----------------------------------- Doksas Pon Avg 24, 2015 11:33 pm Identifikacija algi i resenje ----------------------------------- Pozdrav svima, akvarijum je oko 100 litara, osvetljenje 15w, u pogonu je oko 2 i po meseca, uostalom evo teme da ne duzim i ovde... http://www.akvarijum.org/forum/drugi-put-iz-prve-t21542.html Malopre primetih 2 sicusne valjda alge pa me malo uhvati panika :) Moze li mi neko reci koje su ovo alge i kako da ih se resim? zelena https://img.cloud.photobox.com/90099572b5cc6c703883020c4dd20b7ba6127729791e7b87786e55aaf6e4ab03e5615060.jpg crnkasta https://img.cloud.photobox.com/15629421259d7cde5da8a8eebe8127e8aa7cca4425a532053f0eab0bfaf32e0456babc73.jpg Inace imam jednog tamnog algara oko 5,6 cm i 2 mala albino valjda na oko 2 cm... ----------------------------------- Stefan062 Pon Avg 24, 2015 11:48 pm ----------------------------------- ova donja ti je crna bradata cupava, za nju kupis hidrogen peroksid od 3-12% koji god hoces , i tretiras ga tako sto u spric sa iglom stavis 1ml mozes i manje i samo po njoj poprskas, naravno izgasi filtraciju dok to radis da nema strujanja vode i pazi da ribe ne prilaze tom tretiranom delu dok ima mehurica u vodi ... inace tood radis barem 3-4 puta naravno u tou jednog dana jedno tretiranje i videces da polako nestaje, ali ja bih da sam na tvom mestu kupio ujedno sijamskog algara i malo kozica ubacio jer je to siga i ima mnogo supljina na koje je teze ocistiti od algi, pa mislim da su oni idealni za to .poz a mislim da ce hidrogen sprziti i gornju koncastu ;) ----------------------------------- Doksas Uto Avg 25, 2015 12:51 am ----------------------------------- Hvala na odgovoru, elem, upravo sam ih rukom skinuo, zelenu u kompletu crnu ne bas celu jer je kako si primetio siga pa je nezgodno malo ali svakako cu je pratiti svaki dan i tretirati hidrogenom kako si mi i preporucio. E sad, obe su bas male bile, mozda 5mm pa pretpostavljam da su se pojavile u poslednjih dan dva posto ih pre toga nisam video... Sta bi mogao biti uzrok? Jedina promena rezima u poslednja 2 dana je promena fotoperioda koji je bio 5-2-5 a sada je 6-2-6 u oba slucaja pocev od 10h prepodne...uh nije jedina :) juce sam napravio onaj mini co2 sistem i koristim ga dakle danas vec drugi dan (po nekih recimo 7 sati stoji u aq) ali koliko citah co2 ne odgovara algama ili gresim? Ishrana riba je jednom dnevno i drzim se onog pravila sto pojedu za 10 sekundi to je to, plus jedan dan poste nedeljno :) Vodu menjam 1/3 na nekih 7 do 10 dana kako kad stignem...jedino sto ne sifoniram dno uopste jer nikako da napravim ili kupim sifon... ----------------------------------- Stefan062 Uto Avg 25, 2015 7:47 am ----------------------------------- kupi sifon nemoj se nesto mnogo zamlacivati , sad ga kupis i miran si, jedino ako volis da malo odradis na svoju ruku napravi ga, e sad tebi je akvarijum skoro nov, i u njemu treba sigurno jos malo da se stabilizuje, jer ipak veruj mi iz mog iskustva treba sa akvaristikom polako jer ne ide sve preko noci, ubaci neke malo bryorastuce biljke, ili cak nije lose da ako nekako mozes da iyvedes da stavis nekako da zatamnis deo gore iyynad vode gde je siga da ne pada svetlost na nju, a oko algara bi valjalo da uzmes lisice 4-5 i miran si, samo ako njih uymes mahovinu ne mozes ubaciti jer iy mog iskustva obrstice je, ali onda mozes da ubacis monoselum on je krupni nece ga dirati, a da li vrsis kakvu prihranu ili da li imas podlogu.? ----------------------------------- Doksas Uto Avg 25, 2015 1:52 pm ----------------------------------- Koliko danas cu kupiti sifon, mislio sam da su skuplji ali vidim da ima od 250 din tako da se ne isplati da se cimam i pravim... Citao sam sinoc kada si mi savetovao sijamskog algara ali videh da znaju da budu agresivni a inace imam problem sa borcem jer jede repove gupikama, a lisice ne bih jer sam mahovinu zamislio kao krosnju na red moor-u i to mi je jedan od bitnijih detalja posle riba tako da moram traziti drugu soluciju. Bilja svakako planiram da ubacim jos a od prihrane nista ne koristim niti imam podlogu jedino taj kvarc sljunak ili kako se vec zove... http://s4.postimg.org/4srvmjhql/20150824_222513.jpg ----------------------------------- Doksas Uto Avg 25, 2015 1:56 pm ----------------------------------- E da, kao sto rekoh u prethodnom postu, ubacujem mini co2 od pre dva dana ako se to racuna u prehranu... ----------------------------------- Stefan062 Uto Avg 25, 2015 7:08 pm ----------------------------------- vidis ubacujes i co2 i kiseonik koliko mogu primetiti barem njega iygasi tako ces povecati koncentraciju co2, ali po mojoj logici biljkama jeste da treba co2 ali im treba i hrane kako bi taj co2 iskoristile zato mozes da krenes sa nekom prihranicom mozes da se konsultujes malo sa rainforestom ali skreno ne zaleci se polako ;) ----------------------------------- Doksas Sre Avg 26, 2015 8:18 pm ----------------------------------- Upravo kupio i ubacio Sera flore 3 vital a pre toga promenio oko 30% vode... takodje zasadio i Nanu...za danas dosta :) E da, kupio sifon i ocistio dno, mada nije bilo skoro nikakve vidljive prljavstine u kanti u koju je isao sifon osim malo sljunka sto je uvukao... Sto se tice algi danas nema cak ni ono malo crne sto je ostalo juce posle mog cupanja rukom, izgleda da je neki algar malo cupkao to sto je ostalo video sam ga danas bas na mestu gde je crna bradata bila :) ----------------------------------- Stefan062 Čet Avg 27, 2015 2:13 pm ----------------------------------- dobro je tosamo prati stanje a za sigu pogotovu jer cesto je ona poblem zbog algi...:) ----------------------------------- Doksas Sub Avg 29, 2015 5:47 am ----------------------------------- Stanje za sada redovno :) hvala na savetima, ziveli :bravo: