----------------------------------- sputnik8 Uto Jan 26, 2021 6:24 pm ----------------------------------- .... Evo ja otkada imam 5 pumpi u jednom akvarijumu mogu da legnem na upaljenu veš mašinu i zaspim..... Šalu na stranu, Probaj da ga uključiš i isključiš nekoliko puta. Iz nekog facscinantnog razloga nekada su pumpe pri startu glasnije nekada tiše. Spoljni filter sa pumpom na jedosmernu struju može da bude skoro nečujan. Još ako ga staviš ispod akvarijuma... Sa spoljnim filterom najveći je problem što često uguramo pumpu u dosta malu komoru koja je obično i zadnja. Ako npr imaš po 5cm od pumpe do stakla ona postane tiša još ako se nalazi u komori posle koje dolazi jedna u kojoj stoji voda za automatsko dolivanje postane još tiša. Vreca sa peskom preko pumpe isto pomaže. Ne bih da kvarim čoveku temu ,ali si me nasmejao sa veš mašinom (još se kaže mogao bih da zaspim i na drljači - ko zna šta je to). Ono što je bitno da si čoveku jako lepo objasnio u vezi zvukova : šta ih povećava ,a šta utišava , naveo si primere koji život olakšavaju, ja bih to nazvao "male cake - velikih majstora". Zaista malo znanja ,veštine i dovitljivosti - čuda čine. :bravo: SomiKnight - podržavam ovu preporuku. Poz.