Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Elektronicari Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Čet Jul 01, 2010 9:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ima li na forumu ljudi koji se bave elektronikom?
Pre nekog vremena poceo sam sa radom na necemu vezanom za automatizaciju i kontrolu odredjenih procesa u akvarijumu, ali zbog nedostatka vremena i nezainteresovanosti tadasnjih saradnika, cela prica stoji u mestu vec duze.
Da pojasnim ukratko, radi se o uredjaju na koji se povezuje sve sto ima ikakve veze sa strujom u i oko akvarijuma koji omogucuje odredjeni stepen automatizacije i dodatne kontrole koju je nemoguce ostvariti 'rucno'.
Necu da zalazim sada u detalje, da vidim prvo ima li potencijalnih saradnika, pa mozemo da rasirimo pricu.
Jos jedna stvar, cela prica nije komercijalnog karaktera, pa ne ocekujte neku posebnu zaradu... Smile

Molim ljude koji nemaju sta pametno da kazu u vezi ovoga da ne zatrpavaju temu beskorisnim porukama. Hvala!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Jul 01, 2010 9:38 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

EMKA
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 21 Jun 2010
Poruke: 247
Lokacija: Paracin

PorukaPoslao: Pet Jul 02, 2010 1:34 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

cekaj o cemu se radi da bude automatizovano davanje hrane paljenje svetla i tako to
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Jul 02, 2010 5:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sta god hoces.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Juice_93fu
Akvarista



Registrovan: 30 Mar 2010
Poruke: 680
Lokacija: Uzice

PorukaPoslao: Pet Jul 02, 2010 5:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja nisam neki poznavalac elektronike, ali sam spreman da pomognem finansijski koliko mogu ovaj projekat (neke sitne pare ali valjda ce znaciti), deluje veoma zanimljivo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
EMKA
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 21 Jun 2010
Poruke: 247
Lokacija: Paracin

PorukaPoslao: Pet Jul 02, 2010 6:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

pa kako bi napravili automacko davanje hrane npr u 12 u 06 i u 00 nocu
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Jul 02, 2010 7:10 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Juice
Nije potrebna finansijska pomoc, hvala. Ako budes imao neku ideju, to bi bilo dobro, opisacu kasnije sta mi je tacno na pameti, pa dopuni.

@EMKA
Ma sta je tebi sa tim automatskim hranjenjem, kupi hranilicu... Smile
Salim se, tu je vise problem mehanicka izvedba, a ne ovaj kontrolni deo o kome pricam, ali ako imas neku ideju, pricaj. Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pet Jul 02, 2010 8:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

jedna ideja koja se primenjuje odavno a tice se hranjenja riba.... hmmmm da vas drzim u neizvesnosti dok neodradim i pokazem fotke ili da vam ispricam ..... pitanje je sad Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Jul 02, 2010 9:04 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Evo jednog dijagrama, cisto da imate neku ideju.
Kratko objasnjenje:
Kontrolni deo - jasno Smile
Korisnicki interfejs - mali displej i par tastera za kretanje kroz meni i podesavanja
Veza sa racunarom - plan je da se uradi softver za PC koji bi omogucavao kontrolu, podesavanje, nadgledanje i sakupljanje podataka dobijenih sa raznih senzora,...
Alarmi - svetlosna/zvucna signalizacija za odredjene kriticne situacije
Lampa 1..n - rasveta
Pumpa 1..n - razne pumpe; vodene, vazdusne, za ovo, za ono,...
Ventilatori, grejaci,.., sta god - samo ime kaze
Senzor 1..n - razni senzori za razne informacije na osnovu kojih se donose odredjene odluke
Dodatni modul 1..n - moduli za neke dodatne mogucnosti koje su redje u upotrebi; npr. pH elektroda sa pripadajucom elektronikom, neprekidno napajanje, dozir pumpe,...

Osnovna ideja je kvalitetna upotreba ulaznih informacija zarad automatizacije odredjenih procesa, ustede energije, bolje kontrole, sakupljanja podataka...


Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
EMKA
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 21 Jun 2010
Poruke: 247
Lokacija: Paracin

PorukaPoslao: Pet Jul 02, 2010 10:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ja to nemam pojma sry razumem sta oces al nemogu ti pomoci
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Aleksandar93
Akvarista



Registrovan: 02 Jul 2010
Poruke: 12

PorukaPoslao: Pet Jul 02, 2010 10:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dobra ideja.. Radio sam slicne stvari preko PC-a... u osn. skoli (8 raz.) isao sam na takmicenje sa PC interfejsom, napravio sam raskrsnicu i parking. Na raskrsnici sam kontrolisao semafore, a sa parkinga dobijao informacije koje parking mesto je zauzeto... Ne mogu bas da uradim semu po ovom dijagramu gore, ali mogu neke detalje.. Neka moja ideja je da se kontrolise preko USB-a.. i da se ubaci jedan PIC mikrokontroler koji ce da salje informacije (pali pumpu, svetlo ) i prima informacije (temperatura vode ) i sve informacije koje salje dobija od PC-a a informacije koje dobija salje PC-u .. Uradicu programce za koj dan, i postavicu njegovu sliku da vidite kako bi izgledao Wink..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Jul 02, 2010 11:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Elektronika nije problem (kontrolni i izvrsni deo), program nije problem, zapravo nista nije problem osim nedostatka vremena.
Cela prica je veoma ozbiljna i ako si zainteresovan za saradnju, lepo od tebe, samo te molim da ovo shvatis ozbiljno kao sto i jeste.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Jul 02, 2010 11:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Blue ::
Molim ljude koji nemaju sta pametno da kazu u vezi ovoga da ne zatrpavaju temu beskorisnim porukama. Hvala!


KOLIKO NIJE JASNA moja molba iz prvog posta???
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Aleksandar93
Akvarista



Registrovan: 02 Jul 2010
Poruke: 12

PorukaPoslao: Pet Jul 02, 2010 11:19 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Emka evo upravo idem Wink
@Blue
Sad sam na raspustu, imam vremena da radim.. E sad ne mogu bas svakog dana, ali trudicu se da uradim sto vise.. Bar da nacrtam semu i uradim program.. Jel poznajes elektroniku... posto vidim da ti nije prob interfejs Razz ?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Sub Jul 03, 2010 12:38 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Citat:
Molim ljude koji nemaju sta pametno da kazu u vezi ovoga da ne zatrpavaju temu beskorisnim porukama. Hvala!


Citat:
KOLIKO NIJE JASNA moja molba iz prvog posta???


post je izbrisan
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Jul 03, 2010 12:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Aleksandar93 ::

Sad sam na raspustu, imam vremena da radim.. E sad ne mogu bas svakog dana, ali trudicu se da uradim sto vise.. Bar da nacrtam semu i uradim program.. Jel poznajes elektroniku... posto vidim da ti nije prob interfejs Razz ?


Nismo se bas razumeli, nije potrebno to da radis.
Da objasnim, vec postoji donekle razvijena osnova uredjaja sa 16F877 i programom za njega, mada mislim da cu prebaciti sve na AVR.
Ono sto mi je potrebno je da prodiskutujemo o nekim stvarima vezanim za samu izvedbu.

Nabrojacu par stvari, pa bih molio sve zainteresovane da prokomentarisu.

1. Nacin povezivanja potrosaca na uredjaj. Ovde spadaju rasvetna tela, pumpe, filteri i slicno. Da li staviti utikace ili neke kleme ili sta? Ako stavim utikace za sve posebno, bice preglomazno, ako stavim neke kleme, to bi zahtevalo da se seku kablovi pumpi i slicnog, a bezbednost je na prvom mestu. Ne znam da li je moguce nabaviti neke kompaktne uticnice za montazu (one uske, bez uzemljenja, kao sto ima na nekim produznim kablovima), ionako sva oprema ima takve utikace. Ideje?
2. Ukljucivanje/iskljucivanje navedenih potrosaca ce biti iskljucivo preko releja (nikakvi elektronski prekidaci) da bi se ostvarila potpuna kompatibilnost sa svim vrstama rasvete, pumpi,... Slazete se ili ne?
3. Drajveri za releje su uradjeni sa ULN2003.
4. Srce celog sistema je mikrokontroler PIC 16F877, ali ce ovo, najverovatnije, biti prebaceno na ATmega32U2, a mozda i nesto drugo, zavisno od mogucnosti nabavke i zahteva hardvera.
5. Interfejs sa racunarom. Dvoumim se izmedju USB i starog dobrog serijskog (RS232). Prednost USB-a je sto ga svako ima na racunaru, veliki nedostatak mu je duzina kabla. Recimo, meni je potrebno oko 10m kabla od racunara do akvarijuma, sto za USB standard ne pije vodu. Problem sa serijskom vezom (RS232) je sto nije podrzana na vecini novijih laptopova i nekih ploca, mada postoji puno jeftinih USB na RS232 adaptera, pa mozda ni to nije losa ideja. Misljenja?
6. Sat realnog vremena. Predvidjeno je da uredjaj ima nezavisan RTC cip sa sopstvenim baterijskim napajanjem, kako u slucaju nestanka struje, a po njenom 'dolasku', ne bi doslo do pogresnog vremena ukljucivanja/iskljucivanja potrosaca koji se kontrolisu na ovaj nacin. Ovo malo podize cenu celokupne izvedbe, ali mislim da vredi svaku paru. Misljenja?
7. Neprekidno napajanje (UPS). Ovo je predvidjeno kao jedan od dodatnih modula, jer znatno utice na krajnju cenu izrade, a nije bas preko potrebno. Ideja je da se napravi mali UPS koji bi bio u upotrebi samo za pumpu za glavni filter (spoljasnji, kanister, sta vec imate). Znaci, ako nestane struja, na UPS-u ostaje da radi samo taj glavni filter, a sve u cilju ustede i smanjenja dimenzija. Misljenja?

Nastavicemo dalje kad prodiskutujemo ove stavke (ako ih uopste prodiskutujemo:) Smile Smile Smile Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   


Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License