----------------------------------- Aquamen Uto Jan 03, 2012 8:07 pm *Hamburski Sundjerasti Filter* ----------------------------------- Ovaj tekst sam 2007 god preveo i postavio na jednom forumu. Sada cu ga postaviti i ovde, ali sa sledecom porukom: Probajte pre nego sto mu sudite. Ja sam probao i odusevio se, nego da se vratimo temi. Hamburski Sundjerasti Filter (HSF) Jedan filter u Akvarijumu mora da postoji. Ali koji ? U vecini slucajeva prvom se postavlja pitanje Unutrasnji ili Spoljni filter. Oba imaju svoje prednosti i mane, kao sto vecina nas vec zna. Ali zasto ne probati za promenu HSF ? Mnogo malo nas poznaje taj filter. Ali onaj ko poznaje HSF , taj se kune u njega. Njegova prednost su kao prvo to sto nije kao vecina Unutr. i Spoljasnih filtera brzi filter, znaci cist mehanicki filter koji samo pokupi krupniju necistocu, vec kod njega se naseljavaju Bakterije na Sundjeru, koje Vodu preciscavaju od necistoce i drugih otrova na sasvim prirodan nacin. Kao drugo HSF radi skoro bez odrzavanja. Ne mora godinama da se cisti ili ispira. Jedino krupnu necistocu (lisce, bilje itd.) treba povremeno ukloniti ili usisati sa prednje strane filtera. Semu filtera vidite na Slici 1. Filter se u stvari sastoji samo od na meru isecenog Sundjera, pumpe, nesto cevi (creva) i nesto materijala za pricvrscivanje. Iz tog razloga je filteri veoma povoljan (jeftin). Jedina mu je mana mozda opticki izgled. Na pocetku Sundjer u vecini sljucajeva bode oci u akvarijumu. Ali vec nakon nekoliko nedelja dobia tamnu zeleno-braun boju i skoro je neprimetan. Takodje mozemo Sundjer dekorisati sa biljkama koje brzo rastu. Biljke ce same vremenom zilama da se ankerisu na Sundjeru. Ali kako se pravi i funkcionise filter ? U principu je prosto izgraditi taj filter. Sundjer moze i kod nas u radnjama da se nadje. Sundjer treba da bude debljine 5cm i ne mnogo grub. Mozemo ga lako sa Makazama ili Nozem na potrebnu meru iskrojiti. Najbolje je da se Instalira u cosak ili na jednu bocnu stranicu Akvarijuma. Sundjer treba da dohvata od stakleta do stakleta i od dna akvarijuma do vrha. Za prisvrscivanje postoji vise nacina. http://www.akvaristika.org/uploads_old/xxxmbxxx/images/aa1.jpghttp://www.akvaristika.org/uploads_old/xxxmbxxx/images/aa2.jpg http://www.akvaristika.org/uploads_old/xxxmbxxx/images/aa3.jpghttp://www.akvaristika.org/uploads_old/xxxmbxxx/images/aa4.jpg http://www.akvaristika.org/uploads_old/xxxmbxxx/images/hamburgermattenfilter.gif U gornji kraj Sundjera treba napraviti rupu kroz koju ce pumpa da baca vodu koja se nalazi iza Sundjera. Voda se sama vraca kroz Sundjer i puni pregradjeni deo. Prednost ovog Filtera je sto je povrsina velika. Kod normalnog Akvarijuma od 54L sa merama 60 x 30 x 30 cm HSF ima povrsinu filtera od 30 x 30 cm sto znaci 900 cm2, to je mnogo veca povrsina od obicnog Unutrasnjeg filtera (koji se vecinom koristi). Kroz veliku povrsinu Sundjera voda dosta sporo cirkulise kroz njega i Bakterije mogu da se naseljavaju bez problema. Kod brzih filtera protok je mnogo brz i bakterije tesko mogu da se naseljavaju. Ali kada treba ovaj filter cistiti? Filter treba cistiti kada je nivo vode iza Sundjera dosta nizi od nivoa ispred, tada voda neprolazi u dovljnoj kolicini. Obicno se to radi posle Godinu i vise dana. Posle toliko vremena na dnu izmedju sundjera i stakleta se stalozio mulj, koji treba ostaviti jer on sadrzi veliku kolicinu Bakterija koje pospesuju rad filtera. HSF je kao stvoren za Akvarijume gde Mrestite ribu. Zato sto voda sporom cirkulacijom kroz Sundjer ne povlaci sa sobom Jaja i tek izmrescenu ribu u za njih smrtonosnu pumpu. Nemci u Hamburgu jos davnih 1960-tih godina su koristili ovu vrstu filtera. Filter sam koristio godinama bez problema u akvarijumu gde sam uspesno mnozio kozice i puzeve. Korisne bakterije se naseljavaju na sundjeru celom povrsinom u prvih 2-3cm. Tako da sundjer moze i 3cm debljine da bude ali zbog stabilnosti sundjera predlazen 5cm. Ako se ipak odlucite za debljinu od 3cm, mozete parcetom sundjera ili necim drugim da poduprete iznutra kako bi sprecili kasnije uvijanje sundjera. pozdrav ----------------------------------- marko.pa Uto Jan 03, 2012 8:27 pm ----------------------------------- Odlicna fora za mresne akvarijume! ----------------------------------- Cyrix Uto Jan 03, 2012 8:58 pm ----------------------------------- posto spremam uskoro jos jedan aq od oko 70l... varijanta da kompletnu zadnju stranu uradim ovako i ujedno da bude i pozadina. stavim neki crni sunjder... planiram da u aq stavim raka i neke mikro ciklide. btw dimenzije zadnje strane s 48x38cm. ??? ----------------------------------- Aquamen Uto Jan 03, 2012 10:37 pm ----------------------------------- HSF najbolje radi kad zapremina akvarijuma za sat vremena kroz njega prodje 2-3 puta, sve to naravno opet zavisi od naseljenosti riba i bilja u akvarijumu. Tada se bakterije najbolje naseljavaju na sundjeru i imaju dovoljno vremena da prociste vodu. Ako stavite prejaku pumpu, bakterije ce traziti negde u akvarijumu mirnije mesto i filter gubi svoju svrhu. @Cyprix Nije bas tako jednostavno. Koje su ti tacno mere Akvarijuma ? Uglavnom se stavlja sundjer na bocne stranice Akvarijuma ili ta povrsina (zbog savijanja) u cosak kao sto je na slikama zbog prostora koji zauzima. Kao pozadina ce ti mnogo mesta zauzeti u akvarijumu zato sto ga treba jos i odvojiti od zadnjeg stakleta da voda moze cirkulisati kroz njega i naravno stane pumpa, tako da je to samo gubljenje prostora i bacanje para. A druga stvar, sundjer 50x50 kosta oko 1000-1200din. Da sada nebi duzio vise sa objasnjenjem, evo jedan primer za moje planirane Akvarijume dimenzija 45x30x30 = oko 40L. Sundjer = L * n * 1000 / (V * 60) L = Litraza n = maximalno 2-3 V = izmedju 5-10, optimalno je 7,5 1000 (1L=1000m3) i 60 (60min= 1h) se ne menjaju Potrebna povrsina sundjera jeste 177cm2 Pumpa jacine od min. 53 do max. 106 L/h Ako stavim sundjer na celu bocnu stranicu, stvar se menja. Potrebna povrsina sundjera jeste 900cm2 Pumpa jacine od min. 270 do max. 540 L/h Ja planiram da zalepim na zadnju stranicu lajsne od stakleta i u njih uglavim sundjer povrsine 300cm2 (10cm sirine i 30cm visine) Za tu povrsinu trebace mi pumpa jacine od min. 90 do max. 180 L/h Nadam se da sam sve lepo objasnio. Ako nekom treba pomoc ili ima neko pitanje u vezi filtera, samo napred tu sam da pomognem koliko mogu. pozdrav ----------------------------------- Cyrix Uto Jan 03, 2012 10:43 pm ----------------------------------- meni su dimenzije 48*38*39cm na ovom drugom aq. sta onda predlazes? ----------------------------------- nemanjask Uto Jan 03, 2012 11:44 pm ----------------------------------- .........HSF najbolje radi kad zapremina akvarijuma za sat vremena kroz njega prodje 2-3 puta, sve to naravno opet zavisi od naseljenosti riba i bilja u akvarijumu. Tada se bakterije najbolje naseljavaju na sundjeru i imaju dovoljno vremena da prociste vodu. Ako stavite prejaku pumpu, bakterije ce traziti negde u akvarijumu mirnije mesto i filter gubi svoju svrhu. ................ Ovo je vrlo važna stvar i apsolutno tačna, o ovome bi treblo da razmišljate prilikom nabavke filtera i pre nego što napravite tajfun u akvarijumu "da bolje prečišćava vodu" ----------------------------------- Aquamen Sre Jan 04, 2012 12:34 am ----------------------------------- meni su dimenzije 48*38*39cm na ovom drugom aq. sta onda predlazes? Za taj akvarijum potreban ti je sundjer povrsine 315 cm2 Pumpa jacine 94-189 ltr./h Zbog visine akvarijuma tvoj sundjer ispada 39 x 8 cm. Nisam imao Ciklide tako da neznam, ali ako brzo prljaju vodu bolje ti je da planiras malo veci filter. Predlazem: Sundjer 39x15 = 585cm2 i pumpu 175-315 ltr./h Pumpi u pocetku mozes da smanjis protok, a kasnije kad filter malo zaraste pojacas ako bude bilo potrebe. Ako resis celu bocnu stranicu da prepravis u filter: Sundjer (38x39)= 1482cm2 Pumpa = 444 - 898 ltr.h @nemanjask Kao sto je bitno kod ovog filtera da ne okrene zapreminu vise od 3 puta za sat vremena, isto toliko je bitno da okrene zapreminu minimum jednom na sat. Sve ispod toga dovodi do rasta Amonijuma koji ukoliko je pH vode preko 8 mutira u Amonijak (NH3). Zato je neka optimala 2x na sat. pozdrav ----------------------------------- nemanjask Sre Jan 04, 2012 12:39 am ----------------------------------- Upravo tako, ja imam potopnu pumpu 450l/h u akvarijumu od 250l i sve funkcioniše savršeno, takođe je bitan tip filtera i površina i zapremina bio mase u njemu. ----------------------------------- sale_ Sre Jan 04, 2012 3:18 pm ----------------------------------- grejac moze da sakrije u cosak unutar filtera. ove filtere je najbolje da pokrece vazdusna pumpa ili manja motorna. best buy za uzgoj kozica. ----------------------------------- Aquamen Sre Jan 04, 2012 5:52 pm ----------------------------------- grejac moze da sakrije u cosak unutar filtera. ove filtere je najbolje da pokrece vazdusna pumpa ili manja motorna. best buy za uzgoj kozica. Upravo tako sale. Odlicne su za bilo koji uzgoj ribica i sa vazdusnom pumpom malci su zasticeni maksimalno, cak i ako uspeju da udju u filter nista im nece biti. Ja planiram ceo Aqua-regal (9 akvarijuma) da opremim sa tim filterima i da ih teram na vazduh. Jedino sto cu pumpice praviti one ceske, koristio sam i pre te ceske pravljene pumpice i odlicno su se pokazale. Mnogo vise vode pretacu od kupovnih, retko se ciste i 300 puta su tise od njih, a o ustedi struje i para za motorne pumpice i da nepricamo. pozdrav ----------------------------------- VeljkoXD Sre Jan 04, 2012 5:57 pm ----------------------------------- Druze mozes li malo da preciziras i objasnis kakve su to ceske pumpe? :/ prvi put cujem...hvala ----------------------------------- Aquamen Sre Jan 04, 2012 6:11 pm ----------------------------------- Druze mozes li malo da preciziras i objasnis kakve su to ceske pumpe? :/ prvi put cujem...hvala A sto nebi moglo....... Bice sve objavljeno, samo se malo strpi Veljko. Pumpice se lako i prosto prave a rade bolje i tise od bilo kojih kupovnih. Trenutno stvarno imam dosta posla (a vrlo malo vremena i volje) oko Regala i nabavke stakleta za akvarijume. Zurim sve to da spakujem i konacno krenem sa cikliranjem makar 2-3 akvarijuma. Ali obecavam da cu postaviti slikovito objasnjenje izgradnje pumpica, cim ugrabim malo vremena. Ovako mi rastu zazubice kad gledam tudje akvarijume po forumu. ;) pozdrav ----------------------------------- VeljkoXD Sre Jan 04, 2012 6:41 pm ----------------------------------- Ok nije nikakav problem,samo polako i srecno sa regalom,nemoj da zuris pa da nesto zabrljas :p ;) ----------------------------------- nikouro Čet Jan 05, 2012 11:20 am ----------------------------------- Svaka cast za pokrenutu temu i resenja koja su data ( i koja tek treba da se prikazu ). ----------------------------------- stefanovic^v Čet Jan 05, 2012 1:27 pm ----------------------------------- Da nije jednostavnije ovako: http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_73653493_Filter.png ----------------------------------- Aquamen Čet Jan 05, 2012 2:15 pm ----------------------------------- Svaka cast za pokrenutu temu i resenja koja su data ( i koja tek treba da se prikazu ). Hvala nikouro Sve je prosto i jednostavno, a radi godinama bez problema. Sto se tice Rasvete tu nemozemo mnogo da biramo, neonke su jos uvek idealno resenje i cene su pristupacne, sve ostalo je dosta skupo za nas standard. Zato treba stedeti tamo gde mozemo. Za ove filtere treba samo malo vremena, volje i truda da se naprave. Kada se na kraju sve sabere ispadne neverovatna usteda para na filterima, motornim pumpama i struji. Na ovaj nacin moze svako ko zeli sebi za sitne pare da opremi akvarijum ili dva. Evo jedan primer koji sam davno nasao na netu: Jedan svaba je preracuno za 4 akvarijuma (25Lx4=100L) potrosnju struje za godinu dana, u prvoj kombinaciji koriscene su ceske pumpice na vazduh i HSFilter. A u drugoj motorne pumpice i HSFilter. Ista kolicina vode je pretocena sa svim pumpama, ali je razlika u struji ogromna. Pumpica na vazduh za 4 akvarijuma potrosi godisnje: 42 Kw/h x 0,185 € (Cena po Kw/h) = Godisnje 7,77 € 4 Motorne pumpice potrose godisnje: 350 Kw/h x 0,185 = Godisnje 64,75 € 8 x manje struje je potroseno sa pumpicama na vazduh + usteda para za motorne pumpice. Za nekog ko planira Aqua-regal (kao ja) ili odgajivacnicu sa vise akvarijuma to sigurno nije mala razlika. pozdrav ----------------------------------- sale_ Čet Jan 05, 2012 3:05 pm ----------------------------------- neko ko ima odgajivacnicu ili licnu aq sobu, svako je odlicno resenje zbog mnogo vece povrsine bioloske filtracije od klasicnih sundjer filter-a, jeftine izrade i niske potrosnje. evo nesto slika sa net-a, razliciti nacini ugradnje: meni jako interesantan pristup,podni filter, pogotovo za kozicnjak: http://img109.imageshack.us/img109/6818/bodenmattehmf.th.jpghttp://img836.imageshack.us/img836/2513/bgae9pnewadh.th.jpghttp://img12.imageshack.us/img12/3333/mobilerhmfreaktorjunior.th.jpghttp://img841.imageshack.us/img841/4124/emf6600.th.jpghttp://img859.imageshack.us/img859/2737/img0255j.th.jpghttp://img407.imageshack.us/img407/7806/cryptocorynefiltervaeg.th.jpg ----------------------------------- Aquamen Čet Jan 05, 2012 3:57 pm ----------------------------------- Pre sam nekoliko godina gajio kozice i koristio uglavnom ove filtere, primetio sam sledece: Kozice prosto obozavaju da pasu na ovom filteru. Druga stvar: Sva hrana sto preterate dok hranite ribe vremenom zavrsi na sundjeru, ribice kasnije dolaze i kupe je sa filtera. pozdrav ----------------------------------- Anboy Čet Jan 05, 2012 4:08 pm ----------------------------------- Ja sam se odusevo kad sam ovo prvi put video na netu. Ovo je prvi put da je neko pokrenuo ovakvu temu, sto je strava. Ja planiram jedan akvarijum eksperimentalno da odradim na ovu foru pa cu podeliti svoja iskustva sa ostalima. ----------------------------------- Jovan85 Čet Jan 05, 2012 4:21 pm ----------------------------------- Odlicna ideja! ----------------------------------- Hemac88 Čet Jan 05, 2012 5:11 pm ----------------------------------- @ stefanovic^v - verujem da je upravo na to mislio, jer je onako kao na njegovoj slici skroz neprakticno. ----------------------------------- Aquamen Čet Jan 05, 2012 5:41 pm ----------------------------------- meni jako interesantan pristup,podni filter, pogotovo za kozicnjak: Pitanje je samo dali se to isplati ? Sundjer nije bas jeftin, a treba da pokrije celo dno (50x50 tabla kosta oko 1000din). Sundjer treba da bude od 3-5cm debljine, kada dodamo jos 1-2 cm prostora ispod sundjera za cirkulaciju vode dobijamo vec oko 7cm izgubljenog prostora. To ispada na mom akvarijumu (45x30x30) skoro 10L manje prostora. Kako zasaditi biljke ? Dali smetaju kozicama supljine na sundjeru kad se krecu po njemu ? Ako neko resi da proba, neka javi rezultate.;) @ stefanovic^v Slika je data samo kao primer i nije najbolje resenje, nema gde da se pricvrsti pumpa. :) Pumpa je trebala da bude u toj visini samo na stakletu iza sundjera, a sa pumpe da ide crevo kroz sundjer. Svakom ostaje da sam odluci kako ce postaviti pumpu, bitno je samo da vuce vodu iza sundjera. pozdrav ----------------------------------- Cyrix Ned Jan 08, 2012 4:00 am ----------------------------------- Predlazem: Sundjer 39x15 = 585cm2 i pumpu 175-315 ltr./h Pumpi u pocetku mozes da smanjis protok, a kasnije kad filter malo zaraste pojacas ako bude bilo potrebe. Kao sto je bitno kod ovog filtera da ne okrene zapreminu vise od 3 puta za sat vremena, isto toliko je bitno da okrene zapreminu minimum jednom na sat. Sve ispod toga dovodi do rasta Amonijuma koji ukoliko je pH vode preko 8 mutira u Amonijak (NH3). Zato je neka optimala 2x na sat. pozdrav a recimo moze li se u ove svrhe upotrebiti potponi filter koa na slici 4. slici koju je postavio sale_par postova u nazad? odnosno da li se moze postaviti potopni filter koji je samostalno namenjen manjem akvarijumu? u ovom mom slucaju recimo Atman At-f301 - 230 l/h? pitam zbog mogucih nepotrebnih dodatnih troskova ako nesto vec imamo. ----------------------------------- Aquamen Ned Jan 08, 2012 5:40 am ----------------------------------- @Cyrix Nisam te bas 100% razumeo, ako gresim ispravi me. Na slici br.4 sundjer je montiran u cosku. Ako si tako mislio da postavis tvoj sundjer povrsine 585cm2 (39x15) odgovor je probaj. Nisam 100% siguran, ali mislim da ces imati sledecih problema: Tesko ces uspeti tako da savijes tih 15cm sundjera, mozda onaj od 3cm ali 5cm debljine tesko. Na slici br 4 se vidi da je sundjer jedva dohvatio oba zida, i da je velika guzva iza njega. Ako uspes da savijes cisto sumnjam da ces imati dovoljno mesta iza sundjera za pumpu (neznam dimenzije pumpe). A ako stavis sundjer vece povrsine, recimo 39x25cm = 975cm2 kako bi dobio veci radijus slaba ti je pumpa. Za 975cm2 treba ti pumpa 300-590l/h. Ako si pumpu vec odredio moras da se drziz dimenzija sundjera i trazis drugo resenje. Ako nisi odredio (kupio) pumpu, prvom proveri koliki tebi sundjer odgovara pa da trazimo pumpu prema njemu. pozdrav ----------------------------------- Cyrix Ned Jan 08, 2012 4:21 pm ----------------------------------- mislio sam da iskoristim potopni filter umesto klasicne potopne pumpe. a sto se tice dimenzija, provericu. ----------------------------------- nikouro Pon Jan 09, 2012 1:09 pm ----------------------------------- Gleadajuci sve ovo zapitao sam se : A kako se cisti ovaj filter ??? Mislim, jasno je meni kako i jos dosta detalja, vec zar nece da se izmesa - pomesa - poremeti voda sa jedne i druge strane filtera ??? ----------------------------------- sale_ Pon Jan 09, 2012 1:33 pm ----------------------------------- ne cisti se, samo se crevom malo usisa prilikom izmene dela vode. ----------------------------------- Aquamen Pon Jan 09, 2012 2:12 pm ----------------------------------- Gleadajuci sve ovo zapitao sam se : A kako se cisti ovaj filter ??? Mislim, jasno je meni kako i jos dosta detalja, vec zar nece da se izmesa - pomesa - poremeti voda sa jedne i druge strane filtera ??? sale_ je 100% u pravu. Ovaj filter se skoro i ne cisti (sto prljaviji to bolji), mozda jednom u godini. Sve zavisi sta drzis, koliko prljaju vodu i koji sundjer koristis ? Ja sam u jednom od 36L drzao kozice, puzeve i po neku ribicu po 6-7 meseci nisam nista dirao. Tada sam jos koristio sundjere i plastikarnice koji su bili dosta finiji od ovih koji sad mogu da se kupe za akvarijume. Ubedjen sam da ovi "pravi" sundjeri mogu i duze bez ciscenja, pitanje je samo koju gustocu odabrati. Samo povremeno kad usisavam dno, ja pretrcim preko sundjera. Jedino kad primetim da se sundjer povija ka unutrasnjosti filtera ili nivo vode iza njega malo padne ja sam sundjer vadio i samo par puta natopio/izcedio pod mlakom vodom. Tada se voda pre/posle sundjera naravno pomesa i malo zamuti zbog mulja koji se natolizio iza sundjera. Meni a ni ostalim stanovnicima to nije smetalo, cak sta vise kozice su navaljivale kao lude na mulj. Posle vracanja sundjera treba 3-4 sata da se voda ponovo razbistri, kada bi se usisao mulj mozda i manje. Mulj nisam hteo da usisavam jel sam se plasio da ne pobijem mnogo korisnih bakterija. Tako je to kod mene radilo godinama, za to vreme nije mi uginula ni jedna kozica, puzic ili ribica zbog pranja sundjera. Ko neveruje u ovaj filter neka saceka prvom rezultate pre nego sto resi da proba. Ako ima slobodan akvarijum moze da proba cisto iz radoznalosti, ulaganja su mala za ovakav filter. Ja imam 100% poverenja u njega i ubedjen sam da je to "za mene" najbolji filter koji moze da se napravi. Planiram da stavim najfiniji plavi sundjer, on je 2-3 puta redji od ovih koje sam do sada koristio. Jos nesto: Ovaj filter opticki oduzima prostora u akvarijumu to stoji, ali ne i litre. On po kvalitetu skoro da duplira kolicinu vode koju imate. Vase ribice ce imati osecaj da plivaju u mnogo vecoj kolicini vode zbog boljeg kvaliteta. Nadam se da razumete sta sam hteo ovim da kazem. pozdrav svima ode (na slavu) da bacim noge pod astal ;) (vi me ovde zagovarate, a starac me ceka) ----------------------------------- Cyrix Sre Jan 11, 2012 11:00 pm ----------------------------------- nasao sam u pet shopu komplet od dva sundjera debljine po 2cm. jedan crni i drugi plavi ali stvar je da su razlicite velicine rupice znaci razlicita propusna moc. da li mogu njih da iskoristim? pretpostavljam da posto moze da se pravi i sa sudnjerom od 3cm moze i sa 4cm. ----------------------------------- Aquamen Čet Jan 12, 2012 12:13 am ----------------------------------- ;) Trebalo bi da moze, samo nadji resenje za montaze oba zajedno. Stavi prvom redji pa iza njega taj finije, korisne bakterije se uglavnom zadrzavaju u prvih 3cm, tako da nebi trebalo da bude problema. Samo nemoj da pravis (ostavljas) razmak izmedju ta dva sundjera i to ti je to. Jesili ti siguran da su jeftinija ta dva od po 2cm nego jedan od 3 ili 5cm ? pozdrav ----------------------------------- Cyrix Čet Jan 12, 2012 12:33 am ----------------------------------- pa nisam uspeo da nadjem u opste niti 3 niti 5cm. cak sam isao i po prodavnicama sundjera i nece da prodaju po malo vec samo celu tablu. a ovaj sto sam nasao odgovara po dimenzijama i kosta 180din. znaci prilicno korektno. ----------------------------------- Aquamen Čet Jan 12, 2012 1:17 am ----------------------------------- ;) Sve zavisi gde si trazio ? Imas na ovom forumu tri linka ka shopovima, cini mi se da ih drze sva tri. Jedino sto je kod njih isto na celu tablu ili 10x10 komadi. Ja sam se razmislao prvom da uzmem nekoliko kom 10x10 i postavim 3kom uspravno (30x10), ali posto je cena skoro ista uzecu celu tablu. Parce 10x10 kosta 50-60din po komadu, ako ti akvarijum nije vislji od 30cm uzmi bolje ove tri kocke i postavi kao sto sam opisao. Neznam kakav ti je taj sundjer, ovaj ti je u svakom slucaju proveren. Sa celom tablom imacu za 4 akvarijuma (30x 16,6) sto mi je za pocetak sasvim dovoljno. pozdrav ----------------------------------- Cyrix Čet Jan 12, 2012 1:38 am ----------------------------------- video sam da u tim shopovima ima i video sam koliko kosta. ja trenutno imam jedan aq koji vec ima potopni filter i on funkcionise. a drugi koji formiram sa mikro ciklidima u njega cu ubaciti ovaj HSF. nemam gde iskoristiti celu tablu. inace dimenzije duplog sundjera su 32 x 12cm. s obzirom da si mi rekao da ce mi biti dovoljno 8cm a a ko bas dosta prljaju 15cm, dvanaest mu dodje kao neka sredina :) jos jedno pitanje vezano za filter, da li sundjer spustiti skroz do stakla ili je dovoljno iznad podloge? podloga ce mi biti kvarcni pesak. malo se jos razmisljam u vezi one ceske pumpice, imam tu par nedoumica sta tacno da uradim ali da se resiti. ----------------------------------- Aquamen Čet Jan 12, 2012 4:06 am ----------------------------------- Neznam kako planiras da fixiras taj sundjer, po meni je najbolje resenje da ide do stakla na dnu. Ja sam tako planirao, ako sundjer stavljas u cosak (povijen) nadji neku plasticnu lajsnu visine podloge koju ces zagrejati i saviti u obliku sundjera. Sve to zalepis na dno i stvar resena. Ako stavis bez lajsne i desi se da moras sundjer iz bilo kog razloga da vadis, tesko ces moci posle da ga vratis od podloge. Ukoliko stavljas na pravo moze i lajsna od stakleta da ti savrsi posao. Sto se tice pumpice, ako nije hitno sacekaj jos koji dan. Ja planiram uskoro da pocnem sa pravljenjem istih, sve ce biti slikovito prikazano ovde na forumu. pozdrav ----------------------------------- Cyrix Čet Jan 12, 2012 1:02 pm ----------------------------------- ok, extra ----------------------------------- Aquamen Čet Jan 12, 2012 11:52 pm ----------------------------------- Nisi dugo cekao. ;) http://www.akvarijum.org/forum/ceska-pumica-made-by-aquamen-t7951.html izvoli ----------------------------------- Cyrix Pet Jan 13, 2012 12:25 am ----------------------------------- evo zalepio aq i vec se potkrala greska. ne znam koliko ce biti kobna ali eto... veidecemo da li je tolerantna a ja se iskreno nadam da jeste jer bi u suprotnom morao da razlepljujem nosace koje sam upravo zalepio silikonom i da kupujem novi sundjer. dakle drzace za sundjer sam uzeo dva parceta stakla siroka po 2cm. znaci moj sunjder odmah postaje upotrebljiv ne 12cm koliko je sirok nego da oduzmemo ta dva sa po svake strane i dolazimo na onih pocetnih 8cm... to jeste na minimumu ali visina je kraca. znaci visina sundjera je 32cm. visina vode nece preci visinu sundjera. sundjer ce biti odmaknut od dna akvarijuma a ispod nivoa podloge. ukupna litraza aq ce biti 383x473x330mm odnosno 60l. sorry ali sa nosacima poklopca sam ukrao malo prostora za vodu. da sumiram sundjer povrsine 12x32cm sastavljen iz dva komada spojena, jedan crni sa vecim rupicama i jedan plavi gust. od kompletne povrsine ukradeno po 2cm sa strana sto daje korisnu povrsinu 32x8cm na 60l? da li je to ok i koliki protok bi trebao biti? ----------------------------------- Aquamen Pet Jan 13, 2012 12:56 am ----------------------------------- ;) Nije nista opasno, moze to da prodje. Samo nastavi sa radovima i nemoj mnogo da se brines oko toga. 59,7L je zapremina praznog, kad stavis podlogu jos manje. Nije ovo precizna mehanika pa da gledamo u mikrone. Stavljao sam ja i mnogo manji sundjer i radilo je u lepo ubiljenom akvarijumu bez problema. Ja bih tu sad samo prigusio pumpu u pocetku na nekih 100-120L/h posto je sundjer manji a nov, kasnije kad se filter formira i malo zaraste pojacao na 140L/h i mirno spavaj nano.;) Daj neku sliku da vidim kako to izgleda, posto sam i ja razmisljao na isti nacin da odvojim pregradu sa stakletom na bocnoj strani i tu da pricvrstim sundjer. pozdrav ----------------------------------- Cyrix Pet Jan 13, 2012 1:13 am ----------------------------------- evo slika sa mob-a http://kraljevo.co.rs/consoles/aq/IMAG0043.jpg http://kraljevo.co.rs/consoles/aq/IMAG0045.jpg http://kraljevo.co.rs/consoles/aq/IMAG0046.jpg http://kraljevo.co.rs/consoles/aq/IMAG0047.jpg ----------------------------------- Aquamen Pet Jan 13, 2012 2:19 am ----------------------------------- ;) Kad pre covece, postavi slike ? Ti stavljas sundjer savijen u cosak, nisam te ja tako razumeo. Kako mislis na tako malo da savijes sundjer, jesi ti to probao ? Dali tu staje pumpa iza sundjera ? Cisto sumnjam jel mi na oko deluje bas tesno. Da sundjer moze lepo da se savije treba minimum 3x njegova sirina da se odvoji od coska, znaci ako je tebi sundjer 4cm x 3 = 12cm na jednu i 12 na drugu pa posle vadis meru sundjera. Tako neverujem da ces nesto uspeti da uradis, sudeci po toj sibici tebi je to nekih 7cm. Cak i ako uspes da uglavis tu sundjer (sto cisto sumnjam) ti ces na njemu savijanjem smanjiti protok zbog sabijanja i samim tim i njegovu korisnu povrsinu. Znaci bice ti sundjer jos manje korisne povrsine nego sto si planirao. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_53056518_HSF.PNG Ovako sam ja to kod tebe zamisljao i mislio na istu foru da stavim i kod mene, ispred zasadim biljke i zamaskiram filter. Bojim se samo da ce kod ovih 10cm ispred stakleta za filter voda vise stajati nego sto ce cirkulisati. pozdrav ----------------------------------- Cyrix Pet Jan 13, 2012 3:14 am ----------------------------------- pa sto se tice savijanja nije problem, savija se koretkno i staje tu. na jednoj strani se razvuce dok se na drugoj sabije... e sad tu ideju nisam imao a dobro si je smislio. kod mene moze da stane sunjder pod pravim uglom tako reci izlomljen a moze i da se savije u cetvrt kruga nekako. pumpa staje fes... sundjer 4cm a staklo si pogodio odmaknuto 7cm. znaci 3cm unutra slobodno u manjoj varijanti (savijanje u cetvrt kruga) sto daje taman dovoljno mesta za siri deo pumpice (28mm) sad postoji i nacin da se jedan sundjer skrati po celoj duzini/visini za 1cm i tada nema sabijanja. a s obzirom da je on vec unutrasnji deo mislim da je i te kako korisna povrsina... znaci cak i ako bih ga skratio sa 12cm na 11 ili pak 10cm sve to bi bila korisna povrsina tog unutrasnjeg sundjera koji nije sabijen... a ako si rekao da je dovoljno 8cm onda se uklapamo u pricu. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_53056691_sundjer.jpg ----------------------------------- Aquamen Pet Jan 13, 2012 4:37 am ----------------------------------- Dobro ako ti kazes da staje, ja ti verujem. ;) Meni je taj prostor na prvi pogled delovao mnogo mali. Na slici sa unutrasnje strane nemas lajsne ? Sundjer mora lepo da dihtuje, voda sme samo kroz njega nikako negde sa strane, ispod ili preko njega. Kako ces to da izvedes sa samo dve lajsne sa prednje strane ja stvarno neznam ? Mislim da komplikujes stvari bez potrebe, na sve strane stezes i natezes. A u stvari stedis na pogresnoj strani, taj filter treba da te sluzi godinama. On sam sebe vise puta odplati kroz struju koju ustedi za godinu dana, o kvalitetu vode i da nepricam. Kupis metar kablovice 4x4, sundjer 3-ku ili 5-icu i sve to lepo i kulturno spakujes, npr. kao na slici sto je "sale" postavio. Ostatak sundjera ako smatras da ti nece trebati prodaj i zavrsena prica. Iskreno receno meni se svo to budzenje ne dopada. Kad jednom krene ceo taj sistem i kad pocnu da zezaju propusti koje si u samom startu napravio bice kasno za ispravljanje, prepravljane i dorade. pozdrav ----------------------------------- Cyrix Pet Jan 13, 2012 8:21 pm ----------------------------------- lepo si rekao sve to i u pravu si! ----------------------------------- Aquamen Ned Jan 15, 2012 10:46 pm ----------------------------------- lepo si rekao sve to i u pravu si! Sta si sad odlucio za filter ? pozdrav ----------------------------------- Cyrix Ned Jan 15, 2012 10:51 pm ----------------------------------- eto, jos uvek nista dalje nije radjeno jer se susi silikon na aq. u medjuvremenu obezbedjujem ostalu opremu i sa njom i sundjer deblji ako uspem da nadjem. a evo juce nasao delove za pumpicu pa treba da bude gotova i ona sutra. ----------------------------------- Cyrix Pon Jan 16, 2012 3:52 pm ----------------------------------- danas sam konacno kupio sundjer 5cm debljine, onaj plavi sto masovno koriste. izrezao ga na dimenzije 35x12cm. planiram njega da stavim. btw kada novi sundjer od 5cm uporedim sa starim sundjerima isti je kao onaj crni od 2cm sto sam ranije kupio. a sto se tice onog plavoig od 2cm on je mnogo finiji, gusci znatno... evo plavi debeli 5cm i crni od 2cm su ovakvi. http://i01.i.aliimg.com/photo/v0/243929321/aquarium_filter_sponge.jpg a plavi debljine 2cm koji je gusci je ovaj http://m2.sourcingmap.com/smapimg/en/n/10a/aquarium-fish-tank-filter-sponge-blue-large-62306n.jpg sad se postavlja pitanje posto kazu da HSF moze i od sundjera 3cm, da li mogu recimo staviti samo ovaj moj plavi od 2cm posto je gusci znatno i finiji... ----------------------------------- Aquamen Pon Jan 16, 2012 10:33 pm ----------------------------------- Stavi bolje deblji kad vec imas, jeste on mozda krupniji ali ce vremenom malo da se zatvori od prljavstine. Koliko sam citao bakterije se naseljavaju u prva 3cm, nevidim razlog zasto sada bez potrebe da im skracujes prostor i samim tim smanjujes svom akvarijumu broj korisnih bakterija. pozdrav ----------------------------------- Cyrix Uto Jan 17, 2012 3:40 am ----------------------------------- ovako, sundjer koji je namenjen za filter sam ubacio u drugi aq koji je vec formiran i zdrav. stavio sam ga pored potapajuceg filtera i tu ce biti jos ovih nekoliko dana dok ne dodje red da se stavi u pogon. ceska pumpica je gotova samo vazdusna pumpa treba da stigne jos za koji dan. rupice su 8 od 0.8mm i 8 od 1.8mm a cev je debelozidna od pola inch-a. kupio sam na limundu champion cx 098 koji ce sve to da pogoni. jedino se jos razmisljam da li da prikljucujem i co2 putem T racve na pumpicu ili da ga ubacim posebno na rasprsivac. istina je da ce malo povecati protok ali to se da izmeriti i nadomestiti smanjivanjem vazduha... ----------------------------------- Aquamen Uto Jan 17, 2012 3:49 am ----------------------------------- Odlicna ideja da stavis sundjer u drugi akvarijum, svaka cast. To ce ti sigurno znatno skratiti cikliranje novog akvarijuma. Sto se tice co2 ja ga nisam nikada koristio tako da neznam nista u vezi njega. Mislim samo da za njim nemas potrebe na samom pocetku. Raspitaj se prvom pa ga kasnije dodaj. pozdrav ----------------------------------- Cyrix Uto Jan 17, 2012 3:59 am ----------------------------------- hehehe :) moguce je da nema potrebe ali planiram zid od mahovine i jos neke biljcice, a nije ali u opste tesko da se napravi kada jednom znas sta ti treba ili bolje reci koje ti treba :) prosto, brzo i jeftino (bez difuzora), a kvalitetno i korisno i jos da kazem prilicno trajno. tako da kad vec cekam da se susi silikon od zamenjene bocne strane imam vremena da spremim ostalo. btw, iz drugog aq cu i deo vode uzeti svakako. jedno 30l (74l je taj drugi aq) nece puno da ga osteti a ovaj novi ce da ispuni do pola. i naravno prljavstinu koju iscedim iz sundjera filtera. ----------------------------------- Aquamen Uto Jan 17, 2012 4:18 am ----------------------------------- ;) A sto se tice sundjer za filter, tu i mi konja za trku imamo. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_82922912_K640_IMAG0169.JPG 50cm x 50cm http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_82922915_K640_IMAG0170.JPG Samo fale akvarijumi. ;) pozdrav ----------------------------------- krlle83 Sre Feb 08, 2012 12:52 am ----------------------------------- Ok pa ovo je samo takva usteda novca. Ono sto mene interesuje do koje litraze Aq se pravi ovakvi filteri ili je samo za mresne i manje Aq ?? ----------------------------------- Aquamen Sre Feb 08, 2012 1:48 am ----------------------------------- Jedino ogranicenje mu je povrsina sundjera koju treba da uklopis u akvarijum. Najveci sundjeri koje sam vidjao da mogu da se kupe bili su 100cm x 50cm. Znaci sve zavisi koliko si spreman mesta u akvarijumu da izdvojis za ovaj filter. Najveci akvarijum koji sam ja za sada nasao na netu bio je dimenzija 200x70x70cm = 980L Akvarijum je bio bez bilja i zbog velikog broja ribe koja brzo prlja vodu filter je imao sundjer 70x90cm = 6300cm2 i pumpu koju baca 3000L/H. Montiran je na sredini zadnje stranici i malo je povijen kako bi iza njega stala pumpa. Sve to naravno moze da se podeli i na dva filtera sa dve pumpe i u svaki cosak stavi po jedan, ili za svaki filter stavi dve manje pumpe, sve je to manje vise stvar ukusa. Dosta ljudi stavlja ovaj filter preko cele bocne strane akvarijuma, meni je najlepsi kad stoji u cosku ili na sredini zadnje stranice. Nemci pretezno koriste ove filtere, a njima sigurno nisu problem pare za neki dobar kanister. Ja sam se ovoga puta odlucio za cosak zato sto ce akvarijumi u pocetku da mi stoje 2kom. po duzini a kasnije 3kom. po sirini na jednoj polici. ----------------------------------- krlle83 Sre Feb 08, 2012 12:53 pm ----------------------------------- pa pazi meni je Aq 80x35x45 a visina vodenog stuba bi bila 40cm. Da li bi meni bio dovoljan sundjer 40x25? Pumpicu imam potopnu 450l/h... ----------------------------------- Aquamen Sre Feb 08, 2012 3:03 pm ----------------------------------- Ako taj sundjer montiras kao kod mene i odbijes lajsne, dobijas korisnu povrsinu od 622cm2. To ti je optimalna povrsina za taj akvarijum, okrenuce ga 2-2,5 puta za sat vremena. Pumpa ti je ta pojaka zato sto kad sve odbijes imas manju korisnu povrsinu, jedino ako mozes da je smanjis na nekih 280-300L/h. Tako bi dobio brzinu protoka kroz sundjer od 7,5 cm u minuti sto je optimalno. Bakterijama za naseljavanje i boravak u sundjeru najbolje odgovara protok od 5-7,5 cm u minuti, ako je protok mnogo manji bakterije se slabo mnoze a ako je mnogo veci nemaju dovoljno vremena da lepo preciste vodu i tada traze mirnije mesto u akvarijumu. Da bi sundjer koristio maximalno ja sam se strogo pridrzavao tih 7,5 cm u minuti i smanjio cesku pumpicu na 90-100L/h. Pazi sad ovo: Sinoc oko 23:00h iz zezanja sam ubacio pesak u jedan od akvarijuma (stoji opran od petka). Dugo sam se dvoumio dali uopste da koristim pesak ili da sacekam lepse vreme i skoknem po Aquaclay Ground, ali posto je akvarijum mali i lako ga je prepakovati resio sam da krenem sa peskom. Vodu i sundjer sam prebacio iz drugog (praznog) kojeg sam takodje u petak napunio (odstajalom) vodom i sipao Easystart a u ponedeljak vec ubacio 5 puzeva (amazonci) i malo hrane da imaju od cega da prljaju vodu. ;) Verovao ili ne, ali jutros oko 10:00h voda je bila 100% bistra, a puzevi veselo zuje po akvarijumu. ;) Jedinu gresku koju sam napravio jeste sto sam visinu sundjera ostavio istu kao i nivo vode, valjalo je da bude 1-2cm vislji od stalnog nivoa vode. Ovako sam morao malo da spustim nivo vode u akvarijumu da bih dobio tu razliku, ako to kod tebe mozes da ispravis/predvidis bices sigurno zadovoljan sa ovim filterom. ----------------------------------- krlle83 Sre Feb 08, 2012 9:45 pm ----------------------------------- Hvala na savetima i iskustvu :) ----------------------------------- branko.shane.pavlovic Ned Feb 12, 2012 2:16 pm ----------------------------------- mnogo mi se svijdja ideja.a ukoliko sam dobro razumeo , ok je da se iza sundjera stavi obicna potopna pumpa koju vec imam (atman f-301) samo provedem crevo da gura vodu ispred sundjera i to je to? akvarijum je oko 37-38 lit, protok pumpe je 230lit/h... po mom racunu sundjer bi trebalo da bude 247cm2... i samo jos jedna stvar... Jel ovaj sundjer moze da se kupi u pet shopu ili u nekim malo spevijalizovanijim radnjama? ----------------------------------- Aquamen Ned Feb 12, 2012 5:27 pm ----------------------------------- Branko pumpa koju mislis da koristis je po mom misljenju mnogo jaka, ako mozes da je smanjis moze ako ne moraces da trazis/nabavis slabiju ili da stavljas vecu povrsinu sundjera. Kod ovog bioloskog filtera jako je bitno da protok kroz sundjer bude izmedju 5 i 7,5cm/minut, tada je optimalan bioloski filter. Sve preko toga filter gubi efikasnost, sa protokom od 5-7,5cm/min. bakterije se najbrze mnoze i najbolje ciste vodu. Kod prevelikog protoka bakterije napustaju sundjer i traze mirnije mesto negde u akvarijumu. Sa tom pumpom od 230L/h i sundjerom od 247cm2 dobices protok kroz sundjer od 15,5 cm/minuti, sa tim protokom neces dobiti biolosku filtraciju vec samo mehanicku. A = ( Q / 60 * 1000) / (A) 90 (Q(L/h) / 60min. x 1000 = 1500 / 247cm2 = 6,072 (cm/min.) Proveri jos jednom i odbi sve lajsne koje zaklanjaju neku povrsinu sundjera, ako ti i tada ostane korisna povrsina sundjera od 247cm2 trebace ti pumpa sa protokom od 90-150L/h. Na samom pocetku kreces sa 90L/h a kasnije za 3-4 meseca kad sundjer malo zaraste od prljavstine malo pojacas protok. Takodje ako sundjer stavljas kao ja odbi jos nekih 40-80cm2 od sundjera zbog toga sto se sundjer savijanjem sabija i gubi malo na povrsini, protoku i mestom za bakterije. Gustoca sundjera zavisi od toga sta mislis da drzis u akvarijumu, ja sam ovog puta koristio najgrublji zato sto sam taj imao od proslog puta, mogao sam i finiji da stavim posto cu drzati uglavnom mali broj riba u ovim akvarijumima. Debljina moze od 3-5cm, ja sam vise za 5-icu zbog stabilnosti sundjera. Filter odlicno radi ako se pridrzavate svemu sto sam naveo i ja ga preporucujem svima. Kod velikih odstupanja filter nece raditi kako treba i vi necete biti zadovoljni. Ako negde zaskripi to sam da pomognem svakom ko zeli da proba ovaj filter. Sundjer imate u svakoj malo boljoj akvaristickoj radnji, prodaju se u tablama 50x50cm. ----------------------------------- velja Ned Feb 12, 2012 9:18 pm ----------------------------------- Hajde i ja da pitam nesto: Imam pumpicu JEBAO AP-300 koja ima protok do 150l/h. Moj akvarijum je 63l. Posto protok pada sa povecanjem dubine pumpe, interesuje me koliko je bitna pozicija na kojoj je postavljena pumpa iza sundjera za samu filtraciju? Da li utice na filtraciju (tok vode kroz sundjer) ako je pumpa na dnu ili pri samoj povrsini? ----------------------------------- Aquamen Pon Feb 13, 2012 1:54 am ----------------------------------- Nisam probao, ali mislim da to nije toliko strasna razlika. Voda vrsi pritisak na celu povrsinu sundjera, tako da je najverovatnije i protok kroz ceo sundjer priblizno isti, osim mozda na pojedinim mestima gde je zapusio. Ja ih uglavnom spustam sto nize je moguce. Mozda ima neke razlika kada bih se stavila neka ogromna pumpa pri vrhu koja bi obalila nivo vode iza sundjera. Kod ovih obicnih mislim da to nema veze. ----------------------------------- branko.shane.pavlovic Pon Feb 13, 2012 11:05 am ----------------------------------- Aquamen , samo molba da obavezno postavis sliku da vidimo kako si ti uradio... hvala ----------------------------------- Neon Nitro Pon Feb 13, 2012 2:34 pm ----------------------------------- Da sada nebi duzio vise sa objasnjenjem, evo jedan primer za moje planirane Akvarijume dimenzija 45x30x30 = oko 40L. Sundjer = L * n * 1000 / (V * 60) L = Litraza n = maximalno 2-3 V = izmedju 5-10, optimalno je 7,5 1000 (1L=1000m3) i 60 (60min= 1h) se ne menjaju Nadam se da sam sve lepo objasnio. Ako nekom treba pomoc ili ima neko pitanje u vezi filtera, samo napred tu sam da pomognem koliko mogu. pozdrav E sad treba mi pomoc oko ove jednacine... Dakle promenljive L,n,V... L-litraza n-koliko puta okrene zapreminu u sat vremena(ispravi me ako gresim) V-to je oznaka za zapreminu, ali u ovom slucaju cega??? Evo primera: Pravim akvarijum 35*35*20. S=36.75xnx1000/V*60 S=36.75x3x1000/7.5*60 S=110250/450 S=245 cega? Sta sam sad dobio? Povrsinu sundjera??? ----------------------------------- Cyrix Pon Feb 13, 2012 3:09 pm ----------------------------------- imas na netu razlicita lepa objasnjenja... kucaj hamburger mattenfilter ----------------------------------- Aquamen Pon Feb 13, 2012 8:01 pm ----------------------------------- E sad treba mi pomoc oko ove jednacine... Dakle promenljive L,n,V... L-litraza n-koliko puta okrene zapreminu u sat vremena(ispravi me ako gresim) V-to je oznaka za zapreminu, ali u ovom slucaju cega??? Evo primera: Pravim akvarijum 35*35*20. S=36.75xnx1000/V*60 S=36.75x3x1000/7.5*60 S=110250/450 S=245 cega? Sta sam sad dobio? Povrsinu sundjera??? sta su ti ovih 36,75 ? V= protok vode kroz sundjer u minutu, tu stavljas 7,5 cm/minuti Akvarijum 35*35*20 = 24,5L 24,5L x 2 = 49 x 1000 = 49000 / (7,5 x 60 = 450) 49000 / 450 = 108 cm2 (povrsina sundjera) Visina sundjera se stavlja kolika je i visina akvarijuma, u tvom slucaju to bi bilo 20x5,4cm (20x5,4 =108cm2). S`tim sto ti je tih 108cm2 (20x5,4cm) korisna povrsina koja ti treba, povrsinu koju pokrivaju lajsne moras da dodas. Ako sundjer planiras da stavis u cosak kao ja ovde: http://www.akvarijum.org/forum/diy-h-s-filter-made-by-aquamen-t8343.html moraces da stavis sirinu minimum 16,5cm, sve ispod te sirine neces moci da savijes sundjer. Znaci treba ce ti sundjer 20x16,5 = 330cm2 i pumpa 45-60L/h. @branko.shane.pavlovic Sve moje slike o izgradnji filtera imas na sledecem linku. http://www.akvarijum.org/forum/diy-h-s-filter-made-by-aquamen-t8343.html Ako i dalje nesto nije jasno tu sam. ----------------------------------- Cyrix Pet Feb 17, 2012 12:37 am ----------------------------------- aquamen jedno pitanje potrebno posto trenutno nisam dovoljno siguran u svoju kreativnost, odnosno mozda postoji bolje resenje. u jednom aq imam nameru da menjam filter pa cu ga zameniti novim HSF. sundjer 5cm, proracunate dimenzije i sl. jedini problem je sto cu od starog filtera iskoristiti vodenu pumpicu koja nema regulaciju a tera 500l/h sto mi je mnogo, treba mi 140-150l/h max. imas li pametno resenje kako oslabiti protok? sundjer je kupljen pa sam za njega povrsinski vezan... aq je 74l. ----------------------------------- Aquamen Pet Feb 17, 2012 1:31 am ----------------------------------- Jedino sto mi pada na pamet jeste da probas pumpu na izlazu nekom improvizacijom da prigusis i tako da joj smanjis protok na tih zeljenih 140-150L/h. Ako je neka klasicna pumpa kao sto je Atman u pitanju sa onim propelerom mislim da joj to nece skoditi. Smanjenje protoka mozes da probas samo na izlazu nikako nemoj pokusavati da joj smanjis usis. Probaj prigusi necim izlaz i prati neko vreme dali se pumpa greje ili temperatura vode raste vise nego obicno. Recimo navuces neko crevo na kojim izbusis nekoliko rupa a drugi kraj zacepis, rupe posle redom razbusujes dok ne podesis protok koji zelis. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_73857489_imagesCA6XDDDN.jpg Na isti nacin radi i spreybar i nisam cuo da je nekome zbog toga pumpa stradala. Ovo je samo neka moja ideja, napominjem da nisam tako nesto nikada probao tako da garanciju ne dajem. ----------------------------------- Neon Nitro Pet Feb 17, 2012 2:13 am ----------------------------------- Izvini sto ti se nisam zahvalio na objasnjenju... Hvala. Nego kako znas koliki mi je protok potreban? Posto ne bih da te stalno cimam po forumu za protok kod drugih dimenzija sundjera... ----------------------------------- Cyrix Pet Feb 17, 2012 2:39 am ----------------------------------- pazi ovako, usmeravas se ili prema pumpi ili prema sundjeru. ako imas pumpu a nemas sundjer onda racunas ovako. jacina pumpe u litrima na sat. primer 500l/h protok pumpe. racunamo 500 x 1000 pa dobijenu sumu odnosno 500000 podelis sa 450 (sto cemo uzeti za protok od 7,5cm u minutu kroz sundjer) i dobijamo 500000/450=1111.11cm2 sundjera upotrebljive povrsine. ako je visina vodenog stuba 40cm onda podelimo povrsinu naseg sundjera od 1111cm2 sa tih 40 i dobijemo 1111cm2/40cm= ~28cm sirine sundjera. sto ce slazes se dati veoma sirok sundjer. u drugom slucaju da nemamo nista od opreme sundjer treba biti po ovoj minimalnoj velicini a to je sledece min 2 x zapremina aq pomnozena sa 1000 i sve to podeljeno sa 450 dobijamo potrebnu povrsinu upotrebljivog dela sundjera sa protokom od 7.5cm/min (preporuka je od 5-10, a 7.5 uzimamo kao sredinu). malo je komplikovano u startu ali je kasnije u stavri jako prosto. treba se drzati mere... naravno sto je sundjer veci treba nam jaca pumpa. bitan je protok kroz sundjer! ako hoces da izracunas protok kreni u nazad. odluci koji ces sundjer i po njemu racunaj pumpu. naravno nemoj prvo da kupis sundjer nego malo se zamisli ispred racunara pa onda :) heheh btw, aquamen mislim da cu resiti problem tako sto cu napraviti cesku pumpicu i gurati je sa vazdusnom pumpom cx078 na max odvrnutu. tada bi po specifikaciji trebalo da daje 3l/min. ako je tacno bice dovoljno nadam se... ako ne, bar ce za pocetak biti dovoljna... pozdrav ----------------------------------- guppykiller Pet Feb 17, 2012 2:58 am ----------------------------------- auuu cyrix ala si ga razvukao sa racunjanjem :D salim se malo , samo sam zeleo da ti kazem da ako koristis neku kinesku potopnu pumpu i ako ima deklarisani protok od 500l/h racunaj da ima 250l/h najvise 300l/h blagi uzas, za cesku pumpicu ne znam nisam koristio ali planiram da napravim jednu nabudzenu :D ----------------------------------- Aquamen Pet Feb 17, 2012 3:13 am ----------------------------------- @Neon Nitro Koliki god da stavis sundjer optimalan protok kroz njega treba da je uvek izmedju 5 i 7,5cm/minuti. Prvom izracunas potrebnu korisnu povrsinu sundjera za svoj akvarijum. L * n * 1000 / (V * 60) = A L = zapremina akvarijuma n = koliko puta da okrene akvarijum za sat vremena, optimalno je 2x 1000 = je fiksno i ne menja se V = cm/minuti protoka kroz sundjer, tu stavljas 7,5 (to je optimala) 60 = su minuti i isto se ne menja A = potrebna povrsina sundjera u cm2 Sundjer uvek planiras veci od potrebnog Kada od tog veceg sundjera odbijes sve povrsine koje pokrivaju lajsne dobijas pravu korisnu povrsinu koja mora da ti bude priblizna gore dobijenoj i za nju posle trazis pumpu sa kojom protok kroz sundjer nece preci 7,5cm2/minuti. Korisna povrsina moze slobodno da bude i veca (npr. stavis celu bocnu stranicu) bitno je samo da pumpa za taj sundjer ima odgovarajuci protok. Potrebnu pumpu dobijas na sledeci nacin: V x A x 60 / 1000 = Q V = cm/minuti (tu stavis 7,5) A = povrsina sundjera u cm2 60 = su opet minuti i ne menjaju se 1000 = se takodje ne menja Q = potrebna pumpa L/h @ Cyrix Zasto odustajes od prigusivanja pumpe spreybarom ? Jedino ako se plasis da ti pumpa strada pa ti zao. Ja imam cesku pumpicu viska ako te interesuje, visina joj je 30-31cm (moze da se skrati ako treba) Morao sam da kupim celu cev od 3m (nece da prodaju na metar) tako da sam napravio vise komada. Sa CX-0098 na minimumu daje 120L/h a na maximumu oko 180L/h. Koliko gura da tvoja vazdusna pumpica ? CX-0098 navodno na maximumu daje 210L/h vazduha. ----------------------------------- Neon Nitro Pet Feb 17, 2012 3:36 am ----------------------------------- Hvala vam! ;) ----------------------------------- Cyrix Pet Feb 17, 2012 4:13 am ----------------------------------- ako je guppykiller u pravu onda mozda i mogu malo da je prigusim. odustajem iz prostog razloga zato sto kada razmislim, mogu da joj izbacivanje smanjim mozda nekako... ali ona ce opet da vuce kroz sundjer vodu vecom brzinom. sad ako bolje pogledamo opet, mozda ce da utice izbacivsanje vode na samo povlacenje vode... opet nisam siguran. nju barem lako mogu izmeriti. :) sto se tice ceske - nisam merio moju a s obzirom da je od identicnih materijala pravljena a i duzina je slicna i potpuno ista pumpa je gura (ne kopiram te, vec je koincidencija :) ) verujem ti na rec pa drzim pumpu na minimumu sto je taman toliko koliko mi j epotrebno jer je aq sa oko 60l vode. sto se tice ove druge, ja sam kupio dve metra cev pa imam da napravim isto toliko pumpi :) a potrosio sam mozda pola metra... btw. ja sam se bacio na lemljenje cevi pa je pumpa u gornjem delu kompaktnija. a drugu da napravim samo treba da kupim gumice i onaj siri deo dole. to je ukupno 20din :) i jeftinije bi mi ispalo nego i da mi poklonis tvoju pa samo postarinu da placam :) sto se same vazdusne pumpe tice, cx098 ima dva izlaza definisana na po 4.5l/min odnosno kako neko rece pravih 3.5l/min sto daje pomenutih 210l/h vazduha pri max a sa ceskom pumpom daje 180l/h vode kako si ti izmerio. ova manja koja je kod drugog aq je cx078 i ona je definisana na 3l/min... sad moracu da probam koliko vode ce da istera. probam sutra pa javljam. pozdrav! edit: sto se tice prigusivanja power head pumpe jedino meni logicno resenje, naravno elektronika :) posto mi je to domaci teren... prigusiti je, poput sijalice, dimmer-om. ----------------------------------- Aquamen Pet Feb 17, 2012 4:52 am ----------------------------------- ;) Ti bre covece opasno napredujes. guppykiller je najverovatnije u pravo, proveri prvom koliki protok sada ima. Ako je stvarno manji nego sto pise nece biti problem da se jos malo prigusi. Cim joj prigusis izlaz dobices i automatski manji usis, ne moze da usisa vise nego sto moze da izbaci. Vecina pumpi koji imaju regulator imaju ga na izlazu, zato ti predlazem da i ti tvoju smanjis samo na izlazu. Da je potrebna elektronika za smanjivanje protoka i fabrika bi je ugradjivala. ----------------------------------- guppykiller Pet Feb 17, 2012 5:13 am ----------------------------------- gledaj ja sam testirao dve atman potapajuce pumpe jednu od 1300l/h i drugu od 1200l/h mislim da su at-103 i at-305 ali nisam siguram provericu sutra... i obe su na visini od 45 cm izbacile priblizno oko 700 l/h a da sam stavio i spray bar duzine lupam 50cm ne bi bio veci od 600 garant, i da pumpe su bile stare oko 2-3 meseca ----------------------------------- Cyrix Pet Feb 17, 2012 6:15 am ----------------------------------- pa prica je da ovu koja je oznacena na 500l/h (at-f102) smanjim na nekih 150l/h... to je u najboljem slucaju da je prepolovim. jer sramota bi bilo da ako je oznacena na 500l/h daje ispod 300l/h fabricki. mada kinezi su cudo. provericu pa javljam. ----------------------------------- Aquamen Pet Feb 17, 2012 3:21 pm ----------------------------------- Malo preteraju oni kad napisu 500L/h u mesto pravih 350. Malo ona vremenom oslabi ili se zaprlja pa se protok sam smanji. I na kraju ti dodas spreybar i smanjis na koliko tebi treba. ;) 500L/h nije mala kolicina, za tako nesto treba dobra pumpa a meni ove kineske lice vise na igracku nego na pumpu. Ako je ta tvoja nesto ozbiljnije onda je i nesto veceg gabarita, samim tim nece moci da ti stane iza sundjera. ----------------------------------- Aquamen Čet Mar 01, 2012 9:04 pm ----------------------------------- Evo jos jedan prost i jednostavan nacin kako ovaj filter moze da se ugradi. Akvarijum je malo manje litraze (uzi) od ostalih tako da mi je bio potreban i manji sundjer. Ugaona montaza bi mi ovoga puta zauzimala vise mesta pa sam se odlucio za ovaj nacin. Ceo filter sa ceskom pumpicom u akvarijumu od poda zauzima svega 8x8cm prostora, ili oko 2L vode. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_95044644_K640_021.JPG Sundjer je iskrojen malo siri (9cm) i samo je zaglavljen imedju zadnjeg i poprecnog stakleta (8cm). Akvarijum je 45(D)x22,5(S)x33(V) = oko 33,5L i potreban mu je sundjer povrsine 148cm2. Stavio sam sundjer ukupne korisne povrsine od 224cm2 (32x8cm) tako da imam dovoljno rezerve u slucaju da zatreba, akvarijum je predvidjen za kozice i ponekog puzica. Pored puzica i kozica ima dovoljno prostora i za jednog borca ako se nadje neki lep, bice to raj za njega. :riba: ----------------------------------- branko.shane.pavlovic Pet Mar 02, 2012 8:37 pm ----------------------------------- mislim da je ovo za mene bolje resenje od ugaonog... A ovu plastiku u dnu si zalepio ili ??? ----------------------------------- Aquamen Pet Mar 02, 2012 9:42 pm ----------------------------------- Da, plastika je zalepljena silikonom i sluzi da zadrzi podlogu u slucaju da treba sundjer da se vadi. Lepse bi izgledalo da je filter na zadnjoj stranici, ali sam se plasio da vode nece lepo cirkulisati po celom akvarijumu, zato sam se odlucio za bocnu. Taj mali deo ispred filtera nije toliko opasan ako voda slabije cirkulise kroz njega, tu ce kasnije doci neko bilje zadnjeg plana da sakrije malo filter. ----------------------------------- branko.shane.pavlovic Pet Mar 02, 2012 10:04 pm ----------------------------------- znam, znam, vec si o tome ranije govorio nego samo pitam, cisto da znam kako si resio uvcrscivanje plastike. polako prikupljam materijal, pa hocu da uzmem najprakticnije resenje kako bi oformio jedan akvarijum od priblizno 65 litara. ----------------------------------- Aquamen Pet Mar 02, 2012 10:23 pm ----------------------------------- Samo planiraj sundjer malo siri od mere koja ti treba, ja sam na 8cm pustio jos 1cm i sundjer drzi odlicno kada se samo uglavi izmedju 2 stakla. Postavio sam slike o izgradnji filtera na http://www.akvarijum.org/forum/viewtopic.php?t=8343 ----------------------------------- krlle83 Sub Mar 03, 2012 11:50 pm ----------------------------------- 1.Aqva kako bi ti resio da ga ugradis kod mene recimo akvarijum 80x45x35 u uglu ili ovako kao sada izmedju zadnjeg i poprecnog stakla ? Vec smo pricali da mi odgovara sundjer 40x25 ali to je bila prica za u uglu. Potopna pumpa moze da se smanji na 350l/h,posto se dvoumim izmedju te potopne i vazdusne zbog povrsine koju zauzima. 2. I da li ima razlike u okretanju vode/h vazdusnom pumpicom sa obicnom cevkom i ceskom ? Msm ako si me razumeo ili je svejedno koje stavim. 3.Da li se po povratku vode na izlazu biljke "njisu" jer mene to nervira iskreno. Volim da je mirna voda i da se nista ne cuje mada ne moze bas nista al ajd... Btw: ima dosta biljaka i oko 30 ribica manje vise... ----------------------------------- Aquamen Ned Mar 04, 2012 1:22 am ----------------------------------- Zaboravio sam sta smo pricali i racunali ali dobro. Obavezno ugaoni, bolje ce voda da cirkulise po celom akvarijumu i 100% lepse ce da ti izgleda filter. Zavisi koje su ti mere te pumpe, meni je sundjer 16cm sirok i dobio sam 5x5cm iza sundjera tako da bi ti sa 25cm trebao da imas nesto oko 8x8cm. Ako ti je sundjer 5cm debljine morao bi da lepis lajsne na nekih 13cm od coska, ovo sad pricam napamet (ali tu je negde) zato obavezno proveri pre nego sto pocnes da lepis lajsne kako ti se uklapa sundjer. Mislim da ces sa ceskom pumpicom imati mirniju vodu nego sa motornom, jedino da mozda ugradis na tu motornu neki spraybar i tako malo smiris vodu. Ako je to ceo sundjer i odbijes lajsne od njega dobijas oko 680cm2 sto ti je i vise nego sto treba (497cm2), tako da ces imati dovoljno rezerve ako zatreba. Pumpa ti je potrebna sa protokom od 250-300L/h, dve moje ceske pumpice sa unutrasnjim precnikom od 12mm daju max. 360L/h, znaci ili moje dve ili jos bolje da nadjes drugu cev sa unutrasnjim precnikom izmedju 16-18mm i napravis jednu sa vecim protokom, sa bilo kojom od ovih kombinacija trebalo bi da dobijes odgovarajuci protok za taj sundjer. ----------------------------------- krlle83 Pon Mar 05, 2012 12:06 am ----------------------------------- Kad se on zaprlja to je ujedno i mehanicka zar ne ? A sta je sa hemojskom ?? ----------------------------------- Aquamen Pon Mar 05, 2012 12:59 am ----------------------------------- Zasto ti treba hemijski filter ? Ako ti bas zatreba mozes ga lako dograditi/dodati iza sundjera. Ja koliko znam on pretezno sluzi da bi se vodi tvrdi ili tecni hemijski aditivi po potrebi dodali ili izvukli i nije peporucljivo da se predugo koristiti. Aktivni ugalj ti je jedan od hemijskih filtera cija je namena da npr. za nekoliko dana ocisti vodu od zutila, medikamenta itd...., i posle toga se preporucuje da se izvadi iz akvarijuma. ----------------------------------- branko.shane.pavlovic Uto Mar 06, 2012 10:53 am ----------------------------------- Sundjer dimenzija 40x22... Jel dovoljno da udaljim lajsne od coska na po 16cm? ----------------------------------- Aquamen Uto Mar 06, 2012 3:11 pm ----------------------------------- Ako ti je 5-ica sundjer, trebalo bi da je to. Probaj savi sundjer i prisloni pa vidi dali se uklapas u tih 15-16cm. Koju pumpu planiras, vidi samo dali imas dovoljno prostora iza sundjera za nju pre nego sto pocnes da lepis lajsne. ----------------------------------- branko.shane.pavlovic Uto Mar 06, 2012 5:07 pm ----------------------------------- Pa po mom proracunu treba mi pumpa negde oko 205 l/h, najverovatnije cu da iskoristim vec postojecu atman potopni filter, samo da izvadim njegov sundjer...za njega ce biti dovoljno prostora... Za svaki slucaj, akvarijum je 110 lit, pa po onoj formuli mi ispade da je 205 l/h odgovarajuci za tu dimenziju akvarijuma i sundjera...ispravi me ako sam pogresio... ----------------------------------- Aquamen Sub Mar 17, 2012 10:50 pm ----------------------------------- Nisam bio tu zadnjih dana i sada tek vidim tvoju poruku. Bice to dovoljno budi bez brige i samo vozi, nije precizna mehanika u pitanju. ;) ----------------------------------- krlle83 Ned Mar 18, 2012 9:33 pm ----------------------------------- Aqua resi nas misterije i skontaj taj modifikovani HSF filter pa da ga na Srpski nacin odradimo :) ----------------------------------- scalar 3 Sub Jun 02, 2012 5:15 pm ----------------------------------- Moj drug je napravio ovaj filter i kaže da ga veoma dobro služi da dobro čisti ali mladj nikada ne bude usisana.Čak je i rekao od kada ga koristi da su mu smanjena uginuća malaca. ----------------------------------- Wizzy Sub Jun 02, 2012 6:34 pm ----------------------------------- Sta mislite da o ovome: Napravi se taj filter i cela zadnja strana se prekrije akva sudnjerom - tankim slojem i uhvati se alge za njega taman ima bakterije a ima i hranu za algare, a i izgleda ka prirodna pozadina? ----------------------------------- scalar 3 Sub Jun 02, 2012 9:19 pm ----------------------------------- Pa vidiš alge ne biraju gde će da se pojave.Dakle ako ti se pojave po sunđeru mislim da je velika veravotnoća da će se pojaviti i po drugim delovima akvarijuma pa da onda nastane haos. ----------------------------------- TeoDos Sre Nov 14, 2012 10:35 pm ----------------------------------- Evo malo da ozivim ovu temu. Planiram izradu akvarijuma dimenzija S45xD55xV45. E sad, da ne bih naknadno postavljao staklene lajsne mislio sam odmah da kazem majstoru da ih postavi. Kolika sirina lajsni da bude i na koliko od coska da ih zalepi? U planu je sundjer debljine 5cm i potapajuca pumpa. ----------------------------------- nesha barajevac Sre Nov 14, 2012 10:58 pm ----------------------------------- Imaš u temi formulu pa izračunaj kolika površina sunđera treba da bude. Dobijenu površinu podeliš sa visinom aq umanjenom za 4-5 cm (kod mene je tako) i dobiješ širinu. Isečeš parče tih dimenzija i saviješ i odokativnom metodom utvrdiš gde ide lajsna. Mislim da ti ne treba lajsna šira od 2 cm. Takođe moraš uskladiti protok sa površinom. Filter je odličan, samo ako ga budem opet pravio imaće svoje kućište ----------------------------------- zedochok Sre Nov 14, 2012 10:59 pm ----------------------------------- Jos jednom hvala Aquamenu sto je podsetio na ovu sjajnu izvedbu i pumpe i filtera ja sam resio sa PVC lajsnama, cini mi se da je malo jednostavnije resenje: http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_52035635_akvarijum.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_122993337_hamburger_resize.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_58822903_100_0570_resize.jpg ----------------------------------- TeoDos Sre Nov 14, 2012 11:57 pm ----------------------------------- Imaš u temi formulu pa izračunaj kolika površina sunđera treba da bude. Dobijenu površinu podeliš sa visinom aq umanjenom za 4-5 cm (kod mene je tako) i dobiješ širinu. Isečeš parče tih dimenzija i saviješ i odokativnom metodom utvrdiš gde ide lajsna. Mislim da ti ne treba lajsna šira od 2 cm. Takođe moraš uskladiti protok sa površinom. Filter je odličan, samo ako ga budem opet pravio imaće svoje kućište Hvala ti sto si me uputio na temu koju sam prvo detaljno iscitao i nigde nisam nasao konkretne odgovore. A to sto "mislis da ne treba" je ono zbog cega sam i pitao one koji su pravili i koji mogu na osnovu svog iskustva da kazu sta je po njima najbolje a ne one koji planiraju isto kao i ja. Nadam se da sam ti sad bio jasan. Pominjes kako bih ti sad radio kuciste bez ijednog argumenta zasto, krijes tajnu za sebe? Ovo je forum gde razmenjujemo tj. delimo svoja iskustva koja zelimo da podelimo sa ostalima. Nista mene ne mrzi da citam i sl. vec iskustvo je majka mudrosti a bio sam jasan da zelim prilikom izrade akvarijuma da se postave i staklene lajsne sto automatski podrazumeva da bi bilo dobro da se postave na pravilan nacin kako ne bi bilo suvisnih prepravki. Prvi plan je bio da lajsne ili drzace sundjera odradim sa pvc kanalicama za kablove 40mmx40mm ali mi se cini da je sa staklenim lajsnama nekako lepse a mozda je i funkcionalnije. Sve u svemu, nista ne volim da pitam bezveze niti iz nekog hira. ;) ----------------------------------- Cyrix Čet Nov 15, 2012 2:26 am ----------------------------------- ja imam akvarijum slicnih dimenzija (48x39x38cm). stakla su sirine 2cm a duzine visine akvarijuma koja drze sundjer. postavljena su na po 7cm od coska. sundjer je iz onog kompleta od dva sundjera (2kom po 2cm debljine klasican i gust sundjer). iskoriscen je samo ovaj gusti naravno debljine 2cm. onaj drugi nije ni koriscen. dimenzije sundjera su 12x32cm. a skriveno je staklom po 2cm sa dve strane sto daje 8x32cm korisne povrsine. do skoro ga je gurala ceska pumpa na vazduh sa cx-098 na jednom izlazu a od skora zbog tisine sam presao na atman at-301 i to ZAVRNUTU na minimum. u akvarijumu su americki patuljasti ciklidi, amano kozice, helene i jos po neko. sve radi lepo... ako ide deblji sundjer treba i veca razdaljina. veci i sundjer zbog samog savijanja i sl. mozes stakla da zalepis pod kosinom tako da i ne moras da savijas sunjder. samo u tom slucaju zauzimaju malo veci deo stranice akvarijuma. ----------------------------------- nesha barajevac Čet Nov 15, 2012 11:38 am ----------------------------------- @TeoDos- Izvini ako sam te na bilo koji način uvredio ili slično. Ako si temeljno pročitao ovu temu mogao si na par mesta da nađeš podatak da su ljudi pravili lajsne širine 2 cm. Takođe si mogao primetiti da postoji Aquamanova DIY tema o ovom filteru gde on,pored detaljnog opisa izrade, navodi širinu lajsne od 3 cm. Ako sam ti mojom porukom ulio neku vrstu nepoverenja možeš u mojoj temi "Prvi aq & nano start" da vidiš filter u mom akvarijumu. To samo znači da nisam od onih koji planiraju da prave hs filter nego da sam ga već napravio i da ga koristim. "Mislim da ne treba šire od 2 cm" je zato što sam i ja koristio kanalice a ne staklene lajsne. Kućište bih pravio iz prostog razloga premeštanja filtera u npr. drugi ugao akvarijuma-nikakva misterija. I na posletku da ti poželim da uspešno napraviš ovaj filter i da ga koristiš u zdravlju i sreći... ----------------------------------- TeoDos Čet Nov 15, 2012 11:45 am ----------------------------------- O.k. hvala jos jednom. Ne bih da oteramo temu u off tako da se necu nastavljati sta sam i kako shvatio tvoj prvi post. Video sam da je neko ovako, neko onako radio tj. stavljali 2 i 3 cm i onda sam hteo da cujem neko misljenje sta je po kome bolje i na kojoj razdaljini od ivice, cisto da npr. unutar filtera stane grejac, potapajuca pumpa i kamen za vazduh. ----------------------------------- Cyrix Čet Nov 15, 2012 2:45 pm ----------------------------------- iako deluje malo, kod mene se nalazi iza sve to sto si pomenuo... filter funkcionise vec 9 meseci i nema problema. voda je kristalna i zdrava. cistio sam ga jednom pre dva meseca kad sam prebacio na motornu glavu umesto ceske pumpe. ----------------------------------- TeoDos Čet Nov 15, 2012 2:58 pm ----------------------------------- Verujem da je dobro. Skoro sam bio kod jednog odgajivaca i u svim mresnim akvarijumima ima ovaj sistem. Covek je prezadovoljan i koristi ih godinama. ----------------------------------- Shark Pet Jan 18, 2013 6:48 pm ----------------------------------- molim za pomoc oko ovog filtera, vidim svi ga hvala i ne sumnjam u njegovu funkcionalnost. Ali voleo bih da ga ubacim u kavarium od 400L dimenzje 140*60*60. Moje konkretno pitanje glasi da li je pogodan i za velike akvariume ili samo za manje i koji je filter uslovno receno najblji za takav akvarium. u napred hvala ----------------------------------- Oljisa Čet Jun 20, 2013 9:57 pm ----------------------------------- Shark, koliko sam ja procitala moze i za velike, ali cekamo iskusne. Mene zanima da li je moguce da se ofaj fiter napravi i postavi kad je aq vec u funkciji? Ne bih da vadim podlogu niti bilo sta slicno, samo onda ne kontam da li filteru smeta ako 'sedi' na poglozi i da li to utice na samu filtraciju. Filter je genijalan, nema sta! Hvala aquamenu na ilustracijama i objasnjenjima i svima koji su doprineli temi, ovo je blago! ----------------------------------- nesha barajevac Pet Jun 21, 2013 10:35 am ----------------------------------- Shark, viđao sam na netu i veće akvarijume sa HS filterom,tj. 2, ali ja bih za taj tvoj stavio 2 prelivna. Možda 1 prelivni i 1 HS. Ovo je neko moje mišljenje. Nemam iskustva sa tolikim akvarijumom pa nisam siguran. Oljisa, ne znam kako si zamislila, uz staklo ili u ugao, ali za tvoj akvarijum bi ovo moglo dobro da funkcioniše. Može i da leži na podlozi, ali filter mora da ima dno. Bitno je samo da voda prolazi samo kroz sunđer a nikako kroz neki otvor. ----------------------------------- Oljisa Pet Jun 21, 2013 4:49 pm ----------------------------------- Danima vec vizualizujem HSF u mom akvarijumu! Izgleda DOBRO! :) Da li postoji opcija da umesto stakla koristim neku plastiku? Mozda cu to lakse da nadjem, jer ovde nisam videla ni jednu jedinu staklorezacku radnju. Al opet, kako pricvrstiti tu plastiku, morala bi dobro da legne na podlogu. Ja imam ideju, pa prosudite jel ima smisla: od materijala bih koristila sundjer (sto bolji nadjem) 2 vakuma (ko sto ima na grejacu i pumpama), ali po mogucstvu da imaju rupice 2-3 komada neke savijajuce gume vazdusna pumpa pvc cevi, naravno.. Ovako bi to izgledalo. Pitanje je koliko je ostvarivo. Razgrnula bih zemlju u cosku predvidjenom za pumpu, pa bih tu ubacila sledecu skalameriju. Ne vredi, ne umem da nacrtam :oops: ali cu da probam da objasnim. Jedan vakum sa jedne, drugi sa druge strane sundjera, spojeni tom nekom savijajucom gumom, da drzi. Ispod njih, posle nekih 5 cm jos jedan par vakuuma sa istim sistemom. Sundjer lezi na samom dnu akvarijuma, jer sam povadila podloge koliko mu je potrebno da stane. Sistem sa pvc cevima i vazdusnom pumpom ostaje isti. Da li ovo moze da se zamisli kako sam ja objasnila, i da li moze da funkcionise kako treba? ----------------------------------- nesha barajevac Pet Jun 21, 2013 5:51 pm ----------------------------------- Odprilike sam shvatio šta misliš. Teško je to postići jer sunđer uvek vuče u kontru, ispravlja se. Kaka je to država kada nema stakloresca. Raspitaj se u akva radnjama ili kod nekog slikara, umetnika, oni valjda nešto uramljuju. Šta radite tamo kada razbijete prozor? Nije valjda da kupujete novu kuću :) ? Nemoj da me teraš da ti šaljem to po gastabajterima. ----------------------------------- Oljisa Pet Jun 21, 2013 6:21 pm ----------------------------------- Joj stvarno kad bi mi poslaoooo :) :) Znaci ipak sam shvacena, dobro je. A kad bi stavila vise ovih gumenih drzaca (razapetih izmedju vakuma) ? Ni jednog jedinog stakloresca nisam videla, a ovde sam 10 meseci covece! Nemam pojma sta rade, valjda kuce novi prozor. Bezveze. Morala bih da predjem u istrazivanje, ali kako cu onda da isecem staklo i ako ga nadjem i plus moram da ga lepim, nikad to nisam radila. Hm mozda sam mogla da napravim ne coskasti nego onaj sto ide uz bocno staklo. Bez staklica, samo sundjer koji je bas zbijen i stoji. Taj aq u kome je lik pravi je bio prazan, ali kapiram da je on naknadno dodao podlogu. Mozda mogu da izvadim deo podloge u kome ce biti filter i da iskoristim staklo-podlogu od akvarijuma. Sta mislis? Ispade da komplikujem, ali sta cu kad nisam nasla materijal. Samo glasno razmisljam :) http://www.youtube.com/watch?v=kMqZ3DKnpJ8&list=LLbWYXI24Nkk1ru6ZY80auRQ&feature=mh_lolz Ovak obi uradila, jedina razlika sto bih ja razgrnula podlogu da obezbedim mesto. Pomazi, Barajevo! ----------------------------------- TheDoVla Pet Sep 27, 2013 10:07 pm ----------------------------------- Ljudi, ja sam ocigledno malo glup, ali nikako ne mogu da shvatim... :greska: Izracunao sam ( u formuli sam n stavio da mi bude 2,5 kao zlatnu sredinu) da mi je potreban sundjer velicine 245 cm2 za moj buduci aq velicine DxSxV 55x25x32. E sad, hocu da se sundjer nalazi u zadnjem desnom uglu, a imam par nedoumica. Posto ce sundjer biti 5 cm debljine, koliko bih trebao da odmaknem staklene lajsne koje drze sundjer od coska aq u koji ce filter biti postavljen, ako razumete sta pita? :oops: Mozgam, ali dzabe, nekako je nezgodno bez aq :lol: I video sam da je neko pominjao da se zbog savijanja sundjera gubi na povrsini pa treba uracunati jos povrsine, ili kako vec. E sad, imam jos jedan problem. Napravicu cesku pumpu jer je stavrno extra stvar koliko mogu ovako laicki i totalno pocetnicki da zakljucim, ali me muce neka, totalno pocetnicka pitanja... Naime, video sam da se pominju razliciti unutrasnji precnici sevi i od toga zavisi protok vode po h, sto je ok, kapiram, ali kako da kad izracunam koji mi protok vode po casu treba, tj. ako bih pravio istu pumpu kakvu je napravio aquamen kolikog protoka bi mi trebala vazdusna pumpa da sve to lepo i glatko funkcionise na ovu velicinu aq. ako uopste sve to funkcionise tako kako sam ja zamislio... :lol: i da li bi mi trebala jos neka pumpa za aeraciju ili su dovoljjni ti mehurici koji guraju vodu? Izvinjavam se sto verovatno ne mogu da skapiram neke proste stvari, ali sta da se radi... :oops: Stvarno bih vam bio zahvalan ako biste mi pomogli jer zelim da napravim aq sa ovim sistemom jer vidim da je stvarno neverovatno efikasan i lak za odrzavanje, a i odlican po stanovnike aq, sto je svakako najbitnije... Hvala puno svima koji pomognu... ----------------------------------- TheDoVla Pet Sep 27, 2013 10:13 pm ----------------------------------- Sad sam video da j aquamen u svojoj formuli koristio n=2, a ne n=2,5. Ako je n=2 onda je 196 cm2 korisna povrsina sundjera. Velika je razlika to. Sta mislite, koja je racunica bolja??? ----------------------------------- TheDoVla Pet Sep 27, 2013 10:34 pm ----------------------------------- Ipak nisam toliko glup, samo sam trebao da sacekam malo da odmorim glavu od gradiva koje sam ucio pa onda opet da probam da mozgam :D Ostala je smao nedoumica da li da uzmem da je n=2 ili n=3. Izracunao sam sve za obe velicine, ali eto, cisti da vidim sta je bolje. I da, sad cu malo i na mozganje sto se tice pumpe pa cu se javiti ako ne uspem nista da smislim... :) ----------------------------------- nesha barajevac Pet Sep 27, 2013 10:57 pm ----------------------------------- I ja sam se prvi put zapetljao u računanju. Posledice su bile loša filtracija. I zato... Aquamen je izračunao za sve nas da na 40 litara ide 177 cm kvadratnih sunđera od 5 cm. Jel tako? Tako je. Prosta proporcija kaže: 40 : 177 = 44 : x I tvojih 190 i nešto je to x ! Što se tiče protoka tu baš nisam na čisto ali sam došao do zaključka da je bolje jači nego slabiji. Odprilike mu dođe kao i ono pravilo 4-5 puta litraža na sat. A može i više. Češke pumpe sam pravio i odlično guraju vodu ali je protok ipak bio nedovoljan. Savijanje u polukrug bi kod tebe bilo ne izvodljivo jer bi ti sunđer bio širok oko 7 cm. ----------------------------------- TheDoVla Pet Sep 27, 2013 11:18 pm ----------------------------------- Kako bi bilo nemoguce. Aquamen je pravio filter skoro identicnih dimenzija i stavljao je sundjer od 5cm. Izracunao sam sad sve lepo i to sto je on pravio mi je dosta pomoglo jer je dimenzija skoro ista. E sad, fora, kad racunam protok pumpe, jer u formulu ubacujem celu povrsinu sundjera ili samo ono koja se efektno koristi? Hvala puno na pomoci... ----------------------------------- TheDoVla Pet Sep 27, 2013 11:42 pm ----------------------------------- Pa nista, ako je vec 4-5 zapremina pa cak i vise od toga bolje nego manje onda lepo stavim pumpu koja gura 180-220 l/h i sve super... :) Hvala puno... ----------------------------------- TheDoVla Sre Okt 02, 2013 9:01 pm ----------------------------------- Da li bi filtracija bila problem ako bih kod filtera posadio vallisneriu. Uradio bih npr sa jedne strane filter, ali ne ugaoni, vec bih samo stavio sundjer ravno, bez uvijanja i onda bih ispred stakla koje drzi sundjer i sundjera posadio vallisneriu ili neki drugu biljku. Da li bi to uticalo na filtraciju i da li bi se na neki nacin zbog prolaska vode kroz sundjer vallisneria "lepila" za sundjer i tako smanjivala protok i uticala na filtraciju? ----------------------------------- nesha barajevac Sre Okt 02, 2013 9:20 pm ----------------------------------- Nema šanse da se bilo šta zalepi. Ovi filteri nemaju skoncetrisan usis, nema onog uvlačenja i strujanja. Slobodno sadi šta god hoćeš. ----------------------------------- TheDoVla Sre Okt 02, 2013 10:14 pm ----------------------------------- Vazi, hvala puno... ----------------------------------- zuja Sub Okt 26, 2013 11:22 am ----------------------------------- Ima li neko iskustva sa ovom vrstom filtera u akvarijumu sa diskusima ? Imam akvarijum od 225 l ( 100x45x50v) sa diskusima pa razmisljam o ovoj varijanti . ----------------------------------- kaligula1 Ned Nov 17, 2013 4:35 pm ----------------------------------- Napravio sam ovaj filter u aq od 180l..voda je perfektno čista,biljkice super napreduju u rastu,ribice su vesele i zdrave..u početku sundjer malo bode oči,ali posle par nedelja dobije braonkastu boju i i oko njega sam zasadio biljkice zadnjeg plana koje su ga sad u potpunosti zaklonile.i sve funkcionise savrseno..ALI....posle otprilike god i po dana,resio sam da izvadim i očistim sundjer,mada nije bilo potrebe,posto je sve funkcionisalo bez problema..i tad se desila KATASTOFA...kako sam počeo da vadim sundjer iz aq,tako je sva ona prljavstina i necistoća krenula da se razliva po akvarijumu..toliko je zamutio vodu,da čak nisam mogao da vidim ni velike mangro panjeve koji se nalaze u aqvarijumu,bukvalno,kao da si uzeo kofu punu sa muljem i rasipao unutra..kazem opet,ovaj filter je besprekoran,sve dok ne dodje vreme da se izvadi i očisti..i dalje koristim ovaj filter,ali ipak razmisljam da napravim spoljni.. ----------------------------------- nesha barajevac Ned Nov 17, 2013 7:35 pm ----------------------------------- E da ovo što kaže kaligula1 je zaista boljka HS-a, možda i jedina. Treba malo povesti računa pri vađenju sunđera kako iz njega ne bi ispala sva prljavština koja se mesecima skupljala. Ja moje sunđere lagano bez stiskanja izvučem na gore, položim na površinu vode i lagano, dlanovima odozdo, izvadim i buć u kofu. Posle ceđenja u kofi sa akvarijumskom vodom vratim sunđer nazad. U kofi ostaje voda crna kao ugalj. Ali bukvalno toliko crna. ----------------------------------- TheDoVla Ned Nov 17, 2013 7:53 pm ----------------------------------- Kaligula, na koji nacin si vadio sundjer? Kao sto je Nesa opisao ili si to drugacijeradio? Interesuje me jer ja za nedelju dve treba da startujem aq sa ovim filerom... ----------------------------------- kaligula1 Pon Nov 18, 2013 3:50 pm ----------------------------------- Dowla..filter sam vadio isto kako je nesa opisao,drugacije i ne mozes..ali koliko god polako izvlacio filter,makar bilo to i milimetar po milimetar,kako krenes da vadis filter,tako sva ona prljavstina krene da se sliva niz filter i dalje u aq(napominjem da se to desava SAMO kad vadis filter),kad npr usisavas dno,ili kad istačes vodu iz aq,da dolijes svezu,nemas apsolutno nikakvih problema..nisam zeleo prethodnim tekstom da poljuljam besprekornost ovog filtera,,filter je savrsen,ama bas ni jedan unutrasnji filter ne moze da mu stane na crtu..bezbedan je 100% za mladj.evo dok ovo pisem,ribice se okupile oko sundjera i kljuckaju po njemu,cak se i coridorasi ne skidaju sa njega..sundjer je ovaj originalni,plavi,kao na predhodnim slikama.kupljen u pet-centru u bg,tabla 50x50 5cm debljine kostala je 1.500 din(morao sam iz nisa da idem specijalno po njega)..i kao sto aquamen reče,preporučio bih ti iz iskustva ovaj sundjer debljine 5cm,nista manje....evo sad planiram aq od 800l,ugradjen u zid..i zbog manjka mesta za spoljni(u stvari lazem sam sebe za manjak mesta,nego ja hocu max veliki aq) opet cu da ubacim ovaj filter..pa i ako jednom u god i po dana i bude mutna voda na 3-4h,nista strasno.mada ima resenja i za taj problem,kada dodje vreme za vadjenje i čiscenje sundjera,sto nije često,iskljuciš pumpu,ispustis vodu iz aq,ostavi otprilike 1/4. i sacekaj nekih 2-3 h vremena da se malo sasusi povrsina sundjera koja vise nije u vodi,ribicama neće nista da hvali ..posle tog vremena,kad počnes da vadis sundjer..ispasće samo prljava voda koja je u tom trenutku u aq,to je zanemarljivo,a sva ona prljavstina i nečistoća sa 80% sundjera koji je vec sasušen,ostace u sundjeru a da se ne razlije..znaci dowla,samo napred. ----------------------------------- nesa69 Pon Nov 18, 2013 4:12 pm ----------------------------------- Kaaligula čoveče, ako sam dobro razumeo ti si izvadio sunđer posle godinu i po dana :-) Tu bi trebalo onda da bude najmanje sunđera a najviše ... da ne kažem čega :-) Ja ga ne koristim, ali mislim da ljudi peru to na neka 3 do 4 meseca. ----------------------------------- TheDoVla Pon Nov 18, 2013 6:53 pm ----------------------------------- Kaligula hvala puno na pomoci! Inace, i ja sam kupio taj plavi sundjer, 5cm debiljine, ali dimenzija 25*10 (mali je aq pa sam napravio verziju bez savijanja). Neso, nigde jos nisam ni cuo ni procitao da ljudi taj sundjer peru na 3-4 meseca. Nema potrebe za tim. Vidis da kaligula ni posle godinu danan nije morao da ga pere... ----------------------------------- nikouro Pon Nov 18, 2013 7:33 pm ----------------------------------- Filter masa pere se kad ima potrebe za tim, a to zavisi od broja riba, velicine, kao i od velicine filter materijala. Sto je veca zapremina filtracijonog materijala to ce se i redje prati. ----------------------------------- TheDoVla Pon Nov 18, 2013 7:48 pm ----------------------------------- Znaci u mom slucaju ce se prati na oko 6-7 meseci, ili to jednostvano da vidim po kvalitetu vode (mislim na bistrinu)? ----------------------------------- HORUS Pon Nov 18, 2013 8:06 pm ----------------------------------- kaligula1@ 800 litara sa HSF??!!! Tu brale nešto ne štima. TheDoVla@ Lepo čovek kaže da kada izvlači filter prljavština krene da se sliva u akvarijum. ----------------------------------- nesa69 Pon Nov 18, 2013 10:15 pm ----------------------------------- Ne znam, mislim da sam negde ranije pročitao, sad da li ovde , da li na stranom forumu, ne znam, niti tvrdim. Mislim, mogu ja da usisam tepih jednom godišnje kad se ono baš nakupi prljavštine da noge najzad budu crne a mogu i redovno da ga usisavam i čini mi se da je efikasnije, tj. čistije. Ono što sam hteo da kažem je da posle godinu i po dana je prosuo nazad u akvarijum verovatno prljavštinu od bar 6 meseci dok je vadio sunđer. Na tvom mestu bi ja to redovno prao na mesec dana. ----------------------------------- jovica Pon Nov 18, 2013 10:47 pm ----------------------------------- Ljudi, da se ne zanosimo mnogo, oprati filter ne znaci ribati do besvesti, plaknes malo u vodi koju si izvadio iz ak i to je to. Ne treba prati do besvesti. Naravno da je bolje na recimop mesec dana plaknuti taj sundjer nego cekati da se navataju naslage prljavstine i zagade vodu. ----------------------------------- kaligula1 Sre Nov 20, 2013 6:40 pm ----------------------------------- naravno da moze i na mesec dana da se izvadi i propere sundjer.tada nikada nece imati problema sa tom prljavstinom..ja sam samo hteo da kazem da je i posle god i po dana,voda bila kristalno cista..ali redovn o usisavam dno,na nekih 10-ak dana.. ----------------------------------- kaligula1 Sre Nov 20, 2013 6:41 pm ----------------------------------- naravno da moze i na mesec dana da se izvadi i propere sundjer.tada nikada nece imati problema sa tom prljavstinom..ja sam samo hteo da kazem da je i posle god i po dana,voda bila kristalno cista..ali redovn o usisavam dno,na nekih 10-ak dana.. ----------------------------------- kaligula1 Sre Nov 20, 2013 6:57 pm ----------------------------------- Horus, mislis da HSF ne bih obavljao dobru funkciju filtriranja u ovom aq koji cu da pravim.220d x 70v x 50š. jedini problem je veliki broj ribica koje ce da budu unutra.pa mozda zbog toga prevagam za spoljni filter.. ----------------------------------- HORUS Sre Nov 20, 2013 11:52 pm ----------------------------------- Druže, gre'ota je da praviš tako veliki i lep akvarijum, a da u njemu imaš HSF. Filtracija sigurno neće biti dovoljna i dovoljno kvalitetna. Definitivno, za 800 litara, ili kanister, ili spoljašnji stakleni filter! Zapravo...još bolje je da na tih 800 litara instaliraš ili dva kanistera, ili dva spoljašnja filtera. Sa obe strane po jedan. Tako ni jedan pedalj akvarijuma neće biti zapostavljen. Voda ima da bude kristalno čista, a ribice će uživati. Bome, ni ti nećeš ostati ravnodušan. :) ----------------------------------- medayu Sub Sep 13, 2014 6:56 pm Moj AQ sa Hamburškim filterom ----------------------------------- Pozdrav svima, Ovaj Hamburški sistem filtera je nešto neprevazidjeno. Godinu dana bez ikakvog čišćenja akvarijuma, pa čak sam toliko bio lenj da nisam ni vodu osvežavao. https://www.facebook.com/video.php?v=10152430783062950&set=vb.557682949&type=3&theater ----------------------------------- Aquamen Pon Jun 01, 2015 9:16 pm ----------------------------------- Pozdrav svima, Ovaj Hamburški sistem filtera je nešto neprevazidjeno. Godinu dana bez ikakvog čišćenja akvarijuma, pa čak sam toliko bio lenj da nisam ni vodu osvežavao.https://www.facebook.com/video.php?v=10152430783062950&set=vb.557682949&type=3&theater Samo godinu dana ????? Kao sto su mnogi mogli primetiti nije me bilo jedno vreme, problemi mi nisu dozvolili da se druzim sa vama. Promenom mesta za stanovanje, gomila obaveza i drugi problemi mi nisu dozvolili pristup akvarijumima, jedina molba da se povremeno ribice nahrane i doda malo vode je bilo sve sto sam mogao da ucinim za akvarijume. Posle 2 godine sam preselio regal ponovo kod mene, mozete da zamislite u kakvom je stanju sve bilo. ????? ALIIIII sto je najbitnije sve je radilo, voda je bila bistra i bilo je zivota u akvarijumima. Znaci 2 godine nisu cisceni sundjeri, pumpa niti je menjana voda, pa koji filter to moze ???? Pre neki dan (posle 3 godine) sam konacno uspeo da kompletno operem svih 5 akvarijuma. Sundjere sam samo provukao kroz mlaku vodu i blago iscedio kako bih sacuvao korisne bakterije u njemu. Tacno je da se voda muti kad se sundjer vadi, to stoji. Aliiiiiii to se desava jednom u godini, dve ili 3 kao npr. kod mene. Na nemackim forumima mozete naci da takvi filteri rade i po 10 godina bez pranja sundera, dovoljno je da se povremeno usisa sundjer kad se menja voda i jednom u 2 godine operete vazdusnu pumpu. Jednostavno vratite sundjer na svoje mesto i voda je u akvarijumu ponovo za 3-4 sata bistra, u cemu je tu problem ??? Zato nema cevi, spoljnih filtera, pumpi ,nema ciscenja nedeljno ili mesecno, nema mogucnosti da nesto zapusi i napravi poplavu, sigurno je za male ribice ....itd.....itd..... Kad izmisle filter koji je jeftiniji, sigurniji, efikasniji, korisniji i moze sve ovo "bez da zamuti vodu kad se pere" javite i meni, odmah menjam sistem. :wink: :wink: :wink: pozdrav svima ----------------------------------- nesha barajevac Uto Jun 02, 2015 7:51 am ----------------------------------- Ja sam evo pre par dana rasformirao akvarijum od 120 litara u kome je od početka bio hsf. Za tri godine prao sam sunđer 5-6 puta ali nije u tome fora. Nikada nisam imao trovanje riba ili neke bolesti gde je uzrok loš kvalitet vode, preskakala se zamena vode i konstantno sam imao previše riba. Jedno vreme je akvarijum bio biljni a posle i ciklidni. Imao sam ovakve filtere i u manjim akvarijumima, do 30 litara, i tu su se pokazali vrlo dobro. Kod komšinice je još uvek aktivan jedan hsf a ona je baš ekstremno nesavesna i lenja što se tiče održavanja i zamene vode. Sve joj je živo i zdravo. Glavna osobina hs filtera je odlična biološka filtracija i stabilnost u tom smislu. ----------------------------------- simici789 Uto Jun 02, 2015 8:57 am ----------------------------------- Evo i ja da se javim - u dva nova mala akv sam stavila HSF sa potopnom pumpicom i dopada mi se. Voda bistra, protok taman za borce :), jedino se kajem sto sam lose isplanirala mesto, pa je sundjer 3cm, a ne 5 (mada sam taj jedino nasla crni), i sto ne staje grejac unutra jer je u uglu ostavljeno 7*7cm. Jedino sam ja na dno akvarijuma ispod pumpe u filter dodala po saku Serinog siporaxa, razmisljam kada budem prala filter da sacuvam malo bakterija. Ono sto mi se ne dopada , posto je akv okrenut zadnjom stranom ka suncu nemogu da prebrisem staklo u delu filtera, koje se bas brzo isprljalo i uzelenelo. ----------------------------------- SaleNS Sre Jun 03, 2015 5:29 pm ----------------------------------- Dobrodošao nazad Aquamen! Stvarno te dugo nije bilo. Koristim dosta tvojih projekata i mogu ti reći (moram) da je kombinacija akvarijum sa HSF i češkom pumpicom FENOMENALNA!!! Evo ima skoro godinu dana kako je formiran eksperimentalni biljni akvarijum (eksperimentišem sa LED osvetljenjem), samo za kozice i puževe i nisam prao sunđer, samo menjao vodu. Voda je kao da sam je juče sipao, bez problema, bez bolesti, kozice se redovno presvlače, biljke rastu kao nenormalne (kao iz vode :lol: ),... ----------------------------------- Aquamen Sre Jun 03, 2015 11:17 pm ----------------------------------- Hvala SaleNS I nemas potrebe da cistis filter, dovoljno je povremeno ili kada se menja voda da se usisa gruba prljavstina sa sundjera. Tek kada primetis da je nivo vode iza sundjera poceo da opada u odnosu na nivo u akvarijumu vreme je da se sundjer pere. A to se kod mene ni posle 3 godine neprekidnog rada nije desilo. pozz ----------------------------------- Dejan.m01 Ned Feb 21, 2016 8:32 pm ----------------------------------- Jedno pitanje: Da li u HSF ide filtracioni materijal, ako ide gde se stavlja? :D ----------------------------------- SaleNS Ned Feb 21, 2016 8:59 pm ----------------------------------- Pročitaj temu ispočetka. Čak nema potrebe ni da čitaš sve, a možeš, korisno je. ----------------------------------- Dejan.m01 Ned Feb 21, 2016 10:32 pm ----------------------------------- Da, ali nisam nigde pronasao da pise nesto o filtracionom materijalu. ----------------------------------- jovica Ned Feb 21, 2016 11:19 pm ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/hamburski-sundjerasti-filter-t7832.html Gledaj malo bolje odmah na prvoj strani stoje slike... Ako nastavis da spamujes, dobices opomenu... ----------------------------------- Dejan.m01 Pon Feb 22, 2016 1:07 am ----------------------------------- Aha, ju ja nisam ni video, bolje receno dok sam citao nisam razumeo. Izvinite nece se ponoviti! :) :( ----------------------------------- iggytod Pet Apr 08, 2016 8:23 am ----------------------------------- Imam akvarijum od 70l, hsf filter i potopnu pumpu. Pumpa je 450l/h, sto je očigledno previše za moj akvarijum, pa me zanima mogu li ja na klizacu za regulisanje protoka staviti na sredinu i tako smanjiti protok za pola, sto bi otprilike bilo 3 zapremine u sat vremena? Hvala ----------------------------------- jovica Pet Apr 08, 2016 6:35 pm ----------------------------------- Mozes naravno. Taj klizac tome i sluzi. ----------------------------------- kaligula1 Sre Nov 16, 2016 10:59 pm ----------------------------------- HSF je neprevazidjen a za toliko mizernu cenu oko 1.200 din.samo ga treba isprati na nekih 3-4 meseca i nece biti nikakvih problema da ne bi dosli u situaciju koju sam opisao u nekom predhodnom postu 😂 p.s. nisam smeo da se upustim u avanturu da ipak napravim aq id 800l vec sam se odlucio za samo 500l 😂 pozz ----------------------------------- kaligula1 Sre Nov 16, 2016 11:14 pm ----------------------------------- I zaboravio sam da dodam.poslusao sam horus-a,u trenutnom aq od 500l nisam stavio HSF vec dva kanister filtera atman ef4 i ef2.mislim da je MAX 200l aq koji ovaj HSF moze da 'opsluzuje' za manje akvarijume nema mu premca..poz ----------------------------------- lexinho021 Pon Jan 16, 2017 1:11 am ----------------------------------- Gde pazarite tako velike sudjere a da debljina bude 5cm? Hteo sam da stavim u jedan od coskova akvarijuma od 42l 50cm x 30cm x 28 cm i da li bi to bilo ok? Takodje sam hteo i DIY cesku pumpu da napravim pa se razmisljam da nije prejako za takav akvarijum champion cx0098, vidim da moze da se podesava pa da stavim na najmanje recimo ili je i to prejako. Ako jeste, moze savet onda koju drugu da uzmem? Pocetnik sam pa sam citao po forumu i naisao na nju. Lokacije za opremu po NS imaju prednost :D ----------------------------------- SaleNS Uto Jan 17, 2017 4:48 pm ----------------------------------- Gde pazarite tako velike sudjere...t :D Imaš pp ----------------------------------- viola Ned Jan 22, 2017 9:57 pm ----------------------------------- Cao svima hocu da probam ovaj hamburski sundjerasti filter, e sad moj problem je sto moram da pravim od klirita (pleksiglas) sam filter zato sto je akvarijum vec u funkciji i nemam mogucnost da to promenim. Da li ima nekog od aktivnih ovde ko je uradio ovaj filter na takav nacin da mi da neki savet? Planiram da stavim onaj standardni plavi sundjer od 5cm a akvarijum mi je 80*40*40, kojih dimenzija treba da mi bude sam sundjer? ----------------------------------- lexinho021 Pet Mar 17, 2017 1:14 pm ----------------------------------- Pozdrav, napravio sam filter za svoj akvarijum od sundjera debljine 5 mm i dva meseca je u funkciji. Posle nekog vremena su mi se pojavile kao neke bele fleke na njemu (bio je crne boje pa se bas prmeti). Da li su se to neki dobri mikroogranizmi formirali na njemu ili ne? http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_78407855_rsz_1rsz_dsc_0045.jpg