Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Dunavske nerite (Theodoxus danubialis) Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pet Jul 22, 2016 6:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

O korisnosti ovih puzeva se mnogo puta pominjalo ali sam zeleo da vidim kako to zaista i izgleda. Posto ih imam u jednom akvarijumu tesko je oceniti da li rade posao pa sam odlucio probati s jednim akvarijumom koji je po default uvek zapusten i ima algi. U njemu su helene pa nisam smeo ubacivati kod njih ove puzeve jer ce ih potamaniti vec sam izvadio jedan kamen i ubacio kog tzv dunavskih nerita.
Slikao sam na dan kad je kamen ubacen i nekoliko dana kasnije.

Image

Image

Rezultat je vidljiv Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Jul 22, 2016 6:03 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Kiko
Akvarista



Registrovan: 19 Dec 2015
Poruke: 26
Lokacija: Skopje

PorukaPoslao: Pet Jul 22, 2016 11:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh


Link


Ne mogu Edit na proslu poruku Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Slepi_Putnik
Akvarista



Registrovan: 02 Okt 2013
Poruke: 129
Lokacija: Beograd, Batajnica

PorukaPoslao: Sre Jul 27, 2016 1:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A koja je verovatnoća da su parametri vode u drugom akvarijumu uticali da se smanje alge, a ne samo dunavske nerite?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Sre Jul 27, 2016 5:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Najverovatnije nikakva alge ne nestaju preko noći.

Da nemam lokahate i histronike ubacio bi 10tak u akvarijum.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Čet Jul 28, 2016 7:24 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Slepi_Putnik

Tesko da su parametri vode uticali na to jer generalno sve isto u oba akvarijuma. Odstupanja su moguca ali su vrlo minimalna ako postoje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Nidza Bleja




Registrovan: 06 Okt 2017
Poruke: 1
Lokacija: Zemun

PorukaPoslao: Ned Okt 22, 2017 10:36 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Interesuje me da li mogu da idu zajedno sa helenama i kako se razmnozavaju?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Infinity
Akvarista



Registrovan: 06 Okt 2017
Poruke: 53
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Ned Okt 22, 2017 10:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Koliko znam ni jedan piz ne moze sa helenama.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pon Okt 23, 2017 3:32 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nidza Bleja ::
Interesuje me da li mogu da idu zajedno sa helenama i kako se razmnozavaju?


Teako, iz kapsula se posle nekoliko meseci izleže mali br puževa a roditelji obično ne prežive razmnožavanje. Potrebno je više od godinu dana da podmladak postane polno zreo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pon Nov 27, 2017 12:16 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nidza Bleja ::
Interesuje me da li mogu da idu zajedno sa helenama i kako se razmnozavaju?


Ima primera gde mogu, ali u 95% ne mogu jedni sa drugim.

Serene Sky ::
Teako, iz kapsula se posle nekoliko meseci izleže mali br puževa a roditelji obično ne prežive razmnožavanje. Potrebno je više od godinu dana da podmladak postane polno zreo.


Kolega Serene Sky ne znam odakle ove informacije ali su u potpunosti netacne, ima theodoxusa koji posle parenja uginu ali to nisu pomenuti, tacnije danubialis.

Ukratko, ovi puzevi se razmnozavaju kroz ikru koja zenka polaze prvenstvno na muzjaka, ali zna da lepi i po staklu, dekoraciji, akvarijuma, panju, kamenu, retko kad na bilju.. Ikra je na pocetku bele boje i sto vise zri postaje zuto/narandzasto, pa dobija na prozracnosti, dok se ne izlegne. Ukoliko nema muzjaka u akvarijumu zenka zna da lepi ikru svuda iz koje se na zalost nece nista izleci. Ukoliko ima vise zenki od muzjaka i ikra ne bude oplodjena a polozena po akvarijumu, vremenom ce biti pojedena od mladih teodoxusa koji su se izlegli, tako da ikru nije potrebno mehanicki uklanjati. Koliko dugo zive jos ne mogu sa sigurnoscu da kazem jer primerci koje trenutno imam su stari oko dve godine i sest meseci, a uzeti su iz ade kao vec odrasle jedinke. Kad se izlegu mali razmnozavaju se posle osam do dvanaest meseci, zavisno od razvoja samog puza, tacnije sto vise hrane im se obezbedi brze ce se razvijati i s tim brze se i sami reprodukovati. Ishrana je iskljucivo u algama koje same nastaju u akvarijumu, sto od jakog sto od slabog svetla. Ne treba preterivati sa ovim puzevima u manjim akvarijumima, jer nece biti dovoljno hrane za sve pa ce nazalost najslabiji nestati, po nekoj mojoj proceni i eksperimentisanju dva puza su sasvim dovoljna na 10L litara vode sem ukoliko se dodaje spremljena hrana za njih u vidu algi (inace racunica je na prazan akvarijum od 10L, malo je komplikovanija ukoliko ima glatkih povrsina od dekoracije tipa oblutak, siga, dragon, seyru kamenja po akvarijum kao i bilo kog drveta, kao i da li akvarijum ima ili ne filtraciju, ali u proseku je to to). Ukoliko uginu ne treba vaditi skoljke od puzeva, vec ostaviti u akvarijumu, jer ce drugi puzevi tokom vremena pojesti tu skoljku, a ujedno i dobiti potreban kalcijum za sopstvenu, nece dizati tvrdocu vode ni malo jer se jako tesko razlaze i propada.

Snimak koliko dugo traje parenje puzeva.. (nije u fokusu ali se vidi)


Link


..jedna zanimljivost pa ko ih ima pa nek ispituje, ako ne veruje, kad zenka "pozove" muzjaka na parenje on se penje uvek sa zadnje strane skoljke uz "ledja", prelazi preko cele skoljke do njenog prednjeg desnog dela, zatim oplodi zenku i vraca se istom putanjom, tacnije niz "ledja".
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Serene Sky
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2013
Poruke: 790
Lokacija: Valjevo

PorukaPoslao: Pon Nov 27, 2017 1:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Lenji lisac, moram priznati da sam zaista impresioniran. Bravo

Ja se nikada ne bih jebavao da odredjujem tacnu vrstu Theodoxusa. Velika je to jebada za mene a i ti mikroskopi pod kojim se jasno vidi jezik su malo skupi za moj budžet Crying or Very sad
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Tibor
Akvarista



Registrovan: 16 Nov 2014
Poruke: 15

PorukaPoslao: Čet Dec 14, 2017 8:43 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nameravam da kupim Nerita puzeve (dunavske) pa me interesuje dali mogu da opstanu u akvarijumu pored Botya. Imam ih tri komada od oko 10-12 cm.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Lenji Lisac
Akvarista



Registrovan: 08 Avg 2015
Poruke: 825
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Čet Dec 14, 2017 9:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne, nije preporucljivo.
Da budem precizniji mogu da opstanu par dana..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
MV25




Registrovan: 09 Jun 2017
Poruke: 2
Lokacija: Zemun

PorukaPoslao: Sub Jan 20, 2018 11:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kupio sam deset komada ovih puzeva pre 2-3 meseca. Imam Malawi ciklide i sa njima sam ih drzao, bilo je mesec dana sve super, dok nisu poceli polako da nestaju... Dok sam ja provalio sta se desava svi su nestali. Desava se to da imam problem sto je podloga pesak, pa kad neki od njih pokusa da se krece po pesku ovi ga izokrecu i zakopaju... Shocked Toliko sam se iznervirao da ne mogu da vam objasnim. Evil or Very Mad
Inace, jako efikasni i azurni, bio sam prezadovoljan dok su trajali Laughing
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Ned Jan 21, 2018 9:35 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

MV25 - nemoj se čuditi, ja sam od Aquamaniaka kupio 40 kom i u 4 akvarijuma stavio po 10 kom.
To je bilo pre 7-8 meseci, evo sada u svakom ima 4-5, a znao sam da kada odrastu do određenog stadijuma se jednostavno izgube i uvek ostaje oko 5 komada. U čemu je fora neznam, nisam
ni istraživao, u svakom slučaju možeš tu činjenicu smatrati normalnom. Znam samo da više
nikada neću ubaciti više od 5 u jedan akvarijum.Poz.

P.S. Ako neko sa foruma zna zašto dolazi do ove pojave ,može savetom pomoći, čisto da se zna
iako se nemože ništa promeniti.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nzivkovic
Akvarista



Registrovan: 02 Feb 2013
Poruke: 1178
Lokacija: Beograd, Kumodraž

PorukaPoslao: Ned Jan 21, 2018 10:02 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Drugar je pre godinu dana kupio 20 komada, sada ih ima preko 100, drži ih sa Tanganyika ciklidima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Dunavske nerite Ascaron Tražnja 0 Ned Okt 16, 2022 11:13 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka puževe Dunavske Nerite chaosad Ponuda 0 Sub Apr 09, 2022 8:51 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Puževi, Nerite, Dunavske Nerite dragang Tražnja 1 Sre Feb 16, 2022 3:31 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Dunavske nerite Uros Kg Tražnja 1 Sre Avg 11, 2021 9:50 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Crne rogate nerite duta Tražnja 0 Ned Maj 23, 2021 12:54 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License