Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Formiranje CO2 sistema Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
geronimo
Akvarista



Registrovan: 18 Jan 2011
Poruke: 131
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Sep 20, 2013 9:36 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E ovako, resio sam da predjem na sledeci nivo i formiram CO2 sistem.
Planiram da to uradim iz barem dva koraka:
1. U prvom bih kontrolisao CO2 preko tajmera (u isto vreme kad i svetlo na akvarijumu)
2. U drugom koraku bih CO2 povezao sa pH metrom i ukljucivao u zavisnosti od pH vrednosti

Pitanje je sta mi sve od opreme treba za prvi korak a sta za drugi?
Koliko znam za prvi korak mi je potrebno: boca, el.mag. ventil, bubble counter, drop checker, difuzor/reaktor, creva da sve to povezem
Za drugi korak ocigledno trebace mi merac pH sa mogucnoscu prikljucivanja na e.mag. ventil boce.

Evo pitanja:
1. Da li sam za prvi korak nabrojao sve sto je potrebno?
2. Gde kod nas mogu da kupim bocu?
3. Gde da pogledam/kupim el.mag. ventile, na sta obratiti paznju?
4. Za difuzore mi je najveca konfuzija, vidim ima difuzora, reaktora, atomizera itd. Koja je razlika, sta su prednosti/mane, sta mi vi preporucujete da kupim?
5. Gde kod nas mogu da kupim ostale sitnije stvari za CO2 (difuzor, creva itd)

Akvarijum je juwel 180L, koristim njegov originalni filter.

Hvala unapred.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Sep 20, 2013 9:36 am Snimi Poruku Nazad na vrh

geronimo
Akvarista



Registrovan: 18 Jan 2011
Poruke: 131
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Sep 20, 2013 9:45 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Iz nekog razloga nemam opciju edita posta pa cu morati ovako.

Gledao sam po ebay i recimo ovakva stvarcica mi je zapala za oko Manometar, el. mag. ventil i bubble counter u jednom.

Valjaju li generalno ovakve sprave, ima li neko iskustva?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Atanas011
Akvarista



Registrovan: 11 Maj 2010
Poruke: 320
Lokacija: Beograd - Medak

PorukaPoslao: Pet Sep 20, 2013 11:04 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

geronimo ::
1. U prvom bih kontrolisao CO2 preko tajmera (u isto vreme kad i svetlo na akvarijumu)
2. U drugom koraku bih CO2 povezao sa pH metrom i ukljucivao u zavisnosti od pH vrednosti

Pitanje je sta mi sve od opreme treba za prvi korak a sta za drugi?
Koliko znam za prvi korak mi je potrebno: boca, el.mag. ventil, bubble counter, drop checker, difuzor/reaktor, creva da sve to povezem
Za drugi korak ocigledno trebace mi merac pH sa mogucnoscu prikljucivanja na e.mag. ventil boce.

Evo pitanja:
1. Da li sam za prvi korak nabrojao sve sto je potrebno?
2. Gde kod nas mogu da kupim bocu?
3. Gde da pogledam/kupim el.mag. ventile, na sta obratiti paznju?
4. Za difuzore mi je najveca konfuzija, vidim ima difuzora, reaktora, atomizera itd. Koja je razlika, sta su prednosti/mane, sta mi vi preporucujete da kupim?
5. Gde kod nas mogu da kupim ostale sitnije stvari za CO2 (difuzor, creva itd)

Akvarijum je juwel 180L, koristim njegov originalni filter.

Za prvi korak ti treba još i regulator (tj. ventilna grupa) sa igličastim ventilom i nepovratni ventil.

Bocu možeš da kupiš kod nekog od sponzora sajta, u punionicama ili polovnu.

EMV, takođe, kod sponzora sajta ili polovan. Obrati pažnju na kvalitet (lošiji mogu biti bučni).

Difuzori i atomizeri se razlikuju u veličini mehurića koje prave (atomizeri prave sitnije tj. maglu, što je bolje). Reaktori se kače na spoljni filter i još više rastvaraju CO2 (za veći aq, poput tvog, ovo je možda najbolje (i najskuplje), mada će i dobar difuzor sasvim da zadovolji).

Sitne stvari, takođe, kod sponzora sajta ili polovne.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
geronimo
Akvarista



Registrovan: 18 Jan 2011
Poruke: 131
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Sep 20, 2013 11:14 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na odgovoru Bravo

S obzirom da koristim unutrasnji filter koji ide uz akvarijum, pretpostavljam da reaktor kao opcija otpada?
Koliko bi dugo mogla da traje boca od 3L za akvarijum od 180L, pod uslovm da se doziranje radi preko dana (8-10h dnevno)?
Da li mogu da koristim bilo koji difuzor ili to zavisi od velicine akvarijuma?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Atanas011
Akvarista



Registrovan: 11 Maj 2010
Poruke: 320
Lokacija: Beograd - Medak

PorukaPoslao: Pet Sep 20, 2013 11:52 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

geronimo ::
S obzirom da koristim unutrasnji filter koji ide uz akvarijum, pretpostavljam da reaktor kao opcija otpada?
Koliko bi dugo mogla da traje boca od 3L za akvarijum od 180L, pod uslovm da se doziranje radi preko dana (8-10h dnevno)?
Da li mogu da koristim bilo koji difuzor ili to zavisi od velicine akvarijuma?

Lično, ne bih ni razmatrao reaktor kao opciju (preskupi su i zauzimaju dosta prostora). Nije mi poznato da mogu da se prikopčaju na unutrašnji filter (ponovo, pogledaj kod sponzora sajta specifikacije istih ili nazovi i pitaj).

Prednost reaktora je, možda, jedino u tome što ćeš za postizanje neke koncentracije CO2 u vodi (npr. 20ppm) trošiti manje CO2 (zbog boljeg rastvaranja) nego ako koristiš difuzor/atomizer.

Dobar difuzor sasvim je dovoljan (što ćeš da primetiš i na drop-checker-u). (Na kraju krajeva, ako ne budeš zadovoljan rezultatima difuzora, možeš da ga prodaš i kupiš reaktor.)

Što se tiče trajanja boce, to zavisi od doziranja CO2 (nije isto da li doziraš do npr. 10ppm ili 30ppm). Neko iskusniji će ti, možda, reći i približno vreme.

Za veći aq, u principu, ide i veći difuzor (sa većim prečnikom keramičke membrane). Bitno je da ga postaviš ispod ispusta filtera, kako bi mlaz vode raznosio CO2 po aq.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zhorz
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 15 Sep 2012
Poruke: 907
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pet Sep 20, 2013 12:56 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

neznam koliko ce 3kg na 180lit ali ja imam bocu od 5kg radi 24sata na 130litara, u januaru sam ukljucio i jos idu mehurici na difuzoru
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Srky Boy
Akvarista



Registrovan: 28 Okt 2012
Poruke: 155
Lokacija: Velika Greda (Vršac)

PorukaPoslao: Pet Sep 20, 2013 1:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja bocu CO2 od 2Kg, koja radi 10h svaki dan, pri cemu CO2 preko inline atomizera siba jako, (drop checker je uvek zut) , punim na 6-9 meseci. Akvarijum je 100L. Racune prilikom punjenja sam zadrzao, bas da bih video koliko mi je trajala. E sad zasto je prvi put trajala 9 meseci a drugi put 6, verovatno ima veze sa kolicinom CO2 koju sam ubacivao jer sam ga pojacavao. Moj ti je savet da kupis bocu od 5kg, jer je razlika u ceni mala, a posle 3 punjenja ces verovatno isplatiti tu razliku, pri cemu boca od 5kg traje duze. Jedino ako nemas prostora za vecu bocu.

Sto se tice rastvaranja CO2, jedino nisam koristio reaktor, a ono sto sam koristio cu ti razvrstati po mom iskustvu:

1. Inline atomizer Up Aqua, montira se na crevo kanister filtera ili povratno crevo spoljasnjeg staklenog filtera (slucaj kod mene) - ubedljivo najbolji nacin ubacivanja CO2, mehurici su kao magla i vide se tek kad se priblizis akvarijumu, nema opreme u akvarijumu, kao kod staklenih, brzo podize koncentraciju CO2, mana mu je cena moze se naci od 3500 do 5500, i radi na vecem pritisku, preko 2 bar-a sto moj JBL brojac mehurova nije izdrzao, pa sad gledam drop checker, jer nisam hteo dati 2300 za metalni brojac mehurova.

2. Atomizer Up Aqua takozvana bazooka, cena mu je oko 1200 din, radi na pritisku preko 2 bar-a, mora se kupiti JBL crevo za CO2 da izdrzi taj pritisak, koje je oko 600 din., mehurici sitni, vidi se u akvarijumu, napada ga zelena alga pa se periodicno mora cistiti.

3. Stakleni difuzor, najjeftiniji, mehurici mogu biti sitni, ali i krupni zavisi na sta naletis, mora se cistiti, jer se zaprlja pa to ruzno izgleda, najmanje efikasan u smislu potrosnje CO2/rastvorenost CO2, vidi se u akvarijumu.

4.Sistem sa obicnim rasprsivacem i motornom glavom koja razbija mehurice sam imao na pocetku i ne bih ga komentarisao.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Srky Boy
Akvarista



Registrovan: 28 Okt 2012
Poruke: 155
Lokacija: Velika Greda (Vršac)

PorukaPoslao: Pet Sep 20, 2013 1:16 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I da dodam, imao sam i nepovratni ventil JBL koji sam izbacio jer se pokazao kao nepotreban. Ne znam od cega bi on trebao da me stiti da se ne vrati CO2 crevom do magnetnog ventila? Jer gas CO2 mora imati pritisak preko 2 bar-a da bi prolazio kroz atomizer, a voda koja je tecna ko zna koliko veliki pritisak da bi prosla kroz atomizer i nazad crevom do magnetnog ventila. Po meni nepotrebna stavka, ali odluka je na tebi.
Pozdrav.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
geronimo
Akvarista



Registrovan: 18 Jan 2011
Poruke: 131
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Sep 20, 2013 3:26 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Drugari hvala na odgovorima i vasim iskustvima za sad Smile.

Za vecu bocu nemam mesta, ova od 3kg knap staje (oko 45cm visine).
Inline difuzor ne mogu da koristim jer imam unutrasnji fabricki filter koji ide uz juwel, tako da mi ostaje varijanta obicnog difuzora, verovatno keramickog, za to cu morati da pogledam malo i na ebay.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
geronimo
Akvarista



Registrovan: 18 Jan 2011
Poruke: 131
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Sep 20, 2013 3:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zaboravih, ili keramicki difuzor ili atomizer, to su mi varijante. Izuzetno me nervira to sto nema mogucnosti edita posta Smile.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Sep 20, 2013 6:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vidim da si prvi korak prilicno savladao, uz pomoc kolega sa foruma, a sto se tice drugog koraka koji si naveo, preporucujem ti da ga preskocis/zaboravis.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
geronimo
Akvarista



Registrovan: 18 Jan 2011
Poruke: 131
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Sep 30, 2013 9:13 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Zbog cega ne preporucujes automatsko doziranje CO2 u zavisnosti od pH vrednosti vode?
Smatras da je to nepotrebno komplikovanje ili postoji neki drugi razlog?

Inace, na drugi korak bih se odlucio tek kad mi prvi korak da zeljene rezultate i kad ovladam situacijom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Zhorz
Akvarista


Opomene: 1
Registrovan: 15 Sep 2012
Poruke: 907
Lokacija: Beograd, Karaburma

PorukaPoslao: Pon Sep 30, 2013 2:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

mislim da je Blue na drugi korak mislio u vezi edit posta Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
WoodyAllen
Akvarista



Registrovan: 28 Maj 2013
Poruke: 498
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pon Sep 30, 2013 3:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam pre par dana kupio komplet co2 sistem. Ovde možeš videti par slika http://www.akvarijum.org/forum.....94-15.html
A, možeš i da svratiš do mene da vidiš kako sve to šljaka. Moja bi boca od 3kg trebalo da traje 6 meseci.
U početu je išlo 2 mehura po sekundi, al sam sad smanjio na 1.3 jer mi se učinilo da test tečnost počinje da žuti.
Co2 pališ 1h pre nego upališ svetla, a gasiš 1h do 2h pre nego ugasiš svetla.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Blue
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Jul 2009
Poruke: 2756
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Sep 30, 2013 5:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mislio sam na pH kontroler. Odgovorno tvrdim da je to u ovom nasem 'poslu' nepotrebno, prvo zbog diskutabilne upotrebljivosti usled oscilacija pH vrednosti zbog raznih faktora, a drugo zbog utroska sredstava i vremena za nabavku i odrzavanje ovog sistema. Tajmer, brojac mehurova i drop checker (ne obavezno) su sasvim dovoljni ako razumete problematiku.
Verovali ili ne, nije sve u skupoj opremi.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka formiranje novog akvarijuma thefezturtle Filteri i pumpe 0 Uto Apr 11, 2023 4:25 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Akvarijum 60l - izrada i formiranje od 0 kikii77 Početak u akvaristici 24 Čet Okt 22, 2020 11:43 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Savet oko sistema hranjenja mladji ik... popindeed Uradi Sam (DIY) 27 Čet Avg 06, 2020 3:03 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Formiranje akvarijuma Psychofedex Početak u akvaristici 16 Uto Jan 14, 2020 3:47 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Formiranje novog akvarijuma Mladen68 Početak u akvaristici 62 Pon Jan 13, 2020 12:16 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License