----------------------------------- viola Pet Feb 02, 2018 10:37 pm Easy Life EasyCarbo ----------------------------------- Kupila sam danas ovaj proizvod i sada me buni sto na originalnoj etiketi pise doziranje 1ml na 50l vode a maksimum 2ml na 50l ako akvarijum ima dosta biljaka a na domacoj etiketi na srpskom pise maksimum 1ml na 50l. Imam akvarijum oko 100l sa nesto malo biljaka koje planiram da povecam i dosta ubiljim akvarijum i zato je i uzet EasyCarbo da bi biljke bile lepse i bolje napredovale. Zanima me nekoliko stvari, posto pise da treba ubacivati polovinu doze u pocetku dok se biljke ne naviknu znaci treba da ubacujem 1ml za pocetak na ovih mojih 100l? Na onoj merici najmanja oznaka je 2,5ml ali pise na domacoj etiketi da je 20 kapi = 1ml, znaci sipam 20 kapi dnevno tako? Mozda glupo pitanje ali da li ima veze gde sipam tu tecnost u akvarijumu ili samo sipam odozgo po povrsini bilo gde? Imam unutrasnji pregradni filter sa sundjerom i filter materijalom i voda ne izlazi iz akvarijuma nikad ako to nesto znaci. Osvetljenje je oko 0.6-0.65 w/l samo sto nije ukljuceno sve vreme nego kombinovano, koliki treba sad da mi bude foto period? ----------------------------------- Blue Pet Feb 02, 2018 10:51 pm ----------------------------------- Svakako postupi po uputstvima proizvođača, sa originalne etikete ili sa sajta. Tamo piše: USE Every day1 ml per 50 litres, up to 2 ml per 50 litres daily TIPS FOR USE Aquarium with only a few plants : 1 ml per 100 litres daily Aquarium moderately planted : 1 ml per 50 litres daily Aquarium heavily planted : 1 ml per 25 litres daily Prevedene deklaracije nekada znaju da budu toliko nebulozne, da bi onoga ko ih je napisao trebalo naterati da pojede proizvod sa sve deklaracijom. Naročito me nervira što koriste neke šit nalepnice sa jeftinim lepkom, pa ih zviznu po sred originalnog uputstva, a kad hoćeš da skineš, sve se pocepa... ----------------------------------- Lenji Lisac Pet Feb 02, 2018 11:09 pm ----------------------------------- Da se ne bi mucila sa doziranjem u apoteci kupi jedan spric od 10 ili 20 ml (ima i spriceva od 1ml, ali oni su za ozbiljnije doziranje, sto tebi trenutno nije potrebno) tako da kada hoces da doziras iz boce izvuces odredjenu kolicinu 1-2 ml (zadovoljavajucu kolicinu potrebu po specifikaciji) ne ukapas direkt u akvarijum vec ostatak od 8-18ml (zavisno od sprica) izvuces vode iz akvarijuma i promuckas malo u samom spricu. Na ispust vode iz filtera koji dovodi "svezu" vodu u akvarijum gurni spric i ispusti sve iz njega. Mozes jos jednom ili dva puta da napunis i strcnes sve iz sprica naravno akvarijumskom vodom. Kada zavrsis sa spricem rasformiraj ga da bi se lepo osusio. Mislim da je ovo najlakse i najjednostavnije resenje. ;) ----------------------------------- viola Sub Feb 03, 2018 12:13 am ----------------------------------- E hvala vam, dobro onda po orginalnom uputstvu 1ml za sad pa cu povecavati kako se bude povecavala i biljna masa. Blue nisu zalepili na originalno uputstvo nego na praznu povrsinu :) Lenji Lisac dobra ideja :) Sto se tice fotoperioda sada je nekih 10 sati dnevno ali od toga je 5 sati sa oko 0.6 w/l a 5 sati sa polovinom od toga, da li imate tu neku preporuku? Mozda da mi sad bude veci period sa 0.6 w/l ili mozda sve vreme? Samo jos jedno pitanje kada da stavljam EasyCarbo u akvarijum? Pre paljenja svetla? ----------------------------------- Lenji Lisac Sub Feb 03, 2018 1:13 am ----------------------------------- Tesko je dati predlog na osnovu jednog podatka 100L dosta tu igra ulogu dubina vodenog stuba, tacnije visina samog akvarijuma kao i koja je rasveta u pitanju, spektar boja rasvete - vise plave nego crvene ili obrnuto, koliko je stara (neonsko osvetljenje) i jos mnogo toga. Da ne spominjemo i koje su biljke u pitanju u kojoj masi u akvarijumu trenutno itd. Tako da ukoliko je trenutna situacija zadovoljavajuca tacnije bilje raste prihvatljivo na rasveti koja je trenutno u akvarijumu bez algi ne treba nista dirati dok ne dodas jos bilja tek onda mozes da razmisljas o pojacavanju svetla i to opet u zavisnosti koje bilje bi da dodas. Ukopiko je neko "nezahtevno" onda nema ni potrebe za dodavanjem i pojacavanjem rasvete. Sto se tice dodavanja easy carboa svako ce ti dati neko svoje misljenje, a moj je predlog da krenes sa ubacivanjem na pocetku po cetvrtinu doze od preprucene prvih nedelju/dve dana pa tek ona po specifikaciji na po pola nedelju/dve dok ne dodjes do kolicine od po ml na 50L (to je mesec dana iako izgled dug period prodje to veoma brzo) i da ga ubacujes pola sata do sat vremena od paljenja svetla, kada bilje postaje aktivno.. ne znam da li iko to primecuje u svom akvarijumu da se pojedino bilje otvara kako dobija svetlo i zatvara kada mu je dosta svetla.. ..jos par stvari kroz koju moze da se dodaje bilo kakva hemija umesto sprica je dobro prokuvana bocica od kapi za oci pa se iz glavne boce prebaci u malu koliko je potrebno za nedelju dana i svaki dan se ukapa 22kapi (tacnije 1ml) na ispust "sveze" vode ili se bocica propolisa (sto ima fajtalicu/rasprsivac) isto dobro iskuva i prespe iz glavne boce u manju i svaki dan jedan ili dva prskanja (mislim da je jedan prs/stisak pumpice 1ml, za ovo cu debelo da slazem, jer odavno nisam koristio ovu metodu, a i trenutno nemam bocicu da proverim) opet na isto mesto gde "sveza" voda ulazi u akvarijum s tim da bocica moze i da se potopi dok se "prska" da ne prska sa strane vec sve da ode u vodenu kolonu. ----------------------------------- viola Sub Feb 03, 2018 1:26 pm ----------------------------------- Dobro onda svetlo ne menjam nista za sada pa cu videti vremenom. Sto se tice easy carboa po tebi bi onda trebalo da ubacujem 0.5ml sto mu dodje cetvrtina doze od preporucenih 2ml? Znaci dve nedelje po 0.5ml dnevno pa jos dve nedelje po 1ml dnevno i onda nakon mesec dana po 2ml dnevno? Po onom uputsvu je 20 kapi 1ml a i ti si napisao priblizno tome 22 kapi i po tome ispada ako dobro racunam da treba od danas da krenem sa 10-11 kapi dnevno? ----------------------------------- Lenji Lisac Sub Feb 03, 2018 2:04 pm ----------------------------------- Upravo tako 0.5 -> 1 -> 2 mada i da ostanes na 1ml pa kad dodas jos bilja tek onda prelazis na 2 ml. Na kapima za oci (vecini) pise 22 kapi da je jedan ml, na bocici baktopura i jos nekih lekova za akvaristiku isto pise 22 kapi = 1ml mada bi trebalo da je 20 kapi = 1ml, baziram se vise na onome sto na vecini specifikacija pise tako da po meni 22 kapi racunica za akvaristiku. ----------------------------------- viola Pon Feb 05, 2018 12:34 pm ----------------------------------- Hvala, od juce sam krenula sa 11 kapi dnevno :) ----------------------------------- Suncokret Pon Feb 05, 2018 1:34 pm ----------------------------------- Jedan spric iz apoteke ce da uradi posao bez muke. :) ----------------------------------- viola Čet Feb 08, 2018 2:44 pm ----------------------------------- Poslusala sam savet lenjog lisca i iskuvala bocicu od propolisa i sada sipam 11 kapi dnevno sto mislim da je malo za spric (0.5 ml) a ovako je prilicno precizno pa kad povecam dozu uzecu spric. Jedino sto te kapi sad sipam na povrsinu na mesto gde se vraca 'sveza' voda u akvarijum, tako treba zar ne? ----------------------------------- Suncokret Čet Feb 08, 2018 3:06 pm ----------------------------------- ^ Naravno, sve ok. Mislim, i da malkice preteras ne bi bio problem, ali je svakako sigurnije da krenes sa preciznom dozom. :) ----------------------------------- viola Čet Feb 08, 2018 3:37 pm ----------------------------------- Suncokret hvala :) ----------------------------------- dragan 77 Ned Jun 21, 2020 11:59 am ----------------------------------- Ovde kod mene imaju dve vrste Easycarbo ,mislim pise isto,ali je razlika u boji cepa,dali je stvarno isto,ili ima neka razlika u sastavu i delovanju ----------------------------------- Malina Uto Jun 23, 2020 12:42 pm ----------------------------------- Mogu li da pitam,zbog cega koristis easycarbo? ----------------------------------- dragan 77 Uto Jun 23, 2020 6:14 pm ----------------------------------- ja jos nekoristim,planiram zbog biljaka,sve su mi neke slampave ----------------------------------- Ascaron Čet Jun 25, 2020 12:45 pm ----------------------------------- ja jos nekoristim,planiram zbog biljaka,sve su mi neke slampave Neće ti tu EasyCarbo puno pomoći... on može da ti pomogne da držiš alge pod kontrolom; a i za to mora da se stvori određeni balans Ako želiš CO2 da bi ti biljke napredovale, to nije EasyCarbo. ----------------------------------- Bojan95 Čet Jun 25, 2020 4:24 pm ----------------------------------- ja jos nekoristim,planiram zbog biljaka,sve su mi neke slampave Neće ti tu EasyCarbo puno pomoći... on može da ti pomogne da držiš alge pod kontrolom; a i za to mora da se stvori određeni balans Ako želiš CO2 da bi ti biljke napredovale, to nije EasyCarbo. EC je dobra opcija za neke low tech sisteme. ja ga koristim u akvarijumu u kom su iskljucivo anubije, koje sporo trose hranjive elemente i nema smisla dodavati co2. Doziram ga svakodnevno po uputsvu u kombinaciji sa profitom. Rastu mnogo brze, nema algi na listovima, listovi imaju lepu tamno zelenu boju. Slazem se sa tobom da u klasicnim biljnim akvarijumima, sa jacim osvetljenjem, ne moze da zameni co2. ----------------------------------- dragan 77 Čet Jun 25, 2020 7:54 pm ----------------------------------- CO2 uredjaj imam,sad je stigla i osmoza,nema vise sta nisam pokusao,ali biljke nece pa nece ----------------------------------- dragan 77 Čet Jun 25, 2020 8:02 pm ----------------------------------- CO2 uredjaj imam,sad je stigla i osmoza,nema vise sta nisam pokusao,ali biljke nece pa nece