----------------------------------- Zivadin Pet Apr 27, 2018 11:33 am Elit + stedljiva sijalica ----------------------------------- Pronasao sam u jednoj radnji Elit + stedljive sijalice 20w 6500K, po vrlo povoljnoj ceni, zanima me da li je neko imao iskustva sa ovim sijalicama i prvenstveno me zanima kakav je njen uticaj na biljke, i da li se isplati kupovati? ----------------------------------- bolan970 Pet Apr 27, 2018 2:14 pm ----------------------------------- Ja sam u starom akvarijumu koristio štedljive sijalice, raznih proizvođača Philips/ GE, i sl. Nisam imao problema u radu. Kod kupovine sam samo vodio računa da budu 6400K, što si ti već uradio. ----------------------------------- alex_innuendo Čet Nov 01, 2018 3:15 pm ----------------------------------- Ovo je moj akvarijum oko godinu dana star i kao sto vidite od rasvete koristim dve stedljive sijalice od 20w 6500k 1230lum i sve ide kao podmazano. -Od biljaka imam (Anubia Nana, Anubia Barteri, Cabomba Furcata, Ludwigia Arcuata, Ludwigia Repens, Valisneria Spirallis, Cryptocorina Wendii Brown, Hugrophilla Difformis, Hygrophilla Angustifolia, Alternanthera reineckii 'Mini'). Moje misljenje je da fali crvenog spektra u rasveti jer su crvene biljke braonkasto-zelene boje umesto crvene. Mogu da se koriste stedljive sijalice za nezahtevno i za neko srednje zahtevno bilje uz dobru hranljivu podlogu, ja koristim mesavinu kokosovog treseta iz Rainforesta i Carobne zemlje (zemlja za saksijsko cvece). http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_67003396__171156253_IMG_20180906_221032.jpg