Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 *Hamburski Sundjerasti Filter* Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Oljisa
Akvarista



Registrovan: 15 Jan 2012
Poruke: 519
Lokacija: Belgija

PorukaPoslao: Pet Jun 21, 2013 4:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Danima vec vizualizujem HSF u mom akvarijumu! Izgleda DOBRO! Smile

Da li postoji opcija da umesto stakla koristim neku plastiku? Mozda cu to lakse da nadjem, jer ovde nisam videla ni jednu jedinu staklorezacku radnju. Al opet, kako pricvrstiti tu plastiku, morala bi dobro da legne na podlogu.

Ja imam ideju, pa prosudite jel ima smisla:

od materijala bih koristila sundjer (sto bolji nadjem)
2 vakuma (ko sto ima na grejacu i pumpama), ali po mogucstvu da imaju rupice
2-3 komada neke savijajuce gume
vazdusna pumpa
pvc cevi, naravno..

Ovako bi to izgledalo. Pitanje je koliko je ostvarivo.

Razgrnula bih zemlju u cosku predvidjenom za pumpu, pa bih tu ubacila sledecu skalameriju. Ne vredi, ne umem da nacrtam Embarassed ali cu da probam da objasnim.

Jedan vakum sa jedne, drugi sa druge strane sundjera, spojeni tom nekom savijajucom gumom, da drzi.
Ispod njih, posle nekih 5 cm jos jedan par vakuuma sa istim sistemom.
Sundjer lezi na samom dnu akvarijuma, jer sam povadila podloge koliko mu je potrebno da stane.

Sistem sa pvc cevima i vazdusnom pumpom ostaje isti.

Da li ovo moze da se zamisli kako sam ja objasnila, i da li moze da funkcionise kako treba?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Pet Jun 21, 2013 4:49 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Pet Jun 21, 2013 5:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Odprilike sam shvatio šta misliš. Teško je to postići jer sunđer uvek vuče u kontru, ispravlja se. Kaka je to država kada nema stakloresca. Raspitaj se u akva radnjama ili kod nekog slikara, umetnika, oni valjda nešto uramljuju. Šta radite tamo kada razbijete prozor? Nije valjda da kupujete novu kuću Smile ? Nemoj da me teraš da ti šaljem to po gastabajterima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Oljisa
Akvarista



Registrovan: 15 Jan 2012
Poruke: 519
Lokacija: Belgija

PorukaPoslao: Pet Jun 21, 2013 6:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Joj stvarno kad bi mi poslaoooo Smile Smile

Znaci ipak sam shvacena, dobro je. A kad bi stavila vise ovih gumenih drzaca (razapetih izmedju vakuma) ?

Ni jednog jedinog stakloresca nisam videla, a ovde sam 10 meseci covece! Nemam pojma sta rade, valjda kuce novi prozor. Bezveze. Morala bih da predjem u istrazivanje, ali kako cu onda da isecem staklo i ako ga nadjem i plus moram da ga lepim, nikad to nisam radila. Hm mozda sam mogla da napravim ne coskasti nego onaj sto ide uz bocno staklo. Bez staklica, samo sundjer koji je bas zbijen i stoji. Taj aq u kome je lik pravi je bio prazan, ali kapiram da je on naknadno dodao podlogu. Mozda mogu da izvadim deo podloge u kome ce biti filter i da iskoristim staklo-podlogu od akvarijuma. Sta mislis?
Ispade da komplikujem, ali sta cu kad nisam nasla materijal. Samo glasno razmisljam Smile

http://www.youtube.com/watch?v.....re=mh_lolz
Ovak obi uradila, jedina razlika sto bih ja razgrnula podlogu da obezbedim mesto. Pomazi, Barajevo!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Pet Sep 27, 2013 10:07 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ljudi, ja sam ocigledno malo glup, ali nikako ne mogu da shvatim... greska Izracunao sam ( u formuli sam n stavio da mi bude 2,5 kao zlatnu sredinu) da mi je potreban sundjer velicine 245 cm2 za moj buduci aq velicine DxSxV 55x25x32. E sad, hocu da se sundjer nalazi u zadnjem desnom uglu, a imam par nedoumica. Posto ce sundjer biti 5 cm debljine, koliko bih trebao da odmaknem staklene lajsne koje drze sundjer od coska aq u koji ce filter biti postavljen, ako razumete sta pita? Embarassed Mozgam, ali dzabe, nekako je nezgodno bez aq Laughing I video sam da je neko pominjao da se zbog savijanja sundjera gubi na povrsini pa treba uracunati jos povrsine, ili kako vec.

E sad, imam jos jedan problem. Napravicu cesku pumpu jer je stavrno extra stvar koliko mogu ovako laicki i totalno pocetnicki da zakljucim, ali me muce neka, totalno pocetnicka pitanja... Naime, video sam da se pominju razliciti unutrasnji precnici sevi i od toga zavisi protok vode po h, sto je ok, kapiram, ali kako da kad izracunam koji mi protok vode po casu treba, tj. ako bih pravio istu pumpu kakvu je napravio aquamen kolikog protoka bi mi trebala vazdusna pumpa da sve to lepo i glatko funkcionise na ovu velicinu aq. ako uopste sve to funkcionise tako kako sam ja zamislio... Laughing i da li bi mi trebala jos neka pumpa za aeraciju ili su dovoljjni ti mehurici koji guraju vodu?

Izvinjavam se sto verovatno ne mogu da skapiram neke proste stvari, ali sta da se radi... Embarassed Stvarno bih vam bio zahvalan ako biste mi pomogli jer zelim da napravim aq sa ovim sistemom jer vidim da je stvarno neverovatno efikasan i lak za odrzavanje, a i odlican po stanovnike aq, sto je svakako najbitnije... Hvala puno svima koji pomognu...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Pet Sep 27, 2013 10:13 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sad sam video da j aquamen u svojoj formuli koristio n=2, a ne n=2,5. Ako je n=2 onda je 196 cm2 korisna povrsina sundjera. Velika je razlika to. Sta mislite, koja je racunica bolja???
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Pet Sep 27, 2013 10:34 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ipak nisam toliko glup, samo sam trebao da sacekam malo da odmorim glavu od gradiva koje sam ucio pa onda opet da probam da mozgam Very Happy Ostala je smao nedoumica da li da uzmem da je n=2 ili n=3. Izracunao sam sve za obe velicine, ali eto, cisti da vidim sta je bolje. I da, sad cu malo i na mozganje sto se tice pumpe pa cu se javiti ako ne uspem nista da smislim... Smile
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Pet Sep 27, 2013 10:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I ja sam se prvi put zapetljao u računanju. Posledice su bile loša filtracija. I zato...
Aquamen je izračunao za sve nas da na 40 litara ide 177 cm kvadratnih sunđera od 5 cm. Jel tako? Tako je.
Prosta proporcija kaže:
40 : 177 = 44 : x
I tvojih 190 i nešto je to x !
Što se tiče protoka tu baš nisam na čisto ali sam došao do zaključka da je bolje jači nego slabiji. Odprilike mu dođe kao i ono pravilo 4-5 puta litraža na sat. A može i više.
Češke pumpe sam pravio i odlično guraju vodu ali je protok ipak bio nedovoljan.
Savijanje u polukrug bi kod tebe bilo ne izvodljivo jer bi ti sunđer bio širok oko 7 cm.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Pet Sep 27, 2013 11:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Kako bi bilo nemoguce. Aquamen je pravio filter skoro identicnih dimenzija i stavljao je sundjer od 5cm. Izracunao sam sad sve lepo i to sto je on pravio mi je dosta pomoglo jer je dimenzija skoro ista. E sad, fora, kad racunam protok pumpe, jer u formulu ubacujem celu povrsinu sundjera ili samo ono koja se efektno koristi? Hvala puno na pomoci...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Pet Sep 27, 2013 11:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa nista, ako je vec 4-5 zapremina pa cak i vise od toga bolje nego manje onda lepo stavim pumpu koja gura 180-220 l/h i sve super... Smile Hvala puno...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Sre Okt 02, 2013 9:01 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da li bi filtracija bila problem ako bih kod filtera posadio vallisneriu. Uradio bih npr sa jedne strane filter, ali ne ugaoni, vec bih samo stavio sundjer ravno, bez uvijanja i onda bih ispred stakla koje drzi sundjer i sundjera posadio vallisneriu ili neki drugu biljku. Da li bi to uticalo na filtraciju i da li bi se na neki nacin zbog prolaska vode kroz sundjer vallisneria "lepila" za sundjer i tako smanjivala protok i uticala na filtraciju?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Sre Okt 02, 2013 9:20 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Nema šanse da se bilo šta zalepi. Ovi filteri nemaju skoncetrisan usis, nema onog uvlačenja i strujanja. Slobodno sadi šta god hoćeš.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
TheDoVla
Akvarista



Registrovan: 26 Sep 2013
Poruke: 387
Lokacija: Obrenovac

PorukaPoslao: Sre Okt 02, 2013 10:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vazi, hvala puno...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
zuja
Akvarista



Registrovan: 25 Jan 2011
Poruke: 156
Lokacija: Mladenovac

PorukaPoslao: Sub Okt 26, 2013 11:22 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ima li neko iskustva sa ovom vrstom filtera u akvarijumu sa diskusima ?
Imam akvarijum od 225 l ( 100x45x50v) sa diskusima pa razmisljam o ovoj varijanti .
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
kaligula1
Akvarista



Registrovan: 18 Apr 2012
Poruke: 18
Lokacija: VRANJE

PorukaPoslao: Ned Nov 17, 2013 4:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Napravio sam ovaj filter u aq od 180l..voda je perfektno čista,biljkice super napreduju u rastu,ribice su vesele i zdrave..u početku sundjer malo bode oči,ali posle par nedelja dobije braonkastu boju i i oko njega sam zasadio biljkice zadnjeg plana koje su ga sad u potpunosti zaklonile.i sve funkcionise savrseno..ALI....posle otprilike god i po dana,resio sam da izvadim i očistim sundjer,mada nije bilo potrebe,posto je sve funkcionisalo bez problema..i tad se desila KATASTOFA...kako sam počeo da vadim sundjer iz aq,tako je sva ona prljavstina i necistoća krenula da se razliva po akvarijumu..toliko je zamutio vodu,da čak nisam mogao da vidim ni velike mangro panjeve koji se nalaze u aqvarijumu,bukvalno,kao da si uzeo kofu punu sa muljem i rasipao unutra..kazem opet,ovaj filter je besprekoran,sve dok ne dodje vreme da se izvadi i očisti..i dalje koristim ovaj filter,ali ipak razmisljam da napravim spoljni..
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nesha barajevac
Urednik
Urednik



Registrovan: 20 Sep 2012
Poruke: 1731
Lokacija: Novi Zeland

PorukaPoslao: Ned Nov 17, 2013 7:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

E da ovo što kaže kaligula1 je zaista boljka HS-a, možda i jedina. Treba malo povesti računa pri vađenju sunđera kako iz njega ne bi ispala sva prljavština koja se mesecima skupljala. Ja moje sunđere lagano bez stiskanja izvučem na gore, položim na površinu vode i lagano, dlanovima odozdo, izvadim i buć u kofu. Posle ceđenja u kofi sa akvarijumskom vodom vratim sunđer nazad. U kofi ostaje voda crna kao ugalj. Ali bukvalno toliko crna.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Sunjer za filter Aleksandar193 Filteri i pumpe 5 Ned Jun 25, 2023 7:30 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Vazdusna pumpa za sundjer filter Milivoje Lampa Filteri i pumpe 6 Čet Nov 24, 2022 2:08 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka unutrasnji ili spoljni filter ? ljiki Filteri i pumpe 7 Sub Nov 19, 2022 11:26 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kanister filter od cevi fi 110 Milivoje Lampa Uradi Sam (DIY) 21 Sre Jun 01, 2022 10:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sundjer filter ili unutrasnji filter ... Milivoje Lampa Filteri i pumpe 6 Ned Mar 20, 2022 9:48 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License