Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Dug Crvenom moru Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
BuenosAires
Akvarista



Registrovan: 15 Nov 2019
Poruke: 18
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Nov 15, 2019 12:55 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima

Nov sam u akvaristici pa evo odmah morska akvaristika.
Inace sam dugogodisnji posetilac Crvenog mora, tako da je ovo pokusaj
pravljenja parceta tog mora u Beogradu.

Akvarijum ce mnogi prepoznati jer je vec postavljen na ovom sajtu /Vizantijsko plavo/-
u pitanju je oko 70l.
U akvarijum je 5 dana sipano oko 20l ciklirane vode i 50l destilovane posoljene vode.
Ozivljeni kamen je postavljen tada oko 5-6kg.
Nije nabavljen skimer - jos uvek trazim najbolje resenje.
Pesak planiran takodje da ubacim.
Svetiljka je polovna Dennerle reef 2:2, fluo - 36W.

U planu je ubacivanje para klovnova i kozica uskoro - sa ponekim koralom.
Cilj mi je da barem nalici na originalni VP - mada ce to biti dug put Rolling Eyes .

Svi saveti su dobrodosli!!!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Nov 15, 2019 12:55 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

BuenosAires
Akvarista



Registrovan: 15 Nov 2019
Poruke: 18
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Nov 15, 2019 2:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
BuenosAires
Akvarista



Registrovan: 15 Nov 2019
Poruke: 18
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Nov 15, 2019 2:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

U pitanju su Aiptasie - nazalost - pretpostavljam da je najbolje resenje ubacivanje Kuekhntali kozice

Image
Da li je neko zna sta bi ovo moglo biti


Image

Ne vidi se najbolje - ne znam sta bi moglo da bude ali je intenzivne roze boje
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Pet Nov 15, 2019 3:45 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dobro dosao.
Akvarijum mi je veoma dobro poznat,video si i sam kako to moze dobro da funkcionise.
Sto se lampe tice ,jos jedna takva bi ti bila pun pogodak za sve tipove korala.
Koliko sam upoznat tu imas mesta i za neki hang-on skimer.
Staklene ruze resavaj u samom startu,posto jos nema organitzama vadi kamenje napolje i cisti ga na suvo,to je najbolje resenje u ovom stadiumu(Pre kupovine kamena trebao si da ga dobro prokontrolises/izgleda dosta staro,neporozno ).

-prva slika Vermetid Worm-cevasti crv(redovan stanovnik),druga se ne vidi dobro.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
BuenosAires
Akvarista



Registrovan: 15 Nov 2019
Poruke: 18
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Nov 15, 2019 4:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zahvaljujem!

Kamen sam kupio u Fish world-u a koliko sam pročitao Aiptasie a i oni mi rekose - nisu retkost u kamenu. Oni su mi savetovali kozicu da nabavim.
Verovao sam njima oko izbora kamena, mnogo su upoznatiji sa tom temom od mene.

U svakom slucaju cu sad rucno da ga ocistim (nekom pincetom?) ali pretpostavljam da to ne znaci da nece opet da se pojave.
Pa ako treba i ta kozica moze da se ubaci.
Gde moze da se nabavi povoljniji hang on skimer, obzirom da planiram da ubacim organizme sledece nedelje (nemo, kozica, neki koral). Tropus?
Trziste te opreme kod nas je prilicno siromasno - mada postoji mogucnost da nabavim neku opremu iz Nemacke.
Svetiljku cu da zamenim LED-om samo da nadjem ok varijantu.

Da li treba da imam skimer pre ubacivanja zivuljki ili mogu bez skimera neko vreme uz cescu zamenu vode.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Pet Nov 15, 2019 5:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ako si ovakav kamen kupio,ne bih da kudim,ali ovo se blago receno u jednoj radnji na glasu ne bi trebalo prodavati.
Razumem da ima jednu dve ,ali ovo sto se kod tebe da videti je vec epidemijskih razmera,pored toga kamen izgleda dosta mrtvo.Ali sta je tu je ,nemate izbora- razumem vas.
....Aha sad kapiram kamen je naseljen aiptasiama kako bi kasnije uz njega isla i kozica.
hahahahah pametan trgovacki trik tipa 9999.9999$
Cool


Poslednji put izmenio Laki dana Pet Nov 15, 2019 5:53 pm, izmenio ukupno 2 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Pet Nov 15, 2019 5:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Naravno da mozes i bez skimera,redovno menjaj vodu i to je to.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
BuenosAires
Akvarista



Registrovan: 15 Nov 2019
Poruke: 18
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Nov 15, 2019 6:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Znali su da planiram da kupim kozicu pa da mi olaksaju/ubrzaju izbor 😂
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Pet Nov 15, 2019 8:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nešto mi to malo Marko kamena za 6kg. Nemoj da čistiš, čupaš u vodi. Izvadi i gletom skini. Sitne parčiće kame a na kojima budu te anemone baciš u razblaženu kiselini, pa u obicnu vodu dok e spadnu. Ostaće ti da lepiš korale za njih . Neće bakterije što žive u unutrašnosti kamena ostati bez vode ili umret tako brzo, nemaš.mnogo brige.
Kozica ima da ti pomaže mesecima i nije baš sigurna sa većinom korala koje ćeš kod nas naći. Da radi magiju najverovatnije bi ta napast bila iskorenjema u hobiju. Puža sa treće slike isto izgrebi sa kamena, više je štete nego koristi.

Penilica ti ne treba ali uvek dobro dodje. Možeš da ubaciš scrubber ili makroalge da ti vodu prečišćavaju. Srećno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
BuenosAires
Akvarista



Registrovan: 15 Nov 2019
Poruke: 18
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Nov 15, 2019 11:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala / bas detaljno opisano
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Sub Nov 16, 2019 10:57 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

inace kukentali nije tako efikasna kao vundermani(kozica),
jedna os 3 bi ih jela,dok je kod vundermani pola pola verovatnoca,i to pod uslovom da oskudno hranis po akvarijumu.
Na vodecim forumima preporucuju jednu do 2 na 100l.
Red sea Aiptasia x je efikasna ,ali rucno uklanjanje je najefikasnije u koliko ima mogucnosti za to.
Imas mnogo diskusija na tu temu na samom forumu.


Poslednji izmenio Laki dana Sub Nov 16, 2019 10:59 am, izmenjeno ukupno 1 puta
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Laki
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Jan 2014
Poruke: 1684
Lokacija: Makce (Vel. Gradiste)

PorukaPoslao: Sub Nov 16, 2019 11:02 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sto se kamena tice jos jedan dokaz da je loseg kvaliteta je to sto u ovako malo kolicinski staje 6kg.
Dobar kamen treba da bude sto laksi(porozniji),da izgleda da ga ima mnogo zapreminski a da ujedno bude lagan.
Koliko si platio po kg ako nike tajna
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
BuenosAires
Akvarista



Registrovan: 15 Nov 2019
Poruke: 18
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Nov 16, 2019 11:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

1000din/kg

Preporucuje li se ubacivanje suvog kamena uz ovaj zivi /
event. pukani koralni kamen ili neki suvi kamen koji se prodaje na par mesta po 1000-1200din/kg
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
BuenosAires
Akvarista



Registrovan: 15 Nov 2019
Poruke: 18
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Nov 18, 2019 11:57 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image
Ubacen novi kamen i dve ribice nemo i demzel


Image
Nemo se odmah oslobodio i bas je navalio na hranu (listice)
Demzel se pred vece zavukao i ne izlazi
Nemo je jedno vreme plivao uz povrsinu /pitam se da li se desava da iskoci (kao u filmu Smile)
mozda da stavimo neku mrezu
Plan mi je da nabavim prvo lepu anemonu a onda i jos jednog nema, kozicu ( Smile da mozda i pojede one ruze - cije skidanje
koliko sam se uverio nece ici lako)
Nemo nas je odusevio - bas je prelepa ribica
Iako nemam korale uveli smo 12h paljenje svetla, hranjenje 2 puta dnevno - mada jutros nemo nije hteo da jede - verovatno se prejeo
(juce oko 17h je hranjen). Planiram da mu uveden 2 hranjenja u 8h ujutro i 20h uz raznovrsniju hranu (listici+granule).
Svaki savet je dobrodosao Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
peconis
Akvarista



Registrovan: 19 Sep 2018
Poruke: 116
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Nov 18, 2019 2:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja se tek spremam da uplovim u morsku akvaristiku, ali vidim da ima par stvari koje nisu bas pametno uradjene.

Prvo, dosta bi bilo sigurnije da si prvo odradio cikliranje akvarijuma od bar mesec dana, iako ima zivog kamena i dela zive vode. Stanovnici nisu bas jeftini a ni dostupni da bi se tako igralo sa njima. Confused A i taj kamen deluje kao da je u ocajnom stanju, pitanje koliko je zapravo "ziv", tj naseljen stanovnicima koji su tebi potrebni.

Trebao si prvo ubacis tu podlogu koju planiras, da sacekas malo da se sistem stabilizuje i razvije osnovna flora i fauna (koja ide uz kamenje). Eventualno da dodatno ubacis korisne bakterije i neke manje zahtevne stanovnike da pokrenu cikliranje. Vidim da su za tu aktivnost pogodni puzevi, krabe, manje zahtevni meki korali i slatkovodne (brakticne) moli ribice koje se odlicno prilagode na morsku vodu.

Klovnove si odmah trebao da kupis u paketu, jer dodatno dodavanje klovna moze da se zavrsi zestokim obracunom. Isto tako demsel ume da bude prilicno agresivna ribica prema ostalim stanovnicima.

Sto se tice dodavanja kamena, suvi kamen se tek tako ne dodaje u akvarijum. Ako se vec opreduljes za suvi, moras prvo par nedelja da ga lecis (ima tema na forumu), pa tek onda da ga ubacis u dobro iscikliran sistem. Ukoliko se ne leceni suvi kamen ubacuje u mali sistem kao tvoj, velika je sansa da ce u nekom trenutku da napravi haos, tj pomor.

Moj ti je savet da pre ubacivanja ostalih stanovnika, prvo malo izguglas neke osnove morske akvaristike, kupis testove za vodu i pratis situaciju dok se sistem ne stabilizuje. Ne kazem da ovaj tvoj pristup nece da funkcionise, samo je nepotrebno rizican.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka "kap divljine u moru betona" stragi Upoznavanje 1 Čet Jan 13, 2011 4:16 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License