----------------------------------- stefanpodgorica Sre Jun 04, 2014 9:34 pm filter za vrtno jezero POMOC ----------------------------------- akvaristi iskusni , treba mi zaista vasa pomoc ali bas :) za moju fontanu moram shto prije da napravim filter jer bi u roku od 15 dana trebale stici ribe. Kako da napravim kvalitetan filter koji ce dobro da vrsi funkciju a pritom da mogu da ga uklopim u sredinu oko fontane, ili u njoj, mozda na neki cosak da ga postavim ili ne znam kako vec. Danas sam isprobao u kantu nabacao krupniji kamen pa sitniji,pa dzak od krompira ,sundjer , sitni pijesa, sundjer. kroz sve to sam prolio jednu prljavu vodu . Boja vode je bila ista, nista se nije promijenilo jedino shto je ostalo to su grumuljice , koje su ostale u prvom sloju. trazio sam po forumu ali ne mogu da nadjem temu kako to napraviti. Cak ni na goolge nisam nasao nikakvo rjesenje i detaljno objasnjenje. p.s za nju bi koristio jednu potopnu pumpu za bunar , da ona ubaca sa dna vodu u filter. hvala. ----------------------------------- Blue Sre Jun 04, 2014 9:45 pm ----------------------------------- [url=https://www.google.rs/search?q=diy+pond+filter&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=SXePU5CFOYOfyQPT8oDAAQ&ved=0CB4QsAQ&biw=1855&bih=971]https://www.google.rs/search?q=diy+pond+filter&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=SXePU5CFOYOfyQPT8oDAAQ&ved=0CB4QsAQ&biw=1855&bih=971 ----------------------------------- stefanpodgorica Sre Jun 04, 2014 9:58 pm ----------------------------------- pogledao sam, da ja nisam kucao na google na engleskom. vec po naski shto bi se reklo :D . Nego ima li neko da je od Vas pravio ovakav filter sam, jer ovdje je puno metoda ne znam koju zaista da skoristim da bas onako bude djelotvorna a finansiski prihvatljiva ----------------------------------- stefanpodgorica Sre Jun 11, 2014 12:22 am ----------------------------------- da li neko zna koji je ovo materijal, neki kao hrapavi sundjer. Kao da sam negdje geldao nesto slicno. cini mi se vrlooooo jednostavno a efikasno http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_116869907_sliak%20ne%20znam%20%28750%20x%20562%29.jpg ----------------------------------- nesa69 Sre Jun 11, 2014 1:23 am ----------------------------------- Meni ovo liči na perlon vatu, imaš u svakoj radnji koja podaje tapetarski materijal (za nameštaj), prodaje se na kilo. Ovde je cena oko 4 do 5 evra kilo, a to je poprilično velika bala. ----------------------------------- Iga Sre Jun 11, 2014 10:01 am ----------------------------------- Nemoj mnogo da se opterećuješ, šta god staviš bakterije će se naseliti unutra i radiće. Perlon vata baš dobro filtrira vodu, bude kristalno čista a jeftin je materijal. Iskombinuj na primer nju, džakove od krompira, ono crevo rebrasto električarsko i možda neku keramiku i uživaj. ----------------------------------- nemanjask Sre Jun 11, 2014 10:10 am ----------------------------------- Ovo nije perlon jer stoji uspravno, perlon nema čvrstinu, verovatno je neki čvršći filter materijal. Čak i da postaviš perlon ovako uspravno, čim se pokvasi bi skliznuo dole. Inače, sastav filter materijala je veoma bitan kao i količina, moraš imati i mehaničku i biološku filtraciju, što raznovrsniji filter materijal to bolje i obavezno vodi računa o slojevima, uvek stavljaj naj krupniji materijan na početku pa sve sitniji i na kraju keramičke perle ili nešto slično kao mesto za razvoj kolonije korisnih bakterija. ----------------------------------- Cvrc Sre Jun 11, 2014 10:44 am ----------------------------------- Cisto da kazem, jedan lik ovde blizu mene za filter ima jupol kantu, od 25 litara sa jednim starim dzemperom i vrsi posao godinama ... ----------------------------------- nemanjask Sre Jun 11, 2014 10:57 am ----------------------------------- Čovek je pitao za ozbiljan filter, ja sam na svom jezercetu isto imao kantu od jupola, ali on očigledno hoće nešto ozbiljnije.. Može i bez filtracije sa dotokom kiseonika i izmenama vode... ----------------------------------- stefanpodgorica Sre Jun 11, 2014 12:11 pm ----------------------------------- Čovek je pitao za ozbiljan filter on očigledno hoće nešto ozbiljnije.. . upravo tako , cilj je da bude to dobro ali opet da ne ispadne skuplje od kupvnih kanister filtera za vrtna jezerca, jer se ne bi u suprotnome mucio. To ostaje jednom za uvjek i treba zaista da funkcionise kako treba. Jer sam sirom po internetu gledao ovaj sundjer ili shto god da je, ovaj materijal kao da sam gledao kada se kupi ves masina ili nesto slicno, pa dodje unutra...Ma nisam siguran :D ali ovako preko slike rekao bih da je to onaj isti kao i za male atmanove pumpe u akvarijumu, samo druga boja. ----------------------------------- nesa69 Sre Jun 11, 2014 1:34 pm ----------------------------------- Pa ako potražiš na google-tu naći ćeš prema toj slici par pitanja na stranim forumima tipa koji je ovo filter, matori ga koristio i odgovore tipa: sunđer filter i to loš jer nema veliki protok :-) ----------------------------------- Djopa Sre Jun 11, 2014 2:20 pm ----------------------------------- Stefane, ne zuri. 15 dana je dovoljno vremena da se voda procisti. Od nekoliko propusanja kroz filter voda se sigurno nece iscistiti. Potrebno je par dana, najvise mesec. Vatu stavi samo kao gornji sloj za grubu filtraciju, a ostatak medija kao sto smo vec pisali u drugoj temi. Ako. Napravis da ti bude wet/dry filter, kiseonik dodatni ti ne treba. Ja ne vidim sta je neozbiljno u takvom filteru ako je bure od 100l puno medije. Jedino je estetski losije od kupovnih, i neka resenja za odrzavanje su bolja kod kupovnih. To ipak nije tolika razlika kolika je razlika u ceni ----------------------------------- stefanpodgorica Sre Jun 11, 2014 2:32 pm ----------------------------------- pa da tako cu i da bude. Sada sam bio trazio da kupim plasticne kanistere kockastog oblike, lakse mi je da ga prekrijem kasnije. Ali nisam nigdje nasao kockasti plasticni sa poklopcem. Tako da cu se jos morati da potrazim u kucama plastike, prije nego li se odlucim za plasticno bure od 100l ----------------------------------- Iga Sre Jun 11, 2014 5:02 pm ----------------------------------- I na bure staviš dasku i napraviš od njega šank pored jezerceta, dodaš stolice i milina :) ----------------------------------- Djopa Sre Jun 11, 2014 10:58 pm ----------------------------------- Ne verujem bas da ces naci kockasto bure sa poklopcem od 100l. Ja nisam video tako nesto do sad. Mada ne vidim nikakav problem da bude okruglo. ----------------------------------- nesa69 Sre Jun 11, 2014 11:10 pm ----------------------------------- Jesi li razmišljao o kontejneru, ima ih u svakakvim veličinama i bojama, uglavnom kvalitetna plastika a ima i poklopac. Plus imaš i točkove :-) ----------------------------------- stefanpodgorica Čet Jun 12, 2014 1:01 am ----------------------------------- I na bure staviš dasku i napraviš od njega šank pored jezerceta, dodaš stolice i milina :) u tom slucaju pumpa za vodu ce da prska mene i moje pivopije :D haha salim se, pa u namjeri mi je da napravim mini kutak za dushu i merak, kada sve to sredim, ubacim ribice ako Bog da, sredim hortikokulturu, da nakon toga napravim i 2 klupe za sjedjenje okolo... sve ce to doci na sve mjesto vremenom :) pa ako ko bude u blizni , dobro dosao je na pivo, ali ne na sanku od burenceta :D ----------------------------------- stefanpodgorica Čet Jun 12, 2014 1:05 am ----------------------------------- Jesi li razmišljao o kontejneru, ima ih u svakakvim veličinama i bojama, uglavnom kvalitetna plastika a ima i poklopac. Plus imaš i točkove :-) jesam , ako mislimo na isto ,kanta za smece ona , u zelenoj boni sa tockicima. a sada jedno pitanje.... Shta mislite da napravim ja betonski filter, ja lijepo u ova 2 dana osalujem betonsku kocku , koju bih ukopao u zemlju radi odredjene dubine, unutra je premazem hidroizolacijom, jer sam to gledao po intrnetu za velike ribanjake da koriste betonske filtere. U sam beton odmah ubacim ankere na koje cu da kacim donju resetku za prvi sloj, ostavim otvor za vodu , a od toga mogu da izvedem i vodopad. A posto imam jos dzak ipo cementa, imam sljunka, sam ga znam napravit bilo bi to besplatno. ... ? ----------------------------------- nesa69 Čet Jun 12, 2014 2:06 am ----------------------------------- Pa ima i crvenih. plavih, žutih, šarenih ... svi se uvatili za zeleno :-) Nemam pojma za betonski, to jedino ako neko ima iskustva sa tim, ako mora da se pere, da li je komplikovano kad je na zemlji ili nije ... ----------------------------------- Djopa Čet Jun 12, 2014 8:37 pm ----------------------------------- Ne bih se petljao previse u stvari u koje se ne razumem, a to su karakteristike plastike, izdrzljivost, itd. Ono sto mogu da kazem jeste da su kace za kupus predvidjene za drzanje vode dug vremenski period. Npr, moj cale i dalje koristi istu kacu za kupus koju je koristio kad sam bio mali, a mozda i od pre, sto znaci decenijama. Kaca je i dalje u savrsenom stanju, i takodje ima poklopac koji i dihtuje. Plasticne kante za smece, te na tockice nisu predvidjene da drze vodu. Ne bih da ulazim u to da li mogu ili ne mogu da izdrze, i koliko dugo, ali znam da za to nisu namenjene. Plastika jeste tvrda i deluje jako izdrzljiva, ali nije sigurno koliko moze. Ako je neko vec koristio tu kantu kao filter godinama neka me demantuje. Jos jedna jako bitna stvar u ovom poredjenju je i pitanje kakva je to plastika. Na jednoj strani imamo plastiku u kojoj se drzi hrana i na drugoj plastiku u kojoj se drzi smece. Da li je toksicna, stetna, da li se boja skida ne znam, ali kaca deluje kao savrseno resenje. Ti odlucujes naravno, ali moje misljenje je da sa kacom ne mozes pogresiti, i da ces napraviti dobar i dugotrajan filter. ----------------------------------- Dozer Ned Jul 13, 2014 8:51 pm ----------------------------------- Evo mog doprinosa ovoj temi,po mom misljenju ovo je idealan filter koji se moze napraviti od 4 bureta,velicina istih zavisi od velicine fontane ili ribnjaka....srecno! http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_46842581_filter%20za%20ribnjak.jpg