----------------------------------- Biohazard Čet Okt 20, 2011 12:16 pm Filtracija pomoc Molim HITNO!!! ----------------------------------- Pozdrav svima. Danas narucujem staklo pa ako iko ima savijet dali ce ovo valjati onako kako sam zamilsio. Iza akvariuma nemam prostora za filter. Duž citave bocne strane ga nezelim jer mi odmah smanjuje duzinu akvariuma i zatvara pogled sa te strane tako da mi je ovo najbolja i mislim jedina solucija. Pa ako neko ima savijet hoce li valjati ovo sto se tice filtracije. Dimenzije filtera ce biti duzina 40 x sirina 12 x visina 40 Pumpa je Atman 101 mislim do 500l/h Hvala unaprijed. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_57352425_Filtracija.jpg ----------------------------------- Vlada991 Čet Okt 20, 2011 12:30 pm ----------------------------------- Ja bih rekao da moze. Mozda si trebao da razmislish o kanister ili DIY filter u cevi ako vec nemash mesta. Ali i ovo ce da zavrshi posao. Lepo si zamislio. :P ----------------------------------- Biohazard Čet Okt 20, 2011 12:41 pm ----------------------------------- Razmisljao sam i poceo sam ga praviti ali nije mi to to jer ce mi opet viriti crijeva i tako to a ja nemam niti jednog jedinog kabla u citavoj sobi da se vidi pa tako da nezelim nista da se vidi niti viri odnekle :D malo sam pegla po tom pitanju. A filter u cijevi bi mi bio premal mislim nizak jer je visina akvariuma 40 cm. Neznam mozda se i varam. Super Hvala na brzom odgovoru. ----------------------------------- Vlada991 Čet Okt 20, 2011 12:46 pm ----------------------------------- Mislim da bi DIY u cevi odgovarao. Recimo malo veci prechnik cevi, 25cm filter masa ostalo za pumpu i mali prostor na dnu. Ako budem ikada pravio novi akvarijum, sigurno idem na DIY filter u cevi, moram da probam. :P ----------------------------------- Biohazard Čet Okt 20, 2011 1:05 pm ----------------------------------- Da da nije lose evo sada sam mjerio nesto sjedim na poslu i razmisljam. Pa mozda bi i bilo izvodljivo samo me brine dali ce raditi svoj posao jer je male zapremine. Samo me jos to brine. ----------------------------------- Vlada991 Čet Okt 20, 2011 1:53 pm ----------------------------------- Mmmm... Dokle god voda prolazi kroz filter masu sve je ok. Princip rada je isti, "prljava" voda ulazi na jednoj strani, prolazi kroz filter masu, i na kraju izlazi chista na drugom kraju. :P http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_101470115__57352425_Filtracija.jpg Ja bih tako uradio... Ima josh nachina, mrzi me da crtam sada, hehe. Naravno, crevo bi sakrio. ----------------------------------- Biohazard Čet Okt 20, 2011 2:09 pm ----------------------------------- Da da evo sad cu ja nacrtati pa ti pokazem kako bih to ja uradio :) Al definitivno zauzima manje prostora. Evo ovako nekako mislim da ce uzduzni prorezi obavljati bolje svoj posao od rupica. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_50735121_Filter.jpg ----------------------------------- Vlada991 Čet Okt 20, 2011 2:26 pm ----------------------------------- Da da, hoce. Sad josh samo da napravish sve to. Imash na DIY temu oko toga, jednostavno je. ----------------------------------- Biohazard Čet Okt 20, 2011 2:30 pm ----------------------------------- Da gledao sam to i nije komplikovano to cu danas da uradim idem prvo po staklo pa lagano kada bude gotovo javim se. :) Jos jedno pitanje sta mislis dali ce moci ove male stranice sto ce da kriju filter cijev da budu od plexiglasa ??? Hoce li to predstavljati neki problem mislim nema otpora jer su suplje svakako jel :) :) Hvala puno na pomoci. ----------------------------------- chavke Čet Okt 20, 2011 3:11 pm ----------------------------------- evo mog resenja juce stigao sa lepljenja. Usis je celom duzinom na spicu, tj nema crava a usisava celom visinom akvarijuma http://ultraphoto.org/images/2g7q4xg5ocgo7jcs5d4q.jpg ----------------------------------- nemanjask Čet Okt 20, 2011 3:56 pm ----------------------------------- evo mog resenja juce stigao sa lepljenja. Usis je celom duzinom na spicu, tj nema crava a usisava celom visinom akvarijuma http://ultraphoto.org/images/2g7q4xg5ocgo7jcs5d4q.jpg Daleko naj bolja opcija po meni. ----------------------------------- Biohazard Čet Okt 20, 2011 4:17 pm ----------------------------------- Pa da tako bi nesto i kod mene bilo samo sto bih ja stavio prelivna crijeva radi jos boljeg efekta a ako se odlucim na DIY filter u cijevi onako bih ga zatvorio i izrezao uzdus bas radi te bolje funkcije. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_54963344_2g7q4xg5ocgo7jcs5d4q.jpg ----------------------------------- nemanjask Čet Okt 20, 2011 4:38 pm ----------------------------------- Dobro je rešenje zbog toga što, recimo, dovoljno je da podigneš prljavštinu sa dna i ona sva uđe u taložnik za čas, prelivne cevi usisavaju vodu samo sa jednog mesta od 1-2 cm ----------------------------------- chavke Pet Okt 21, 2011 12:42 am ----------------------------------- da baš gde si nacrtao liniju tu ulazi voda, meni ovako uvek ostaje opcija dodati prelivno crevo, poceo sam ciklirane prve slike ovo koncepta u radu sa vodom na http://www.akvarijum.org/forum/63-l-biljni-skadar-na-bojani-t6926.html ----------------------------------- Biohazard Pet Okt 21, 2011 2:15 am ----------------------------------- Jako dobro si ovo skontao svidja mi se. Samo sto je kod tebe pregradni filter i nemoze se vaditi iz akvariuma a ako pogledas malo bolje moje slike ja bih svoj mogao da vadim iz akvariuma i da ga operem po potrebi. Kao vanjski u biti i jeste vanjski samo je smjesten u komoru u akvariumu koja je odvojena i u kojoj nema vode :) nadam se da sam dobro objasnio :D ----------------------------------- PlantMaster Pet Okt 21, 2011 3:00 am ----------------------------------- Kod mene unutrasnji pregradni , tri komore ima. Gledajuci od dna sa strane ima 5 cm staklic pa dva cm otvor ( tih 5 cm su visina podloge). Cirkulacija vode ide ovako - sa povrsine podloge kroz otvor vuce vodu nagore , u rupu od 5 cm se taloze krupni delovi , voda preliva preko pregrade prve i nailazi na filter masu sundjera i vate skroz do dna gde je otvor od 2 cm i u trecoj komori je pumpa koja vraca vodu preko gornje ivice. Eto jos jednog resenja , a ovo sa prorezom po visini je odlicna stvar jer se onda filtriraju svi slojevi vodenog stuba. ----------------------------------- Biohazard Pet Okt 21, 2011 3:08 am ----------------------------------- Nisam bas najbolje skontao taj tvoj filter mislim donekle jesam :D Ujutro idem po staklo za akvarium a onda cu kod kuce da skontam kakav cu filter. Mislim da ce najlakse biti skontati sta mi treba kad je akvarium sastavljen pa polako razmisliti sta je najbolje rjesenje. Ima stvarno dosta ideja pa cu lagano. Kazu "ko zurio vrat slomio" :D :D ----------------------------------- PlantMaster Pet Okt 21, 2011 3:39 am ----------------------------------- http://img836.imageshack.us/img836/2104/filterprezentacija.png ----------------------------------- PlantMaster Pet Okt 21, 2011 3:42 am ----------------------------------- Ja u prvu komoru ubacim grejac , a na filter masu stavim anubije. Odrzavanje je jednostavno , u prvoj komori usisavas tih 5 cm mulja , i vadis samo gornji sloj sundjera na ispiranje. ----------------------------------- Biohazard Ned Okt 23, 2011 4:05 am ----------------------------------- A zasto ce ti anubije na filter masi :) ----------------------------------- Biohazard Ned Okt 23, 2011 4:47 am ----------------------------------- Evo jedno glupo pitanje al da vidim misljenja. Treba da napravim novi filter. Postavicu sliku pa vidite. Znaci standardni vanjski filter samo obrnuti smjer. Pa da vidim bi li to funkcionisalo. Jer kada ide ovako kontra mislim da ce vise prljavstine ostajati na dnu filtera a manje na filter masi. A kada ide ono normalno odozgo da ulazi prljava voda mnogo brze se prlja. Pa samo da vidim hoce li ovo htjeti raditi :? http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_329834507_Filter%20.jpg ----------------------------------- chavke Ned Okt 23, 2011 11:32 am ----------------------------------- mojom logokom ovo nije ok, kako ces cistiti sundjer a da neracerupas celu filter masu ----------------------------------- sale75bgd Ned Okt 23, 2011 11:43 am ----------------------------------- Mani se ti ovog projekta i uradi onako kako ga svi rade. Ovaj nacin je totalno bespotreban! Ti imas taloznik ovamo gde ti je pumpa sada da je filter normalan. Ne vidim zasto bi se ista krupnije zadrzavalo na filter masi. ----------------------------------- Biohazard Ned Okt 23, 2011 12:30 pm ----------------------------------- Hahaha ovakve odgovore sam i ocekivao. Bas se nasmija. Ma samo mi je onako sinula ideja pa reko hajd da pitam. Al mi je ideja u P.M. :smeh: Ok hvala radim po starom ovo batalim :smeh: ----------------------------------- Vlada991 Ned Okt 23, 2011 1:03 pm ----------------------------------- E sad cu ja da se ubacim. Ja koristim ovakav sistem. Filter radi kao i svaki drugi... Samo shto, ukoliko se neshto desi prelivnim cevima, potapajuca pumpa nece izbaciti svu vodu iz filtera i preliti akvarijum, nego samo deo gde se ona nalazi, nekih 5-6 L (u mom sluchaju). Ali je teze za odrzavanje, to stoji. Ja vadim sve kako bi ochistio donji sundjer... :/ Ali nije problem, spavam mirno. :D ----------------------------------- sale75bgd Ned Okt 23, 2011 1:27 pm ----------------------------------- Spava mirno svako ko je podigao pumpu malo vislje u delu filtera gde ona stoji ;) ----------------------------------- Vlada991 Ned Okt 23, 2011 1:31 pm ----------------------------------- Tako je, ali ja nisam! Znam za sledeci put, hehe. :) ----------------------------------- sale75bgd Ned Okt 23, 2011 1:32 pm ----------------------------------- Nista, nista ;) ----------------------------------- Biohazard Pon Okt 24, 2011 1:09 am ----------------------------------- Akvarium sam sastavio. Polijepio lajsne zbog kojih akvarium izgleda ljepse a i snjima sam ga ojacao. Sutra lijepim ojacanje i pocinjem sa filterom. A sada odo u podrum da sjednem pored njega i da dobro razmislim o filteru. Naravno sve prati "NIKON" pa cete sve moci da vidite kako sam uradio :)