Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 *Hamburski Sundjerasti Filter* Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Aquamen
Akvarista



Registrovan: 19 Dec 2011
Poruke: 411
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Čet Jan 05, 2012 2:15 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nikouro ::
Svaka cast za pokrenutu temu i resenja koja su data ( i koja tek treba da se prikazu ).


Hvala nikouro

Sve je prosto i jednostavno, a radi godinama bez problema.

Sto se tice Rasvete tu nemozemo mnogo da biramo, neonke su jos uvek idealno resenje i cene su pristupacne, sve ostalo je dosta skupo za nas standard.

Zato treba stedeti tamo gde mozemo.

Za ove filtere treba samo malo vremena, volje i truda da se naprave.
Kada se na kraju sve sabere ispadne neverovatna usteda para na filterima, motornim pumpama i struji.
Na ovaj nacin moze svako ko zeli sebi za sitne pare da opremi akvarijum ili dva.

Evo jedan primer koji sam davno nasao na netu:

Jedan svaba je preracuno za 4 akvarijuma (25Lx4=100L) potrosnju struje za godinu dana, u prvoj kombinaciji koriscene su ceske pumpice na vazduh i HSFilter.
A u drugoj motorne pumpice i HSFilter.
Ista kolicina vode je pretocena sa svim pumpama, ali je razlika u struji ogromna.


Pumpica na vazduh za 4 akvarijuma potrosi godisnje:
42 Kw/h x 0,185 € (Cena po Kw/h) = Godisnje 7,77 €
4 Motorne pumpice potrose godisnje:
350 Kw/h x 0,185 = Godisnje 64,75 €

8 x manje struje je potroseno sa pumpicama na vazduh + usteda para za motorne pumpice.
Za nekog ko planira Aqua-regal (kao ja) ili odgajivacnicu sa vise akvarijuma to sigurno nije mala razlika.

pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Jan 05, 2012 2:15 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

sale_
Akvarista



Registrovan: 21 Nov 2010
Poruke: 230
Lokacija: kikinda

PorukaPoslao: Čet Jan 05, 2012 3:05 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

neko ko ima odgajivacnicu ili licnu aq sobu, svako je odlicno resenje zbog mnogo vece povrsine bioloske filtracije od klasicnih sundjer filter-a, jeftine izrade i niske potrosnje.

evo nesto slika sa net-a, razliciti nacini ugradnje:

meni jako interesantan pristup,podni filter, pogotovo za kozicnjak:
Image

sa vise izlaza:
Image

mobilna verzija koja se lako premesta:
Image

sa pvc profilima i sakrivenim grejacem:
Image

sa motornom pumpom:
Image

levo, sa algama na filteru (opet, idealno za kozicnjak)
Image
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Aquamen
Akvarista



Registrovan: 19 Dec 2011
Poruke: 411
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Čet Jan 05, 2012 3:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pre sam nekoliko godina gajio kozice i koristio uglavnom ove filtere, primetio sam sledece:

Kozice prosto obozavaju da pasu na ovom filteru.

Druga stvar:

Sva hrana sto preterate dok hranite ribe vremenom zavrsi na sundjeru, ribice kasnije dolaze i kupe je sa filtera.

pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Anboy
Urednik
Urednik



Registrovan: 16 Feb 2011
Poruke: 1311
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Čet Jan 05, 2012 4:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ja sam se odusevo kad sam ovo prvi put video na netu. Ovo je prvi put da je neko pokrenuo ovakvu temu, sto je strava. Ja planiram jedan akvarijum eksperimentalno da odradim na ovu foru pa cu podeliti svoja iskustva sa ostalima.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Jovan85
Akvarista



Registrovan: 10 Jan 2011
Poruke: 156
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Jan 05, 2012 4:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Odlicna ideja!
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Hemac88
Akvarista



Registrovan: 23 Jan 2011
Poruke: 155
Lokacija: Beograd-Krnjaca

PorukaPoslao: Čet Jan 05, 2012 5:11 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@ stefanovic^v - verujem da je upravo na to mislio, jer je onako kao na njegovoj slici skroz neprakticno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Aquamen
Akvarista



Registrovan: 19 Dec 2011
Poruke: 411
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Čet Jan 05, 2012 5:41 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

sale_ ::

meni jako interesantan pristup,podni filter, pogotovo za kozicnjak:


Pitanje je samo dali se to isplati ?

Sundjer nije bas jeftin, a treba da pokrije celo dno (50x50 tabla kosta oko 1000din).

Sundjer treba da bude od 3-5cm debljine, kada dodamo jos 1-2 cm prostora ispod sundjera za cirkulaciju vode dobijamo vec oko 7cm izgubljenog prostora.
To ispada na mom akvarijumu (45x30x30) skoro 10L manje prostora.

Kako zasaditi biljke ?
Dali smetaju kozicama supljine na sundjeru kad se krecu po njemu ?

Ako neko resi da proba, neka javi rezultate.Wink

@ stefanovic^v

Slika je data samo kao primer i nije najbolje resenje, nema gde da se pricvrsti pumpa. Smile
Pumpa je trebala da bude u toj visini samo na stakletu iza sundjera, a sa pumpe da ide crevo kroz sundjer.
Svakom ostaje da sam odluci kako ce postaviti pumpu, bitno je samo da vuce vodu iza sundjera.

pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Cyrix
Akvarista



Registrovan: 18 Nov 2011
Poruke: 298
Lokacija: Kraljevo

PorukaPoslao: Ned Jan 08, 2012 4:00 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Aquamen ::


Predlazem:

Sundjer 39x15 = 585cm2 i pumpu 175-315 ltr./h
Pumpi u pocetku mozes da smanjis protok, a kasnije kad filter malo zaraste pojacas ako bude bilo potrebe.

Kao sto je bitno kod ovog filtera da ne okrene zapreminu vise od 3 puta za sat vremena, isto toliko je bitno da okrene zapreminu minimum jednom na sat.
Sve ispod toga dovodi do rasta Amonijuma koji ukoliko je pH vode preko 8 mutira u Amonijak (NH3).
Zato je neka optimala 2x na sat.

pozdrav



a recimo moze li se u ove svrhe upotrebiti potponi filter koa na slici 4. slici koju je postavio sale_par postova u nazad? odnosno da li se moze postaviti potopni filter koji je samostalno namenjen manjem akvarijumu?

u ovom mom slucaju recimo Atman At-f301 - 230 l/h?

pitam zbog mogucih nepotrebnih dodatnih troskova ako nesto vec imamo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraMSN Messenger
Aquamen
Akvarista



Registrovan: 19 Dec 2011
Poruke: 411
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Ned Jan 08, 2012 5:40 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@Cyrix

Nisam te bas 100% razumeo, ako gresim ispravi me.

Na slici br.4 sundjer je montiran u cosku.
Ako si tako mislio da postavis tvoj sundjer povrsine 585cm2 (39x15) odgovor je probaj.

Nisam 100% siguran, ali mislim da ces imati sledecih problema:

Tesko ces uspeti tako da savijes tih 15cm sundjera, mozda onaj od 3cm ali 5cm debljine tesko.
Na slici br 4 se vidi da je sundjer jedva dohvatio oba zida, i da je velika guzva iza njega.
Ako uspes da savijes cisto sumnjam da ces imati dovoljno mesta iza sundjera za pumpu (neznam dimenzije pumpe).
A ako stavis sundjer vece povrsine, recimo 39x25cm = 975cm2 kako bi dobio veci radijus slaba ti je pumpa.
Za 975cm2 treba ti pumpa 300-590l/h.

Ako si pumpu vec odredio moras da se drziz dimenzija sundjera i trazis drugo resenje.
Ako nisi odredio (kupio) pumpu, prvom proveri koliki tebi sundjer odgovara pa da trazimo pumpu prema njemu.

pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Cyrix
Akvarista



Registrovan: 18 Nov 2011
Poruke: 298
Lokacija: Kraljevo

PorukaPoslao: Ned Jan 08, 2012 4:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

mislio sam da iskoristim potopni filter umesto klasicne potopne pumpe. a sto se tice dimenzija, provericu.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraMSN Messenger
nikouro
Urednik
Urednik



Registrovan: 14 Feb 2010
Poruke: 6529
Lokacija: Beograd - Urosevac 19.12.1973g.

PorukaPoslao: Pon Jan 09, 2012 1:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Gleadajuci sve ovo zapitao sam se : A kako se cisti ovaj filter ??? Mislim, jasno je meni kako i jos dosta detalja, vec zar nece da se izmesa - pomesa - poremeti voda sa jedne i druge strane filtera ???
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sale_
Akvarista



Registrovan: 21 Nov 2010
Poruke: 230
Lokacija: kikinda

PorukaPoslao: Pon Jan 09, 2012 1:33 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ne cisti se, samo se crevom malo usisa prilikom izmene dela vode.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Aquamen
Akvarista



Registrovan: 19 Dec 2011
Poruke: 411
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Pon Jan 09, 2012 2:12 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nikouro ::
Gleadajuci sve ovo zapitao sam se : A kako se cisti ovaj filter ??? Mislim, jasno je meni kako i jos dosta detalja, vec zar nece da se izmesa - pomesa - poremeti voda sa jedne i druge strane filtera ???


sale_ je 100% u pravu.

Ovaj filter se skoro i ne cisti (sto prljaviji to bolji), mozda jednom u godini.
Sve zavisi sta drzis, koliko prljaju vodu i koji sundjer koristis ?
Ja sam u jednom od 36L drzao kozice, puzeve i po neku ribicu po 6-7 meseci nisam nista dirao.
Tada sam jos koristio sundjere i plastikarnice koji su bili dosta finiji od ovih koji sad mogu da se kupe za akvarijume.
Ubedjen sam da ovi "pravi" sundjeri mogu i duze bez ciscenja, pitanje je samo koju gustocu odabrati.
Samo povremeno kad usisavam dno, ja pretrcim preko sundjera.
Jedino kad primetim da se sundjer povija ka unutrasnjosti filtera ili nivo vode iza njega malo padne ja sam sundjer vadio i samo par puta natopio/izcedio pod mlakom vodom.
Tada se voda pre/posle sundjera naravno pomesa i malo zamuti zbog mulja koji se natolizio iza sundjera.
Meni a ni ostalim stanovnicima to nije smetalo, cak sta vise kozice su navaljivale kao lude na mulj.
Posle vracanja sundjera treba 3-4 sata da se voda ponovo razbistri, kada bi se usisao mulj mozda i manje.
Mulj nisam hteo da usisavam jel sam se plasio da ne pobijem mnogo korisnih bakterija.
Tako je to kod mene radilo godinama, za to vreme nije mi uginula ni jedna kozica, puzic ili ribica zbog pranja sundjera.

Ko neveruje u ovaj filter neka saceka prvom rezultate pre nego sto resi da proba.
Ako ima slobodan akvarijum moze da proba cisto iz radoznalosti, ulaganja su mala za ovakav filter.

Ja imam 100% poverenja u njega i ubedjen sam da je to "za mene" najbolji filter koji moze da se napravi.
Planiram da stavim najfiniji plavi sundjer, on je 2-3 puta redji od ovih koje sam do sada koristio.

Jos nesto:

Ovaj filter opticki oduzima prostora u akvarijumu to stoji, ali ne i litre.
On po kvalitetu skoro da duplira kolicinu vode koju imate.
Vase ribice ce imati osecaj da plivaju u mnogo vecoj kolicini vode zbog boljeg kvaliteta.
Nadam se da razumete sta sam hteo ovim da kazem.

pozdrav svima ode (na slavu) da bacim noge pod astal Wink (vi me ovde zagovarate, a starac me ceka)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Cyrix
Akvarista



Registrovan: 18 Nov 2011
Poruke: 298
Lokacija: Kraljevo

PorukaPoslao: Sre Jan 11, 2012 11:00 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

nasao sam u pet shopu komplet od dva sundjera debljine po 2cm. jedan crni i drugi plavi ali stvar je da su razlicite velicine rupice znaci razlicita propusna moc. da li mogu njih da iskoristim? pretpostavljam da posto moze da se pravi i sa sudnjerom od 3cm moze i sa 4cm.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPoseti sajt autoraMSN Messenger
Aquamen
Akvarista



Registrovan: 19 Dec 2011
Poruke: 411
Lokacija: Lazarevac

PorukaPoslao: Čet Jan 12, 2012 12:13 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Wink

Trebalo bi da moze, samo nadji resenje za montaze oba zajedno.

Stavi prvom redji pa iza njega taj finije, korisne bakterije se uglavnom zadrzavaju u prvih 3cm, tako da nebi trebalo da bude problema.
Samo nemoj da pravis (ostavljas) razmak izmedju ta dva sundjera i to ti je to.

Jesili ti siguran da su jeftinija ta dva od po 2cm nego jedan od 3 ili 5cm ?

pozdrav
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Sunjer za filter Aleksandar193 Filteri i pumpe 5 Ned Jun 25, 2023 7:30 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Vazdusna pumpa za sundjer filter Milivoje Lampa Filteri i pumpe 6 Čet Nov 24, 2022 2:08 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka unutrasnji ili spoljni filter ? ljiki Filteri i pumpe 7 Sub Nov 19, 2022 11:26 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kanister filter od cevi fi 110 Milivoje Lampa Uradi Sam (DIY) 21 Sre Jun 01, 2022 10:51 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Sundjer filter ili unutrasnji filter ... Milivoje Lampa Filteri i pumpe 6 Ned Mar 20, 2022 9:48 am Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License