Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Hemija u akvaristici Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Ned Feb 12, 2012 9:42 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Voleo bih ga bi se ovde sto vise clanova ukljucilo u diskusiju.

Interesuje me koji je to razlog sto ubacujete hemiju u vas akvarijum?
Glavni razlog sto otvaram ovu temu je sto vidim teme sa propadanjem nekih laganih biljaka a predpostavljam da je to zbog upotrebe hemije, verovatno im ne prija.

Preferiram iskljucivo akvarijum bez hemije, sto raste - raste, sto ne raste - ajd zdravo i kraj price. Pa toliko biljaka moze lepo da raste bez dodavanja hemija pa me interesuje sto se vecina odlucuje na taj korak?
Jel vam bilje nije islo kad niste dodavali? Jeste razmisljali zasto nije islo? Jel ste preduzeli nesto po tom pitanju?
Hemja koliko god da je dobra toliko je malo i gadna ako se ne ume s njom.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Ned Feb 12, 2012 9:42 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

Fiber
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Avg 2011
Poruke: 1272
Lokacija: Beograd, Vozdovac

PorukaPoslao: Ned Feb 12, 2012 10:51 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Ne znam da li pod hemijom mislis i na tecnu prihranu za bilje?

Ja sam u pocetku dodavao EasyCarbo, ProFito i EasyLife FFM, sad sam ostao samo na mikro i makro elementima (DIY varijanta).
Jedina razlika koju vidim je dosta bolji rast bilja od kako sam poceo da dodajem i mikro i makro elemente,
dok sam u nekim prethodnim akvarijumima bez prihrane bilja (ili samo uz dodavanje mikro elemenata) imao dosta problema sa istim.
Tako da sam ja samo za dodavanje tecne prihrane, odsustvo ostalih preparata koje sam koristio nije pokazalo nikakve razlike.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Bojan
Vlasnik
Vlasnik



Registrovan: 25 Feb 2009
Poruke: 6720
Lokacija: Novi Sad

PorukaPoslao: Ned Feb 12, 2012 11:21 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

I mikro i makro pod tim podrazumevam.
Kakvi su to problemi sa kojima si se susretao?
Napisi obavezno i odnos w/l cisto da se zna taj odnos. Ovo vazi i za ostale. Tako cemo lakse imati uvid u neke stvari.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
Fiber
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Avg 2011
Poruke: 1272
Lokacija: Beograd, Vozdovac

PorukaPoslao: Ned Feb 12, 2012 11:57 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa problemi su bili ti da je bilje slabije napredovalo u odnosu na sad, listovi nisu bili ovako zeleni, neke vrste biljaka uopste nisu htele da se prime,
a imao sam i problema sa algama (posto je bilje slabije napredovalo nego sad). Sa sadasnjom postavkom sam se vrlo brzo resio algi, prvo braon algi, a kasnije bradatih.

Osvetljenje je pre bilo malo slabije doduse, sad ga drzim na 0.5w/l 2-3h dnevno, a ostatak vremena je 1w/l, ukupan fotoperiod je 10h.
Kod stare postavke mi je stalno bilo oko 0.6w/l, mada tada nisam imao ovoliko biljaka. U oba akvarijuma sam imao hranljivu podlogu istog prozivodjaca.
Takodje, na novom akvarijumu je poboljsan i protok vode (sada je potopna pumpa umesto vazdusne).

Sve ove promene sam vrsio postepeno i izvrsene su dosta pre ubacivanja mikro i makro elemenata. Napredak bilja je bio vidan, al ne toliko kao kada sam poceo sa dozama prihrane.
Da sumiram sve, od pocetka sipanja prihrane jako je vidan napredak biljaka u odnosu na period kada nisam sipao mikro/makro elemente.

Takodje je bitno reci da ukoliko ne ispunimo ostale uslove (osvetljenje, fotoperiod, filtraciju) necemo imati zdrave biljke, tako da mikro i makro elementi nisu neophodni,
al ce svakako doneti dobro ako se koriste pazljivo.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
stdeyan
Akvarista



Registrovan: 14 Dec 2010
Poruke: 28

PorukaPoslao: Pon Feb 13, 2012 2:15 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Fiber ::
neke vrste biljaka uopste nisu htele da se prime.


moram da citiram ovo , jedan je od razloga zato se upotrebljava hemija.. .ne mogu da kazem da bi sve vrste rasle i bez hemije, ali ima dosta zahtevnih biljaka, koje svoj pravi potencijal i lepotu mogu da pokazu sa hemijom , co2 , hranljivom podlogom...

hemijom se dobija mnogo , ali moze i haos da se napravi ako se nevodi racuna... i jos jedan od razloga je `bildovanje` biljaka, brze rastu, zdravije izgledaju , lepse su im boje.. to je neko moje vidjenje hemije u biljnoj akvaristici, mada mozda i gresim , mozda bi sve to izgledalo isto i bez nje Wink

da, da dodam odnos w/l ... u mom slucaju dimenzije aq su 100x50x50 ,a rasveta je 2x30T8 par sati pre paljenja MH 150w+70w... malo mi je kasno za matematiku , ali drzacu se MH , posto je ona ta koja glavna sto se tice fotoperioda, dodje na neki 0.88w/l mada , neko moje misljenje je da w/l nije najbitnija stavka u prici oko rasvete...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pon Feb 13, 2012 3:03 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Što se tiče hemije, tu su mišljenja više nego podeljena, neki tvrde da je biljna akvaristika ne zamisliva bez nje, neki tvrde da je moguće i totalno bez hemije, u svakom slučaju ima za i protiv, poenta je da je biljna akvaristika i sve što ide uz nju vrzino kolo iz kojega nema napolje! Ako krenetau tu priču sa svim tesovima, dodacima, podlogom, hemijom, CO2, rasvetom... čim se jedan deo od toga ne ispoštuje nastaje kolaps! Ravnoteža u takvim akvarijumima je izuzetno ne stabilna i zahteva mnogo pažnje i nege a pre svega finansijskih izdataka! Ovo je činjenica koju svi početnici previde pre nego se upuste u avanturu oko biljne akvaristike, dakle nije dovoljno voleti biljni akvarijum i sve će samo leći, potrebno je mnogo više od toga ako krenete sa svim propratnim stvarima. Moje skromno mišljenje je da je moguće i bez hemije ali na amaterskoj osnovi i kao čist hobi gde vam neće predstvaljati katastrofu ni ako se pojave alge ni ako vam neće nešto gloso... Ako ste perfekcionista, spremite se na ne male izdatke i izgurajte stvar od početka do kraja kako su savetovali neki što su sve te faze već davno prošli! Po meni biljna akvaristika nije za početnike i ne treba se "ozbiljno" upuštati u sve ako nemate jasan cilj. Ja takođe spadam u klasične hobiste i radujem se svakom uspehu u biljnoj i klasičnoj akvaristici bez nekih velikih ulaganja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
mrx90
Slučajni Prolaznik



Registrovan: 16 Dec 2011
Poruke: 9
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Feb 14, 2012 3:48 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

ajde da se i ja ukljucim....iskreno nikad nisam dodavao hemiju mada u poslednje vreme ozbiljno razmisljam o tome, cisto iz razloga sto mi biljke propadaju i sve mislim da je u pitanju manjak makro i mikro elemenata. Svaki list na sebi ima dosta rupa i ostecenja a ja ne vidim drugi razlog zbog koga bi tako bilo....
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
mabaus
Akvarista



Registrovan: 23 Jul 2011
Poruke: 111
Lokacija: Zemun

PorukaPoslao: Uto Feb 14, 2012 7:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U svom akvarijumu imao sam perioda kada sam dodavao hemiju i period kada nisam od hemije stavljao nista. Ja u svom aq. nisam video neku razliku, ali takodje u aq. nemam neke veoma zahtevne biljke.
Probacu to na ovaj nacin da objasnim posto sam ja trener. Neko moze da vezba, da vodi racuna o ishrani i da napravi svoje telo da lepo izgleda. ali ako hoce nesto vise, nesto ekstremnije, da izadje na takmicenje mora da uzme hemiju
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
sale75bgd
Urednik
Urednik



Registrovan: 03 Nov 2009
Poruke: 2083
Lokacija: Fort Mill, South Carolina

PorukaPoslao: Uto Feb 14, 2012 7:14 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U zivotu nisam dodavao hemiju i da budem iskren kada vidim sve one formule i ona djubriva koja pamtim od pre 20 godina iz sela sa natpisa na dzaku najezim se, a moje akvarijume znate svi. Ja o tome nemam pojma niti mi je potrebno da ista znam. Mozda moji akvarijumi nisu lepi u akvaskejperskom smislu ali su veoma ubiljeni. I bez icega od hemije.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
neske
Akvarista



Registrovan: 13 Apr 2011
Poruke: 13
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Feb 14, 2012 8:02 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sale75bg potseti nas sta imas od rasvete,l/w,i koliki period
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Dusan79
Akvarista



Registrovan: 08 Nov 2010
Poruke: 148
Lokacija: Beograd-Zvezdara

PorukaPoslao: Uto Feb 14, 2012 8:30 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Moje stanoviste.

Prvo pitanje je sta covek zeli od svog akvarijuma. Ako je to samo akvarijum, onda i nema potrebe za nekim cimanjima sa hemijom. Ali opet, i vi koji se ne bakcete sa hemijom verovatno imate nesto u podlozi.
A postoje biljke koje prosto nemogu bez dodavanja odredjene hemije.

Drugo, ne moze niko da me ubedi da ne rastu i izgledaju bolje bez dodavanja "hemije" , a ta hemija je u stvari hrana tom istom bilju. U cesmovaci i drugim vodama koje koristite, vec postoji odredjena "hemija" tako da samim izmenama vode vi u stvari dodajete hemiju.

Mi zaludjeniji, u stvari isto to radimo samo u ekstremnijim kolicinama.

A sta rade vase zene majke, sestre sa saksijskim biljem? Opet neki NPK stapici, tecna djubriva....

Da zakljucim, ja hemiju dodajem jer je ona biljkama hrana. Dodajem je jer tako uravnotezujem i imitiram njihova prirodna stanista, odnosno uslove u tim stanistima.

To je to. Nema neke preterane filozofije. Stvar je izbora i onoga sto se zeli postici.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Uto Feb 14, 2012 8:44 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Samo imitiranje prirodnog staništa je iluzija, većina biljaka koje mi uzgajamo u akvarijumu tokom godine promene ulove života drastično, od sušnog perioda i emerznog rasta do perioda kiša i submerznog rasta, to je ne moguće imitirati u akvarijumu, od nekih biljaka tokom sušnog perioda ne ostane ništa sem korena ili lukovice što mi sigurno nećemo dozvoliti u akvarijumu, takođe, tokom kišnog perioda velike su razlike u temperaturi.... ima još mnogo stvari koje je ne moguće imitirati. Hemija je tu da pravi veštački dobre uslove a ne da imitira prirodne.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Wlayko91
Akvarista



Registrovan: 02 Avg 2010
Poruke: 1167
Lokacija: Beograd/Grocka

PorukaPoslao: Sre Feb 15, 2012 11:38 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Bojan ::
Voleo bih ga bi se ovde sto vise clanova ukljucilo u diskusiju.

Interesuje me koji je to razlog sto ubacujete hemiju u vas akvarijum?
Glavni razlog sto otvaram ovu temu je sto vidim teme sa propadanjem nekih laganih biljaka a predpostavljam da je to zbog upotrebe hemije, verovatno im ne prija.

Preferiram iskljucivo akvarijum bez hemije, sto raste - raste, sto ne raste - ajd zdravo i kraj price. Pa toliko biljaka moze lepo da raste bez dodavanja hemija pa me interesuje sto se vecina odlucuje na taj korak?
Jel vam bilje nije islo kad niste dodavali? Jeste razmisljali zasto nije islo? Jel ste preduzeli nesto po tom pitanju?
Hemja koliko god da je dobra toliko je malo i gadna ako se ne ume s njom.


Odlicna tema, ranije kada nisam dodavao hemiju, trulile su mi i one pocetnicke biljke, rasveta je 1w/1l visina aq 30cm bez hranljive podloge. Glavni problem je u meni sto ja nisam takav "sto raste - raste, sto ne raste - ajd zdravo i kraj price" vec to sto raste bez hemije mi se ne svidja toliko koliko one zahtevnije biljke, druga stvar, video sam mnogo ubiljenih akvarijuma i na stranim aq sajtovima, svako od njih je dodavao hemiju i CO2, nikada nisam procitao da je stavljao zathevne biljke a da ne dodaje nista od hemije, uvek su bila 3 razlicita preparata i vise. Razumem ja da hemija koliko je dobra toliko je i gadna ako se ne ume sa njom, ali ako se dodaje onako kako je propisano ne mogu biti problemi vec samo korist (citaj vise korist nego problemi) Takodje, voda u mom kraju iz cesme se ne sme cak ni piti, da kupujem vodu stvarno mi je skupo, tako da bez Easy Life FFM su mi ranije ribe crkavale dnevno, nisam uspeo da drzim ni gupike, molike, ksifoe, skalare... Od kada sam poceo da dodajem tu hemiju (50% od onoga sto proizvodjac preporucuje prilikom svake izmene vode) sve je krenulo na bolje, pa cu se na tome i zadrzati jer ne zelim da se vracam na stare dane kada sam svaki dan prvo vadio mrtve ribe pa hranio prezivele i imao celav akvarijum, to je moj razlog dodavanja hemije.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
sale75bgd
Urednik
Urednik



Registrovan: 03 Nov 2009
Poruke: 2083
Lokacija: Fort Mill, South Carolina

PorukaPoslao: Sre Feb 15, 2012 11:48 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

@ Neske, imam 8 x 36w u akvarijumu 160 x 65 x 60 a fotoperiod je 10am - 10pm
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuMSN Messenger
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Početnik u akvaristici Aleksandar193 Početak u akvaristici 22 Ned Apr 30, 2023 4:46 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Povratak akvaristici Uros1999 Početak u akvaristici 0 Čet Jan 26, 2023 3:45 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka 112 litara (80x40x35) - prvi put u ak... mekses Akvarijumi 20 Sub Feb 26, 2022 12:06 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Skroz novi u akvaristici BogdanM Upoznavanje 0 Sre Nov 24, 2021 11:40 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Jos jedan povratnik akvaristici fobos Početak u akvaristici 2 Čet Jun 11, 2020 2:07 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License