----------------------------------- Veverac Sub Nov 21, 2020 2:49 pm ----------------------------------- Pisali mnogo puta o istim puzevima. Postali smo ko papagaji ponavljajuci. Nije stetocina vec je koristan puz u akvarijumu. Ja bi dodao i sledece. Odlican je prognozer u kom pravcu ide postavka u akvarijumu :) Cim ima previse hrane - razmnozava se u velikom broju. Pokazatelj da ce vam parametri vode brzo dogurati do opasne tacke za ribe :) Jede "biljke" - Pokazatelj da vam listovi biljke propadaju. Sobzirom da ne jede zdrave listove i da se hrani trulim znaci da biljci nedostaju neki elementi, ili svetlost. Ukoliko je svetlija boja kucice puza - Voda vam je "meka" Ukoliko je tamnija boja - Voda vam je tvrdja Naravno ima dosta jos toga sto bi moglo da se ispise za ove puzeve. E da, mogu da posluze i kao hrana drugim ribama a ne samo botijama i helenama :) Postujem tudje misljenje, ali se u ovom slucaju ne mogu sloziti. Ova napast se toliko brzo siri da ih bude na sve strane. Pored puzeva, bude dosta njihovih jaja na biljkama i to izgleda ruzno. Sledeca stvar je da sto trose kalcijum iz vode za ojacavanje kucice, a to dovodi do smanjenja tvrdoce vode sto moze smetati ili koristiti nekim vrstama biljnog i zivotinjskog sveta. Treca stvar je da i oni prljaju vodu kao i drugi organizmi u vodi, pa samim tim uticu na bioloski i hemijski sastav vode. Licno ih ne volim i svima savetujem da ih se rese i u akvarijum ubace neku manje invazivnu vrstu (dunavske nerite, ne razmnozavaju se u toj meri kao barski puzevi, imaju lepe sare, mali su i penju se po biljkama cije listove ciste) ili potpuno neivazivnu (rogata nerita, zebra, black helmet... Ovi puzevi uglavnom ne idu po biljkama jer su veci i tezi od dunvskih rodjaka, ali bude izuzetaka pa se mogu videti i na biljkama). Barskih puzeva sam se oslobodio tako sto sam ubacio 5-6 helena i ostavio ih da rade posao. Nakon nekog vremena, ostale su samo prazne kucice barskih puzeva. Tada sam izvadio helene, ubacio dunavske , crne i zebra nerite da ciste stakla i biljke, a dodao sam i malezijce da prekopavaju podlogu. Malezijci se isto brzo razmnozavaju ali ipak sporije od barskih i lako ih je primetiti i izvaditi ukoliko njihova populacija postane veca od zeljene. Visak malezijaca uglavnom zavrsi kod helena koje su sada u prostoru gde se biljke ciste pre ubacivanja u akvarijum. Nove biljke uvek ostavim sa helenama dok se ne uverim da su ociscene od puzeva i njihovih jaja, a tek nakon toga ih stavljam u akvarijum.