio samo skelet bukvalno... Svasta sam pomislio, bilo mi bas zao sto je zebrica ostala bez para, al opet kazem, nisam bio siguran da su par, mozda su bila ipak dva muzjaka pa je ovaj slabiji nekako zavrsio kobno pa ga cistac samo sklanjao. Prodje 3 dana od toga nadjem belog skalara pluta po povrsini, iznad ustiju kao da je bio gricnut par puta... Kada sam kupovao te skalare receno mi je u petshop-u da ne moze da se zna sta su jer su mali jos, bili su recimo velicine 5 dinara, beli maaalko veci. Razocaran jos vise sto je i crni skalar ostao bez drugara odem opet ja do petshop-a. Bio sam 10ak puta i nikad nista da imaju. Jednom stigle tamo ribice i uzmem skalara da crni ima ortaka i uzmem Coridorasa. Ovaj skalar je bio velicine skoro kao 10 dinara, nekako saren. Ovog puta ja sacekam sa dve nove ribice koje su bile u njihovoj vodi i kesi da iskuliraju 20ak min u vodi koju sam izbacio iz mog akvarijuma posto sam tada pravo i vodu promenio, ne znam da li je to pametno da radim kada ubacujem nove stanovnike? Ali prvo sredim akvarijum pa ubacim ribice koje su do tada u kesi sa vodom koja stoji u vodi iz mog akvarijuma, znaci da bi se ujednacila temperatura. Ta kupovina mi je izgleda bila jedina uspesna. Evo su Kori i Skalar, cepaju. Skalar juri na hranu kao da je ziveo tu 20 god xD gura se sa ostalima opusteno. prodje par dana, nadjem crnog skalara mrtvog u saksiji. Poceo da gubi boju sa strane. Iz crne u onu sivu sjajnu boju. Opet odem i kupim jednog malog crnog koji je bio i manji od 5 dinara. Uginuo mi je odmah sutra dan. Isto sma ga ubacio u tek napunjen akvarijum dok je cekao u kesi. Resio sam da vise ne kupujem ni jednu ribicu dok ne saznam gde gresim. Eto to bi bio pocetak moje price o prvom susretu sa akvarijumima i ribicama. Izvinjavam se na ovako dugacom tesktu, ali mozda je ovako najblize da se uvide moje greske i neiskustvo. Hvala svima koji su procitali ovo... ----------------------------------- Suncokret Ned Avg 02, 2020 1:14 am ----------------------------------- Cuj, ovo je referat, zahteva kafu, caj i keksice. Ono sto sam uspeo da procitam deluje ve ok. Jel moze jedan TLDR? Oko cega ti tacno treba pomoc? :) ----------------------------------- Milos88Ng Ned Avg 02, 2020 1:36 am ----------------------------------- Svestan sam , al sta cu... Ovako tvrdim da nista nisam izostavio i da mogu dobiti najadekvatnije. Kuvaj kafu, brze ce no sto sam ja ovo sastavljao. :D Treba pomoc oko te podloge, da li je neko to koristio? Mislim da je vec oko godinu dana tu, ja bih je izbacio i postavio nesto gde cu moci da sadim biljke i koje biljke? Blage veze nemam. Treba pomoc i oko ribica, da li sam ih ja ubio ili su kupljenje bolesne...? Da li osvetljenje ok i moze li da gura jos koju biljku, neke niske travke i jos koje cega. Jeli frka sto nema poklopac? Uleti po neki leptiric ili bubica pa je usisaju kao da nije ni bila...Ribice? Jel se slazu? Ima tu jos mnogo toga, nov sam skroz, nemam blage vezem Ipak.... ne moze TLDR, IZV xD ----------------------------------- Lenji Lisac Ned Avg 02, 2020 2:39 am ----------------------------------- Treba pomoc oko te podloge, da li je neko to koristio? Ne, nisam koristio niti znam nekoga kome je palo na pamet to da ubacuje kad sljunak i kamencice moze da nadje cim izadje is kuce/stana/jazbine.. Predlog izbaci sto pre. ..gde cu moci da sadim biljke i koje biljke? Cim zamenis tu podlogu i ubacis sljunak, ti biras granulaciju, dodaj obicnu zemlju za cvece ili supstrat u tankom sloju od 0.5 i manje debljine pre sljunka, mozes da sadis sta god hoces od sledeceg, predlog i spisak bilja koje traze minijaturno hranjive podloge skoro pa ni malo co2 koji se i unosi preko talasanja povrsine vode u akvarijum, sa umereno/slabo jakim svetlom: - Staurogyne repens +Rotala rotundifolia ~ +Rotala Green ~ - Rotala Bonsai +Nomaphila stricta compact = Hygrophila corymbosa compact +Nomaphila stricta = Hygrophila corymbosa +Hygrophila costata = Hygrophila angustifolia +Hygrophila Siamensis +Ceratopteris thalictroides ~ +Hottonia palustris ~ +Hygrophila difformis ~ +Hygrophila polysperma +Hygrophila polysperma Rosanervig - Hedyotis salzmannii +Sagittaria subulata +Vallisneria (ne mesa se sa Sagittaria subulatom) - Marsilea hirsuta ~ +Hemianthus micranthemoides ~ +Micranthemum umbrosum ~ +Bacopa australis - Bacopa caroliniana - Bacopa lanigera - Bacopa monnieri - Lobelia cardinalis +Pogostemon erectus ~ +Myriophyllum aquaticum ~ +Limnophila sessiliflora ~ +Heteranthera zosterifolia ~ - Microsorum - Anubias - Cryptocoryne - Bolbitis heudelotii ~ +Najas guadalupensis ~ +Myriophyllum Aquaticum ~ - Nymphoides hydrophylla +Hydrocotyle tripartita ~ +Egeria densa ~ - Cardamine lyrata - Samolus valerandi (tesko se privikava na akvarijumske uslove) - Saururus cernuus +Ludwigia repens +Ludwigia repens 'Rubin' +Ludwigia palustris +Ludwigia arcuata +Ceratophyllum demersum ~ +Cabomba aquatica ~ - Echinodorus skoro svi - Sve vrste mahovina koje mozes da pronadjes po sopovima kao i Cladophora aegagropila i Monoselenium tenerum, kao i sve plutajuce biljke ~~~ Kreni od ovih sta pronadjes, mada ako bi da se igras sa biljem kreni od ovih sa + jer su jako brzo rastuce i taman da napravis sebi praksu za kasnije sa seckanjem i friziranjem a ujedno i da isprobas svetlo pod kojim uslovima (citaj foroperiod) ti sta raste i da napravis sebi krajnji rezultat kad predjes na "zahtevnije" koje bi ti se uklapale sa produzenim vremenskim perodom, ukoliko prelazis na "zahtevnije". Treba pomoc i oko ribica, da li sam ih ja ubio ili su kupljenje bolesne...? Verovatno su bile bolesne ako odmah odbijaju hranu. Kad ih prebacujes prebacuj ih postepeno sa navikavanjem na tvoju vodu ne da ih buckas odma u akvarijum, i uvek ugasi svetlo po dodavanju ribe da se ne stresira, a i pre pustanja same ribe u akvarijum ostalim baci hranu da je ne cackaju kad je pustis vec da imaju preokupaciju. Da li osvetljenje ok i moze li da gura jos koju biljku, neke niske travke i jos koje cega. Zameni za neku od 11-13W na 6500K preko 1100lm i moci ces sve sa spiska gore, tj zameni lampu i skloni tu "svecicu". Jeli frka sto nema poklopac? Nikakav, rade se akvarijumi bez, jedino sto ce vise isparenja da bude od vode ali ako ti ne smeta.. Uleti po neki leptiric ili bubica pa je usisaju kao da nije ni bila... Nista cudno, ja "gajim" komarce u tu svrhu. ;) Ribice? Jel se slazu? I da i ne, tj ne znamo ti ih gledas i pratis, ali ta kombinacija moze da funkcionise kad dodas biljke, ako krenu da se zalecu jedna u drugu i biju jedna drugu itd razmisljaj od karantinu ili izbacivanju tih sto su agresivne ili ove sto je na drugoj strani, al o tome kad dodje vreme. u pitanju je kriptokorina (ona ucestala). Moze da bude jedna od stotinak vrsti ovako kad pisemo nista bez fotke i kretanja zilla, zilica i boje pod kojim svetlom itd, al ne opterecuj se potpuno je ne bitna koja je sem da raste, ako raste nek raste i treba da raste, koja je apsolutno nema potrebe da se saznaje. ;) Vodu menjam na nedelju dana, po nekad preskocim do +3do4 dana preko, ali nikad vise od toga. Posto ti je oko 30C u akvarijumu, nije bas najbolja filtracija, ako preskocis redovno menjanje vode na sledecem zameni 50% ne 30% i obavezno ostavi da odstoji par sati da bude priblizne temperature kao u akvarijumu ili cekaj sate kad voda bude na 25/26C. ----------------------------------- Lenji Lisac Ned Avg 02, 2020 2:46 am ----------------------------------- Zaboravih da dodam idi do Rajca i uzmi par cokota vinove loze iz nekog neprskanog vinograda, ima 100% nekog ko ove godine nije radio u polju, oguli panj od kore i ubaci u neko bure na par nedelja da se napije vode, usputno menjaj deo ili celo bure vode jednom nedeljno da se ne ubudja. Kad se napije vode ubaci u akvarijum. ;) ----------------------------------- Milos88Ng Uto Avg 04, 2020 10:11 pm ----------------------------------- Hvala Lisac, svaka cast. :bravo: Cekam neki predlog koji supstrat i kako uopste da ih biram, koja kolicina, nesto sam procitao da se treba juriti neka srednja pH vrednost, ali sugestije su dobrodosle. Ili sto kazes ako se vise isplati zemlja za cvece. E sad, meni se svidja sto sitniji pesak prirodno zute boje, da li je moguce sa njim filovati zemlju? Pa onda preko svega bodem biljke koje budem izabrao? Ovo za cokot je odlicna stvar . Imam ortaka iz Cubre :D ima vinograd. Znaci samo je bitno da nije prskan? Sto se osvetljenja tice, tu cu da pogledam moguce ideje i poradicu na tome da uozbiljim svetlo. Dalje... ribice... Samo je beli skalar, prvi par koji sam kupio, odbijao hranu. Crni je jeo lepo i listice i mini gran. Inace sam ih postepeno ubacivao, napisao sam kako... To sto nema poklopac malo smara zbog tragova kamenca kako voda isparava, ali videcu da nabacim stakleni poklopac, samo ne znam sta cu uraditi ako lampa bude iznad, a bice, ako reflekcija zeza stvari da nema dovoljno svetla ka biljkama... Opet oko ribica, gledam ih, nisam video nikada da se jure razlicite vrste, sem onog dana kad sam preterao sa granulama dzigerice pa je ancistrus poludeo i jurio sve ribice koje su htele jos malo da se ogrebu, ali nije ih nesto povredjivao, samo ih terao. Inace taj cistac je jako dosadan i statican i u ovom mom malom akvarijumu bez dekoracija ga jedva pronadjem, steka se dobro. Ovako muzjak Trihogastera ume da juri zenku, ali ne ucestalo. Nikad stvarno nisam primetio da je neko nekome smetnja, ali moram da znam da li moze biti problema. Hvala za savet oko preskakanja menjanja vode, to nisam znao. Vodu sam poceo da tocim oko 20ak sati pre dolevanja, tocim pumpom za istakanje vode da ne dizem mnogo podlogu i ostavljam balone otvorene. Imamo samo taj jedan pethsop koji se kako mi se cini vise nekako opredelio u zadnjih nekoliko godina na hranu za macke i pse. Od podloga i tako nekih stvari nemaju nista. Ribice jedva. Tako da moram sa neta da porucujem. Znaci za pocetak moram podlogu da menjam.... ----------------------------------- Lenji Lisac Sre Avg 05, 2020 8:56 am ----------------------------------- Cekam neki predlog koji supstrat i kako uopste da ih biram, koja kolicina, nesto sam procitao da se treba juriti neka srednja pH vrednost Ukoliko neces fokus na biljke i akvarijum bez co2 i jakog svetla itd da ne nabrajam, bilo koja zemlja je dobrodosla a i ne mora (99% biljaka sa + moze da raste samo u kvarcnom sljunku), bitno je samo da mozes da ubacis biljku unutra tj zasadis. Kolicina duzina x sirina akvarijuma pa x visina koju hoces u akvarijumu da bi dobio litrazu koja ti je potrebna, tako da kad narucujes kazes koju litrazu peska/sljunka hoces ne kilazu. Zaboravi na konstantno merenje ph, kh itd sem u prvih par menjanja vode da znas na cemu si, imas izdrzljive ribe kojima cesmovaca ne moze nista, bitno ti je samo da pri zameni ne odudara previse. Npr tropika od 9L bi tebi leglal idealno za te dimezije na otprilike oko 5+ cm debljine, ako bi kvalitetniju podlogu bez daljeg trazenja.. ..meni se svidja sto sitniji pesak prirodno zute boje, da li je moguce sa njim filovati zemlju? Ti biras sta ces ima da se nadje kod nas tog peska samo daj oglas javice ti se vec par ljudi i to ovde na forumu, al treba biti strpljiv jer ne posecuju svaki dan isti. Ne pravimo krofne da filujemo, a i ne kapiram kakvo filovanje zemlje? :lol: Pa onda preko svega bodem biljke koje budem izabrao? Naravno. Znaci samo je bitno da nije prskan? Naravno. To sto nema poklopac malo smara zbog tragova kamenca kako voda isparava, ali videcu da nabacim stakleni poklopac, samo ne znam sta cu uraditi ako lampa bude iznad, a bice, ako reflekcija zeza stvari da nema dovoljno svetla ka biljkama... Dok nemas staklo iznad svaki dan kad hranis ribe prodji sundjerom (obicnim za pranje sudova, naravno bez ikakvih preparata hemikalija itd) po ivici stakla i neces imati problema sa kamencem kod redovne zamene vode ili isparavanja. Uvek ima dovoljno svetla, ako se kojim slucajem zaprlja isperes staklo i vratis to je minut posla. Ovako muzjak Trihogastera ume da juri zenku, ali ne ucestalo. Cekaj kad krenu da ulaze u fazu mresta, ako hoces da smanjis njegovu agresivnost uzmi jos jednu zenku da bude odnos 2:1 prema zenkama. Nego.. Ne diraj nista i ne cackaj nista dok sve ne nabavis i pripremis, kreni od podloga i dekoracija (kamenje i granje), pa rasveta, zatim biljke i kad ti stignu biljke onda prebaci na par sati ribe u neki lavor/bure gde vec i sredi akvarijum i minimum 50% vode vrati u isti, ne bacaj tu "prljavu" vodu, jer ako siipas direkt svezu kao ni da nisi imao akvarijum i neces imati nikakvih kultura bakreija itd tj kao da si krenuo da cikliras da prikupljas bakterije i dovodis zdravlje riba u pitanje, tako da ne zaboravi kad sredjujes akvarijum, ne bacas vodu, vec je vracas u akvarijum i za 3-4 dana radis promene ako je potrebno pa opet 3-4 dana sve dok mislis da ima potrebe, dok se ne vratis u rutino od nedelju dana.