Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Hakler Vranjanac Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Mirche01
Akvarista



Registrovan: 23 Avg 2013
Poruke: 779
Lokacija: Tuzla

PorukaPoslao: Sre Nov 23, 2016 11:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hmm, pomno pratim i čekam ...
Sretno vam bilo Bravo
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuAIM AdresaYahoo MessengerMSN MessengerICQ broj
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Sre Nov 23, 2016 11:22 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Mark
Akvarista



Registrovan: 09 Dec 2015
Poruke: 259

PorukaPoslao: Sre Dec 21, 2016 10:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Slika od pre par dana. Ovo jos nije zavrseno. Panj levo bi trebalo da se okrene, i da se ubace jos 2 grane(plivaju u kofi a ne mogu se potisnuti kamenom u akvarijumu).
Izbacene su kerri tetre i crne tetre, ubaceno oko 60 kraljevskih.
Trenutno mi pravi problem to sto su ribice naviknute na ubacivanje vazduha iz vazdusne pumpe, hteo sam da testiram i iskljucim na jednu noc i ujutru oko 15 mrtvih u filteru.

Koji nacin bi trenutno bio najbolji za ubacivanje kiseonika? preko motorne pumpe da talasa vodu(ili postoji i onaj nastavak sa silikonskim crevom za vazduh) ili preko nekog unutrsnjeg filtera.

Sta predlazete od bilja, da bude samo iz Juzne Amerike, ili da to budu brzorastuce za pocetak. Trenutno imam nane.


Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Čet Dec 22, 2016 12:07 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kao biljni je bio odlican, sad je savrsen. Samo da legnu neke fine ribe tu i bice bar 10x bolji od biljnog. ( nadam se da se niko od biljkasa nece uvrediti, ovo je samo moje misljenje. O estetici mozemo da diskutujemo, al da je ovako prirodnije, prirodnije je)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mark
Akvarista



Registrovan: 09 Dec 2015
Poruke: 259

PorukaPoslao: Čet Dec 22, 2016 1:11 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Hvala @Nikolac
ps. na ovu postavku cucnuli bi diskusi al mala visina..
Za sad su tu po 40-tak crnih neonki i kraljevske, ancistrusi i 2 pandice Very Happy
Iako sam ubacio oko 130 riba, sto zbog nedostatka kiseonika sto se zaglavilo u filteru i trenutno plivaju 105-110 Very Happy
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Čet Dec 22, 2016 1:40 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Boze moj. Sta sam ja neonki pobio 😁 nije neka riba koja se da pazljivo pregledati i odabrati u radnji pa onda ko zna u kakvom stanju budu kad dodju. Osim ako nisi lud da pregledas svaku od 100 komada, sto bi potrajalo bar godinu dana 😁
Bas mi se svidja postavka, i mislim da bi ovde geophagusi legli savrseno. Sve uslove ispunjava, izgledalo bi fantasticno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mark
Akvarista



Registrovan: 09 Dec 2015
Poruke: 259

PorukaPoslao: Čet Dec 22, 2016 1:44 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Dvoumio sam se za njih Very Happy ha ha.. Videcemo, da iscimam nekog da mi posalje, ovde ih nema. Smile Ako znas gde ih mogu naci mozes u pp. Ali bi nabavio tek za odredjeni period.. Za sad necu ubacivati Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
HORUS
Koristan akvarista


Opomene: 2
Registrovan: 21 Avg 2012
Poruke: 2655
Lokacija: Bela Crkva

PorukaPoslao: Čet Dec 22, 2016 2:31 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nikolac, kada bi samo znao koliko sam cunjao da pronađem duge, a niske panjeve.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Čet Dec 22, 2016 4:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ma verujem da je nezgodno pronaci, al sta da radimo kad si nas navikao na dobre panjeve 😁 mi sad racunamo na to kad smisljamo postavke 😁
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Čet Dec 22, 2016 4:22 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sto se riba tice, da ne ispadne da te ubedjujem kako je moj izbor najbolji, samo mislim da su odlicne ribe za ovakve postavke. Ovde bi se super osecale i odlicna je litraza. Ribe su mirne i rastu prilicno velike. Meni je bar super kad prodjem pored aq i vidim par krupnih riba zajedno sa sitnim neonkama i ostalim tetrama. Mada neonke bas i nisu najbolji izbor, mogu da budu rucak 😁
Ako se odlucis cujemo se pa smisljamo nesto 😁
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Gangster
Akvarista



Registrovan: 11 Nov 2010
Poruke: 446
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Dec 23, 2016 11:13 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Mark ::

Trenutno mi pravi problem to sto su ribice naviknute na ubacivanje vazduha iz vazdusne pumpe, hteo sam da testiram i iskljucim na jednu noc i ujutru oko 15 mrtvih u filteru.

Koji nacin bi trenutno bio najbolji za ubacivanje kiseonika? preko motorne pumpe da talasa vodu(ili postoji i onaj nastavak sa silikonskim crevom za vazduh) ili preko nekog unutrsnjeg filtera.


Ne razumem kako su to naviknute na ubacivanje kiseonika???
Ribe imaju potrebu za određenom količinom kiseonika koja im je neophodna za život, nema tu naviknute, ne naviknute... to bi bilo kao ona stara: taman ih odvikao od hrane, a one crkle. Ja sam imam problem sa količinom kiseonika u svom akvarijumu (prvenstveno zbog prenaseljenosti: 17 diskusa, jato neonki, 20tak algara, sijamaca i drugih čistača i pitaj boga koliko kozica, i plus ogromna količina biljaka). Problem se javljao isključivo noću, odnosno nekoliko sati po gašenju svetla. Tada bilje prestaje da vrši fotosintezu odnosno da proizvodi kiseonik, a počinje da ga troši. U kombinaciji ubiljen akvarijum - velika količina riba, kiseonik u vodi jako brzo pada na granične vrednosti tj vrednosti neophode za normalno funkcionisanje. Ribe u tom scenariju idu ka površini vode i pokušavaju, bukvalno rečeno, da se domognu kiseonika iz vazduha. Kada količina kiseonika u vodi padne ispod ovog nivoa, nastupa uginuće. Ja sam uvideo da prvo stradaju kozica, pa sitnije ribe (kod mene neonke), pa algari. Nijedan Diskus mi od ovoga nije uginuo direktno, ali jeste od poledica izazvanih ovime.
Svašta sam pokušavao kako bih ovaj probem rešio (dodatne vazdušne pumpe, talasanje vode, sprey bar,... ali sam problem uspevao da rešim samo na kratko. Na kraju sam uradio sledeće i problema više nema:

Image

Na deo koji dolazi uz svaku atman pumpu (crvena strelica na slici) nakačio sam crevo od vazdušne pumpe i na nju nozlu (usmerivač izlaznog toka). Usmerio tako da blago talasa površinu vode. Mnogo sitnije mehuriće vazduha možeš dobiti ako crevo od vazdušne pumpe nakačis na ulaz potopne pumpe, na sam propeler, ali je buka jako velika i nisam siguran u nivo štetnosti po samu pumpu odnosno njen životni vek. Ja tako rastvaram CO2, ali je broj mehuravo koji udari u propeler u ovom slučaju mnogo mnogo manji, a samim tim i zvuk nije nepodnišljiv, a rastvaranje je skoro potpuno. Eto to ti je iz mog ličnog iskustva... nadam se da ti je barem malo pomogla ova moja pisanija Wink


I biljni je bio ok, ali ova varijanta akvarijuma mi je sada mnogoooo bolja i lepša, svaka čast!!! Bravo

p.s. HORUS svaka čast, svaki put se oduševim tvojim panjevima!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Pet Dec 23, 2016 1:47 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kod mene je za ubacivanje vazduha taj način koji je @Gangster opisao.
Imao si ranije puno biljaka i barbuse. Ne primer, kod mene ovako izgleda ubacivanje vazduha, atmanova od 400 l/h koja ne može bolje od ovoga sa prelivnom cevi kad je na dnu komore (ne kačim youtbe kako treba da ti ne gušim temu):
https://www.youtube.com/watch?v=GANk9FthwUM
Kod amerikanaca je to nedovoljno, i tu mi izgleda vizuelno ovako. Jača motorna pumpa i imaš istu ovakvu aeraciju bez te pumpe za vazduh (koju uopšte ne koristim, čisto vizuelno da imaš predstavu), stišaj zvuk obavezno Smile
https://www.youtube.com/watch?v=Ey_pd_Z0jkU

Mogu uveče da ti uslikam kako je kod amera, ali mi je raspad sistema, otišao poklopac impelera na pumpi, jedva sam kući u zadnjih mesec dana, a u kući obaveza... pa zamena vode i ostala održavanja se ne postižu. I tako raspadnuta pumpa sa nozlom radi aeraciju kako treba.
Nemam neko pametno mišljenje osim da amerima baš treba vazduha. Neka iskustva za ovih par godina, kod barbusa je jednom spao taj deo aeraciju, uginula dva komada, ostali "pili" vazduh sa površine. Kod amera sam jednom primetio da je prljava pumpa (vidiš po mehurićima) a bilo dan-dva do nedeljne zamene vode i ujutru svi rodostomusi "pili" vazduh.

Dobio sam slobodno prepodne posle nekih vezanih par dana u firmi, pa dok pijem kafu Smile Geofagusi bi ti bili stvarno dobar izbor, imaš veliku površinu dna, apsolutno se slažem sa @Nikolac. Zabavne i vesele ribe, samo nemoj neke veće od Red Head Tapajosa, i to jedan par kad se izdvoji. Još, po meni, tu su Altispinoze (Mikrogeophagus altispinosus) koje možeš jatno da ubaciš. Mnogo dobre ribe Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Nikolac
Akvarista



Registrovan: 08 Apr 2014
Poruke: 912
Lokacija: Beograd, Vracar

PorukaPoslao: Pet Dec 23, 2016 2:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne udara vazduh u impeler. Venturijev princip uvlaci vazduh u cev, pa ga vuce sa sobom napolje i nema dodira sa motorom. Nije los nacin aeracije ali brate mili, previse bucan Very Happy
Problem sa americkim ciklidima se najcesce javlja zbog temperature. Narocito kod diskusa gde mora da bude visoka. Visoka temp, malo kiseonika.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Mark
Akvarista



Registrovan: 09 Dec 2015
Poruke: 259

PorukaPoslao: Pet Dec 23, 2016 4:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Slazem se da je vid sa vazdusnom pumpom dobar nacin, ali je vazdusna pumpa previse bucna, jos kad povremeno spavam pored tako da ne zelim.
Najveci problem je kad vazdusna pumpa ne radi i onda par sati kasnije sve ribice na povrsini. Ranije su bilje zavrsavale posao a sad su tu i panjevi koji pustaju sve i svasta(1 je suv ali drugi nije) a nije lako panjeve te velicine lepo spremiti(pecenje kasnije potapanje u vodi.)
Ubacio sam juce unutrasnji motorni filter i stavio sam crevo koje ide van akvarijuma i na taj nacin ubacuje mehurice. Bucno je ali ne toliko. Sad mi ostaje jedino da prepravim izlaz vode iz filtera da ne idu ka dnu vec da ide povrsinom , da povecam strujanje vode.
A sto se tice riba uglavnom prvo kraljevske budu na povrsini kasnije crne neonke. Tako da sam tu noc imao vecinu kraljevskih.

Sto se tice ubacivanje jos 1 vrste hteo sam ramireze ali su zahtevni, a altispinoza nema u Vranju. I ubacio sam skalare. Tako da kad resim ovaj problem, i prodje 1 mesec sledi izbacivanje skalara i potrega za altispinozom.

ps. jos nisam ubacio jos grana, tad ce postavka biti kompletirana.

Sta predlazete od bilja da ubacim brzorastuce, ili bas da ciljam juznu ameriku?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Gangster
Akvarista



Registrovan: 11 Nov 2010
Poruke: 446
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Dec 23, 2016 4:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nikolac ::
Ne udara vazduh u impeler. Venturijev princip uvlaci vazduh u cev, pa ga vuce sa sobom napolje i nema dodira sa motorom. Nije los nacin aeracije ali brate mili, previse bucan Very Happy
Problem sa americkim ciklidima se najcesce javlja zbog temperature. Narocito kod diskusa gde mora da bude visoka. Visoka temp, malo kiseonika.


Uhh mislim da je nastao nesporazum... ja na ovaj pipak, "venturijev ventil", kacim vazdusnu pumpu, . U ovom slucaju nema kontakta sa impelerom i buka nije strasna. U slucaju nesa69 snimka, crevo od vazdusne pumpe je povezano direkt na ulaz od pumpe i impeler je bombardovan vazduhom iz pumpe, a buka je prevelika. Ja bih u ovom slucaju stavio ventil na samo crevo i pustao kontolisanu kolicinu mehura na motornu glavu. Ovo koristim za rastvaranje CO2 i dobija se fina magla od mehurica. Ovime se povecava rasvorljivost kiseonika u vodi, kao i CO2 u mome slucaju. Eto nadam se da je sada jasnije...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesa69
Urednik
Urednik



Registrovan: 01 Feb 2013
Poruke: 2221
Lokacija: Pančevo

PorukaPoslao: Pet Dec 23, 2016 5:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Znao sam da će se ne razumemo Smile Smile

Onaj bučan video, je u stvari kada spustiš kamen za aeraciju u komoru sa pumpom. Sve ste čuli, šta reči više ... Smile

@Nikolac: ne znam ni kako se zovem od umora a još i prehlađen. U pravu si 100%, temperatura kod amera minimalno 28 stepeni, kod barbusa 25 stepeni. A poznato je da to utiče značajno na rastvorljivost.

@Gangster: Nisam kačio vazdušnu nikada, samo izbacim kraj creva van vode.

Primer atman pumpe od 600 lit/h koja je na dnu komore (oko 40cm dubine, skrpljena da drži osovinu) i brzinski vezano onom žicom za igračke jer oduva nozlu. Stalno zaboravim da kupim super lepak:
Image

Ubacujem jaču i perem stakla čim stignem Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   


Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License