Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Gammarus sp. Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Fricky`88
Akvarista



Registrovan: 29 Avg 2010
Poruke: 831
Lokacija: Pirot

PorukaPoslao: Sre Nov 03, 2010 1:12 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Image

Vrste ovog roda žive na dnu slatkih voda, pretežno u izvorima i čistim tekućim vodama. Najčešće se nalaze uz obale, ispod kamenja, u busenju mahovina i nataloženom lišću. Mahovine i druge vodene biljke, zahvaljujući svom sastavu i konstantnom prisustvu tokom godine, predstavljaju stalni izvor hrane koji podržava neprestano razmnožavanje gamarida.
Takodje obrazuju i stanista gamarusa i veliki izvor hrane i mesta za skrivanje bez kojih nebi opstali u tekucim vodama...
Najvise se srecu u velikom broju u planinskim izvorima i cistijim rekama sporijeg toka i vodama sa puno organskih materija u raspadanju, takodje plicim i bogatim kiseonikom
Gamarusi se mogu cuvati i razmnozavati i sa njima hraniti svoje ribe... Njihova populacija znatno ovisi o temperaturi i obogacenosti kiseonikom zbog raspadanja organsih materija koje pritom oslobadjaju gasove neophodno je dobro aerisati vodu...
Temperature na kojima je zabelezena najbolja reprodukcija kolonije je iznad 20 stepeni celzijusova prilikom leta dok je zimi temperatura iznad 6 stepeni...
Zanimljivo je to da se u mnogim rekama i jezerima javljaju po principu sve ili nista, znaci ili ih ima toliko da prosto dominiraju priobaljem ili pak nema cak ni jedne jedinke...

Telo gamarusa je bocno spljosteno i savijeno u polumesec, duzine cak do 15mm. Boje tela variraju u zavisnosti od uslova sredine, od svetlo zute preko crvene pa do smedje boje. Telo je sacinjeno iz 3 dela: Glave, grudi i abdomena. Na glavi se nalaze složene oči, antene u usni ekstremiteti, na grudima se nalaze 7 pari nogu za kretanje pomocu kojih se veoma brzo krecu, na abdomenu se prva 3 para koriste za plivanje a zadnja 3 za skakutanje. Skakutanjem po vodi su lako uocljivi i mozemo lako videti dali ih ima u tom delu reke/jezera. Odvojenih su polova, zenke su manje od muzijaka...

Najlakse ih je skupljati mrezicom, moze i mrezica za akvarijume, postavimo mrezicu tako da voda protice kroz nju i lagano cesljamo mrezicom kroz vegetaciju, naravno sa sto manjim poremecivanjem njihovog stanista, da nebi doslo do migracije, da bi sledeci put opet hvatali...
Ne treba uzimati previse gamarusa iz prirode kako bi odrzali koloniju u sto vecem broju.
Odrzavanje i umnozavanje kulture gamarusa u kucnoj varijanti mozete vrsiti na sledeci nacin: U vecu posudu, najbolje manji akvarijum ubaciti kulturu gamarusa prethodno uhvacenu na reci/jezeru i tu staviti dosta bilja, pogodna bi bila drezga, ali i neko bilje u fazi raspadanja, ako nemate takvo moze i neko prokuvano bilje, trava, ili bilo sta organskog porekla. Gamarusi cak vole i da se hrane raspadnutim mesom, ali to bi mozda bilo pametnije zaobici, niko nebi zeleo crkotinu u kuci Smile
Kada uhvatimo gamaruse sa mrezicom u prirodi, najverovatnije je da cemo doneti i jos nekih larvi koje mogu nastetiti manjim ribicama, zato ko ima strpljenja moze pincetom da vadi iz reke gamaruse, pritom nece uhavtiti nijednu larvu ili nekog drugog stanovnika tog podrucja, a pritom ce i lepo izabrati velike i lepe primerke.
Za one koji bi to na laksi nacin sa mrezicom sledi sledece uputstvo:
Kada zelite da hranite ribice, prvo izbacte veci deo trave u kojem se skrivaju (koju cete posle vratiti) i postavite mrezicu na nekom odstojanju od dna, npr nekoliko cm... gamarusi ce u nasoj mrezici traziti skloniste a pritom su jedini koji mogu da plivaju pa lerve nece uci u mrezicu... Samo lagano izvucemo mrezicu i gamaruse ubacujemo u akvarijum medju ribe.
Ako neki gamarusi ostanu nepojedeni nece biti nikakvih problema.
Cak sto vise i pogodno je da se i razmnozavaju u akvarijumu, jer su oni odlicni cistaci mahovina, drezgi i ostalih povrsinskih biljaka koje kao sto svi znamo najvise skupljaju prljsavstinu, pritom poboljsavaju ekoloski balans u akvarijumu, a na kraju krajeva sluze kao hrana ribama, i to vrlo odlicna. Sa gamarusima znaci dobijamo vise koristi, dobijamo poboljsanje ekosistema, i najvazije dobijamo i lanac ishrane...

Autor:
Aleksandar Ignjatovic

Koriscena Literatura: Enciklopedija recnih stanovnika


Poslednji izmenio nikouro dana Pon Jun 30, 2014 11:51 am, izmenjeno ukupno 1 puta

Razlog izmene nikouro: Ispravka linka slike
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Nov 03, 2010 1:12 am Snimi Poruku Nazad na vrh

cerex
Akvarista



Registrovan: 25 Jan 2011
Poruke: 53
Lokacija: Sanski Most

PorukaPoslao: Ned Feb 13, 2011 2:38 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Interesuje me koje trebamo ribice imati u akvarijumu da bi htjele jesti gammaruse,posto ancitrusi,tetre,corydorasi,gupike,platy koje ja imam apsolutno nisu zainteresovane.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nigros
Akvarista



Registrovan: 28 Feb 2010
Poruke: 1214
Lokacija: Novi Sad/Indjija

PorukaPoslao: Ned Feb 13, 2011 4:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Neke vece ribe koje mogu da ih progutaju, npr. veci ciklidi...
Mislim da su ih moji maticni skalari jeli davno kad sam se cimao oko toga, ali mislim da je neisplativo hraniti ribe sa gamarusima.
Nisu bas laki za uhvatiti a i kad ih ubacis u akvarijum brzo se zavuku negde, jedino je dobro sto nece uginuti i zagaditi vodu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraMSN Messenger
cerex
Akvarista



Registrovan: 25 Jan 2011
Poruke: 53
Lokacija: Sanski Most

PorukaPoslao: Ned Feb 13, 2011 5:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Meni ih nije problem uhvatiti jer ih ima u izobilju desetak metara od kuce u jednoj rjecici pa sam kontao da obogatim ribicama meni a od orginalne akvarijumske hrane samo sam u mogucnosti da im ponudim susenu hranu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
rayli
Akvarista



Registrovan: 10 Nov 2009
Poruke: 257
Lokacija: Bajina Basta

PorukaPoslao: Pon Mar 21, 2011 1:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja imam blizu mene jednu reku u kojoj ima gomila gamarasa>!? I moje japanke su prosto odusevljene kad im bacim u akvarijum.....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autora
Bojan Milenkovic
Akvarista



Registrovan: 19 Mar 2011
Poruke: 14

PorukaPoslao: Čet Jun 30, 2011 9:53 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ja planiram da uskoro idem na frusku goru i da trazim gamaruse u potocima,ali ja zelim da ih ne pojedu ribice iz akvarijuma ,imam(2 neonke,dve plati moskve,belog cistaca,dva kuli kulija i jednu veliku crvenu sa izduzenim repom,ps nemam pojma sta je) i zelim da ih tu razmnozavam
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
filter
Akvarista



Registrovan: 25 Nov 2012
Poruke: 190
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pon Jun 30, 2014 10:18 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav. Da malo osvezim temu. Planiram da kad odem na pecanje nakupim koloniju gamarusa i pokusam da ih zapatim u manjem akvarijumu. Dok ne odem na pecanje, imam pitanje za iskusne akvariste koji se razumeju u ishranu riba. Naleteo sam na susene gamaruse kao hrana za kornjace. U spesifikaciji ne pise nista posebno, tj nista se nije dodavalo u proizvod. Samo da su suseni na suncu. Citajuci o gamarusima na raznim sajtovima, i tamo se preporucuje susenje na suncu da bi bilo hrane i u zimskim periodima. Pa mi onda ova hrana za kornjace dodje na isto. Da li mogu ribe povremeno hraniti tim susenim gamarusima za kornjacice?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Flojd
Akvarista



Registrovan: 30 Maj 2012
Poruke: 460
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Pon Jun 30, 2014 10:28 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam ribicama povremeno davao sušeni gamarus,ali sam morao prethodno dobro da ga izmrvim.Svaki krupniji deo ribe nisu htele da uzmu,osim pleka,koji bi ga sisao do besvesti,ali bez većeg uspeha.Najradije su ga jele gupike.
Treba znati da je ta hrana masna,pa ako preteraš pojavi se skrama na površini vode.Barem je kod mene tako bilo.
Po mom mišljenju postoji dovoljan izbor kvalitetnih hrana,tako da nećeš ovim ni u kom slučaju obogatiti te mogućnosti.
Pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
filter
Akvarista



Registrovan: 25 Nov 2012
Poruke: 190
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pon Jun 30, 2014 10:44 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Imam ciklide koji su stalno gladni, i naprave haos u akvarijumu ako slucajno zakasnim sa hranjenjem Smile. Pa sam resio da im dajem nesto kaloricno kako bi ih zasitio, kao dodatnu hranu. Kisne gliste ih dobro zasite (naravno pripremljene tj osiscene) i tad su mirni ceo dan. A i meni je lepse kad im dam larvu, insekta, smrznutu ili zivu hranu. Ipak je to njihova prirodna hrana. Zato bi i da zapatim gamaruse kao bi bio siguran da ne nose nekog parazita ili bakteriju iz prirodnog stanista.
Hvala na odgovoru.
Kad nalovim zive gamaruse postavljam slike ovde Wink
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   


Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License