----------------------------------- henrymcdo Pet Feb 08, 2019 3:41 am Ženka Borca - Sumnjam na Velvet (piscinoodinium) ----------------------------------- Pozdrav svima, prije 5 dana sam kupio putem interneta ženku borca (Betta) prodavac mi je rekao da izgleda malo ofucano ali da je bila u akvarijumu sa mužjakom pa da sumnja da je je on malo napadao, i poslao mi par slika. Ipak sam je kupio s obzirom da u mom gradu niko ne prodaje i da ih je u BiH baš teško naći. Kada je stigla izgledala mi je baš bolesno, nezainteresovana za plivanje prilično flegmatična malo oštećenih peraja, i po tijelu kao gljivice braon-sivkasta materija koja mi se čini kao da se nalazi samo na sastavima krljušti. Pretražio sam ogromnu materiju vezano za bolesti i na osnovu nekih slika zaključio da se radi o Velvet bolesti (ne znam kako se to zove kod nas inače sve pretrage vršim na engleskom). Na par mijesta sam naišao na informaciju da je to relativno slična parazitska bolest koju prouzrokuje protozoa koja vrši foto sintezu pored toga što se hrani sa ribice i da se može tretirati slično kao i bijele tačkice sa povećanjem temperature i zatamnjivanjem akvarijuma kako se parazit više ne bi razmnožavao. Šta vi mislite i šta predlažete? Slika u prilogu (slikana je u većoj plastičnoj čaši a inače je držim u kanti od jupola u koju sam ubacio par biljaka i crijevo sa vazduhom): Slika 2 dan http://i64.tinypic.com/2s0mx3m.jpg