----------------------------------- Laki Čet Jan 10, 2019 11:44 am gyre pumpe Iskustva ----------------------------------- Otvaram ovu temu jer sam primetio da je sve vise korisnika gyre pumpi. Zeleo bih da ovde podelimo svoja iskustva kako bi smo jedni drugima pomogli,ukazali na prednosti i mane i priblizili ovaj vid cirkulacije onima koji bi se okusali sa ovim tipom strujanja. Moj akvarijum je dimenzija 100x65x55,poceo sam sa vortechovom pumpom starije generacije mp40 18.000 l/h koji mi je ostavljao previse mrtvih tacaka a ujedno bio toliko neuravnotezen(jak) pa mi je na 30-40%jacine u delovima na 30cm ispred same pumpe bukvalno lomio korale. Kada sam kupio xf150 sa istim max protokom to je vec bila druga prica,najveca prednost gyre-a je u tome sto pokrece veliku kolicinu vode(vecom povrsinom) slabijom snagom kretanja ali u kontinuitetu ,Tako da stvara efekat pravog talasa.Koristio sam ga na 30% snage i i dalje mi je nekako bio jak.Mogo zavisi od toga kako ste pozicionirali kaveze sa rotorima-moja iskustva su da pumpu treba postaviti horizontalno na oko 7-8 cm od povrsine vode sa kavezima blago uglovanim ka povrsini. Mnogo zavisi i od samog skejpovanja te ako zelite jedan sps tank da drzite skejp bi trebao biti sto nizi sa sto vise praznog prostora, dok mixed ili soft tank treba da ima jedan visok greben kako bi ujedno svojom masivnoscu zaustavljao u odredjenim tackama jacinu strujanja. JA sam koristio uvek standardan AB tip (oba rotora u istom smeru ) u konstantnom modu. Kada sam dokupio jos jedan manji model xf130 to je vec bio pravi progres,ali je bilo tesko sinhronizovati ih jer nije bilo mogucnosti povezivanja zbog razlicitih jacina tako da sam vecu furao na 20% dok slabiju na 40% u konstantnom modu. Uvidevsi kolike mogucnosti pumpe pruzaju prosto ih je steta imati dve nesinhronizovane,te sam prodao jacu i dokupio xf230-cu sa kontrolerom na koju sam povezao ovu xf130-cu. Sam kontroler i mogucnosti koje pruza mislim da i ne treba previse hvaliti,dovoljno je sam rekao za sebe svojim progresom na trzistu. Po mom misljenju su sto se strujanja vode tice prevazisli odavno tunze,a ecotech u koliko ne osmisli nesto novo prestaje max za par godina da im bude konkurentan.Proslo je vreme kad su kinezi kopirali druge,sada su postali inovativni ,te drugi kaskaju za njima(gutaju trziste),sto se ne moze jos uvek reci i za svetlo ali zivi bili pa videli i tu ce uskoro izdominirati. Dakle trenutno sam na dve pumpe od po 9000 l/h max snage (svaka) od cega mi rade od 10h ujutro do 20h uvece na 40% obe u konstantnom modu, dok od 20h do 10h (preko noci rade na 20% obe). Na obe su rotori AB sistemu(standardnom),gde oba guraju unapred vodu.Jedva cekam da vidim na delu ovu trecu generaciju u kojoj ce se moci direktno manipulisati sa pravcem izbacivanja vode. Znaci one fore 30x zapremina za miksovani ili 50 plus x za sps tank okretanja zapremine vode su "PALI U VODU". Da sumiram: Prednosti - ......,nebrojene bolji flow ,ravnomeran(ne wild),potrosnja struje,prirodnije,na duze staze isplativije,estetski prihvatljivije..... mane- odrzavanje ( svako ko ju je jednom radi ciscenja rasturio zna o cemu govorim). Voleo bih da i drugi napisu svoja iskustva sa maxspectom,icekap ili jebao npr , da vidimo u cemu su razlike sta je gde bolje a sta losije, s obzirom da ima vas koji koristite razlicite tipove gyre-a. Naravno,u diskusjiju su pozvani i svi drugi sa drugacijim pristupima kako bi izneli svoja vidjenja i iskustva.