----------------------------------- Bojan Pet Jul 22, 2016 6:03 pm Dunavske nerite (Theodoxus danubialis) ----------------------------------- O korisnosti ovih puzeva se mnogo puta pominjalo ali sam zeleo da vidim kako to zaista i izgleda. Posto ih imam u jednom akvarijumu tesko je oceniti da li rade posao pa sam odlucio probati s jednim akvarijumom koji je po default uvek zapusten i ima algi. U njemu su helene pa nisam smeo ubacivati kod njih ove puzeve jer ce ih potamaniti vec sam izvadio jedan kamen i ubacio kog tzv dunavskih nerita. Slikao sam na dan kad je kamen ubacen i nekoliko dana kasnije. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_244867228_dunavske_nerite_01.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_97946892_dunavske_nerite_02.jpg Rezultat je vidljiv :wink: ----------------------------------- Kiko Pet Jul 22, 2016 11:13 pm ----------------------------------- [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=pF5rMBvuJMM[/youtube] Ne mogu Edit na proslu poruku :) ----------------------------------- Slepi_Putnik Sre Jul 27, 2016 1:56 pm ----------------------------------- A koja je verovatnoća da su parametri vode u drugom akvarijumu uticali da se smanje alge, a ne samo dunavske nerite? ----------------------------------- Serene Sky Sre Jul 27, 2016 5:05 pm ----------------------------------- Najverovatnije nikakva alge ne nestaju preko noći. Da nemam lokahate i histronike ubacio bi 10tak u akvarijum. ----------------------------------- Bojan Čet Jul 28, 2016 7:24 am ----------------------------------- @Slepi_Putnik Tesko da su parametri vode uticali na to jer generalno sve isto u oba akvarijuma. Odstupanja su moguca ali su vrlo minimalna ako postoje. ----------------------------------- Nidza Bleja Ned Okt 22, 2017 10:36 pm ----------------------------------- Interesuje me da li mogu da idu zajedno sa helenama i kako se razmnozavaju? ----------------------------------- Infinity Ned Okt 22, 2017 10:40 pm ----------------------------------- Koliko znam ni jedan piz ne moze sa helenama. ----------------------------------- Serene Sky Pon Okt 23, 2017 3:32 am ----------------------------------- Interesuje me da li mogu da idu zajedno sa helenama i kako se razmnozavaju? Teako, iz kapsula se posle nekoliko meseci izleže mali br puževa a roditelji obično ne prežive razmnožavanje. Potrebno je više od godinu dana da podmladak postane polno zreo. ----------------------------------- Lenji Lisac Pon Nov 27, 2017 12:16 am ----------------------------------- Interesuje me da li mogu da idu zajedno sa helenama i kako se razmnozavaju? Ima primera gde mogu, ali u 95% ne mogu jedni sa drugim. Teako, iz kapsula se posle nekoliko meseci izleže mali br puževa a roditelji obično ne prežive razmnožavanje. Potrebno je više od godinu dana da podmladak postane polno zreo. Kolega Serene Sky ne znam odakle ove informacije ali su u potpunosti netacne, ima theodoxusa koji posle parenja uginu ali to nisu pomenuti, tacnije danubialis. Ukratko, ovi puzevi se razmnozavaju kroz ikru koja zenka polaze prvenstvno na muzjaka, ali zna da lepi i po staklu, dekoraciji, akvarijuma, panju, kamenu, retko kad na bilju.. Ikra je na pocetku bele boje i sto vise zri postaje zuto/narandzasto, pa dobija na prozracnosti, dok se ne izlegne. Ukoliko nema muzjaka u akvarijumu zenka zna da lepi ikru svuda iz koje se na zalost nece nista izleci. Ukoliko ima vise zenki od muzjaka i ikra ne bude oplodjena a polozena po akvarijumu, vremenom ce biti pojedena od mladih teodoxusa koji su se izlegli, tako da ikru nije potrebno mehanicki uklanjati. Koliko dugo zive jos ne mogu sa sigurnoscu da kazem jer primerci koje trenutno imam su stari oko dve godine i sest meseci, a uzeti su iz ade kao vec odrasle jedinke. Kad se izlegu mali razmnozavaju se posle osam do dvanaest meseci, zavisno od razvoja samog puza, tacnije sto vise hrane im se obezbedi brze ce se razvijati i s tim brze se i sami reprodukovati. Ishrana je iskljucivo u algama koje same nastaju u akvarijumu, sto od jakog sto od slabog svetla. Ne treba preterivati sa ovim puzevima u manjim akvarijumima, jer nece biti dovoljno hrane za sve pa ce nazalost najslabiji nestati, po nekoj mojoj proceni i eksperimentisanju dva puza su sasvim dovoljna na 10L litara vode sem ukoliko se dodaje spremljena hrana za njih u vidu algi (inace racunica je na prazan akvarijum od 10L, malo je komplikovanija ukoliko ima glatkih povrsina od dekoracije tipa oblutak, siga, dragon, seyru kamenja po akvarijum kao i bilo kog drveta, kao i da li akvarijum ima ili ne filtraciju, ali u proseku je to to). Ukoliko uginu ne treba vaditi skoljke od puzeva, vec ostaviti u akvarijumu, jer ce drugi puzevi tokom vremena pojesti tu skoljku, a ujedno i dobiti potreban kalcijum za sopstvenu, nece dizati tvrdocu vode ni malo jer se jako tesko razlaze i propada. Snimak koliko dugo traje parenje puzeva.. (nije u fokusu ali se vidi) [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=lyT4MzgDuA8[/youtube] ..jedna zanimljivost pa ko ih ima pa nek ispituje, ako ne veruje, kad zenka "pozove" muzjaka na parenje on se penje uvek sa zadnje strane skoljke uz "ledja", prelazi preko cele skoljke do njenog prednjeg desnog dela, zatim oplodi zenku i vraca se istom putanjom, tacnije niz "ledja". ----------------------------------- Serene Sky Pon Nov 27, 2017 1:29 pm ----------------------------------- Lenji lisac, moram priznati da sam zaista impresioniran. :bravo: Ja se nikada ne bih jebavao da odredjujem tacnu vrstu Theodoxusa. Velika je to jebada za mene a i ti mikroskopi pod kojim se jasno vidi jezik su malo skupi za moj budžet :cry: ----------------------------------- Tibor Čet Dec 14, 2017 8:43 pm ----------------------------------- Nameravam da kupim Nerita puzeve (dunavske) pa me interesuje dali mogu da opstanu u akvarijumu pored Botya. Imam ih tri komada od oko 10-12 cm. ----------------------------------- Lenji Lisac Čet Dec 14, 2017 9:34 pm ----------------------------------- Ne, nije preporucljivo. Da budem precizniji mogu da opstanu par dana.. ----------------------------------- MV25 Sub Jan 20, 2018 11:58 pm ----------------------------------- Kupio sam deset komada ovih puzeva pre 2-3 meseca. Imam Malawi ciklide i sa njima sam ih drzao, bilo je mesec dana sve super, dok nisu poceli polako da nestaju... Dok sam ja provalio sta se desava svi su nestali. Desava se to da imam problem sto je podloga pesak, pa kad neki od njih pokusa da se krece po pesku ovi ga izokrecu i zakopaju... :shock: Toliko sam se iznervirao da ne mogu da vam objasnim. :evil: Inace, jako efikasni i azurni, bio sam prezadovoljan dok su trajali :lol: ----------------------------------- oldwolf Ned Jan 21, 2018 9:35 am ----------------------------------- MV25 - nemoj se čuditi, ja sam od Aquamaniaka kupio 40 kom i u 4 akvarijuma stavio po 10 kom. To je bilo pre 7-8 meseci, evo sada u svakom ima 4-5, a znao sam da kada odrastu do određenog stadijuma se jednostavno izgube i uvek ostaje oko 5 komada. U čemu je fora neznam, nisam ni istraživao, u svakom slučaju možeš tu činjenicu smatrati normalnom. Znam samo da više nikada neću ubaciti više od 5 u jedan akvarijum.Poz. P.S. Ako neko sa foruma zna zašto dolazi do ove pojave ,može savetom pomoći, čisto da se zna iako se nemože ništa promeniti. ----------------------------------- nzivkovic Ned Jan 21, 2018 10:02 am ----------------------------------- Drugar je pre godinu dana kupio 20 komada, sada ih ima preko 100, drži ih sa Tanganyika ciklidima. ----------------------------------- oldwolf Ned Jan 21, 2018 3:58 pm ----------------------------------- nzivkovic - da li znaš kako je drugar to postigao, mislim da li se nešto posebno trudio oko parametara vode i tome slično? Jako je zanimljivo jer oni koji ih razmnožavaju u akvarijumu čuvaju tajnu, dok drugi skupljaju na Dunavu i prodaju kao svoje. Poz. ----------------------------------- Lenji Lisac Ned Jan 21, 2018 5:32 pm ----------------------------------- Jako je zanimljivo jer oni koji ih razmnožavaju u akvarijumu čuvaju tajnu, dok drugi skupljaju na Dunavu i prodaju kao svoje. Nema tajne i koliko mene secanje sluzi ima teme o tome na forumu, ali uglavnom sto vise hrane u vidu zelenih (zelena tackasta, praskasta, barska sluzava..) ili braon (od slabog svetla) algi pre ce se mnoziti, najlakse je sa klikerima ili staklenim plocicama, ali moze i sa slamkama plasticnim, da se prave alge u teglici pa se dodaje u akvarijum kod puzeva, inace temperatura vode igra dosta veliku ulogu u tome, kod mene su se razmnozavali tek na +27° tacnije tada je zenka postavljala ikru.. posto nemam grejace to se uvek desava u letnjem/jesenjem periodu od juna skoro do kraja novembra. Ovo drugo sto se tice Dunava je istina i nije samo Dunav vec Sava, Timok itd., ali i to se da videti odakle si ih dobio tj licni uzgoj ili iz prirode, sve se moze videti preko skoljke. Inace od kako je vecina cula da ih ima na adi prosle i predprosle godine na mestu gde ih vracam (odakle su prvobitno i uzeti), dobar deo koji se izlegne kod mene, nema ni jednog jedinog puza ima par melanoidesa ali ni oni nisu u velikom broju. Sva sreca pa se opametih na vreme da ne napisem gde ima prevostianus-a (crna skoljka, belo telo, duplo manji od vec naviknutih teodoxusa, a i duplo vredniji sto se tice suzbijanja algi) jer je skoro pa istrebljen kod nas. ----------------------------------- MV25 Sre Feb 07, 2018 10:13 am ----------------------------------- Možda će zvučati malo glupo... Ali kada odem na Dunav, Adu itd., gde da ih potražim? :lol: ----------------------------------- Lenji Lisac Uto Feb 20, 2018 6:34 am ----------------------------------- Kad dodje lepo vreme prosetaj duz obale keja pa tamo gde ljudi uopsteno hrane labudove kokicama tu ima dosta i granja koje se moze (prethodno se dobro osusiti pa potopiti u hipermangan na par dana itd.. komplet pojacana priprema) ubciti u akvarijum, ali ima i bezbednijih mesta sto se tice granja/panjeva, ali poenta je da na tom granju i panjevima mogu se pronaci theodoxusi koje (ukoliko ih neko vec nije zgrabio pre tebe) ukoliko zelis da pokupis da prethodno pripremis akvarijum ili balon ovde da bude pun algi i da ga redovno odrzavas (kao i svaki drugi akvarijum) da ostavis mesec/dva te puzeve unutra da se reprodukuju (maksimum uzmi desetak komada nikako nije preporucljivo vise, jer ces ih pobiti bez potrebe, zato se i priprema prvo akvarijum, jer jedu samo alge da ne kazem prirodnu hranu) i da te mlade koje razmnozis ubacis kod sebe u akvarijum. Ukoliko ubacis direkt pokupljene iz prirode, bez perioda dezinfekcije i prilagodjavanja, mozes u svoj sistem uneti gadne parazite kojim mozes da pobijes sve ribe po akvarijumu, period prilagodjavanja je oko 60 dana, jer najgadniji parazit koji moze da se nadje u naprsloj skoljci puza ima zivotni vek oko 55-60 dana ukoliko ne nadje domacina (preporuka je da se ne guraju ruke u akvarijum, jer ukoliko je nas imunitet slab pojedini paraziti mogu preci i na coveka ukoliko ima posekotine na rukama sto od posla, sto od macke kod kuce, ko gricka nokte, zanoktice.. simptomi su jake temperature, bolovi u grudima... da ne nabrajam, jer ima gadnijih koji mogu dovesti do vecih problema, resenje rukavice). ----------------------------------- vacko000 Sub Mar 17, 2018 10:41 pm nerita na delu ----------------------------------- uspeo sam da snimim neritu dok jede alge, doduse nije Dunavska, ali je nerita.... [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=ZvUzVCpODfk[/youtube] ----------------------------------- becke021 Sub Mar 17, 2018 10:51 pm ----------------------------------- Super je snimak! ----------------------------------- Slepi_Putnik Uto Apr 10, 2018 9:20 pm ----------------------------------- Ćao ljudi, šta kažete jesu li mi ovo dunavske nerite položile jaja na staklu? http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_84632667_20180410_205351.jpg ----------------------------------- Peras Uto Apr 10, 2018 9:48 pm ----------------------------------- Verovatno, ali ne mora da znaci da su oplodjena. To rade i kad je jedan sam u akvarijumu ----------------------------------- Slepi_Putnik Uto Apr 10, 2018 10:05 pm ----------------------------------- Verovatno, ali ne mora da znaci da su oplodjena. To rade i kad je jedan sam u akvarijumu Хвала, имам их 4 видећемо. ----------------------------------- kimmik Sub Apr 28, 2018 10:29 pm ----------------------------------- Jesenas smo ćerka i ja doneli sa Dunava jednu malu neritu. Ubacili je u akvarijum bez prethodnog karantina (što nikako ne podržavam, ali tako je bilo) i evo sada imamo nekoliko desetina nerita raznih uzrasta/veličina. U AQ su gupike i molike od bilja samo kripre i mahovina. I sve super funkcioniše. Prvobitna nerita i dalje prisutna i velika, a podmladak je stiže veličinom. Kao što rekoh ništa specijalno nismo radili, a one su tu i napreduju. Lenji Lisac jedno pitanje: pominješ prevostianus. Da li si siguran da se radi o ovoj vrsti. Pošto u literaturi nigde ne postoji podatak za Srbiju, samo Austrija, Slovenija i Mađarska (istrebljena/izumrla je u Hrvatskoj i Rumuniji). Kao stanište se navode hipotermalni izvori sa temperaturom vode od 15-20 stepeni. ----------------------------------- Valter Čet Maj 03, 2018 9:28 pm ----------------------------------- Kod mene su danas uočena jajašca teodoksusa na staklu akvarijuma. Videćemo šta će se dalje dešavati. ----------------------------------- Peras Čet Maj 03, 2018 10:06 pm ----------------------------------- One polazu mnogo vise jaja, nego sto se malih izlegne, bar je kod mene tako. U jednom akvarijumu imam tri odrasle nerite i tek nedavno sam video 3-4 male, a jaja ima stalno na desetine. Omiljeno mesto za polaganje jaja im je jedna prugasta nerita na kojoj ih uvek ima 20-30. U drugom akvarijumu imam samo jednu, koja stalno lepi jaja, iz kojih se, naravno, nista ne izlegne ----------------------------------- Slepi_Putnik Ned Maj 06, 2018 11:57 pm ----------------------------------- Evo ih moja dva komada u akciji. Ne mislim na jedenje algi :) [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=YO0wZe71F0o[/youtube] ----------------------------------- Valter Pet Maj 11, 2018 10:39 pm ----------------------------------- Danas sam video jednog malog koji liže alge na listu kriptokorine. Jedva da je krupniji od jajašceta, ali me je mnogo obradovao, jer ovo je sad već druga generacija mladih nerita koje se legu u mom akvarijumu. Mama i tata su mu izleženi u mom akvarijumu, a deda i baba su mu Beograđani sa ade. ----------------------------------- Valter Pon Jun 11, 2018 9:43 pm ----------------------------------- Sad imam desetak mladih nerita. Izgleda da su se odomaćile lepo u akvarijumima. ----------------------------------- Slepi_Putnik Pon Jun 11, 2018 11:26 pm ----------------------------------- Sad imam desetak mladih nerita. Izgleda da su se odomaćile lepo u akvarijumima. Blago tebi :) meni samo ležu jaja k'o ludi, ali sve neoplođena. ----------------------------------- denza025 Uto Jun 12, 2018 8:51 am ----------------------------------- Sad imam desetak mladih nerita. Izgleda da su se odomaćile lepo u akvarijumima. Blago tebi :) meni samo ležu jaja k'o ludi, ali sve neoplođena. Daj im malo vremena. Meni istu lezu jaja non stop i sad imam malaca bar 20 komada a dodao sam 10 odraslih pre mesec dana. Recimo da se izlegne 10-20% jajasaca (u mom akvarijumu). ----------------------------------- Valter Sub Jun 16, 2018 10:25 pm ----------------------------------- Ne znam koliko vremena je potrebno da se iz jajeta izlegne pužić, ali na staklu sam zapamtio nekoliko jajašaca koja su bila tu oko mesec dana i sad ih nema. Pretpostavljam da su se izlegli i da im je trebalo toliko vremena. Treba pratiti dešavanja kod njih, možda će iz tih jajašaca kod tebe da se izlegu pužići. Stepljen-spašen. ----------------------------------- Valter Sre Jul 11, 2018 10:46 pm ----------------------------------- Ljudi moji, pa ovi se puževi kod mene razmožili kao mravi. Više nisam u stanju da izbrojim mlade pužiće po akvarijumu. Ima ih od veličine zrna šećera pa do veličine zrna graška. Danas sam 5-6 komada izbacio napolje u bure sa malim ksifoforusima gde ima algi po celom zidu bureta. Ako ovi dobro podnesu selidbu, ovih dana izbacujem u bure sve nerite koje uspem da uhvatim u akvarijumu. Neka ližu alge po buretu, dok je lepo vreme, a na zimu unosim bure u kotlarnicu gde ću da ih uvedem u hibernaciju, pa nek prespavaju zimu kao u prirodi.