----------------------------------- Voja85 Sre Okt 31, 2018 12:50 pm Hipermangan ----------------------------------- Hipermangan cemu sluzi? Za koje bolesti nasih riba? Dali je efikasan lek? Ako ga je neko koristio nek podeli njegovo iskustvo u ovoj temi! ----------------------------------- Peku Sre Okt 31, 2018 1:48 pm ----------------------------------- Najefikasniji je u sterilizaciji riba od života, al se može koristiti za tretman protiv parazita i bolesti koje napadaju kožu ribe. Za akvarijum, danas, je jeftinije kupiti lek protiv parazita, manje su šanse da pobiješ ribe lošom dozom. Bolje ga koristi za tretiranje hardscape i flore. ----------------------------------- Voja85 Čet Nov 01, 2018 11:06 am ----------------------------------- Dobro onda jos necije misčjenje? ----------------------------------- stsasa Čet Nov 01, 2018 6:30 pm ----------------------------------- Hipetmangam se koristio za gljivične bolesti, za parazite je bezkoristan. Svetlo roze je potrebna boja. Za sve uobičajne bolesti kada se ribe drže u akvarijumima imaš lekove pa bi trebalo kupiti provereni lek od pouzdanog proizvođače. U svetu i kod nas je još nezamenljiv kod lečenja nadutosti kod japamke (nema leka ali su razlozi brojni pa nekada uspe lečenje i spereči širenje bolesti). U terapiji se koristi i hidrogen na mestima gde se javljaju rane i krljušt je nakostrešena. Sve u svemu stari načini lečenja treba da odu u prošlost kada se već mogu kupiti delotvorni lekovi. Za neke bolesti nema leka pa neće pomoći ni lekovi koji nisu lečili ni pre kakao treba. ----------------------------------- Peku Čet Nov 01, 2018 9:33 pm ----------------------------------- Problem sa hipermanganom je što nije lek već dosta jako oksidaciono sredstvo. Dovoljno je samo malo da se omane i ribe će se dosta namučiti. Škrge prve stradaju ako se ne varam. Možda ima negde na forumu pisano, sumnjam da će ti sad bilo koji savesni hobista reci staviš toliko u toliko vode. Kod ljudi se koristi za dezinfekciju rana, ribama to uglavnom nije potrebno. Ja lično ne bih tretirao bilo kakvu ozledu ribe sa njim. Da li sme da se to radi stvarno ne znam, znam npr da jod ubija ribe ako se "steriliše" sa njim rana. ----------------------------------- Voja85 Pet Nov 02, 2018 8:03 am ----------------------------------- Otvorio sam ovu temu zbog neiskusnih akvarista zbog upozorenja koliko moze da bude opasan ovaj lek ako se pretera jel sam procito da ga neki koriste i naprave jos veci problem u svom akvarijumu. ----------------------------------- Valter Ned Nov 04, 2018 10:38 pm ----------------------------------- Hipermangan je dosta dobar kod truleži peraja, kod površinskih povreda na telu riba i kod bolesti škrga. Obavezno ga koristim kad unosim nove ribe, puževe i biljke u akvarijum, naročito kad uzimam nešto iz prirode. Kao i svaki drugi lek, hipermangan je opasan ako je koncentracija previsoka i ako se ribe puste u vodu u kojoj se zrnca hipermangana nisu potpuno rastvorila. Ribe držati najduže deset minuta, a biljke mogu i nekoliko sati. ----------------------------------- Peku Pon Nov 05, 2018 1:12 am ----------------------------------- Hipermangan je dosta dobar kod truleži peraja, kod površinskih povreda na telu riba i kod bolesti škrga. Obavezno ga koristim kad unosim nove ribe, puževe i biljke u akvarijum, naročito kad uzimam nešto iz prirode. Kao i svaki drugi lek, hipermangan je opasan ako je koncentracija previsoka i ako se ribe puste u vodu u kojoj se zrnca hipermangana nisu potpuno rastvorila. Ribe držati najduže deset minuta, a biljke mogu i nekoliko sati. Zar hipermangan nije sredstvo za efikasno ubijanje nepoželjnih bezkičmenjaka? Kako uspevaš da odmeriš dozu a da puž preživi? ----------------------------------- Voja85 Pon Nov 05, 2018 9:27 am ----------------------------------- Koliko sam ja svatio lek moze da se koristi ali umerena doza. Kada se lek rastvara treba da bude svetlo roze boje. Ako gresim ispraviteme? ----------------------------------- sputnik8 Pon Nov 05, 2018 9:54 am ----------------------------------- Kalijum permanganat ili hipermangan je jedan od najjačih oksidacionih oksidanasa.Dobija se industrijsokom preradom minerala piroluzita (MnO2) uz pomoć elementarnog hlora.Rastvaranje ovog jedinjenja je veoma sporo zbog kristalčića koji se sporo rastvaraju, u ljudskoj medicini rastvor nesme biti jači od 1% jer mnogo i brzo oksidira pa može oštetiti kožu. U akvaristici (ja koristim) rastvor od 2,5% stim što ribu u mrežici potapam u takvu kupku 2-3 puta po 2-3 sekudne sa pauzama od 5-6 sekundi.Lek deluje površinski, ali zbog ozlede krljušti ili kože ribe sve to kratko traje. Biljke pustim i po nekoliko minuta u takvom rastvoru (bez namere da ubijam puževe,jer smatram da su puževi i te kako korisna stvorenja ,kada se drže pod kontrolom,nebitno na vrstu). Nikada nisam tretirao ceo akvarijum. Čuo sam da to neki rade, ali to su akvaristi koji su samo čuli za hipermangan i znaju da treba da ima pink boju kada je rastvoren i to je sve, a koliko, zašto itd ni sami neznaju, stavljaju valjda radi preventive (ja bih to rekao kolju vola za kilo mesa)odnosno tretiraju ceo akvarijum radi jedne ribice. ----------------------------------- Peku Pon Nov 05, 2018 3:48 pm ----------------------------------- Čuo sam da to neki rade, ali to su akvaristi koji su samo čuli za hipermangan i znaju da treba da ima pink boju kada je rastvoren i to je sve, a koliko, zašto itd ni sami neznaju, stavljaju valjda radi preventive (ja bih to rekao kolju vola za kilo mesa)odnosno tretiraju ceo akvarijum radi jedne ribice. Mislim da je to veća šteta nego korist, bakterije u filteru nemaju šanse da prežive. Posle neke pošasti poput VSH ili columinarisa kad ne ostane ni jedna riba je i možda i opravdano. Sterilizacija i restart, 2 u 1. ----------------------------------- sputnik8 Pon Nov 05, 2018 5:37 pm ----------------------------------- Mislim da je to veća šteta nego korist, bakterije u filteru nemaju šanse da prežive. Apsolutno ! ----------------------------------- Valter Pon Nov 05, 2018 11:02 pm ----------------------------------- Ako se odnosi na moj post, naglašavam da nisam nigde naveo da hipermangan stavljam u akvarijum. Mislim da mnogi ovde čitaju površno. ----------------------------------- sputnik8 Uto Nov 06, 2018 8:36 am ----------------------------------- Ako se odnosi na moj post, naglašavam da nisam nigde naveo da hipermangan stavljam u akvarijum. Mislim da mnogi ovde čitaju površno. Temu je otvorio Voja85, tako da se svi komentari vrte oko njegovog pitanja. A što se tiče površnog čitanja,neznanja,poluinformisanosti, zaista neznam šta bih rekao. ----------------------------------- Voja85 Uto Nov 06, 2018 12:21 pm ----------------------------------- E ovako odlucio sam da kupim ili nabavim borca u fazi raspadanja peraja ili slepljena krajem meseca! Borca cu pokusati da izlecim HIPERMANGANOM! Pa cu videti rezultate koliko je lek koristan ili koban po ribu. ----------------------------------- Peku Uto Nov 06, 2018 5:23 pm ----------------------------------- E ovako odlucio sam da kupim ili nabavim borca u fazi raspadanja peraja ili slepljena krajem meseca! Borca cu pokusati da izlecim HIPERMANGANOM! Pa cu videti rezultate koliko je lek koristan ili koban po ribu. Sreću zelim toj ribi. Etički ... neću da komentarišem. Tehnički gledabo hipermangan nije lek kao što nije ni jod ni alkohol. Sputnik je to dobro objasnio. Ako razumeš zašto nije lek ribu ćeš izlečiti. ----------------------------------- Valter Uto Nov 06, 2018 9:14 pm ----------------------------------- Ako se odnosi na moj post, naglašavam da nisam nigde naveo da hipermangan stavljam u akvarijum. Mislim da mnogi ovde čitaju površno. Temu je otvorio Voja85, tako da se svi komentari vrte oko njegovog pitanja. A što se tiče površnog čitanja,neznanja,poluinformisanosti, zaista neznam šta bih rekao. "Ne znam" se piše odvojeno. Posle zareza ide razmak. Posle "a" ide zarez. Sam si dokazao ko je polupismen. Srdačan pozdrav!!!! ----------------------------------- sputnik8 Sre Nov 07, 2018 2:12 pm ----------------------------------- "Ne znam" se piše odvojeno. Posle zareza ide razmak. Posle "a" ide zarez. Sam si dokazao ko je polupismen. Srdačan pozdrav!!!! Ne mogu da verujem o čemu mi ovde komentarišemo, šta je svrha foruma !? Da se vide uživo, pola bi se ovde poubijalo nizašta !NO COMENT ----------------------------------- Peku Sre Nov 07, 2018 3:42 pm ----------------------------------- Verovatnoća da se nešto napiše na forumu eksponencijalno opada sa svakom novom rečenicom. Dok je "naški" dobro je. Gramatika je najmanji problem, svakodnevno skrnavimo jezik kovanicama iz engleskog jezika: skimer, doc, shrum, scape... wood, root! Šta je veći greh, greška iz nepažnje, namerna greška iz potrebe da se bude "u fazonu" ili iz čiste lenjosti da se mozak uključi na sekund :oops: Predlažem da se sve buduće rasprave oko pravopisa premeste u temu Nalivperom protiv vetrenjača. U ovoj temi je glavni problem hipermangan i njegova upotreba u akvaristici. ----------------------------------- Voja85 Sre Nov 07, 2018 8:38 pm ----------------------------------- Da slazem se nije tema ko je pogresio u pisanju pogresim i ja! vec hipermagan!!! ----------------------------------- Voja85 Sub Nov 17, 2018 4:04 pm ----------------------------------- Nabavio sam borca u fazi raspadanja peraja. Dog sam ga donosio kuci cak mu je jedan deo repa otpo. Stvarno nerazumem kako mogu da prodaju takve ribe. Prvi dan lecenja hipermanganom. Borac stavljen u kupku 10-15sekudi postupak cu ponoviti jos jednom u toku dana. ----------------------------------- Voja85 Ned Nov 18, 2018 11:14 am ----------------------------------- Drugi dan kupke u hipermanganu. Posle jucerasnje dve borac se ponasa sasvim u redu za njegovo stanje lepo jede ali malo otezano pliva zbog stanja peraja. Danas slede jos dve kupke. ----------------------------------- sputnik8 Ned Nov 18, 2018 4:01 pm ----------------------------------- Možeš borca držati ,recimo,na levom dlanu a u desnoj ruci špric pun kupke i blagim mlazom tretirati samo peraja, samo ne pojačavaj dozu hipermangana (kad je već krenulo na bolje). Ako tako radiš, nakon svega,dobro isperi ruke, premda nije jaka koncentracija hipermangana, ili radi kao i do sada ako nisi siguran kako bi se to uradilo.Poz. ----------------------------------- Peku Ned Nov 18, 2018 7:50 pm ----------------------------------- Vlazna tkanina mora biti izmedju kože i ribe. Ribu ne držiš na goloj koži jer je time povredjuješ. Biće i dosta mirnija. ----------------------------------- Bokyly Pon Nov 19, 2018 12:12 am ----------------------------------- [quote="sputnik8"]Možeš borca držati ,recimo,na levom dlanu a u desnoj ruci špric pun kupke i blagim mlazom tretirati samo peraja, samo ne pojačavaj dozu hipermangana (kad je već krenulo na bolje). Ako tako radiš, nakon svega,dobro isperi ruke, premda nije jaka koncentracija hipermangana, ili radi kao i do sada ako nisi siguran kako bi se to uradilo.Poz.[/quote] samo da pitam zasto moraju ruke dobro da se isperu ? ----------------------------------- sputnik8 Pon Nov 19, 2018 12:03 pm ----------------------------------- U ljudskoj medicini rastvor nesme biti jači od 1% jer mnogo i brzo oksidira pa može oštetiti kožu. Ima dosta toga na netu o hipermanganu i njegovoj upotrebi, na forumu takođe. Takođe možeš pitati u svakoj apoteci o tome zašto ? Ali svuda se nađe odgovor da se ne ozledi koža ruke (mada se neće ozlediti ako je rastvor umerene koncetracije, otprilike prozirno ljubičaste boje). Poz. ----------------------------------- Bokyly Uto Nov 20, 2018 3:55 pm ----------------------------------- vidi, za to tretiranje riba i ostalih stanovnika akvarijuma (zivih i nezivih) neznam, jer nikada to nisam koristio, a i mlad sam u akvaristici, nesto malo preko 30 godina, :lol: ali za ljude znam da se deca kada imaju boginje, posle tusiranja, a pre nanosenja pudera protiv boginja, tretiraju bas hipermanganom ! za neki tacan procenat neznam, ali kazu da tecnost treba da bude blago rozikasta ! odnosno tako je bilo do pre nekako, ali sada je neko pametan zabranio da se prodaje, zbog neznam kakvih (samo njima poznatih) stetnih dejstava na ljudski organizam ! znam samo da smo mi ispirali i dete (hvala Bogu evo ga ziv i zdrav), :D a takodje sam se ispirao i ja posto sam od njega zakacio te iste boginje. :greska: e sad, sto se tice ove teme, citao jesam, ali je moguce da sam preskocio negde gde se navodi procenat za rastvor kojim se tretiraju ribe, pa sam samo iz tog razloga pitao zasto treba ruke dobro oprati !!! ;) ----------------------------------- sputnik8 Uto Nov 20, 2018 4:35 pm ----------------------------------- Ma ništa strašno ,pa to je namenjeno pre svega za ljudsku upotrebu (kao i sve ostalo), a onda se razvio biznis u akvaristici i drugim oblastima na osnovu hemikalija namenjenih ljudskoj populaciji sa drugim proporcijama,nalepnicama i uputstvima. Jedino kad neko koristi mega doze da izleče takoreći ono što je nemoguće za lečenje, e onda treba biti jako oprezan. Prost primer : milka čokolada, počelo je od jedne a sada ih ima na stotine vrsta, masa je ista samo su nijanse menjane i još uvek se menjaju, biznis. Kada je u pitanju akvaristika većina stvari dolazi sa zapada i ono što su oni koristili pre 20 i više godina mi sada to uvodimo kao nešto apstraktno sa cenama kao da kupujemo zlato, a ne kamenje ,korenje, proste hemijske preparate koji sada imaju i zamene, opet biznis. Poz. ----------------------------------- Bokyly Uto Nov 20, 2018 4:48 pm ----------------------------------- kada je u pitanju Milka cokolada, ja preferiram onu najobicniju, sto ce reci mlecnu ! :lol: :lol: :lol: mali off, da razbijemo ozbiljnost teme, nadam se da nece smetati ! ;) pozdrav. ----------------------------------- Peku Uto Nov 20, 2018 5:47 pm ----------------------------------- kada je u pitanju Milka cokolada, ja preferiram onu najobicniju, sto ce reci mlecnu ! :lol: :lol: :lol: mali off, da razbijemo ozbiljnost teme, nadam se da nece smetati ! ;) pozdrav. I šta je bilo kad je mrmot zavio čokoladu u foliju? ----------------------------------- gotika Uto Nov 20, 2018 6:37 pm ----------------------------------- najbolji lek za sve bolesti je mrezica i vc solja ----------------------------------- sputnik8 Uto Nov 20, 2018 7:38 pm ----------------------------------- najbolji lek za sve bolesti je mrezica i vc solja U principu to je najisplativije, šala na stranu, možda slično komentarišu i doktori o ljudima, samo umesto mrežice i šolje koriste drugu terminologiju. ----------------------------------- Voja85 Sre Nov 21, 2018 3:34 pm ----------------------------------- Posle ukupno 5 kupki u 3 dana za redom borac je sasvim dobro vraca mu se crvena boja lepo jede dobro pliva. Cinimi se da se polako oporavlja. Videcemo za koj dan dal ce da mu pocnu nova peraja da rastu. ----------------------------------- Voja85 Pet Nov 23, 2018 11:54 am ----------------------------------- Borca koga sam tretiro hipermanganom! Pocela su da mu rastu nova peraja vidljivo se vidi. Uspesno se oporavlja😁 ----------------------------------- sputnik8 Pet Nov 23, 2018 2:30 pm ----------------------------------- Bio si uporan. Bravo ! :bravo: ----------------------------------- Voja85 Ned Nov 25, 2018 8:26 am ----------------------------------- Hvala borac se izvuko lepo napreduje. Sledeceg cu da kupim ili nabavim sa slepljenim perajima da probam njega da iscupam spasim hipermanganu. Jedino mi je zao sto slike nisam stavio da vidite kako je napredovalo lecenje! nece da se postave pokusavo sam u vise navrata.