----------------------------------- Fricky`88 Čet Nov 20, 2014 8:06 am Indijski list ----------------------------------- Nasao sam na netu da postoji neki novi list, indijski ili koji vec, koji kad ubacis u akvarijum ribice odmah pocnu da se mreste, pogotovu one koje se teze odlucuju na mrest. Probacuvda to nabavim pa da vidim dal je to istina. Jel zna neko nesto o tome? ----------------------------------- crvić Čet Nov 20, 2014 4:20 pm ----------------------------------- Ubaciš afričku šljivu jednu tabletu ili šta već, i malo prigušiš svetlo, baciš neku maramu crvenu ispod neonke. Pa da vidiš kako se pamprače. ----------------------------------- nikouro Čet Nov 20, 2014 4:28 pm ----------------------------------- Crvic, malo neozbiljno za tvoje godine. List pa jos indiski ?! Znas, oni koji se bave mrestom imaju svoje nacine kako da vodu prilagode odredjenoj vrsti riba koju mresti. Svaki od tih " majstora " ima neku svoju " tajnu " ali generalno jedno te isto je u pitanju. Treba odredjene parametre vode prilagoditi za mrest tj izazvati okidac kod pojedinih riba da se mresti. Vecina nas sledi one primere koji su neki odgajivaci otkrili sirokim narodnim masama. Jedan deo odgajivaca cuva svoju tajnu, ali generalno nevidim razloga sto bi sad uvozio list iz indije :) . Ima dosta tih okidaca i iz naseg podnevlja. ----------------------------------- Fricky`88 Čet Nov 20, 2014 4:47 pm ----------------------------------- To ti probaj na svom akvarijumu pa da vidis sta ce biti. A Niko sto se tice toga probaj na youtube, trazi catappa leaves, ima neki lik koji prica o tome, inace ima i antibakterijsko i neko antifungicidno dejstvo, deluje i dosta dobro na zdravlje riba i utice na njihovu boju. A ide jedan list na nekih 50tak litara i on se menja posle 3, 4 nedelje. A navodno su dosta dobri za borce, diskuse, kozice i jos neke vrste... ----------------------------------- Zhorz Čet Nov 20, 2014 4:51 pm ----------------------------------- antifungicidno dejstvo je potvrdjeno, e sada da li okidac za mrest........mozda sto spusta pH pa npr nekim ribama to bude okidac. Ne bacaj pare za catappe list, isto dejstvo imaju i nasi suvi listovi hrasta ali naravno sa drveta koji su daleko od puteva i zagadjenja. ----------------------------------- Aquamaniac Čet Nov 20, 2014 5:07 pm ----------------------------------- Skoro sam pazario preko Ebay-a Cattapa leaves(Indian almond leaves) koji po nekim iskustvima potpomaze razmnozavanje ribica i kozica,a pored toga deluje antibakterijski, deluje preventivno protiv parazita, kao antisteres i utice na boju ribica i kozica. Ostaje da proverim da li na neki nacin utice na pH i jos neki parametar,posto blago boji vodu u zuckasto. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_108961233_5Ar4kmL.jpg ----------------------------------- gotika Čet Nov 20, 2014 5:07 pm ----------------------------------- crvic ides u rubliku poruka koja me je slatko nasmejala :smejanje: :smejanje: :smejanje: :smejanje: :smejanje: :smejanje: :cestitka: :cestitka: ----------------------------------- Fricky`88 Čet Nov 20, 2014 5:19 pm ----------------------------------- Trebalo bi biti onda rubrika za glupe izjave... Pise da boji vodu u blago braon i to im navodno odaje osecaj prirodnog stanista. Razmisljam se i ja da pirucim to preko ebay-a. I jel delovao list kad si ga ubacio? Jel krenuo neki par da se mresti? ----------------------------------- jovica Čet Nov 20, 2014 5:31 pm ----------------------------------- Ne postoji glupo pitanje, postoji samo glup odgovor... opustite se i vratite na temu o listu.... ----------------------------------- Aquamaniac Čet Nov 20, 2014 5:32 pm ----------------------------------- Preporucuje se pre ubacivanja da se potopi u vrucu vodu kako bi lakse potonuo,pa je i pri tom procesu ispustio boju. Koristim ga vrlo kratko u akvarijumima sa kozicama,tako da o nekom uticaju na mrest ribica ne mogu da pricam... ----------------------------------- Fricky`88 Čet Nov 20, 2014 5:36 pm ----------------------------------- Ja sam citao u nekim komentarima na e bay, da je vrlo delotvoran, da u roku od par dana krecu da se mreste... ----------------------------------- Aquamaniac Čet Nov 20, 2014 5:47 pm ----------------------------------- Vecina svetskih odgajivaca kozica ga koristi u svojim akvarijumima. Ne sumnjam ni malo da je delotvoran :). ----------------------------------- nesa69 Čet Nov 20, 2014 6:10 pm ----------------------------------- Nisam koristio ali mislim da snižava i pH, pročitao negde ali ne smem da tvrdim da je tačno. Fricky, koje su to vrste ribe konkretno, ovako je jako uopšteno pitanje i ne bih da kažem glupo pitanje. Kao kad bi rekao domaće životnje, pa sad ti vidi šta sve tu spada. Ima svega i svačega u tom mrestu, lepo beleži ako nabaviš, pa napiši svoja zapažanja. Meni su se obične kozice razbijale i sa i bez osušenih listova od hrasta. Mada ne mogu ja to da prebrojim pa da izvedem neki zaključak. ----------------------------------- nemanjask Čet Nov 20, 2014 6:19 pm ----------------------------------- Samo ubacivanje Catape nećeš ništa dobiti, za to je ipak potrebno malo više veštine, to da ubaciš lišće i odmah krene mrest je bajka, naravno da pomaže, ali smo u slučaju da već imate pripremljenu meku vodu i dodate Catapu da malo snizi PH. sličan efekat ćete imati i sa ubacivanjem hrastovog lišća i panjeva, sve je to u cilju snižavanja PH s tim što lišće služi i za ishranu tek izlegle mlađi (mikro organizmi koji razlažu list su hrana za malđ) Svakako preporučujem za Južnu Ameriku ali ne očekujte čuda. ----------------------------------- Aquamaniac Čet Nov 20, 2014 6:57 pm ----------------------------------- Pa,niko i ne ocekuje cuda :). Svakako moze pomoci,ali nije od kljucnih faktora koji uticu na mrest. Neznatno snizen pH uz pomoc Catappe moze biti povoljan za mrest,narocito u onim slucajevima kada se ne ubacuje CO2 ili se ne koriste neki drugi proizvodi radi postizanja istog efekta. Koriste ga uglavnom za mrest malo zahtevnijih i raritetnijih kozica,kao i Aquasoil,meku vodu,Twinstar Shrimp,pa i temperatura i TDS su od kljucnih faktora,tako da list Catappe moze biti samo jedan od uzrocnika,ali ne i presudnih :). ----------------------------------- nemanjask Čet Nov 20, 2014 7:00 pm ----------------------------------- Odgovor je bio na prvi post gde se kaže da ubaciš Catapu i krene mrest što nije istina. ----------------------------------- Fricky`88 Čet Nov 20, 2014 8:13 pm ----------------------------------- Nesa69, pre nego sto komentarises prvo procitaj, jer sam ja lepo napisao za koje ribice navodno deluje... Ama bre ljudi, nisam bio ovde godinu dana, ovaj forum otiso u djavola, sve bre ovde postali naucnici i akademici...malo urednici treba da posavetuju druge kako se obraca ostalima... Preko ebay kosta oko 6dolara 20 komada. ----------------------------------- krlle83 Čet Nov 20, 2014 8:54 pm ----------------------------------- 1. Catappa list nema veze sa mrestom,niti ga podstice. 2. Imas da ga kupis kod jednog sponzora sa foruma 3. Koristio sam kod cuvanja diskusa,stavljao sam 2 lista svakih 10 dana. Nakon tog pakovanja nisam vise koristio. ----------------------------------- nesa69 Čet Nov 20, 2014 8:59 pm ----------------------------------- Prvi post: ribe koje se teže mreste. Neki post posle: Dsikusi, Borci, Kozice (koje su to ribe inače?) i još neke ... Ja koliko ne znam, znam da se sve ovo uspešno mresti. Zato i pitam na šta konkretno misliš a ostalo je posledica tvoje polemike. U prncipu Crvić je rekao istinu na njegov način :-) Ubaciš im tabletu, malo zamračiš ... što i jeste dodavanje katape ako razmisliš bez nekih tenzija. Opušteno. Mene interesuje recimo zbog moje Južne amerike i ciklida rezultat i zato pitam i voleo bih da vidim rezultate i ostale informacije. Ostalo što si napisao neću da komentarišem, da ostane neki nivo kulture. ----------------------------------- nemanjask Čet Nov 20, 2014 9:16 pm ----------------------------------- Urednici su upozorili na vokabular pojedinih forumaša i to ne možeš da nam zameriš, vraćamo se na temu, dakle, to što si pročitao je čist marketing prodavca, ne kažem da nije dobar ali nije svemoguć sigurno. Postavlja se pitanje koje ribe želiš da izmrestiš i kako si to isplanirao? Ništa konkretno sem pitanja o listu ne znamo. ----------------------------------- nesha barajevac Čet Nov 20, 2014 9:21 pm ----------------------------------- Možda i nije catappa u pitanju. Postoje razna indijska lišća :smoker: Uglavnom, kada se obezbede svi ostali uslovi do mresta će doći i bez lišća. A da je škodljivo- nije, kažu da koristi. ----------------------------------- Fricky`88 Čet Nov 20, 2014 9:30 pm ----------------------------------- Video sam da ima dosta komentara kako je taj list pomagao pri okidanju mresta. A neso ako mislis da mozes lako da mrestis diskuse ti probaj pa vidi dal moze tako lako... Ima nekoliko vsta tih listova tj. Razlicite vrste kvaliteta, mozda je taj tvoj bio neko malo nekvalitetniji pa zato... ----------------------------------- corvus Čet Nov 20, 2014 10:17 pm ----------------------------------- Mene sad zanima koje su to ribice koje se teze mreste odnosno da li nam realno treba list da bi se oborila PH vode zar nema efikasnijih i laksih nacina za postiyanje istog. .Diskusi nisu teski za mrest ,jer ako im se obezbede uslovi oni se mreste ,teske ribice nisu one kojima su parametri i vise nego jasno utvrdjeni vec one za koje cak i sa ispunjenim parametrima jednostavno ne dolazi do bacanja ikre ,,,Diskus je samo zahtevna ribica ne i teska , ----------------------------------- nemanjask Čet Nov 20, 2014 10:23 pm ----------------------------------- Apsolutno se slažem sa corvus-om! Ogromna je razlika između teškog razmnožavanja i zahtevnog uzgoja. ----------------------------------- corvus Čet Nov 20, 2014 11:28 pm ----------------------------------- Probacu da dam svrsihodan komentar neznam da li ovom prilikom mozda malo odlutam u off topic ako Administratori smatraju da jesam off topic neka slobodno uklone moj komentar / Ovako siroka i uopstena pitanja nikad nemogu dobiti odgovor iz vise razloga > da bi se dobio konacan zakljucak o uzgoju dafnije covek je imao preko 30 a mozda i vise uzorkovanih kolonija koje je svakodnevno hranio i merio a za svaki tip uzorka je ima vise kontrlonih grupa samo dodavanje lista nece doneti nikakav empirijski zakljucak zbog nedostatka kontrolne grupe ,, drugim recima ako je list naterao diskuse na mrest to mora da se dokaze kroz vise kontrolnih parova u indenticnim uslovima kao i u uslovima bez lista , Jednostavno bez konkretnog pitanja nema nikakvog odgovora ,,zato ja vrlo retko i pokusavam ljudima da odgovorim na pitanje jer jednostavno nemam snage da se zamaram sa ovoliko opsirnim i supljim pitanjima , naprimer ako bi ja treceg meseca dodao gupikama list i one pocele da prave vise malaca ,moj zakljucak ne bi bio da je list tu pomogao vec da su one stasale i sada vec dosta vece te da je porast u okotima bio ocekivan , Realno, mislim da bi najbolje bilo pratiti prirodne biotope i kod vrsta koje se tesko reprodukuju probati takve uslove replicirati u akvarijumu / NPR ima vrsta riba koje se mreste nakon kise ,a ima vrsta riba koje se mreste kada kise nema /konkretno sijamski borci osecaju pritisak i njegove promene i izbegavaju mrest kada dolazi kisna sezona jer bi kisa razorila gnezdo ,,, Nadam se da sam doprineo barem malo i razjasnio koliko je vazno kada se pitanje uopsti i precizira i da ova moja pisanija nije bila kompletno uzaludna ,,puno srece i sve najbolje zelim svim clanovima u poduhvatima mresta i razmnozavanja .