----------------------------------- Mladen68 Pon Jan 13, 2020 12:16 am Formiranje novog akvarijuma ----------------------------------- Imam par pitanja i bio bih vam zahvalan za odgovore i savete: Imam Juwe rio 180 aq,moram li ispod njega staviti stiropor? Kada formiram aq sa podlogom i biljkama dok se radi filtracija moram li imati CO2? Dok se radi filtracija koje je optimalno vreme za upaljeno svetlo u aq? I posledmje ,od hemije sta koristiti? Hvala unapred na odgovorima P.S. ako ima neka slovna greska ne zamerite,matorac sam koji nece da nosi cvike :D ----------------------------------- nikouro Uto Jan 14, 2020 11:13 am ----------------------------------- Ispod akvarijuma je topla preporuka ( necu da napisem obavezno ) imati "nesto" sto ce eventualno spreciti ostecenje dna tj akvarijuma, da maloooo pomegne kod nivelacije ... itd. Stiropor ili nesto slicno dobro dodje ( ne bih koristio stirodur ). CO2 moze, nemora, mora ... prepostavljam da ces krenuti sa nezahtevnim biljkama pa u tom slucaju ne treba ti CO2. Kasnije mozda a do tad povratices izgubljeno znanje, iskustvo ... Na pocetku ili u prvih nedelju dana moze i bez osvetljenja. Ako palis rasvetu onda 4-6 sati na startu dobro dodje a vremenom regulisaces kako akvarijum sazreva. Nisam pobornih hemije pa cu iskreno ovde savetovati star bez hemije. Cikliranje , formiranje i odrzavanje flore i faune moze i bz hemije. Kako to vole danas da govore/pisu, organsi i samo organski :) - Dalje u temi mozes koju sliku postaviti tako da voljni clanovi mogu da kometarisu, predlazu , pomazu .... ----------------------------------- Malina Uto Jan 14, 2020 12:46 pm ----------------------------------- Sto se mene tice,ako si potpuni pocetnik,zaboravi na co2 jer da bi njega imao trebas imati znanje advanced nivo. Kolega ti je rekao ukratko. Obavezna je amortizujuca podloga ispod akvarijuma,biljke su sriok pojam. Moras nam reci tacno koja rasveta da bi ti rekli koje biljke mogu,takodje i za podlogu. P.S.Napuni ga sa biljkama u startu ----------------------------------- becke021 Uto Jan 14, 2020 1:33 pm ----------------------------------- Što se tiče postavljanja negega ispod konkretnog akvarijuma, trebalo bi da pročitaš ovu temu: http://www.akvarijum.org/forum/juwel-rio-180-flood-iskustvo-t4360.html ----------------------------------- chaosad Uto Jan 14, 2020 1:36 pm ----------------------------------- kolega kad već imaš fabrički akvarijum mogao si da pročitaš uputstvo za upotrebu pa bi video da je za Juwel zabranjeno stavljati podlogu. ----------------------------------- Malina Uto Jan 14, 2020 1:57 pm ----------------------------------- Chaosad sta juwel stavlja dole pa ne treba,nisam imao a ni znao? ----------------------------------- bolan970 Uto Jan 14, 2020 2:33 pm ----------------------------------- Juwel ima metalni ram koji se postavlja ispod akvarijuma, tj ide ceim obodom, tako da nema potrebe za stiroporom i slicnim materijalima ----------------------------------- chaosad Uto Jan 14, 2020 2:34 pm ----------------------------------- ima ram dole i na sredini popreko jednu traku na koje se oslanja pa valjda smeta i remeti pritisak ako se još doda mekano ispod. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_92882662_juwel%20podloga.jpg ----------------------------------- ASX Uto Jan 14, 2020 2:52 pm ----------------------------------- Za Juwel sto rece chaosad, u uputstvu je naznaceno da je zabranjeno stavljati stiropor ispod akvarijuma ----------------------------------- Peku Uto Jan 14, 2020 7:16 pm ----------------------------------- Juvi akvarijumi su predviđeni da se stavljaju direktno na nova Juvi postolja. Rio valjda ide sa svojim postoljem. Ako se odlučiš da cikliraš akvarijum pomoću "hemije", uzmi proizvod koji je označen da startuje morske i slatkovodne akvarijume. Bakterije koje se sipaju u morske sisteme su daleko izdržljivije i bolje a podnose i različite nivoe slanoće vode. Proizvodi koji su namenjeni samo za slatkovodne akvarijume koriste nitrospira bakterije. To su dobre bakterije za denitrifikaciju ali u postrojenjima za preradu otpadnih voda a ne u akvarijum. Isplati se dati koju paru više. Proizvodi za cikliranje u sebi imaju i hemiju koja vazuje NH4 i NO2 za sebe što smanjuje njihovu toksičnost i omogućava ranije ubacivanje organizama. Sipa se prvih 10tak dana, svakog dana a posle jednom jednom u sedam dana narednih mesec, dva. Cikliranje sa biljkama isto može biti dosta brzo. Biljke će oboriti tj kontrolisati nivo NH4 što će dosta ubrzati proces cikliranja. NO2 biljke ne uzimaju pa je potrebno kontrolisati njegov nivo. Ako pređe iznad 3-4 treba ga oboriti na 3-4; promenom vode najlakše. U suprotonom proces cikliranja će da se oduži. Isto važi i za NH4. Kada su NH4 i NO2 na nuli akvarijum se smatra cikliranim. NO3 će jednim delom kontrolisati biljke i bakterije koje se mogu razviti. Uglavnom to ne bude dovoljno pa akvaristi drže NO3 na nekom prihvatljivom nivou pomoću promena vode. Za vreme cikliranja najbolje je da fotoperiod bude kratak sa prekidima. Npr tri puta po dva sata. Biljke su dosta viši organizni u odnosu na bakterije. Brzo kreću sa fotosintezom. Bakterijama je potreban duži fotoperiod da bi se razvijale i uspešno kolonizovale akvarijum. Kada ubaciš prve organizme možeš da pređeš na nekih 6h svetla jedno vreme. Posle povećaj na 8h do 12h. Preko 12h nije preporučeno. Što se tiče CO2 za vreme cikliranja... https://www.reactiongifs.com/r/cfni.gif Nisam se bavio tim problemom, pa nemam ni teoretskih ni empirijskih znanja. Spekulacija: -Za početak nije potrebno. Bakterije koje razgrađuju NH4 troše velike količine kiseonika. Biljke noću troše kiseonik. Količina rastvorenog CO2 u "novoj vodi" tj. sa česme je povišena. -Za početak nije poželjno. Nov akvarijum ima nestabilne parametre vode. Ubrizgavanjem CO2 samo se dodatno remeti pH vrednost vode novoformiranog skatkovodnog sistema. ----------------------------------- Mladen68 Uto Jan 14, 2020 10:15 pm ----------------------------------- Hvala svima na detaljnim objasnjenjima.Da se izvinim najpre na jednoj gresci u predhodnom tekstu,od silne zelje da se vratim akvaristici napisao sam da imam Juwel rio 180 ,umesto toga sam trebao napisati imacu.Akvarijum treba da mi stigne pred kraj sledece nedelje,stolar treba da mi zavrsi postolje,tako da sva ova pitanja su bila info karaktera da bi sto bolje poceo. Izvinjavam se na mojoj gresci,ne bih voleo da me neko smatra za neozbiljnog pogotovo(kako ima Juwel a nezna da ima metalni ram) sto sam ja matorac,do sad sam akvarijum vido samo u ponudi akvarijum centra i veoma mi se svideo. Kada bude stigao bice slika i njega i postolja Jos jednom pozdrav svima :) ----------------------------------- Mladen68 Sre Jan 22, 2020 10:13 pm E sad pocinje ! ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_143611266_1.jpg ----------------------------------- Mladen68 Sre Jan 22, 2020 10:14 pm ----------------------------------- Stigao je i sada pocinje .... ----------------------------------- Baia Sre Jan 22, 2020 11:49 pm ----------------------------------- Opa, dobro vece:) Nek je sa srecom novi pocetak. Snestrpljenjem ocekujemo postavku i prve stanovnike! ----------------------------------- Bojan95 Čet Jan 23, 2020 3:44 am ----------------------------------- Pozdrav i od mene, odlican izbor akvarijuma, imam isti model i jako sam zadovoljan sa njim. Dobro je sto je Konzola sa LED osvetljenjem, neonsko osvetljenje mnogo podize temperaturu kada je spustena hauba. To sam uzimao kao najvecu manu tog akvarijuma dok se i ja nisam prebacio na LED. Odmah da ti kazem da je taj unutrasnji fabricki filter na granici svojih mogucnosti za tu litrazu, mozda ce biti potreba da ga malo pojacas..Ja sam dodao i jedan kanister. Cekamo nastavak :bravo: ----------------------------------- ASX Čet Jan 23, 2020 10:24 am ----------------------------------- Filter odma prepakuj, donji deo u mrezicu napunis sera siporex stane oko jedan litar, gore sundjeri i to je to. ----------------------------------- Malina Čet Jan 23, 2020 1:39 pm ----------------------------------- Koliko ima pregrade taj filter nemam predstavu,kako asx kaze 2 kontam? Ja sam vise za sto vise siporaxa i 1 sundjer za mahanicku odozgo sto kaze moja baba. Filtracija ce biti mnogo bolja,sistem stabilniji. Mehanicku mozemo i mi sami da poguramo u radu ali biolosku tesko bez hemije. Kad jednim pocnes sa hemijom tu i ostajes😂 ----------------------------------- Mladen68 Čet Jan 23, 2020 2:13 pm ----------------------------------- Hvala,za filter sam vec dobio instrukcije sta da dodam-izbacim u fabrickom(savet dali Chaosad i Asx). Vidimo se sa sledecom slikom kada dodje bilje :D :D :D :D ----------------------------------- Mladen68 Pon Jan 27, 2020 9:19 pm ----------------------------------- Jel neko nakon kupovine Juwel akvarijuma proveravo da li je ispravan tj. dal nepusta,mislim pre formiranja? ----------------------------------- IVANRO Pon Jan 27, 2020 9:48 pm ----------------------------------- To bi trebalo da se uradi sa svakim akvarijumom. Ja nisam proveravao ni pravljeni ni kupovni akvarijum ali to nije pametno sa moje strane pa ti preporučujem da to odradiš jer se nikad ne zna. ----------------------------------- chaosad Pon Jan 27, 2020 10:34 pm ----------------------------------- isprobaj obavezno imao je drugar skoro Juwel i cureo mu fabrički. ----------------------------------- Mladen68 Uto Jan 28, 2020 8:39 pm ----------------------------------- Kad vec nema biljaka i riba ,bar nek stoji voda u njemu :) :) :) :) :) :) (testiranje 24h) http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_526745579_2.jpg ----------------------------------- ASX Sre Jan 29, 2020 9:48 am ----------------------------------- :D :ojha: cestitam! ----------------------------------- Mladen68 Sre Jan 29, 2020 12:03 pm ----------------------------------- Imam 2 pitanja,jel drvo i kamen bolje iskuvati vise puta ili oprati u hipermanganu i drugo biljke koje kupim jer se moraju nekako tretirati pre sadnje? ----------------------------------- Malina Sre Jan 29, 2020 12:59 pm ----------------------------------- Zavisi koje je drvo i kamen imas u planu.Neko kamenje podize tvrdocu vode e sad ti vidi sta ces cuvati od riba,za biljke i nije toliko bitno.Sto se tice panja,neki od njih tesko tone pa bih preporucio iskuvavanje iz vise razloga.Obrati se HORUS-u,clanu foruma once ti skrenuti paznju na neke stvari. Mislim da ti je dovoljno iskuvati ili obraditi u rerni,hipermangan je vec zanosenje,sumanjam da ista prezivi na visokim temperaturama. Biljke mozes u hiperMn ako sumnjas u njihovo prethodno staniste,da sam na tvom mestu uzeo bi od sigurnog akvariste,recimo Strahinja025,imas ga na forumu ili kod nekog od sponzora. Pozdrav ----------------------------------- IVANRO Sre Jan 29, 2020 1:21 pm ----------------------------------- Imam 2 pitanja,jel drvo i kamen bolje iskuvati vise puta ili oprati u hipermanganu i drugo biljke koje kupim jer se moraju nekako tretirati pre sadnje? Drvo ako možeš iskuvaj to je svakako najbolje. Ako ne može da stane u lonac onda ga dobro operi, četkom, i prelij par puta ključalom vodom ako je iz pet šopa to je dovoljno. Ako je iz prirode i posebno prljavo sa korom itd onda pitaj neke od članova koji su pripremali takvo drvo. Lisac, Horus itd oni znaju. Kamen ne kuvaj nikako i nikad to može da bude izuzetno opasno. Operi ga i iščetkaj pod mlazom vode pa ga onda prelij ključalom vodom. Videćeš da li je kamen čist i kad je čist. I to je dovoljno. ----------------------------------- Mladen68 Sre Jan 29, 2020 3:34 pm ----------------------------------- ok,hvala vam na odgovorima ,tako cu i uraditi :) ----------------------------------- gotika Sre Jan 29, 2020 6:12 pm ----------------------------------- izvini kako moze biti opasno kuvati kamen ? ----------------------------------- Peku Sre Jan 29, 2020 7:54 pm ----------------------------------- izvini kako moze biti opasno kuvati kamen ? Najveća opasnost preti od žene ako te uhvati šta joj sa loncem radiš :haha: ----------------------------------- Mladen68 Sub Feb 01, 2020 9:09 pm Cikliranje ----------------------------------- Evo danas sam zavrsio uredjenje i zapoceo cikliranje,ima tu jos dosta posla al za pocetak mislim da nije lose. Pitanje:kada ce se povuci svi baloncici sa stakla,bilja i panja? Filter sam preuredio po savetu iskusnih kolega :D :D :D http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_60791698_1.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_83188641_2.jpg ----------------------------------- Lenji Lisac Ned Feb 02, 2020 1:05 am ----------------------------------- Za 24h ako ne i pre ce nestati. Sto se tice zelenila.. :bravo: ----------------------------------- IVANRO Ned Feb 02, 2020 10:54 am ----------------------------------- Super je ovo. Odličan početak i lep izbor biljaka. Pratim situaciju. ----------------------------------- PetarOdin Ned Feb 02, 2020 11:47 am ----------------------------------- Ako si stavio soil menjaj 2 puta vodu nedeljno..poz ----------------------------------- Mladen68 Ned Feb 02, 2020 12:26 pm ----------------------------------- Za promenu vode sam razumeo ,samo mi nije jasno jer easy life pri promeni vode dodajem samo na kolicinu koju sam promenio ili o5 na celu kolicinu tj Poz svima :D ----------------------------------- Mladen68 Ned Feb 02, 2020 12:27 pm ----------------------------------- mislim na celu kolicinu akvarijuma (tj 180 l) ----------------------------------- PetarOdin Ned Feb 02, 2020 4:18 pm ----------------------------------- Ja dodajem kolko sam promenio,ti možeš kolko hoćeš neće da im škodi...koju vodu koristiš sa česme ili ----------------------------------- Mladen68 Ned Feb 02, 2020 7:00 pm ----------------------------------- Za sad mi je receno radi soila da koristim sa cesme dok nedodju ribice ,a posle mislim ustajalu iz kalnistera(kupio sam 4 kom,tacno mi staju u komedu) ----------------------------------- Lenji Lisac Ned Feb 02, 2020 7:01 pm ----------------------------------- Easy life easy start ili ffm? ----------------------------------- Mladen68 Ned Feb 02, 2020 7:14 pm ----------------------------------- easy life,jer dodajem samo kolicinu na promenjenu vodu ili kolicinu koja je potrebna za ceo akvarijum ----------------------------------- Mladen68 Ned Feb 02, 2020 7:21 pm ----------------------------------- Sada sam procitao u pitanju je easy life filter medium ----------------------------------- Lenji Lisac Ned Feb 02, 2020 7:31 pm ----------------------------------- Easy life easy start za tih 180L mislim da je tri i po cepa (davno sam koristio preparate easy life-a, ne secam se koliko je jedan cep, da li bese 10 ili 50 ml) tacnije da bude prava mera 10ml na 50L vode prvi, sedmi i cetrnesti dan, dok FFM stavljas u vodu koju pripremas za zamenu 10ml na 30L. Mada mozes da dodajes i easy start u vodu koju pripremas dok ga ne potrosis, ali u pola doze, jer ukoliko se pretera moze da steti ribama tj hvata im se bela skrama bakterija na perajima. Nije pogubno ali ruzno izgleda i moguce je da im otpadne taj deo peraja. ----------------------------------- Mladen68 Ned Feb 02, 2020 7:40 pm ----------------------------------- ok,hvala.tako cu uraditi ----------------------------------- Mladen68 Sre Feb 05, 2020 5:57 pm problem sa panjem ----------------------------------- Pozdrav svima,imam problem a mozda i nije,posle 5 dana od pocetka cikliranja na panju su mi se pojavile bele naslage kao rastresena vata.Sta uraditi povodom toga,vodu menjam svaka 3 dana radi soila,temperatura je 25 stepeni,svetlo je upaljeno 4/2/4,kupio sam 3 ancitrusa i to je to. Hvala unapred na odgovoru :) :) ----------------------------------- Malina Sre Feb 05, 2020 6:21 pm ----------------------------------- Po meni je mnogo to svetla 10h,kasnije mozes na 10 ali sad 10 sati svetla je kobno,ko ce da iskoristi taj resurs nego alge,biljke su ti slabasne i mlade a amonijak je u porastu.Mislim da ti je i temperatura visoka i rizicna,ja bi na 22-23 C. To je plesan,nestace. Pozdrav. ----------------------------------- Lenji Lisac Sre Feb 05, 2020 6:33 pm ----------------------------------- Svetlo je dobro jer ima pauzu nek ostane na toliko ukoliko dodje do pojave algi smanjis na 3x2x3 posle vratis na 4x2x4, mada i cisto sumnjam da ce da se pojave jer cesto menjas vodu, plesan ce da pojedu anciji. Samo menjaj vodu i dalje i to je to. ----------------------------------- Baia Sre Feb 05, 2020 8:06 pm ----------------------------------- Na novom drvetu ma koliko ga pripremao uvek se pojavi taj bakteriski film...belicata magla...ili kao sluz. Nije nista strasno, ancistrusi, sevelije, gastromizoni a vrv i vecina drugih ´sisaca´ voli to da copa. ----------------------------------- Mladen68 Sre Feb 05, 2020 9:28 pm ----------------------------------- Hvala ,Malini,Liscu i Baia-u na odgovoru ,samo u vezi temp da smanjim ili ostavim ovako,sada je 25,2-3 stepena poz :) :) :) ----------------------------------- Lenji Lisac Sre Feb 05, 2020 10:21 pm ----------------------------------- Ostavi na 25. Nema potrebe za menjanjem. ----------------------------------- PetarOdin Čet Feb 06, 2020 1:55 am ----------------------------------- tri ancija,jedan sere ko slon a kamoli 3 😀😀 ----------------------------------- Mladen68 Čet Feb 06, 2020 11:43 am ----------------------------------- hahahahaha,makar ce biljke lepo da porastu :D :D :D :D :D :D :D :D ----------------------------------- Mladen68 Čet Feb 13, 2020 4:06 pm menjanje vode ----------------------------------- Jedno pitanje u ustajalu vodu koja se nalazi u kalnisteru sipati fmm ili ne, ako je odgovor da,recite kada,dok je u kalnisteru ili posle sioanja u akvarijum. Hvala unapred na odgovoru :) (ps. koliko smem da drzim vodu u kalnisteru) ----------------------------------- Mladen68 Čet Feb 13, 2020 4:08 pm ----------------------------------- o5 nisam stavio naocare :) sipanja* ----------------------------------- Mladen68 Čet Feb 13, 2020 9:22 pm pilot ribe ----------------------------------- jos jedno pitanje koje bi mi preporucili pilot ribe,ja sam mislio 1 muzjaka black moli i 3 zenke a vi? ----------------------------------- chaosad Čet Feb 13, 2020 9:37 pm ----------------------------------- FFm u akvarijum na celu količinu vode, posebno filter nemora.Ribice za cikliranje stavi one koje hoćeš inače da držiš u buduće samo po malo dodaj a ne to đubre od crnih moli da ti okupiraju akvarijum ----------------------------------- Lenji Lisac Pet Feb 14, 2020 1:10 am ----------------------------------- Vodu u kanistere sipaj 24-48h pre dodavanja u akvarijum a ffm direkt u kanistere kad sipas ti svezu, tacnije sipas cep dva tri koliko ti ide na jedan kanister i onda sipas vodu da se to lepo pomesa sacekas 24-48h i u akvarijum. Mozes moli slobodno kao pilote. ----------------------------------- IVANRO Pet Feb 14, 2020 1:52 pm ----------------------------------- Zar nemaš već ancije kao test ribe? Ako su oni živi već neki period i ako redovno menjaš vodu dodaj lepo šta želiš ali polako. Moli su velika greška pogotovo mužjaka i ženke, to je napast koje nećeš moći da se rešiš i koja se konstantno razmnožava, znam zvuči primamljivo ali nije jer ih bude previše i to zagađuje vodu na tu tvoju filtraciju i litražu nikako. Ja sam endlera morao da se rešim u akvarijumu sa white fin tetrama I još dva jata drugih tetri i apistogramama a one kidišu na sve što se kreće, jer je uvek uspevao neki mali da endler da preživi i konstantno im se broj povećavao tako da za moli ne smem ni da mislim šta bi se desilo. Tri ancija su već dovoljno veliki zagađivači, odnosno biće pošto kontam da su sad mali. ----------------------------------- Mladen68 Ned Feb 16, 2020 12:18 am Stigle ribice ----------------------------------- Stigle ribice u akvarijum,za pocetak 10neonki,6koridorasa pandi i 6 zutih tetri :D :D :D :D ----------------------------------- Nebojsa92 Uto Feb 25, 2020 4:44 pm ----------------------------------- Cao svima! Nazalost morao sam opet da formiram akvarijum pre par dana, nakon vise od godinu dana, u roku od nedelju, dve sve gupike su mi uginule od razlicitih vidljivih simptoma, ispostavilo se da je dolbsy bolest pa sam odlucio sve iz pocetka da krenem. Prokuvao sljunak, iscetkao staklo, sve sto ide nazad, izribao prvi put filter. Odlucio sam da ne vratim sada rasprasivac vazduha, za gupike mi trenutno verovatno ne treba, barem ne do leta ili nekih vecih temperatura. I sad mi bode oci to sto imam bas dosta sitnih mehurica/baloncica u vodi, ne znam jel treba tako? Ranije nisam obracao paznju jer je bio ukljucen rasprasivac pa su naravno uvek bili vidiljivi veci baloncici, sada sam se vratio iz petshopa gde sam kupio ribice i naravno zagledao njihove akvarijume i video da se nigde ne vide ti sitni mehurici, samo kod mene. Na slici izgleda dramaticnije nego uzivo zato sto se pomeraju pa su razvuceni dodatno, ali vidite otprilike... Jel treba tako da bude ili ne? Ne secam se kako je bilo pre nego sto sam stavio rasprasivac. Probao sam eto cak i ceo filter da potopim kao i prskalicu filtera (na slici se vidi da nije bas skroz skroz ali otprilike) da vidim da li ce se smanjiti i nista... http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_197830215_87938931_181111379860453_2154969440989478912_n.jpg ----------------------------------- PetarOdin Uto Feb 25, 2020 4:47 pm ----------------------------------- proćiće ti mehurići bez brige... ----------------------------------- Nebojsa92 Uto Feb 25, 2020 4:52 pm ----------------------------------- proćiće ti mehurići bez brige... U cetvrtak sam startovao sve, tj. sipao vodu filter je bio dosta iznad nivoa vode prva 2 dana, danas sam ubacio ribice i jos malo spustio filter, nadam se da ce se smanjiti narednih dana ----------------------------------- Nebojsa92 Uto Feb 25, 2020 4:53 pm ----------------------------------- Ali sad mi je malo lakse kad znam da nije nista strasno i valjda im ne skodi, hvala :) ----------------------------------- Rakela Pet Feb 23, 2024 11:50 am ----------------------------------- Pozdrav svim clanovima i veeeliko postovanje! 😊🤚 Javljam se ovde jer sam od skoro postao vlasnik jednog Juwel Rio 180L. 😊 Kupljen je iz razloga jer nam se mnogo svideo ( Sinu, zeni i meni) mali Aq od jednog prijatelja, ali posto nam je veca dnevna soba, imali smo zelju za vecom litrazom, tako da smo to i kupili. Kupili aq, podlogu za biljke, sljunak i pesak u kombinaciji. Veliku gresku smo napravili sto smo podlogu za biljke stavili na jednu stranu a na drugu samo kamenje i pesak, jer je ideja da na jednoj strani bude neki brodic sa biljkama a na drugoj Sundjer Bob i druzina 😄. Tek kada sam pronasao ovaj forum i malo procitao, sokirao sam se koliko je ovo jedna velika nauka, zato sam i dobio potrebu da vam pisem za malo saveta, kad sam vec kupio ozbiljan aq, bar da se ozbiljno i pozabavim. 😊 Biljke smo kupili koje su nam se svidele, tako da nemamo pojma ni kako se zovu 🤦♂ Vodu smo sipali pre tri dana i sada cekamo, bila je malo mutnije, belkasta, ali se polako bistri. Sta ubaciti od hemije i na koliko menjati vodu, dok ne stignu ribice? Hvala unapred na pomoci! Izvinjavam se zbog malo duzek teksta. 😊 Pozdrav! ----------------------------------- Rakela Pet Feb 23, 2024 12:22 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_89930699_IMG_4865.jpg Ovo je ta leva strana, pa mi recite misljenje sto se biljaka tice i preporuka ako moze za ribice. 😊 I da, imam fabricki filter od Juwela i narucio sam one keramicke prstenove. 😊 Takodje imam i onu pumpicu za mehurice 😊