----------------------------------- ZeljkoKolevski Uto Avg 25, 2015 9:37 pm ----------------------------------- Koćenje gupika,kao i manje više svih ostalih živorodki je dosta jednostavno. Najbolja preporuka,a već je pisano o tome,je ukoliko držite gupike je ubaciti dosta plutajuće trave (od kojih bih izdvojio Elodea canadensis,Najas guadalupensis,Ceratophyllum demersum) koje su najednostavnije,nezahtevne,brzo će se raširiti i odlične za sakrivanje malaca,naravno pričam o zajedničkom akvarijumu,mada ukoliko su malci i u odvojenom akvarijumu/kotilištu valja imati navedene trave jer se mladunci osećaju najsigurnije. Ja se generalno nikad nisam trudio da razmnožavam živorodke,imali su pomenute trave u akvarijumu od 150 L,kotile se,jedino što sam radio je što sam kada primetim mladunce mleo suvu hranu kako bi bila pogodnija za mlađ,sve ostalo je preživljavljanje najjačeg.Ne vidim ni poentu (ukoliko niste odgajivač ili slično) da se preterano trudite da spašavate malce,trava će uraditi posao,a i ako izgubite 50 % od broja malaca opet nije nešto strašno s' obzirom da se živorodke kote vrlo često,ja opet nikad nisam imao tolike gubitke,kroz par meseci od 25 gupika na početku bilo ih je preko 500. Do duše je sam u akvarijumu držao samo moskovske plave i samim time dobijao "čistu" krv,s' vremena na vreme kupovao "novu" krv a moje okoćene generacije prodavao i samim time obnavljao jedinke. Nađite solidnu količinu pomenutih trava,sve su osnovnije trave i iole normalan shop ih ima,a ako ne lako ih je naći od drugih akvarista,ubacite u zajednički akvarijum ili kotilište ako već želite da ih kotite i pratite njihov razvitak,usitnite malo hranu,menjajte 25 % vode na 7-10 dana,raspršivač u akvarijum (eventualno usisavanje podloge ako je u pitanju kotilište i ne preterivati sa hranom) i da vas glava ne boli.