----------------------------------- chepik Čet Okt 14, 2010 9:40 am ----------------------------------- Genetika gupiki i humanu su isti zbog razlog da je kod gupika i humana mujak ima YX hromozomu a Jenka XX. Za ove ko neznaju s Y oznaci se mujko hromozomo(ovo nesto gde se nalaze gene), s X oznaci se jenskog hromozomo. To znaci da mujak ima i jensko hromozomu a jenko nema mujko. Zato i recimo ako se gen za forma rep nalazi i mujkog hromozomu Y i hocete to formu repa predati na neko drugo liniju morati koristite mujkarac jer ako koristite jenku iz te linije necete dobiti jelani rezultat zbog toga da jenka nema Y hromozomu u koju se nalazi gen repa u dadenog primera. Kao i ova mozgalica zna se da je HalfBlack gen nalazi se u X hromozomu to znaci da se predaje ot jenko.I zato sto je mujkarac HB - kao sto sam rekao pre nekoliko posta on nema boja na telo pre repa zato sto je albino, a albino je variacia koju ne proizvodi melanin(curna boja).Za jenku curno si se vidi i lichi da i ona ima HB gen.I ako sredimo kvadrata na Panet za HB gen vidiche mo da sve ribice ot generacije F1 bichu HB. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_64352064_HBgen.jpg Vidi se da sve ribe bichu HB. A sta che se desi posle krastoske saznacu posle 3-4 meseca :) jedno je sigorno da sve ribice imacu HB gen ili zadnji del tjela bice crun. Sto se tice repa nezna si nista posto nisam radio geneticki analiz ni jeskog ni mujkog, pa mislim da che da ima ribe s curni,bjeli kao i sa curnobeli rep.mojda se desi da moja jenska nema gen za cvet repa i sve da budo sa beli rep,moje i obratno ali mislim da se taj gen nalazi i u obe hromozome YX, nezna se i kakva ce da bude forma repa ali mislim u ovo temo sredim geneticki analiz te dve ribie i da vidimo koj gen gde se nalazi i kakve drugi gene imat ove dve ribice, tako ce da sve naucimo genetike :) nadam se i da ribe ne ugino i sve da ide kako treba.