Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Filter za Aq Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
dejasoko
Akvarista



Registrovan: 04 Avg 2009
Poruke: 343
Lokacija: Krusevac

PorukaPoslao: Pet Feb 18, 2011 8:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nikouro ::
Uostalom, vremenom ces prilagodjavati filter materijal i filtraciju po potrebi.

Bas tako! Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Feb 18, 2011 8:35 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

bobitina
Akvarista



Registrovan: 30 Jan 2011
Poruke: 162
Lokacija: Pirot

PorukaPoslao: Pet Feb 18, 2011 9:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvalaaaaa zop
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
bobitina
Akvarista



Registrovan: 30 Jan 2011
Poruke: 162
Lokacija: Pirot

PorukaPoslao: Sub Feb 19, 2011 3:03 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kako da aktiviram taj spoljni filter, danas mi je dan za promenu vode
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
gocha
Akvarista



Registrovan: 07 Avg 2010
Poruke: 609
Lokacija: Trstenik

PorukaPoslao: Sub Feb 19, 2011 3:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kako misslis da ga aktiviras ?! Mislis kako da voda pocne da cirkulise ?!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
bobitina
Akvarista



Registrovan: 30 Jan 2011
Poruke: 162
Lokacija: Pirot

PorukaPoslao: Sub Feb 19, 2011 4:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Tacno, kako da sve to pocne da funkcionise
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
dejasoko
Akvarista



Registrovan: 04 Avg 2009
Poruke: 343
Lokacija: Krusevac

PorukaPoslao: Sub Feb 19, 2011 6:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Napunis filter vodom, stavis pumpu, cev koja vraca vodu potopis u akvarijum da bi izasao vazduh zacepis prstom (kesom) kraj koji ide u filter i prebacis je tako da vazduh ne udje u cev. Pusti pumpu ............
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
bobitina
Akvarista



Registrovan: 30 Jan 2011
Poruke: 162
Lokacija: Pirot

PorukaPoslao: Sub Feb 19, 2011 7:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala ljudi, pustio sam ga u rad. Imao sam problema sa staklom koje deli taloznik o filtera, umalo mi nije prelio aq. Mislim da je staklar zajebao stvar jer je zid ostavio previsok, morao sam brzo da reagujem pa sam polomio malo od tog stakla i sad sve radi kako treba. Slikacu ga sad pa cu okaciti slike. Hvala vam
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
slobabob
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 09 Feb 2011
Poruke: 267
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Feb 19, 2011 7:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

bobitina ::
Hvala ljudi, pustio sam ga u rad. Imao sam problema sa staklom koje deli taloznik o filtera, umalo mi nije prelio aq. Mislim da je staklar zajebao stvar jer je zid ostavio previsok, morao sam brzo da reagujem pa sam polomio malo od tog stakla i sad sve radi kako treba. Slikacu ga sad pa cu okaciti slike. Hvala vam


jedno 7cm od vrha akvatijuma treba da je krace to staklo gde voda iz taloznika prelazi na filter masu. a nekih 3 do 4 cm nize od visine vode u akvarijumu. ovo je mozda i bitnije jer razlicito ljudi pune akvarijume. uglavnom bez 4 cm nize staklo od vode u akvarijumu
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Sub Feb 19, 2011 9:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

slobabob ::

jedno 7cm od vrha akvatijuma treba da je krace to staklo gde voda iz taloznika prelazi na filter masu. a nekih 3 do 4 cm nize od visine vode u akvarijumu. ovo je mozda i bitnije jer razlicito ljudi pune akvarijume. uglavnom bez 4 cm nize staklo od vode u akvarijumu


To zavisi kako je filter projektovan, koliko ima komora, koliko filter materijala, ne može se tako generalizovati.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
slobabob
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 09 Feb 2011
Poruke: 267
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Feb 19, 2011 9:46 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

DiamondDragon ::
slobabob ::

jedno 7cm od vrha akvatijuma treba da je krace to staklo gde voda iz taloznika prelazi na filter masu. a nekih 3 do 4 cm nize od visine vode u akvarijumu. ovo je mozda i bitnije jer razlicito ljudi pune akvarijume. uglavnom bez 4 cm nize staklo od vode u akvarijumu


To zavisi kako je filter projektovan, koliko ima komora, koliko filter materijala, ne može se tako generalizovati.


meni je trenutno dvokomorni i nivo vode izmedju akvarijuma i komore gde ilazi voda u filter je 3cm.
imam dve prelivne cevi i opet problem. planiram da pravim trokomorni i racunam da ce velicina koju sam gore napomenuo biti optimalna. mozda jos jedan centimetar smanjim staklo izmedju taloznika i filter komore
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Sub Feb 19, 2011 9:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa dobro, dakle zavisi od zapremine filtera, tj. zapremine komore u kojoj je pumpa.
Ima neko odradi filter i tako, da pumpa može da izvuče vodu i iz dve komore, a ne samo iz jedne, tj. one u kojoj je pumpa.
Pa onda zavisi od zapremine praznog dela akvarijuma.

Dobro projektovan filter ne bi smeo ikada da preplavi akvarijum. Osim u slučaju ako je akvarijum napunjen do samog vrha, ali to iko ne radi, već se minimum 2cm ostavi od vrha, slobodnog prostora akvarijuma.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
slobabob
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 09 Feb 2011
Poruke: 267
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Feb 19, 2011 10:40 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

DiamondDragon ::
Pa dobro, dakle zavisi od zapremine filtera, tj. zapremine komore u kojoj je pumpa.
Ima neko odradi filter i tako, da pumpa može da izvuče vodu i iz dve komore, a ne samo iz jedne, tj. one u kojoj je pumpa.
Pa onda zavisi od zapremine praznog dela akvarijuma.

Dobro projektovan filter ne bi smeo ikada da preplavi akvarijum. Osim u slučaju ako je akvarijum napunjen do samog vrha, ali to iko ne radi, već se minimum 2cm ostavi od vrha, slobodnog prostora akvarijuma.


lepo si to rekao. cetvorokomorni filter je onaj koji ne moze da prepuni akvarijum jer postoji komora za grejac.
ajd ti meni reci kako da napravim cetvorokomorni filter u 40cm.
ja recimo planiram da modifikujem svoj filter ali kako cujem od sponzora Very Happy pravicu nov.
Sirina akvarijuma mi je 40cm. Filter ce biti iste sirine. kako moj ne modifikujem pravicu nov koji ce biti cetvorokomorni i imacu sirinu od 20cm. samim tim ce biti cetvorokomorni i izgledace ovako:

Image Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Sub Feb 19, 2011 10:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Valjda misliš filter će biti dugačak 40, a širok 20cm?

Mnogo je druga pregrada odmaknuta od dna, dovoljno je 20 mm da bude od dna.

Prvu pregradu stavi da bude od vrha odmaknuta 3 cm, a treća od vrha 5 cm.

Takođe prvu komoru bih napravio da bude uža, tj. npr. 5 cm i u njoj bi držao grejač, a u drugoj i trećoj(koje bi bile po 10cm, bi mi bio filter materijal(u drugoj sintetička vata, u trećoj keramički prstenovi, sintetičke mrežice i bio kugle).
U četvrtoj samo pumpa.

To je moje mišljenje.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
slobabob
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 09 Feb 2011
Poruke: 267
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Sub Feb 19, 2011 11:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

DiamondDragon ::
Valjda misliš filter će biti dugačak 40, a širok 20cm?

Mnogo je druga pregrada odmaknuta od dna, dovoljno je 20 mm da bude od dna.

Prvu pregradu stavi da bude od vrha odmaknuta 3 cm, a treća od vrha 5 cm.

Takođe prvu komoru bih napravio da bude uža, tj. npr. 5 cm i u njoj bi držao grejač, a u drugoj i trećoj(koje bi bile po 10cm, bi mi bio filter materijal(u drugoj sintetička vata, u trećoj keramički prstenovi, sintetičke mrežice i bio kugle).
U četvrtoj samo pumpa.

To je moje mišljenje.


Ljubim ti dusu gde si bio kada sam se predstavio pre jedno nedelju dana i kada sam davao predlog trokomornog i cetvorokomornog filtera. Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy Very Happy
Sala naravno. zafrkavam se. dimenzije filtera su sirina 20cm kako sam pokazao na slici duzina 40 visina 40 cm.
zavisi kako ti filter stoji i koliko gde imas praznog mesta pa se tako uzima i dimenzija. Smile Smile Smile elem, nije to bitno. hocu da kazem da mi je prva komora 10x20x40 cm zato sto imam na akvarijumu 5cm ojacanja i to me cima samo tako. odavno bih ja resio misrteriju i ne bih se cimao. tako da prva komora - taloznik mora biti 10cm jer taman kad stavim eventualno dve cevi budu u 10cm.
druga komora gde je filter materijal je uradjena tolika kolika je iz razloga sto nisam znao kolikih dimenzija da bude. treca komora je za grejac a cetvrta opet zbog ojacanja akvarijuma osakacena za 5 cm tako da je i ona 10cm a mogla bi biti manja.
sve u svemu spreman sam da cujem kritiku zasto nesto ne valja. Very Happy
sto se tice odignutog drugog dela tj filter materijala to sam okvirno stavio. na svojoj temi sam pitao koliko treba da bude odignuto i niko mi nista nije rekao. tebi veliko hvala sto si me savetovao. ipak se plasim da je malo 2cm da bude odignuto staklo. stavio bih barem 4. no videcu to otom potom....
no reci ti meni kako da resim donji deo gde se nalazi filter materijal. koji mehanizam da odradim i kako i na sta da naleze filter materijal. gledeh nesto po forumu i mozda bih odradio na sledeci nacin:
Image
prvi i poslednji sloj bi bio bio sundjer.

sto se tice prve pregrade tj taloznika iz koga izlazi voda i pada na filter masu mogu ti reci sledece:
trenutno mi je dvokomorni filter. jedan sundjer debljine 5 cm mozda nesto bise ne znam, dve cevi vuku vodu do duse obe idu od dna. razlika izmedju vode u akvarijumu i vode u prvoj komori u kojoj je i filtracioni materijal je tacno 3 cm. akvarijum ne punim do vrha tj 3 do 4 cm je otprazan. shodno tome 6 do 7 cm je razlika u nivou vode izmedju vrha akvatijuma i taloznika tj prve komore. racunam da ako budem imao oko 30tak cm filter materijala sto bio sundjer sto kugle sto cevcice sto perlon vata zagusenje filtera ce biti vece tj voda ce sa vecim otporom da ide kroz filter masu i mozda ce nivo vode u prvoj komori tj talozniku biti veci ali nikako ne da toliko punim filter. mada videcu opet. Mora da se vodi racuna o vodi koju vuce pumpa i vodi koja dolazi u akvarijum a sve to da proprati filter masa. sve je jos u fazi razmisljanja. lako bih ja resio stvar kada bi mi neko sa vec slicnim filterom rekao i pokazao kako je kod njega. u svakom slucaju sa nizim staklom nikako ne mogu da izgubim. ako ga stavim previsoko plasim se da nece imati dovoljan dotok iz taloznika na filter materijal. lako mogu nekim plasticnim delom da podignem. no opet svaki savet je dobrodosao.
komoru od 5 cm sirine gde je grejac mogu da podignem jos jer u principu u delu gde je pumpa treba da ima od 5 do 7 litara. vise nece toliko da skodi a manjak samo moze pumpu da ostavi na suvom.
Ja jos jednom kazem da su ovo neka moja razmisljanja. nikada nisam imao trokomorni ili cetvorokomorni filter.

Svi ljudi dobre volje neka se jave i neka sugerisu.

Bravo Bravo Wink Very Happy Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
DiamondDragon
Akvarista



Registrovan: 25 Jun 2010
Poruke: 1054
Lokacija: Zrenjanin

PorukaPoslao: Ned Feb 20, 2011 12:11 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zašto misliš da je malo 2cm da bude odignuta pregrada?
Kod mene u jednom filteru od 20 litara je pregrada odignuta 1cm i radi bez problema.

Ne razumem kakve veze ima veličina komore u filteru sa ojačanjima u akvarijumu?

Mehanizam za naleganje filter materijala Ti nije potreban, stavi pregradu filtera 2 cm odmaknutu od dna, a filter materijal, ako dole ide keramika, upakuj u sintetičku mrežicu, tek da se ne rastura po filteru. Na to stavi sintetičku vatu i sunđer. Tako i treba, jer prvo mora voda da prođe kroz vatu i sunđer, pa tek onda na keramiku, a nemaš potrebe da stavljaš vatu ili sunđer ispod keranike, da ih ne bi džaba presovao.

Razlika između nivoa vode u akvarijumu i nivoa vode u prvoj komori filtera od 3cm Ti je zato što pumpa izvlači više vode nego što prelivne cevi mogu da doture. Ili ubaci još koju prelivnu cev, ili povećaj prečnik prelivnih cevi, jedno od ta dva uradi. Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Sunjer za filter Aleksandar193 Filteri i pumpe 5 Ned Jun 25, 2023 7:30 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Vazdusna pumpa za sundjer filter Milivoje Lampa Filteri i pumpe 6 Čet Nov 24, 2022 2:08 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka unutrasnji ili spoljni filter ? ljiki Filteri i pumpe 7 Sub Nov 19, 2022 11:26 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kanister filter od cevi fi 110 Milivoje Lampa Uradi Sam (DIY) 21 Sre Jun 01, 2022 10:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sundjer filter ili unutrasnji filter ... Milivoje Lampa Filteri i pumpe 6 Ned Mar 20, 2022 9:48 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License