Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Guppy ostecena peraja, fin rot ili nesto drugo? Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Jorimir
Akvarista



Registrovan: 20 Maj 2018
Poruke: 16
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Sub Jul 14, 2018 6:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav svima imam problem sa jednom gupikom koja je novi stanovnik mog akvarijuma.

Skoro sam zavrsio cikliranje i resio da dodam ribice, neke sam kupio a neke usvojio. Tu su 6 zebrica, 6 gupika, 6 muljasa i 3 ancistrusa. Neke ribe su tu nedelju dana(stigle dok ja ni nisam bio tu), a neke sam i juce dodao, ali danas primetim da jednoj gupiki koja je tu vec nedelju dana nesto nije u redu sa perajima. Takva je i dosla. E sada ja sam cuo za fin rot bolest koja je cesta za borce i meni lici na to, ali posto sam neiskusan sa ribama voleo bih da neko drugi pogleda i da mi savet kako da je izlecim jer vidim da ima dosta solucija.

Sto se nje same tice, normalno se ponasa, jede normalno, pliva normalno, ne tuce se ni sa kim, ne vidim da joj ista fali, jedino sto sam primetio je da pokusava da upliva u cev kroz koju filter izbacuje vodu ali nije jedina koja to radi(i ostale joj se pridruze). Akvarijum u kom je zivela pre mog nije imao dobre uslove, vlasnik nije menjao vodu, pa skoro nikada, filter je prao jednom-dvaput mesecno i to u cistoj vodi a ne akvarijumskoj itd, ali sreca resio ga se pa sam ja udomio ribice, znajuci da mozda nisu zdrave ali ipak bilo mi je zao da zavrse u WC solji.

Sto se ostalih riba tice i one deluju kao da je sve u redu, jedino su ove koje su stigle postom izgubile boju, ali pretpostavljam da je od stresa pa se nadam da ce se vratiti. I najveci ancistrus padne na ledja ponekad ali koliko sam citao i to je normalno, odnosno koliko sam skontao zaspe pa izgubi vakum.

Sve detalje o mom akvarijumu mozete pronaci ovde:
http://www.akvarijum.org/forum.....25815.html

Evo i par slika:
Image


Image

Ako neko zna sta je neka mi kaze molim vas, nije problem uzecu i lekove ako treba, vidim da za fin rot neki ljudi i odvoje ribu pa je tretiraju, ako treba mogu i to da obezbedim.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sub Jul 14, 2018 6:02 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Ned Jul 15, 2018 7:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pozdrav slika je malo mutnjikava pa se vidi lepo. Ako su obodi beli 1-2mm ka korenu peraja onda je truljenje peraja. Ako su prozirni to je dobro znači da peraje raste. Mozeš slobodno da odseceš deo koji truli makazama i ribu staviš u neki karantin ako je truljenje dok ne primetiš da je peraje počelo da se oporavlja. Ne boj se ribu ne boli sečenje peraja, samo nemoj seći blizu osnove jer ćeš ozlediti životinju.

Ja bih rekao da je u pitanju agresija i grickanje jer su ribe premeštene u nov dom.

Što se tiče lečenja uvek sam protiv kad su u pitanju jeftine nove ribe. Pošto kažeš da si čitao o bolestima viđao sam da neki pišu(doduše još ne na ovom forumu) da tretiraju povrede na ribi sa medicinskim jodom, znaj da je ishod ovog tretmana uvrk uginuće ribe.

Još nešto nevezano za ribu. Filter se ne čisti više puta mesečno, čisti se masa koja služi kao predfilter ili se menja zavisno od toga šta se koristi. Zamene vode su poželjne jer su jeftin način da se akvarijum drži čistim al nisu neophodne mogu biti loše koliko i dobre zavisno od vode koja se koristi. Biološku filter masu možeš slobodno da propereš u hladnoj češmovači(tuš minut dva da se uklone nečistoće) s vremena na vreme neće ti škoditi šistemu. Tri odrasla ancistrusa obično nemaju dovoljno hrane u prosečnom akvarijumu ubaci im povremeno neko povrće da ih prehraniš i obogatiš im ishranu vlaknima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Jorimir
Akvarista



Registrovan: 20 Maj 2018
Poruke: 16
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Pon Jul 16, 2018 12:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala puno na ovako lepom objasnjenju, pomogao si mi oko dosta stvari, nekih koje i nisam pitao.

Sto se tice ribe voleo bih da vidim nesto od ta dva pa da znam sta da radim, ali ne vidim ni belo ni providno, providno imaju mladje gupikice ali ova jedna ne, a ni belo. Jedino sto se primeti je po negde crna tackica(vecinom po krajevima ali problem je sto ima jedna i malo dublje, pri korenu peraja), ako je to to kazi mi molim te pa da odsecem, jer stvarno nikada nisam imao iskustva sa bolestima riba pa ne bih da uradim nesto sto ne treba.

Naisao sam i na taj jod, kao i milion drugih stvari koje mi zvuce suludo, pa sam zato i pitao jer ljudi svasta pisu.

Pa ne znam da li je grickanje, jer kazem, dosla je sa takvim perajima.

Znam to za filter, ja oko svog imam sundjer koji perem ili menjam, a u njemu se nalazi mini siporax(sa njim nisam znao sta cu, posto nisam siguran da li smem da ga perem, hocu li tako pobiti bakterije, ali ako smem super). A ovaj lik je unutra imao samo sundjer koji uzme pa opere pod mlazom vode, sto koliko ja kontam znaci da operes i sve korisne bakterije. A za vodu nzm stvarno o tome nisam citao(jesam o tome da svezu treba proveriti kakva je, odakle je uzimati i to) ali nesto osnovno je koliko sam ja skontao menjati odredjenu kolicinu redovno, po nekoj mojoj logici kontam da nije pametno drzati ribu 2 godine u istoj vodi da je neznam koliko cista, ako gresim ispravi me. Al kazem liku je akvarijum smrdeo kao kanalizacija, nije sifonirao, cistio nista, kazem, samo kada prestane da radi pumpa on taj sundjer opere. Ja nzm puno ali onoliko koliko sam do sada naucio o akvarijumima mislim da to nije bas dobro odrzavanje, ali kazem ako gresim ispravi me.

Sto se tice ancija, probao sam sa povrcem ali oni preko dana vecinom spavaju u kokosima ili pod panjem, ne izlaze ni po zivu glavu dok je svetlo upaljeno, probao sam svasta da im dajem(krastavce, tikvice, spanać) ali nece, a da ostavim povrce celu noc u akvarijumu nisam siguran da smem(ako moze kazi ostavicu im). Trenutno im kupujem spirulinu, i kada gasim svetlo svakom ubacim po pola tabletice koje vidim da ujutru nema, tako da pretpostavljam da to pojedu nocu. A inace primetim da bas ne vole svetlo, kada pravim pauzu protiv algi 2h oni izadju i kada opet upalim svetlo kao osureni pobegnu pod nesto.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
oldwolf
Akvarista



Registrovan: 13 Nov 2016
Poruke: 307

PorukaPoslao: Pon Jul 16, 2018 2:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Jorimir ::
Jedino sto se primeti je po negde crna tackica(vecinom po krajevima ali problem je sto ima jedna i malo dublje, pri korenu peraja)


Nemora da znači ali može biti da je gupy divljak (pa ima crnu tačkicu na telu ili u blizini repa),
inače gupy divljaci su proizvod dobijen parenjem jedinki u bliskom srodstvu, mogu biti jako lepi
sa širokim spektrom boja, sa raznim varijatetima, do bolesnih ,iskrivljenih u leđnom delu, i drugim falinkama.
P.S. Slika je malo mutna da bi se precizno odredilo šta je u pitanju, ali ako je u pitanju "divljak"
nemoj da dozvoljavaš daljnje parenje sa gupy ženkama koje su ok. Poz.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Kalypso
Akvarista



Registrovan: 11 Jan 2018
Poruke: 43
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Pon Jul 16, 2018 5:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Neka me niko ne shvati pogresno....Kod mene je jedan muzjak imao slican problem.Peraje,repno kao i u tvom slucaju,zacelilo je nakon 7-10 dana a posle promatranja istog muzjaka,primetio sam da se voli glupirati u listovima valisnerije pa verujem da je na list iste i povredio peraje.Sada je sve u redu i i dalje je aktivan i dalje se guzva u listovima i na njemu se ne vidi nikakav problem.Tako da je moguce da je peraje povredio ili na ostrom listu biljke ili na kamenu/podlozi sa ostrim ivicama.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Jorimir
Akvarista



Registrovan: 20 Maj 2018
Poruke: 16
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Pon Jul 16, 2018 7:58 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala na odgovorima ljudi. Da li je divljak stvarno ne znam, iz prodavnice je ali i oni ne pare sami nego imaju dobavljaca tako da nisam siguran stvarno. Sto se slika tice evo par malo lepsih gde sam zaokruzio te crne delove peraja, a dok sam ga slikao primetio sam da ima i providnih delova koliko mi se cini(njih sam plavom zaokruzio) pa ako neko moze da proceni na osnovu toga neka kaze sta je pa da znam sta cu dalje.

Moguce da se na nesto povredio posto je akvarijum bivseg vlasnika imao dosta one plasticne trave koja je ostra, ali problem je sto ne zarasta, danas sam pronasao prvog vlasnika i on kaze da je takav bio i zadnje 3 nedelje kod njega sto plus ova jedna kod mene dodje mesec dana, evo tek sada kada sam se zagledao vidim po koji providan delic.


Image

Image

Image

Image

Image

Image


Hvala puno svima na pomoci, ne bih ovoliko gnjavio da je nesto obicno ali zelim da mu pomognem ako mogu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Kalypso
Akvarista



Registrovan: 11 Jan 2018
Poruke: 43
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Pon Jul 16, 2018 9:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

A da li mozda znas koliko je star mozjak?Moguce da jos nije potpuno razvijen ili je razvijanje usporeno zbog roditelja u srodstvu(brat-sestra).
Kako sada gledam...crveno i crno u kombinaciji sa "iskidanim" perajim....tzv. flame tail....

Image

Slika je samo primer nadjen brzom pretragom.
Ima i iskusnijih koji mogu ili da potvrde ili da negiraju(i da kazu da sam opalio i ostao ziv Very Happy)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Jorimir
Akvarista



Registrovan: 20 Maj 2018
Poruke: 16
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Pon Jul 16, 2018 11:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa da znas da lici na rep moje, ali ima 2 godine... Jedino ako je moguce da je toliko usporen. Ustvari i onda je malo verovatno jer mislim da mi lik rece da je nekada bilo celo peraje...
Ali hvala na pomoci svakako, barem znam da crne tacke nisu trulez vec da mogu biti boja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Peku
Akvarista



Registrovan: 24 Dec 2017
Poruke: 787

PorukaPoslao: Uto Jul 17, 2018 11:26 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Crne tačke su normalne po repu i telu gupija. Tiger gupi su meni najlepši.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Jorimir
Akvarista



Registrovan: 20 Maj 2018
Poruke: 16
Lokacija: Ruma

PorukaPoslao: Uto Jul 17, 2018 3:27 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Onda sa tim da nema ni bele po krajevima ostavicu ga jos malo, valjda ce poceti samo da raste.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Ceratopteris thalictroides i Endler g... chaosad Tražnja 0 Pet Feb 02, 2024 2:08 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Na poklon guppy zenke! Nikola00 Na poklon 1 Uto Dec 07, 2021 5:13 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Na poklon guppy muzijaci Nikola00 Na poklon 1 Pet Dec 03, 2021 3:07 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Guppy ženke na poklon Ayrton Na poklon 2 Sre Nov 17, 2021 11:13 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Guppy pomoc DexMax Početak u akvaristici 1 Sre Okt 06, 2021 7:00 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License