----------------------------------- mantisp8 Sre Jul 18, 2012 2:43 am ----------------------------------- Gde si ga kupio? Moze biti svasta u pitanju. Kod ptica su simptomi za vecinu bolesti (i bezazlenih i pogubnih) isti i zato moras da budes dobro obavesten i pratis stanje i ponasanje ptice svaki dan. I jedna vazna stvar je da se u vecini slucajeva tako ocigledni simptomi mogu videti u odmakloj fazi bolesti zato je vazna preventiva i reagovanje na najmanje promene na ptici. Proliv moze biti bezazlen ali i opasan. Zavisi od mnogo toga. S' obzirom da si ga tek kupio najbolje da pitas onog od koga si ga uzeo za savet. Ako je pet shop onda. . Sta da ti kazem. . Otidi i pitaj ih za savet i uzmi neki lek kao preventivu ili za lecenje. Sad cu ti poslati link pa ti dobro iscitaj sve i pokusaj da provalis o cemu se radi na tvojoj ptici i onda primeni terapiju kako ovi ljudi sa velikim iskustvom to rade. Cyrix, vazno je da ishrana bude sto raznovrsnija. Semenke treba da budu u ponudi svaki dan i pored toga napravis raspored pa menjas po danima povrce, voce, jajcanu hranu, sad mozes i list od maslacka da im ponudis itd. Moji svaki drugi dan dobiju pored semenja jabuku pa onda posle dva dana jajcanu pa posle dva dana maslacak, pa posle dva dana sargarepu itd sta imas sto ti kazes iz domace kuhinje. Nemoj samo da preterujes ni sa cim i da im sem semenja dajes nesto drugo svaki dan. Preventive radi uzmi neki multivitamin i to im davaj svaki mesec tri-cetri dana vezano u vodi, jer ipak ptica koja je u kavezu ne moze sama da obezbedi sebi sve potrebne vitamine. I pored sipine kosti uzmi ocisti bojler i kamenac iz njega isto ubaci u kavez pa ce ga oni po potrebi grickati ili mozes da odes i kupis grit neki pa stavis u cosak kaveza. I tebi cu poslati link za hranu i naziv multivitamina koji ja koristim. Lepo je sad da pricamo o papagajima ovde ali mislim da ova tema treba da se svodi na postavljanje slika, snimkova itd da bi bila lagana i lepa kao razonoda na forumu akvaristike a ne sa ovakvim ozbiljnim pitanjima i problemima jer za to ipak postoje drugi forumi gde su ljudi koji ce vam mnogo bolje pomoci. Ja nemam neko preveliko iskustvo u avikulturi i malo sam jadan sam sebi sto ovoliko kao pametujem nesto a ima jos puno stvari u vezi papagaja o kojima nemam pojma i moram jos puno da ucim kroz praksu i kroz teoriju. Raspisao sam se ovoliko ne zato sto sve znam ili sto se pravim pametan nego sto zelim da vam pomognem i da vas uputim za pocetak kako i sta. Edit: I dodao bih jos ovo sto je Cvrc napisao. . Kad se kaze kvalitetna hrana ne mora da znaci da je ona najskuplja najkvalitetnija. Vazno je da je semenje cisto i da je za odredjenu vrstu papagaja skladna proporcija mesavine. I sto se semenja tice isto je vazno da je sto raznovrsnije ali naglavasavam u odredjenoj proporciji za odredjene vrste ptice. Moji papagaji jedu mesavinu koju sam ja ocistio i spremio a kupujem samo ono semenje koje mi nije dostupno.