----------------------------------- Dule_Zr Pet Jul 29, 2011 3:43 am Formiranje akvarijuma ----------------------------------- Formirao sam akvarijum, to jest formiranje je u toku. Pa evo ovde cu postavljati pitanja ako naletim na neki problem (a hocu) Postavicu i par fotki kako sve sada izgleda. Akvarijum je od 60L http://img683.imageshack.us/img683/4208/upload1m.jpg E sad... AQ je napunjen i filter vrti vodu vec 3 dana, ali sam skontao da nisam dovoljno debelu podlogu stavio, mislim to sam znao i dok sam je stavljao ali sam zurio da sve odradim. Pa cu ponovo da izvucem vodu i nabacam jedno 2-3cm, posto planiram biljke da sadim. Negooo, da. Imam neke puzeve u akvarijumu, podlogu mi je dao drugar akvarista, neki duguljasti mali. Bili su zajedno sa tim sljunkom, sada su po celom akvarijumu. Pa me interesuje da li oni mogu da pomognu pri cikliranju ? Ovako izgleda akvarijum sada. Cetvrti dan od punjenja. http://img685.imageshack.us/img685/1259/upload1w.jpg Molim vas da na dvorac i pozadinu ne obracate paznju :D Dvorac ce MOZDA da ostane, licno ih ne gotivim bas nesto, vise volim da AQ vuce na prirodu.... al' poklonila mi devojka sta da radim. A pozadina ce verovarno biti crna ili tamno plava. Ovo sada je ovako privremena da imam u sta da gledam. ----------------------------------- Drazen Pet Jul 29, 2011 9:23 am ----------------------------------- Izvini, ali ne mogu da se ne javim, za tvoju situaciju, "djevojka mi poklonila"! Nije lako, shvatam te! Ali nemoras vaditi vodu, koliko ja znam da bi dodao pijesak. samo ga sipaj polako, i sve što se pomuti polako če se sleći. Sretno!!!! ----------------------------------- stefanovic^v Pet Jul 29, 2011 10:23 am ----------------------------------- Podlogu sipaj voda nista ne smeta. Za pozadinu kao sto si rekao(moja preporuka crna). Ne samo dvorac vec i ovaj cup i most,bi trebao da izbacis,akvarijum po meni nikada ne moze izgledati lepo ako ima gomilu vestackih stvari,a i na sta oni lice!? Ne treba da se pravi cirkus od akvarijumu,vec da se ribama omoguce sto prirodniji uslovi za zivot. Samo napred i srecno! ;) ----------------------------------- krcko Pet Jul 29, 2011 10:37 am ----------------------------------- Dobro došao, Zrenjanin...Koju vodu koristiš za akvarijum? Pročitaj ovo http://www.akvarijum.org/forum/za-pocetnike-t2120.html , pa polako ispravljaj greške i pridržavaj se što više linkovanog teksta. Pozdrav ----------------------------------- Dule_Zr Pet Jul 29, 2011 2:53 pm ----------------------------------- Hvala na odgovorima. Cim se biljke malo razviju, povadicu sve sto moze da kvari estetiku, tu nema brige. Mada taj cup je crn i nekako ne privlaci mnogo paznje, imao sam ga i u proslim akvarijumima, nekako lepo legne i uklopi se u ambijent. Sto se tice podgloge, planirao sam da ubacim zemlju kao prvi sloj podloge, pa da stavim mrezicu preko pa onda sljunak. Tako da mi ponovo vadjenje ne gine. @krcko Vodu sam uzeo iz peskare, to je neko nase jezero nastalo vadjenjem peska, voda je prilicno bistra i cista, na tom jezeru gde sam uzeo vodu nema kupaca. Da uzimam cesmusu nema smisla jerbo je zuta i odvratna, cak izbegavamo i da je pijemo :) ----------------------------------- nikouro Pet Jul 29, 2011 3:46 pm ----------------------------------- Cim se biljke malo razviju, povadicu sve sto moze da kvari estetiku, tu nema brige. Mada taj cup je crn i nekako ne privlaci mnogo paznje, imao sam ga i u proslim akvarijumima, nekako lepo legne i uklopi se u ambijent Taj cup bi mogao da nadje svoje mesto u nekom zbunju ali samo ako budes planirao neke ribe kojima je takav zaklon potreban radi razmnozavanja ili .... Sto se tice podgloge, planirao sam da ubacim zemlju kao prvi sloj podloge, pa da stavim mrezicu preko pa onda sljunak. Tako da mi ponovo vadjenje ne gine. Sto se mora , nije tesko 8) Vodu sam uzeo iz peskare, to je neko nase jezero nastalo vadjenjem peska, voda je prilicno bistra i cista, na tom jezeru gde sam uzeo vodu nema kupaca. Da uzimam cesmusu nema smisla jerbo je zuta i odvratna, cak izbegavamo i da je pijemo Problem sa takvim vodama je u tome da kriju druge organizme koje mi nevidimo a koje mogu da izazovu dosta simptoma koje nezelimo u nasem akvarijumu, ALI AKO JE TO JEDINO RESENJE .... sta je tu je. ----------------------------------- stefanovic^v Pet Jul 29, 2011 3:56 pm ----------------------------------- Vodu sam uzeo iz peskare, to je neko nase jezero nastalo vadjenjem peska, voda je prilicno bistra i cista, na tom jezeru gde sam uzeo vodu nema kupaca. Da uzimam cesmusu nema smisla jerbo je zuta i odvratna, cak izbegavamo i da je pijemo :) To nece izaci na dobro,ipak ne moze biti voda tolika cista u prirodi. Onaj cup mozes da oblozis mahovinom i da izgleda lepo kad se mahovina razmnozi. ----------------------------------- Dule_Zr Pet Jul 29, 2011 4:16 pm ----------------------------------- Hmm... jedina opcija (trenutno) je peskara. E sad, imate neki savet kako bi bilo najbolje resiti se tih nepozeljnih organizama u vodi ? Metil plavo ili so mozda... BTW danas mi stize zemlja, pa se bacam u reformiranje podloge. Postavicu fotke kasnije. Svidja mi se ideja da cup oblozim mahovinom, definitivno cu to pokusati :) ----------------------------------- nikouro Pet Jul 29, 2011 6:14 pm ----------------------------------- Evo nesto sto moze pomoci ( tako malo clanova pregleda ovo, sramota). Video. Pri sredini liste imas 5-6 tema koje mogu da pomognu. ----------------------------------- krcko Pet Jul 29, 2011 8:19 pm ----------------------------------- Za vodu sam pitao ciljano, pošto mi je koleginica iz Zrenjanina, i Akvarista je. Analiza Zrenjaninske vode je takva, da su joj savetovali da izbegne i kupanje Ćerke u njoj, ako je ikako moguće. Izlaz je pronašla u nabavci RO uređaja. Tu se u Gradskom vodovodu javlja još i problem slabog pritiska, pa će sledeći korak biti i da nabavi Buster pumpu. Da Ti ne bi odmah startovao sa nekim nepotrebnim prečišćavanjem vode koju ćeš koristiti, moj je savet da odneseš tu vodu u Zavod za zaštitu zdravlja, na analizu, kao što je i Ona uradila sa vodom iz Gradskog vodovoda. Uz sve ostalo, nepoželjno, ta voda iz česme ima i Amonijum jone. Srećno i pozdrav. ----------------------------------- Dule_Zr Sub Jul 30, 2011 2:30 pm ----------------------------------- @nikouro hvala za video, stvarno ima dosta korisnih saveta i klipova. Danas idem po jos frakcije i da nadjem neko lepo veliko kamenje, pozadinu sam napravio, neki karton sam prefarbao u tamno plavo i super izgleda. Pa.. idemo ispocetka, ali ovaj put kako valja. Slike uskoro. Edit: Evo i fotke Ubacili smo sloj zemlje, preko mreza i dodali jos podloge, napravili malo brdo iz kojeg ce da viri jos po koji kamen, a preko ce ici mahovina, to jest ceo taj deo planiram da oblozim sa mahovinom i onom sitnom travom (ne znam kako se ta biljka zove) Ovako trenutno izgleda, reform totalni, jos uvek je mutna voda pa je malo uzasno. http://img27.imageshack.us/img27/2549/upload1jz.jpg ----------------------------------- Dule_Zr Ned Jul 31, 2011 8:16 pm ----------------------------------- Update: Voda se malo izbistrila i ubacen je jedan kamen desno, nekako mi bilo glupo da vrh bude prazan. Levo planiram neku povecu bilju (u sirini) limun mozda, a mahovina po kamenju, izmedju ona sitna travica. http://img146.imageshack.us/img146/1706/uploadnew.jpg ----------------------------------- stefanovic^v Ned Jul 31, 2011 8:50 pm ----------------------------------- Cini mi se da je sloj zemlje previse veliki. Veliki je mlaz vode koji dolazi iz filtera,smetace biljkama,ako ih tu bude.Probaj da napravis neki spraybar. ----------------------------------- Popaj Ned Jul 31, 2011 10:44 pm ----------------------------------- Mnogo lepše nego prva postavka.Što se tiče vode neka ti je sa srećom. ----------------------------------- Dule_Zr Pon Avg 01, 2011 6:51 am ----------------------------------- Hvala gosn popaj :) Voda ce verovatno biti uzasna, ali NO cekamo rezultate sa analize. Pa sta bude bice.. ako je rezultat los najmanji problem je promeniti vodu. @stefanovic samo opusteno buraz ;) sloj zemlje je 1cm napred, nazad 2cm ... mlaz vode nema veze sa biljkama, nit je toliko jak koliko se to cini zbog produzene ekspozicije. ----------------------------------- Dule_Zr Pon Avg 01, 2011 7:48 pm ----------------------------------- Update: http://img607.imageshack.us/img607/2818/upload1f.jpg Danas sam ubacio prve biljke, polako cu dodavati jos biljaka danas/sutra. Namerno sam uzeo ove male, volim da gledam kako rastu XD ----------------------------------- Bojan Pon Avg 01, 2011 8:15 pm ----------------------------------- Meni se svidja sto to radis lagano za razliku od vecine koja formira akvarijum. Svidja mi se ovo sto si za sada napravio. Jedino sto mi se ne svidja je to kamenje sto si ubacio oko biljaka. Taj veliki u desnom cosku si lepo namestio. Ova dva ispred njega mi nisi bas po ukusu jer se vidi da je ljudski ruku delo. Probaj mozda taj desni malo da izrotiras u par polozaja da vidis kako ce ispasti, verujem da ima bolji polozaj. Samo napred :bravo: ----------------------------------- Dule_Zr Pon Avg 01, 2011 11:30 pm ----------------------------------- Hvala na savetima Bojane. To kamenje ce definitivno biti drugacije posto se i meni ne svidja. Bas to sto kazes vidi se da je ljudskih ruku delo. Posmatram ovih dana i razmatram kako bi bilo najbolje sve to uklopiti. Naime, sutra donosim jos po koji kamen na koji planiram da vezem riciu pa da je zastekam tamo gore iznad belog kamena i ispod okolo. Nego... evo malo pre izmerih PH vrednost vode... PH8 ... mislim da je to previse bazno... ima li neki nacin da spustim PH (povecam kiselost) bar na 7 ? ----------------------------------- nikouro Pon Avg 01, 2011 11:37 pm ----------------------------------- [url=http://www.akvarijum.org/forum/ph-vrednost-ili-hemijska-reakcija-vode-t393.html]pH vrednost ili hemijska reakcija vode ----------------------------------- Dule_Zr Uto Avg 02, 2011 12:59 am ----------------------------------- Zahvaljujem ! Evo danas cemo da pokusamo da spustimo PH vrednost, javljam rezultate. I da dodam, napravio sam i C02 generator, pa cemo ga pustimo u pogon danas. :) ----------------------------------- Popaj Uto Avg 02, 2011 10:28 am ----------------------------------- Sve pohvale.Sledeći put kada slikaš pomeri magnet.Ne znam šta će ti Co2 za sada, osim ako ne isprobavaš kako to funkconiše.Da nije Bojan spomenuo desnu stranu ja ne bih ni komentarisao ( uočio ), ali bilo bi lepše da to izmeniš. Još nešto, nisam primetio da je neko za tako kratko vreme, bez ikakve sujete napravio izmene na bolje. ----------------------------------- Dule_Zr Uto Avg 02, 2011 4:41 pm ----------------------------------- Naravno g'sn popaj, fotkacu veceras mozda. Malo sam razmestio ono kamenje, samo da se izbistri voda. E da CO2 generator je cisto da vidim kako to sve funkcionise i tako to.. da se "ushemim" sto ja kazem. A i sto da ne neka hasaju biljke dioksida.. iako su samo dve biljke. :D Uzeo sam litru destilovane vode, malo treseta i sve to kuvao 10-15 minuta, ostavio da se slegne i dobro procedio. Izmerio PH vrednost i tu je negde 5-6 pa sam lepo to sve pukao u filter, voda se uzasno zamutila ali evo pocinje vec da bistri. Pa cu veceras izmeriti PH u AQ da vidim da li se maklo sa osmice, a verujem da jeste. Evo fotka buckurisa i merenja PH http://img840.imageshack.us/img840/29/upload2w.jpg ----------------------------------- Dule_Zr Sre Avg 03, 2011 12:47 am ----------------------------------- UPDATE: PH vrednost je sada 7-7.5 :) tako da sam postigao ono sto sam hteo. CO2 generator je pusten u rad, eno ga brboce i "rasprsuje" co2 ispod jedine dve biljke u akvarijumu. Sutra se ide u potragu za jos jednom stenom, cokotom i ako sve bude ok mozda ubacim i riciu, videcu gde cu je jos vezati. Zelim da se zahvalim svima na odlicnim savetima i podrsci, forum je odlican a ljudi ljubazni i spremni da pomognu, cista desetka. ----------------------------------- Thageriona Sre Avg 03, 2011 2:17 am ----------------------------------- Bice ovo jedan divan akvarijum :) Samo napred ;) ----------------------------------- nikouro Sre Avg 03, 2011 1:24 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_62493839_Difuzor.jpg Mozda pomogne ovaj DIY Difuzor. ----------------------------------- Dule_Zr Sre Avg 03, 2011 3:44 pm ----------------------------------- Hvala Thageriona :) nikouro je l' moze malo vise detalja oko difuzora ? Evo trenutnog izgleda akvarijuma, nista se bitno nije promenilo, malo je kamenje ispomerano i kontam da ibacim to sitno kamenje iz akvarijuma, sve vise i vise pocinje da mi ide na zivce. http://img69.imageshack.us/img69/3591/upload3ll.jpg EDIT: (koga interesuje) Nasao sam temu DIY difuzor, http://www.akvarijum.org/forum/difuzor-za-co2-t902.html?highlight=difuzor tako da cu verovatno i to napraviti. ----------------------------------- Dule_Zr Sre Avg 03, 2011 6:10 pm ----------------------------------- Ljudi napravio sam BRUKA difuzor ! Jako sitni mehurici, postavicu fotke za koji minut. Crevo iz generatora sam vezao ispred usisnika potapajuce pumpe koja se nalazi u filteru, sve to strpao u malu kutijicu plasticnu... edit: Fotke postavljam kada se napuni baterija od fotoaparata -_- U medjuvremenu sta mislite o ovoj ideji. Pumpa za vazduh se nakaci na flasu u kojoj je smesa, crevo se stavi skroz do dna flase, da non stop mesa i ubrzava reakciju, a samim tim bi bio i jaci pritisak gasa. Vazzduh pomesan sa c02 , tako bi se i na kraju rasprskivaca dobili sitniji mehurici... ujedno bi se ubacivao i kiseonik i c02.. sta mislite o tome ? Evo i slike kako sam to zamislio http://img585.imageshack.us/img585/9732/upload2121.jpg ----------------------------------- nikouro Sre Avg 03, 2011 11:35 pm ----------------------------------- Kratko i jasno. Mislim da nemas potrebe za tom pumpom.Ona je visak. Sto se tice rasprsivaca .... mislim da je onaj filter od cigareta puno bolji tj delotvorniji. ----------------------------------- Dule_Zr Čet Avg 04, 2011 10:57 am ----------------------------------- Pa da. Ubacio sam taj filter iz cigare u crevo i malo modifikovao pumpu. To jest izbusio sam rupu tako da mehurici direktno "ulecu" u onaj ufur u pumpi i isfuravaju u vidu sitnih kao pesak mehurica sa vodom u AQ. Evo i fotke http://img839.imageshack.us/img839/6124/c02y.jpg Hvala za savet ! Evo kako AQ izgleda sada. Ovih dana cu polako ubaciti jos bilja, posmatram kako se ponasa nana, za sada samo pozitivni efekti. http://img855.imageshack.us/img855/5813/upload1d.jpg Ti razmaci izmedju stena ce biti popunjeni riciom, takodje onaj braon kamen skroz nazad ce da bude obmotan istom. ----------------------------------- Bojan Čet Avg 04, 2011 7:58 pm ----------------------------------- Mislim da gresis sto pretrpavas desni cosak sa kamenjem. Sto se mog ukusa tice ostavio bi taj veci sto je bio tu na pocetku i s leve strane njegove sto si ga pomerio. ----------------------------------- Dule_Zr Pet Avg 05, 2011 6:40 pm ----------------------------------- Kao sto si i sam napisao " sto se mog ukusa tice", Od uvek sam voleo akvarijume sa stenovitim pozadinama ili sa kojim povecim kamenom tu i tamo... mislim da ce sve lepo izgledati kada se mahovina razraste i kada se biljke prime. Photo update uskoro. Pojavila mi se neka pena po povrsini vode... ima neko ideju ? C02 mozda ? ----------------------------------- black dragon Pet Avg 05, 2011 7:02 pm ----------------------------------- sasvim normalno za formiranje akvarijuma to su bakterije tek kada pena nestane ubacujes ribice i biljke a do tada nista nediraj samo neka se filtrira i sto veca temperatura(33C) ----------------------------------- stefanovic^v Pet Avg 05, 2011 7:03 pm ----------------------------------- Kakve veze ima temperatura sa cikliranjem? ----------------------------------- black dragon Pet Avg 05, 2011 7:06 pm ----------------------------------- tako sam cuo i to primenio i za 15 dana nije bilo nikakvih problema u pomocnom akvarijumu temperatura nema nikakvih veza sa cikliranjem nego sa penom (bakterijama ) tako se brze razmnozavaju pa i brze uginu ----------------------------------- Dule_Zr Pet Avg 05, 2011 7:58 pm ----------------------------------- Pena se javlja kada je voda prljava/masna... e sad akavrijum je furao skroz ok i evo danas primetih penu... naime ubacena je jedna pilot ribica xifo muzjak i primetio sam da non stopa pliva gore kao da mu nedostaje kiseonika... pa se pitam da li je moguce prezasititi vodu sa c02 ? Inace faza sa dizanjem temperature je davno prosla, temperatura je bila 37 jedan ceo dan, voda se zamutila, kada se razbistrila ponovo sam je spustio na 26 tako da nije do cikliranja. ----------------------------------- black dragon Pet Avg 05, 2011 8:09 pm ----------------------------------- ja znam da jeste jer se bakterije razmnozavaju na ribama i trulim biljkama tako da ta riba nema sanse tu da prezivi poslusaj me: 1. izvadi tu ribicu 2.povecaj temp na 33C 3. ostavi da se ciklira dok pena ne nestane 4.kada pena nestane sacekaj jos 5 dana 5.nakon tih pet dana ubaci 2 ribice i ako im nista ne bude u roku od 7 dana mozes ubaciti i ostale ----------------------------------- Bojan Pet Avg 05, 2011 9:06 pm ----------------------------------- @black dragon Posto si i sam pocetnik mozda je najbolje da se drzis sa strane i izvuces nesto korisno iz ove teme jer ovako samo nekog navodis na pogresnu stranu. To bih voleo da rascistimo za sva vremena. Znaci pocetnik si i potrudi se da se malo drzis sa strane sto se tice komenttara. Kad postanes malo iskusniji onda slobodno pomazi a to cemo prosuditi na osnovu jednog tvog akvarijuma kad nam predstavis. @Dule Ti dajes pravi primer svim pocetnicima kako se polako sve radi i kako se ulaze trud i za to te moram pohvaliti. Sto se tice problema sa penom mislim da je do CO2. Ne koristim nikakvu hemiju ali predpostavljam da je do toga, javice se neko od hemicara pa ce ti sigurno bolje reci. Verovatno ima previse koncentracije ugljen dioksida cim riba stalno pliva pri povrsini a to radi jer je u pitanju manjak kiseonika. Kad se sve sabere mislim da se ubacuje previse CO2. No, kao sto rekoh javice se neko od iskusnijih hemicara pa ce ti verovatno bolje reci sta je u pitanju i kako to regulisati. ----------------------------------- stefanovic^v Pet Avg 05, 2011 9:11 pm ----------------------------------- Zasto je uopste potreban CO2 kad nema biljaka da ga trose? Vecina biljaka raste i bez ugljen-dioksida,jedino neke bas zahtevne malo sporije,ali to sto imas koju anubiu i sto ces imatu jos par biljaka,ne zahteva CO2. ----------------------------------- black dragon Pet Avg 05, 2011 9:32 pm ----------------------------------- predstavio sam a imao sam milion takvih problema sa penom i ako nisam imao ni co2 ni podlogu videcemo na osnovu one ribice da li sam u pravu i ako se pojavi jos pena nemoj te mene kriviti akvaristikom se bavim bar nekih godino i po dana a ovakve probleme sam i ja imao na pocetku ali kroz 5 dana ce mo videti ta ribica nece preziveti ----------------------------------- MR.ARCHY Pet Avg 05, 2011 9:36 pm ----------------------------------- da vidimo ko ce biti upravu Bojan vs black dragon :D rezultat se ocekuje za pet dana ----------------------------------- black dragon Pet Avg 05, 2011 9:39 pm ----------------------------------- ovo nije uredu jer sam mnogo slabiji od administratera i ja na njega gledam sa postovanjem jer je mnogo duze u akvaristici od mene i stariji je ali sam 99,9 % siguran da sam upravu ja se ne suprotstavljam Bojanu i ja njega postujem ali sam imao milion ovakvih slucajeva i kod mene i kod moji prijatelja ----------------------------------- Bojan Pet Avg 05, 2011 9:52 pm ----------------------------------- Necemo kvariti temu, nastavicemo ovde: http://www.akvarijum.org/forum/za-black-dragon-a-t6198.html Pravite se da ne vidite zadnjih par komentara i vratit se na temu, hvala. ----------------------------------- Dule_Zr Pet Avg 05, 2011 10:16 pm ----------------------------------- Hvala na pohvali bojane. Iskljucio sam C02 i pena je nestala, a ribica je pocela normalno da pliva i ponasa. Pena je takodje nestala. To je prva pilot riba koja ce ubrzati cikliranje, a pritom i posluziti kao test ribica to jest da li ce preziveti ili ne. Evo da i ja uletim sa opkladom... ribice ce preziveti siguran sam 90% u to :) @stefanovic, akvarijum je nasadjen juce sa bijlkama, kartica mi ostala u studiu kod kolege pa ne mogu da fotografisem. Update uskoro. ----------------------------------- Dule_Zr Sub Avg 06, 2011 10:02 am ----------------------------------- 11. dan cikliranja i juce je ubacen prvi stanovnik. xifo je malo usamljen pa se razmisljam da uzmem i jednu zenkicu da mu pravi drustvo. pena se opet pojavila, pa nestane pa se opet pojavi ali sve manje i manje... sto se tice biljaka deluje mi kao da ce se sve primiti kako treba, pa cu ih rasaditi po potrebi. nana se lepo primila i tera novi list :) Evo fotke.. pa sledi update cim se nesto desi. http://img217.imageshack.us/img217/5748/upload1i.jpg Vallisneria je malo rascupana.. planiram da je sadim uz staklo da mi bude kao pozadina. Jednom sam u aq od 100 litara imao pozadinu od te biljke i fantasticno izgleda. Nadam se da ce od ovog narasti mala dzungla. Ako se sve biljke prime kako treba, planiram da uzmem i neke zahtevnije od bojana. ----------------------------------- stefanovic^v Sub Avg 06, 2011 11:19 am ----------------------------------- Lepo je :) Vallisneriu cesto sisaj,cim dodje do povrsine. Ja je uvek skracujem 10 cm i za 3-4 dana ona opet bude na povrsini,duplo gusca. Ovu mahovinu sto si zabo u kamenje,predlazem ti da je izvadis i obmatas oko cupa,onda ce biti jos lepsi i pustis microsorum da se lepo siri. Znaci za ove biljke koje trenutno imas nije potreban CO2. :) ----------------------------------- Dule_Zr Sub Avg 06, 2011 11:27 am ----------------------------------- 'fala :) Mahovina je mrezicom vezana za stenu iza, neka bleji tamo dok se malo ne rasiri, a cup cu svakako obmotavati mahovinom. Planiram jos i riciu da vezem za onaj kamen sto se visi u sredini. ----------------------------------- black dragon Sub Avg 06, 2011 12:40 pm ----------------------------------- ako planiras zivorotke ricia nema nikakve sanse ----------------------------------- Bojan Sub Avg 06, 2011 2:52 pm ----------------------------------- Naravno da ima, kod mene je lepo uspevala u tom fazonu vezivanja u akvarijumu sa zivorotkama. ----------------------------------- Dule_Zr Sub Avg 06, 2011 8:50 pm ----------------------------------- TakodjeR. U proslom akvarijumu sam imao riciu koja je plutala, a imao sam i vezanu za drvo. Od ribica sam imao jato barbusa, black molike, gupike i par neonkica. Barbusi i zivorotke su malo cvakali riciu, ali se ona toliko brzo sirila da sam i ja mogao da je jedem :D Inace, update za AQ ... pozutela voda -__- ne mnogo ali primeit se kada se gleda sa strane. Kada sam sadio bilje otpatke od biljaka sam ubacio u filter.. kontam da je to uzrok, ali svaka ideja je dobrodosla. Inace voda je pocela da zuti danas, bilje je ubaceno pre 2 dana. Sve biljke su ok i izgleda da ce lepo da se prime. Xifo je ziv i zdrav, veselo pliva, normalno jede, malo je usamljen. Ako ne crkne u roku od 2 dana ubacujem mu jos jednu zenku. Toliko za sada. ----------------------------------- MiMa987 Sub Avg 06, 2011 10:23 pm ----------------------------------- Nisam ispratio temu ispocetka ali ajde.Voda obicno zuti iz dva razloga: 1.Ubacio si drvo/kokos i sl sto nije dovoljno prokuvano pa otpusta tanin ( koji nije stetan za ribice ). 2.Rastvara se treset iz podloge ( huminske kiseline ) pa voda dobija zuckastu boju.Vremenom ce prestati i izgubice se, opet, nije stetno po ribice. ----------------------------------- Dule_Zr Pon Avg 08, 2011 6:52 pm ----------------------------------- Moguce da je zbog treseta posto se sada voda izbistrila i vratila u normalu. Danas sam nasuo 11 litara sveze vode u akvarijum, pena je potpuno nestala. Ubaceno novo osvetljenje Philiphs daylight 18W i trenutno sklepavam jos jedan sistem za neonku gde ce ici grolux. Ribica ziva i zdrava, ponasanje normalno, biljke za sada ok :) Fotke uskoro. ----------------------------------- Dule_Zr Čet Avg 11, 2011 7:52 pm ----------------------------------- Update Pa evo ovako. Proslo je 10-15 dana od kako se akvarijum ciklira. Prvi stanovnik ubacen je pre 5-6 dana. Xiphophorus hellerii Swordtail. Ziv i veseo. Evo i njega od pre par minuta fotka. http://img830.imageshack.us/img830/9323/upload2s.jpg Pre 2 dana dodao sam mu jednu zenku i danas jos jednu. Za sada ponasanje ribica je sasvim ok. Nema stresa, pune boje itd. Pojacao sam svetlo na 2x20W, jedna daylight i jedna crvenkasta neka.. i dobio sam neku normalnu temperaturu svetla. (koja se meni svidja) Biljke sam malo osisao, posekao listove koji su se cinili nezdravim. Neke biljke sam razmestio, ali uglavnom svo bilje se primilo. Akvarijum sada izgleda ovako http://img696.imageshack.us/img696/948/upload1y.jpg Tako da se formiranje polako blizi kraju. Sa liste zelja ostaje mi jos da dodam grolux neonku, jos bilja, neonkice i jos neke vrste. I to bi bilo to. Za nekih nedelju-dve bi trebalo sve da bude gotovo. ----------------------------------- Bojan Pet Avg 12, 2011 6:31 pm ----------------------------------- Slika ksifoforusa je fenomenalna. Ubaci je kod sebe u album obavezno. Vidim da ti fotografisanje jako dobro ide tako da se nadam da ces nas svaki put castiti sa tako dobrim slikama :wink: ----------------------------------- MR.ARCHY Pet Avg 12, 2011 7:34 pm ----------------------------------- primetih nesto pozadinu jel ti to crni karton ----------------------------------- Dule_Zr Pet Avg 12, 2011 10:01 pm ----------------------------------- Hvala bojane, bice jos lepih slika nadam se. Kako mi se akvarijum bude razvijao i kako budem ubacivao vise vrsta tako cu skljocati. Cak mozemo napraviti i neke fotke za akvarjum.org da imamo za bazu riba. Mislim nase fotke a ne da skidamo sa neta. Mr.Archy pozadina je obicna kartoncina neka, koju sam prefarbao u tamno plavu sa nekim tonerom. To je samo privremeno resenje dok ne napravim crnu pozadinu, koja ce verovatno biti od tankog stiropora i neke mat crne. Update za akvarijum: Ubaceno je 5 komada Brachydanio rerio poznatijih kao "zebrica" Jedna je uspela da iskoci iz akvarijuma pa je sada u stanju kome, ali mislim da ce preziveti. Dodao sam i metilensko plavo, filter je iskljucen i odvojen od AQ narednih 24h. Toliko za sada. Svetlo menjano, Resun 24W + Phipliphs 20W daylight sto mu sve tako pomesano daje nekih 5500 kelvina... to mu je neka temperatura dnevnog svetla. Evo jos jedne fotke zenke xifa koja je skotna. http://img542.imageshack.us/img542/5291/upload3.jpg ----------------------------------- nemanjask Pet Avg 12, 2011 10:14 pm ----------------------------------- Kvalitet fotografije je fenomenalan! Pretpostavljam da je u pitanju profi ruka i aparat... Što se tiče pozadine, u koliko ne planiraš ciklide, 3D pozadina je višak u "običnom" akvarijumu, bar po meni, dosta je teška za održavanje i čišćenje. Obična crna folija je sasvim OK ako se dobro zalepi. Daj još fotki, ovo je stvarno fenomenalno! ----------------------------------- nemanjask Pet Avg 12, 2011 10:16 pm ----------------------------------- Usput, kako si došao do cifre od 5500 K rasvete? ----------------------------------- Dule_Zr Pet Avg 12, 2011 10:46 pm ----------------------------------- Drago mi je da ti se svidjaju fotke. Fotografijom se bavim dosta dugo, to mi je i posao. I sa pravom slobodno mogu da kazem da je fotografisanje akvarijuma i ribica u njemu jedno od najtezih kategorija :/ Ali uspeva jedna u 100 fotki :D Za pozadinu nisam planirao 3D, nego na tanak stirpopor 0.5cm da prefarbam sa nekom mat crnom. Stiropor ima te tackice pa pozadina deluje zanimljivo, ima neki shmek ta tekstura. Sto se tice rasvete kombinujem 2 neonke, hladnog i toplog svetla (plavog i crvenog) to izmesano sam ismerio na belom papiru i precizno citanje mu dodje tu oko 5600K .. a dnevno svetlo varira od 5500-6500 sve zavisi koje je doba dana. ----------------------------------- MR.ARCHY Pet Avg 12, 2011 11:01 pm ----------------------------------- mogu da ti savetujem ako hoces mozes da stavis obican hamer papir fino ce izgledat ja ga imam na svoj aq i imam pitanje jel aparat isto profi ----------------------------------- nemanjask Pet Avg 12, 2011 11:59 pm ----------------------------------- Ovo sa kombinovanjem hladnog i toplog svetla sam pokušao da ukombinujem sa MH rasvetom i dosta dobro uspeva, bar za sada..Čuo sam da je u kombinaciji jako dobra HPS raveta (bandere) ona žuta od 2400k plus day light ili reef rasveta (6500+K) Problem je što HPS lampe nisam našao ispod 400W a ni one preko 7000K ----------------------------------- panda Sub Avg 13, 2011 12:08 am ----------------------------------- Kad je vec neko pomenuo 3D pozadinu kako se ona cisti i sredjuje? ----------------------------------- nemanjask Sub Avg 13, 2011 12:14 am ----------------------------------- Pa recimo kao da treba da opereš prozor i španski zid, ili pločice i persijski tepih.... U svakom slučaju nije lako za održavanje ali je jako lepo za oko (Razlika je kao pločice i persijski tepih...) :D :D :D ----------------------------------- panda Sub Avg 13, 2011 12:20 am ----------------------------------- Pa dobro znaci da spremim zivce za to.jer ja imam 3d pozadinu u akva.....mada tek je stavljena to jes pre mesec dana . ----------------------------------- nemanjask Sub Avg 13, 2011 12:35 am ----------------------------------- Mnogo lepa stvar, posebno za akvarijume gde ne može da se očekuje nešto više biljaka (ciklidi) ali treba dobro da se potrudiš da bi održao higijenu u akvarijumu zbog neravnina i udubljenje koje su raj za alge :D ----------------------------------- panda Sub Avg 13, 2011 12:55 am ----------------------------------- To da ali moje ribice sve nesto cackaju u tim supljinama kao da jedu nesto iz tix supljina(moli)je predvodnik tix akcija. ----------------------------------- Dule_Zr Sre Avg 17, 2011 5:51 pm ----------------------------------- Mali update. Sve ribice su zive i zdrave, biljke idu lepo, voda skroz ok. Tako da mislim da cu zvanicno da prekrstim akvarijum iz formiranog u otvoren i funkcionalan akvarijum :) Ovih dana polako cu ubaciti jos zebrica pa polako i ostale vrste. Evo nekih fotki http://img200.imageshack.us/img200/1162/upload1e.jpg A ove djavole sto je tesko uslikati... pa ja nemam reci. Znaci oci su mi ispale jureci ih po akvarijumu. Brzo i ludo ka' tica :D http://img17.imageshack.us/img17/8434/upload2h.jpg http://img689.imageshack.us/img689/2389/upload3s.jpg @mr.archy aparat je Nikon D200 sa objektivom Nikkor 70-210mm (teleobjektiv) i Nikkor 18-70mm ----------------------------------- Bojan Sre Avg 17, 2011 7:25 pm ----------------------------------- Jel moze jedna frontalna, ovako krivim vrat a ne vidim bas najbolje :) ----------------------------------- Dule_Zr Čet Avg 18, 2011 1:40 pm ----------------------------------- Pa u principu nista se nije mnogo izmenilo, tako da je sve isto. :D al' ajde okinu cu koju pa cu postaviti. ----------------------------------- Dule_Zr Pon Avg 22, 2011 11:57 pm ----------------------------------- HA ! Sad nesto zagledam akvarijum i skontam da nesto pliva u filteru... Kontam da sam uspeo da izmrestim zebrice a da to ni ne znam :D Update sa fotkom stize za koji minut pa da indentifikujemo :) ----------------------------------- joca93knj Uto Avg 23, 2011 12:25 am ----------------------------------- :D ...svaka cast...lep akvarijum...zebrice su pogotovo extra...ovde kod mene mogu samo neke izdeformisane da se kupe... :D ----------------------------------- Dule_Zr Uto Avg 23, 2011 1:01 am ----------------------------------- Nemam pojma sta je ovo... nikada nisam video male zebrice, mozda je ipak xiphophorus ? Ali zenka i dalje ima isti stomak kao i pre, cak nije ni delovala kao da ce "svakog casa" Tako da... Sta se mice u fitleru prljavom ? Il' su zebrice male ili xiphophorus Pa kaze, Nit su zebrice nit xiphophorus vec... a imam samo te dve vrste XD (slovenska antiteza) :D Evo fotki nekih, kvalitet blagi ocaj, jedva sam ih uslikao u ovim uslovima. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_46930501_Upload1.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_87603604_upload2.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_62574004_upload3.jpg Meni to lici na male gupike.. ali to je nemoguce. ----------------------------------- Bojan Uto Avg 23, 2011 7:49 am ----------------------------------- Ksifo :wink: ----------------------------------- MR.ARCHY Uto Avg 23, 2011 12:26 pm ----------------------------------- bravo dule ti omrestijo ksife a da nisi ni pokusao a ja pokusav da ih omrijestim al nece izgleda da je muzjak nespretan inace bravo za malce ----------------------------------- joca93knj Uto Avg 23, 2011 12:55 pm ----------------------------------- ksifo...zebrice ne bi mogao da uslikas :D jedva se vide :D ----------------------------------- Dzo Uto Avg 23, 2011 3:19 pm ----------------------------------- Dule bravo !!! Jedan od retkih akvarijuma sa zivorotkama i zebricama koji mi se svidja, mozda i jedini. Ovo ti kaze okoreli cikidas i ekscentrik, samo napred. ----------------------------------- Dule_Zr Uto Avg 23, 2011 7:09 pm ----------------------------------- Jeste ksifo :) Pocele su da dobijaju crvenkastu boju vec. Hvala svima :) ali dzaba vi meni svaka cast kad ja tu prstom mrdnuo nisam, eto jedino sto sam se iscimao da slikam :D Znaci priroda odradila svoje. Ko je zbrisao u filter zbrisao je... ukupno ima 5 malaca za sada. Sto je super, jer me bas fino iznenadilo. Ukupan broj stanovnika se popeo na 12 ribica, a danas sam imao i jedan smrtan slucaj, jedna zebrica iskocila i nisam na vreme skontao i osusila se. Al' sta sad desava se. Hvala N drago mi je da ti se svidja. Bice tu jos zebrica vremenom, mozda i jato neonkica. ----------------------------------- Nedjo Sre Avg 31, 2011 3:32 pm ----------------------------------- Moze slika tvog akvarijuma sada ? Bas si me zadivio ovom temom ! ----------------------------------- MR.ARCHY Pet Sep 02, 2011 12:16 am ----------------------------------- Hvala bojane, bice jos lepih slika nadam se. Kako mi se akvarijum bude razvijao i kako budem ubacivao vise vrsta tako cu skljocati. Cak mozemo napraviti i neke fotke za akvarjum.org da imamo za bazu riba. Mislim nase fotke a ne da skidamo sa neta. Mr.Archy pozadina je obicna kartoncina neka, koju sam prefarbao u tamno plavu sa nekim tonerom. To je samo privremeno resenje dok ne napravim crnu pozadinu, koja ce verovatno biti od tankog stiropora i neke mat crne. probao sam ovo sa stiroporom za aq u kom cu drzat borca a sto se tice pozadine stiropor i sprej su se veoma dobro pokazali uskoro ce biti update inace dule jel moze jos koja fotka akvarijuma ----------------------------------- Dule_Zr Ned Sep 04, 2011 7:52 pm ----------------------------------- Postavicu fotku cim ga malo doteram. Ubacio sam jos biljaka, povadio neko kamenje, ostaje jos da roknem crnu foliju nazad, malo bilje da se razraste i to bi bilo to :) A onda cu se bacim na izbor ribica, ako uzmem u obzir da nisam imao "crknutih" kontam da je voda ispravna. ----------------------------------- Dule_Zr Uto Sep 20, 2011 5:28 pm ----------------------------------- Nije me bilo duze vreme, crkao mi hard disk, tacnije 2 harda riknula -__- .. zatim napajanje pa konacno da ga overi baksuz i procesor. Sada sam na backup kompu nekom uzasnom koji jedva podrzava mozilu firefox. Elem evo danas ce pasti neke fotke nadam se... Ako ne crkne jos nesto ili ne slomim ruku dok fotkam. ----------------------------------- bobancewa Uto Sep 20, 2011 6:11 pm ----------------------------------- Dule_Zr lep ti je akvarijum daj još fotki sad bi trbalo da je već podosta u bilju ----------------------------------- Dule_Zr Uto Sep 20, 2011 6:26 pm ----------------------------------- Hvala drug. Evo jedne fotke uzasne onako malo mutne tu i tamo, nemam bas neke uslove da fotkam onako kako hocu. Bice jos fotki to je sigurno. Trenutno stanje. Fotka od pre 5 minuta. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_73140885_upload%20342.jpg ----------------------------------- bobancewa Uto Sep 20, 2011 7:03 pm ----------------------------------- pravi je ----------------------------------- Fiber Uto Sep 20, 2011 8:42 pm ----------------------------------- Jako lepo. :cestitka: ----------------------------------- Dule_Zr Ned Okt 16, 2011 10:52 pm ----------------------------------- Hvala :) Drago mi je da vam se svidja. Evo mali update. Ubaceno je 7 razbora, malo sam razmnozio bilje, presadio secnuo tu i tamo. Trenutno akvarijum izgleda ovako. Proslo je tacno 82 dana od kako sam ulio prvi put vodu i poceo formiranje. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_69410438_UPLOAD%201.jpg Na prosloj slici je kontrast uzasan, sto nisam primetio na vreme jer sam imao drugi monitor koji nije kalibrisan, a radjeno je sa drugim objektivom i modom koji daje vivid+ to jest pojacava boje i daje tu neku sljastavu radioaktivnu zelenu. -__- sto licno izbegavam da praktikujem. ----------------------------------- Y2K986 Pon Okt 17, 2011 1:24 am ----------------------------------- Izgleda dosta bolje. Kontrolisi populaciju biljaka i bice extra. ;) ----------------------------------- netcrush Pon Okt 17, 2011 3:55 am ----------------------------------- Meni je ovaj akvarijum verovatno najdraži od svih na ovom forumu :) Jednostavno sve je od samog početka išlo smireno, staloženo, korak po korak, uz poštovanje pravila i uvažavanje kritika iskusnijih, a opet i uz zadržavanje nekih svojih principa (npr ćup :D ) Ovo je stvarno jedna veoma kvalitetna tema za one koji tek pokušavaju da zaplivaju u ove vode. Odavde mogu mnogo da nauče! Još jedan plus je naravno i veliko fotografsko iskustvo Duleta, pa samim tim i odlične fotografije kojima je tema propraćena od samog početka. Dule, sve najbolje i srećno sa daljem uređivanjem akvarijuma. Sa zadovoljstvom ću pratiti i naredne update-ove. ----------------------------------- MR.ARCHY Pon Okt 17, 2011 9:31 am ----------------------------------- exxxxxtttrraaaa!!!!!!!! ocu ja jedan ovakavvvvvvvv :urlanje: :urlanje: ----------------------------------- Dule_Zr Pon Okt 17, 2011 11:15 pm ----------------------------------- a opet i uz zadržavanje nekih svojih principa (npr ćup :D ) Pa to tvrdooglavo bre :) Hvala ljudi :) Jos malo pa ce biti i biljaka za poklon, razmenu i ostalo. Neg hebe me sto sam dobio neki posao, fotograf na kruzeru prekookeanskom pa necu biti kod kuce 8 meseci.... odrzavace ga devojka, buraz i moji... a na sta ce to da lici... heh :) ----------------------------------- Dule_Zr Sre Okt 19, 2011 11:03 pm ----------------------------------- Evo da se javim po drugi put. Na brod idem tek januara 13. Tako da imam vremena da jos malo uzivam u svom akvarijumu i odradim neke promene. U planu je da se makne ona kamencina desno, te da se ubaci neki lepi panj vinove loze. Sutra idem u odabir panja, pa javim se sa fotkama. Inace na liscu su se pojavile neke cudne zelene fleke, ako neko ima ideju sta bi to moglo biti neka kaze, kasnije cu postaviti i fotke kako te fleke izgledaju. Pozdrav ----------------------------------- Dule_Zr Sre Okt 26, 2011 7:33 pm ----------------------------------- Update: One zelene tacke po biljkama su alge... -__- A skontao sam i da borac cupka tu i tamo koju biljku. Naime, ubacio sam panj. Iskopao kod teche u dvoristu neki stari chokot, pekao ga u rerni, kuvao cistio, kuvao jedno 5-6 puta. Sa ubacivanjem cokota zavrsio sam sve sto sam planirao sto se tice unutrasnjosti akvarijuma, te shodno sa tim mogu reci da je moj akvarijum formiran onako kako sam ga zamislio. :) Evo samog pocetka. izmenio:sale75bgd (resize) http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_77626491_297119_2498402867760_1483546302_2816784_1574938452_n.jpg E sad cu da se bacim na crtanje, pa da pravim haubu, i neko postolje za akvarijum. Dule over and out. ----------------------------------- kostamilan Sre Okt 26, 2011 8:50 pm ----------------------------------- Svaka cast !! ----------------------------------- Dule_Zr Sre Okt 26, 2011 11:54 pm ----------------------------------- hvala kostamilan :) @sale ne vidim u cemu je problem, fotka je 800x600 a forum sam radi resize. Ista je fotka sa druge-trece strane ove teme, samo sam kopirao link... ne kontam.