----------------------------------- Maskulin Uto Maj 27, 2014 10:44 am Grijac - stvarna potreba il ne? ----------------------------------- ..tema se tice iskljucivo kucnih akvarijuma,a ne akvarijuma u podrumima,radnjama i sl! ..10 godina imam akvarijum i nikad nisam imao grijac,temperatura u kuci je uglavnom 20-25 stepeni,dok zimi kad povremeno nismo tu zna i da padne na 10 stepeni ako ne i koji stepen nize...e sad,nikad nisam imao probleme sa ribicama,desi se da sa vremena na vrijeme neka ugine,najcesce od “roka trajanja“,al nikada se nije desio neki kolektivni pomor usred niske temperature! Posto citajuci forum vidim da se dosta akvarista zali na to da mu je grijac bukvalno skuvao ribe,usled kvara i vjerovatno loseg kvaliteta,pitam se jel bolje u akvarijumu imat grijac il ga uopste ne stavljat kao u mom slucaju!? ----------------------------------- Popaj Uto Maj 27, 2014 11:07 am ----------------------------------- Ja lično ne koristim grejace. Kod mene je temp. u toku cele godine između 25% i 29%. Ne bih preporucio da se ne koristi grejač na temperaturama koje ne odgovaraju flori i fauni. Kažeš da su žive, ali ne verujem da im je prijatno. ----------------------------------- jovica Uto Maj 27, 2014 11:19 am ----------------------------------- Podji od sebe. I ti bi ostao ziv cele zime da ti u sobi bude 10-11 stepeni. A sad koliko bi ti bilo prijarno, zakljuci sam! :D Grejac je tu da odrzi temperaturu konstantnom. Nije dobro ako imas temperaturne oscilacije vise od +/-2 stepena dnevno. Nece ribice da uginu zbog toga, ali im vremenom opada imunitet, i cesce i lakse mogu da oboljevaju i uginu. Sto manje stresa, bolje zdravlje. To vazi i za nas! :D Pozdrav! :bravo: ----------------------------------- nesa69 Uto Maj 27, 2014 11:22 am ----------------------------------- Treba grejač, bolje da kažem mora grejač (čak i za šarane i japanke). I ja izdržavam 10 stepeni inače, mada mi nije baš prijatno. Sve hoće da se pokvari ali nisam baš za toliko puno slučajeva čuo do sada. Ujutru kad im sipam hranu obično pogledam i koliko je stepeni. Ako nisam tu, pa može i svašta-nešto da se desi pa opet ne zatvaram vodovod i ne gasim sklopku :-) ----------------------------------- Maskulin Uto Maj 27, 2014 11:40 am ----------------------------------- ..al opet bih radiji da se smrznem na -10 i prezivim,nego da se dinstam na +60 i umrem! Salu na stranu,vidim da se i na ovom forumu pisalo o pokvarenim grijacima i o uginucima 30 i vise riba,i to ne rijetko.. ----------------------------------- Blue Uto Maj 27, 2014 12:02 pm ----------------------------------- Ni ja ne koristim grejac vec godinama, akvarijum je u dnevnoj sobi, temperaturne oscilacije u toku godine su recimo 21-28 stepeni. ----------------------------------- Cvrc Uto Maj 27, 2014 12:24 pm ----------------------------------- I svaki dan nekog udari auto pa opet izlazis na ulicu. ----------------------------------- nikouro Uto Maj 27, 2014 12:26 pm ----------------------------------- Desavaju se razni pomori. Nekad je akvarista kriv, odgovoran a nekad i sama oprema otkaze. Kako god bilo ribe ispastaju. Da li je grejac potreban ? Ako je akvarijum u prostoriji gde je temperatura priblizno ista uz manje oscilacije a ne pada ispod 23 ( npr ) onda vam grejac mozda ne treba Zasto mozda ?Iz prostog razloga. Ako imate diskuse onda vam je grejac obavezan. Sa druge strane znam akvariste koji zive u stanu i ne koriste grejace vec godinama dok ja obavezno koriatim grejac tokom zime. Takodje, odgovor na gore pomenuto pitanje mogao bi da se nadje ako pogledate podatke o stanistu same ribe ----------------------------------- amsterdamxxx Uto Maj 27, 2014 1:37 pm ----------------------------------- imam grejac od prvog dana..a to znaci vise od 20 god...menjao sam ih samo zbog promene velicine AQ,samim tim stavljao i jace... Pocetkom Leta ga izvadim,i vracam ga oko Oktobra... ako podaci kazu da nekoj ribi odgovara 28 stepeni,onda to treba valjda i da se ispostuje,a ne da grejem sobu da bi se teperatura sobe i Aq izjednacili,a meni bilo vrucina... jedino sto ispostujem,to je da kad menjam Full Vodu..pustim da se par dana izjednaci temperatura vode sa temp u sobi,pa tek onda stavljam grejac da dometne koliko jos fali.... Nikad,ali Nikad ne grejem svezu vodu naglo sa grejacem... leti kad se voda malo zagreje,ili pocinje da stize oko 30...zaledim vodu u flashi od 2l,i izbacim da pluta i da se otopi...obori se par stepeni....i ribama je OK... ----------------------------------- Slepi_Putnik Uto Okt 21, 2014 4:27 pm ----------------------------------- Ja sam se često pitao da li mi je grejač potreban. Rekao bih da jeste kad su manji akvarijumi u pitanju, jer su oscilacije veće. Za akvarijume od 150l i više mislim da apsolutno nisu potrebni. ----------------------------------- WoodyAllen Uto Okt 21, 2014 4:45 pm ----------------------------------- Meni temperatura u akvarijumu nikad ne ode ispod 24C. i grejač mi ne treba. Međutim ako držiš neke specifične ribe poput diskusa kojima je potrebna temperatura vode oko 31C... :D ----------------------------------- nesa69 Uto Okt 21, 2014 6:19 pm ----------------------------------- ^slažem se, pazi kad je meni celo leto radio grejač da bi ameri imali 27-28 stepeni u 250+ litara. 150+ litara vode neće da se ohladi u objektu koji ima lošije grejanje? ----------------------------------- cvijo Uto Okt 21, 2014 7:07 pm Re: Grijac - stvarna potreba il ne? ----------------------------------- ..tema se tice iskljucivo kucnih akvarijuma,a ne akvarijuma u podrumima,radnjama i sl! ..10 godina imam akvarijum i nikad nisam imao grijac,temperatura u kuci je uglavnom 20-25 stepeni,dok zimi kad povremeno nismo tu zna i da padne na 10 stepeni ako ne i koji stepen nize...e sad,nikad nisam imao probleme sa ribicama,desi se da sa vremena na vrijeme neka ugine,najcesce od “roka trajanja“,al nikada se nije desio neki kolektivni pomor usred niske temperature! ja stvarno neznam kojim to ribama i biljkama odgovara temperatura od 10 (pa i ispod20) stepeni :?: PS: imam grejace u svakom aq. i +3 u rezervi :!: ----------------------------------- stsasa Uto Okt 21, 2014 9:51 pm ----------------------------------- Savremeni elektronski grejači kada se pokvare ne greju. Odviš malo više para u startu i dilema više nema..... ----------------------------------- gotika Uto Okt 21, 2014 10:14 pm ----------------------------------- izvini Maskulin nigde nisam uspeo u tvojim postovima da nadem koje to ribe imas koje uspevaju da zive na 10 i manje stepeni ???