----------------------------------- chepik Sub Okt 16, 2010 12:06 pm ----------------------------------- Sad chu da nastavim,Fricky ove primere de sam dao, dao sam ovako nisu dejstvitelni, stavio svako ribu ima posebno genetiku i mojda se taj gen za plavi rep nalazi i u mujkarca Y moje se nalaziti i X jenko ovo su samo primere da mojes shvatiti kako sve ide.Koj gen gde sa nalzai moje se viditi ovde: http://www.guppydesigner.com/index.php/genetics-wiki/115-gene-notation/546-common-genes-table Fryicky kad se mreste mislim da se zove mitoza hromozomu se deli na dva dela koje bas nije tacno zbog toga da u mojih primeraka hromozoma je diploidna ( dve sdvojene hromozome) oni su identicne.(priroda radi BACKUP) ako se nesto ukvari da ima sa sta da ga zameni. :) Pri mrest ova diploidna hromozma se deli na dva ednakvih dela i recimo levi del mujkog hromozoma se sklopi sa desni del jnskog, a desni deo mujkog hromozoma se sklopi sa desni deo jenskog i tako postaje nova hromozoma koja je na deci, tako geni koje se nalaze u ovu hromozomu se predaje na potomstvo, razmenjau si delove, a kad se poluci krosingover ne uklope se cel del a samo jedna chast iz njega (na slici hromozome razmene samo chaste s curveno i plavo boju) i tako se poluci recimo da te gene koji do sad su se nalazili samo u Y hromozomu su presli u X , a ove koi su bili u X su presli u Y.Nisam bas sigoran dali posle krosingover polucenih hromozome tako se predaje na deca ili oni opet se delu na levi i desni deo rekao sam vam spavao sam na chas biologeije i mislim da treba se izviniti gospoja Georgieva(moja prepodavatelka biologie) zbog toga da sam i rekao da meni ovo nikad u jivotu nece mi biti potrebno (zavursio sam elektronike).Pa za ovo bas nisam sigoran dali se cepi cast hromozomu(curveno i plavo boju ) i tako sa predaje deca ili se cepi curveno i plavo i posle toga se deli na dve levo i desno i predaje se deci.Jel si sad razumeo Fricky? Miroslave kako da dobies plavo gupu pa reci cu ti, treba znas genetiku te ribe gde imas a za da znas genetiku tvoih ribica traba da uradis geneticki analiz tvoje ribe kako se to radi pokusacu obiasniti kasnije (ja do sad nisam bas uspeo uraditi zbog toga da nemam svobodnih akvariuma i svobodnog vremena) sad cu da ordaim s ovaj kros iz te teme. Sad za Dominatne i recesivne belezi: Sve sto dajem su samo primere nisu deistvitelni!!! Recimo imate jenko koja nosi gen za kusi rep. Imate mujkarac koi u svoi X hromozomu ima gen dugacak rep. Sta se je desilo kada ste uradili ukrastanje svi ribice su bili s kusi rep. Gde je nestalo gen dugackog repa.Ono nije nestal a je Recesivn zbog toga da u tom sluccaju kus rep je Dominatn.Dominatan je ovaj priznak gde preobladaje na drug, a recesiven je ovaj koj ga ima ali se nevidi. Kako mi mojemo izvaditi ovaj recesivni priznak Mendel koi je postavio osnove genetike je otkril da te priznake se pojave na sledece pokolenije F2. Sad ce neko rece sta je F2, kod genetike roditelje se oznache s latiskog P(Parental - lat. - roditelje ) s F se ozonaci pokolenije (lat Filli - deca). P mujkog + Pjenskog = F1 deca F1 mujkog+ F1 Jenskog = F2 deca i t.d. ....... Nadam se da je vam sve stalo jasno. Dominatne priznake oznace se sa glavnom latinsko bukvo, a recesivni s malko.A sad i primer : koristicemo ove oznake: S glavno (A) - Kus rep S malko (a) - recesivni dugacki rep Ribe koi ce uparimo imau kus rep ali nose gen recesivnog dugacko repa - (Aa) sa recimo nihovim otca koi ima dugacak rep i nema gen kusog repa - (aa) Evo i kvadrta: http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_53634309_Panet%20Rep.jpg Sta se je desilo pola ribice ostaje si sa kus rep zbog toga da oni imaju dominatan (A) priznak ostali 50% svi su s dugacak zbog toga da su se kombinirale dva recesivni gena i nestao je dominatni (aa)