Akvaristika forum
Pretraga • Pravilnik • Album • Profil • Proveri privatne poruke • Lista članova • Registruj se Uloguj se
 akvarijum.org • Baza biljaka • Slike • Tekstovi • Video • Kalkulator • Kontakt • Marketing
 Jacina svjetla, kako tacno da racunam? Pogledaj sledeću temu
Pogledaj prethodnu temu
Napiši novu temuOdgovori na poruku
Objavi na Facebook
Autor Poruka
x-man
Akvarista



Registrovan: 15 Jul 2011
Poruke: 64

PorukaPoslao: Čet Sep 08, 2011 10:49 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Vec nekoliko mjeseci imam akvarijum i puno se naucilo, ali posto je mali akvarijum (malo preko 30l) jos uvijek se borim sa svjetlom i potrebnom snagom, a nemam ni pravi poklopac...

Citam razne tekstove i pise da ide od 0.5-1W po litru, ali kako da se danas koristi ova racunica ako se zna da imaju one stedljive sijalice koje recimo od 10w daju ekvivalent svjetlosti kao one standardne od 50w, a sada imaju i led diode koje stvarno stede struju, kod ovih stedljivih sijalica bar pise koliko stede struje tj. koji je ekvivalent standardne sijalice, ali kod led to nije slucaj i ja recimo imam kinesko led osvjetljenje na kojem bas nista ne pise osim koliko je ukupna snaga, a to je samo nekoliko W, sada sam narucio neko novo koje je mislim 12w i sa stedljivom sijalicom...

Takodje tu je parametar toplote boje...

Sta je najbolje?

Kod mene su se pojavile smedje alge!

Hvala.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
AquaShop
Sponzor






PorukaPoslao: Čet Sep 08, 2011 10:49 pm Snimi Poruku Nazad na vrh

efi
Akvarista



Registrovan: 19 Apr 2011
Poruke: 46
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Sep 08, 2011 11:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

racunaj da ti treba 15 do 20 lumena po litri obrirom da ti je verovatno plitak akvarijum...ako ti je bilje zahtevnije prirode onda vise....
(da ne ulazim sad u polemiku oko teme koja me nervira od prvog dana kada sam je video ponajvise na ovom forumu gde se za jedinicu jacine svetlosti koristi w tj watt iako je to jedinica potrosnje struje tela za sat vremena rada a pritom svi zaboravljaju da je lm tj lumen jedinica koja oznacava jacinu svetlosti a k tj kevin toplotu ili ti boju....) guglaj malo u tom smislu i zaboravi na tu teoriju od 0,5 - 1 watt po litri obrirom da obicna sijalica sa uzarenim vlaknom odavno nije jedina rasprostranjena na trzistu...

Takodje da pridodam verovatno manje poznatu cinjenicu da klasicna sijalica od 100W daje oko 1300 lumena na 360 stepeni (ili ti sabrano svetlo iz svih pravaca, imaj u vidu da koliko god dobru refleksiju da napravis da usmeris svetlo u pravcu akvarijuma tesko da ces izvuci vise od 850 lumena na nekih 90 stepeni pokrivenosti...)
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
Fiber
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Avg 2011
Poruke: 1272
Lokacija: Beograd, Vozdovac

PorukaPoslao: Čet Sep 08, 2011 11:08 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pa zavisi od toga da li ces i koje biljke drzati u akvarijumu. Ako su biljke koje traze jace osvetljenje onda ti je 0.5w malo, a opet ako ces drzati neke kojima vise odgovara tamnije okruzenje onda ti je 0.5w dovoljno. U principu, ribice nece primetiti razliku u osvetljenju.

A sto se vrsta osvetljenja tice, najbolje ti je neonsko osvetljenje. Zasto je to tako najbolje je da prelistas po forumu i internetu. Ne znam da li si vidjao, ali mozes negde da nadjes male neonke od 8w, duzina im je 29cm, ja koristim jednu takvu u karantinskom akvarijumu, na njoj pise 765, sto bi trebalo da znaci da odasilje 6500k. Dve-tri takve bi tebi lepo odgovarale (opet zavisi od vrste i kolicine biljaka koje planiras da gajis). Ako ne mozes da dodjes do ovih neonkica onda mozes da ubacis stedljivu sijalicu od recimo 20w, al obavezno uzmi onu koja odasilje 6500k ili vise.

LED osvetljenje nemoj da koristis, negde na forumu cini mi se mozes da procitas i zasto.

Nadam se da sam pomogao, neka me neko iskusniji dopuni ili ispravi ako je potrebno.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Čet Sep 08, 2011 11:09 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da se ponovim iz neke ranije teme.
Spektar lampe nam govori koliko energije isijava lampa na pojedinoj talasnoj dužini. Prikazuje se grafikonom. Ovaj grafikon potpuno opisuje neku lampu.
Kelvinaža je neka srednja vrednost ovog grafikona i govori nam o pretežnoj boji lampe, a definiše se na osnovu spektra koje isijava apsolutno crno telo na određenoj temperaturi ( u Kelvinima).
CRI nam govori koliko je spektar ravnomeran, odnosno u kojoj meri su zastupljene sve boje, veoma bitan za projektore i skenere, za fotosintezu ne toliko.
Wat je snaga (količina el. energije/sec) koju lampa troši.
Lumen je količina svetla koju lampa isijava na sve strane i u svim delovima spektra zajedno
Lux je lumen/m2, tj fluks svetla i ovo je bitna jedinica jer govori o osvetljenosti neke tačke na nekoj površini.
PAR je količina energije/m2 nekog svetla koju biljka iskoristi za fotosintezu. U narandžastom i plavom delu spektra fotosinteza je najefikasnija, a u zelenom najmanje efikasna (otud zelena boja hlorofila).

Da se ne bi mnogo gnjavili svim ovim, mi brzo procenjujemo intenzitet kao W/L
Ne bih rekao pogrešno, možda samo ne previše precizno.
Jer ako:
-podrazumevamo da se koriste lampe visoke efikasnosti (visok odnos lumen/w), ne halogene, ne sa žarnom niti, već T8, T5, MH, CFL (a neko i LED)
-podrazumevamo da postoji relativno efikasan reflektor uz lampu
-podrazumevamo da su lampe kelvinaže 6500K+ jer imaju onda i dobar PAR, dobar par imaju i narandžaste HPS lampe (2000K) ali su ružne za oko
-podrazumevamo da su akvarijumi manje više sličnih odnosa širina-dužina-visina
-i sretna okolnost što uglavnom sva količina svetla kad jednom udje u vodu, ostaje u njoj zbog totalne refleksije na prelazu voda-staklo-vazduh

onda procena W/L ima smisla kao relativno laka i brza mera za procenu osvetljenosti.

LUX je bitan.
Idemo u prirodu:
sunčan dan: 100000 lux-a
umereno oblačno: 30000 lux-a
veoma oblačno: 10000 lux-a

npr akvarijum 1m x 0.5m x 0.5 m (250 lit), gornja površina kroz koju dolazi svetlo 1m x 0.5m= 0.5m2
efikasnost haube, npr. 70%, znači 70% lumena sa lampe stiže u akvarijum, 30% ostaje apsorbovano na haubi.

Sijalica MH 100W (znači 0.4W/l) ima 7000 lumena, imamo dakle:
7000lum x70%/0.5m2= 10000 lux-a , kao kad je veoma oblačno vreme

Sijalica MH 250W (znači 1W/l) ima 20000 lumena, imamo dakle:
20000lum x70%/0.5m2=28000 lux-a, znači umereno oblačno

Sijalica MH 600W (2.5W/l) ima 60000 lumena, imamo dakle:
60000lum x 70%/0.5m2=84000 lux-a , skoro kao sunčan dan

Sijalica obična 100W (0.4W/l) ima 1300 lumena, imamo dakle:
1300lum x 70%/0.5m2=1800 lux-a, 5 puta manje nego jako oblačan dan.


Dalje efikasnost fotosinteze:
MH 6000K ima PAR 0.8, a obična ima PAR oko 0.45, pa je situacija za bilje još duplo gora nego što to izgleda.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
efi
Akvarista



Registrovan: 19 Apr 2011
Poruke: 46
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Čet Sep 08, 2011 11:28 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Uz duzno postovanje prema nekom ko se bavi proizvodnjom bilja ciljam na sledece...
100W obicna oko 1300 lumena tj 13 lumena po 1 wattu
Stedljiva sijalica(da uzmem primer koji ja koristim) 11W a daje 475 lumena 43 lumena po 1 wattu

da ne nabrajam dalje vrste rasvete na trzistu kao i razlicitu energetsku efikasnost svetlosnih tela koja se razlikuju cak i u istoj vrsti od proizvodjaca do proizvodjaca...

Evo recimo jednog grafikona koji uporedjuje razlicite vrste sijalica i koja koliko svetlosti (lumena) daje naspram potrosnje u wattima...


Image


Dakle odgovorno tvrdim da formula w/l ne moze uopsteno da se koristi i da bi moralo da se kaze na koju vrstu sialice se misli tj odnosi jer za ostale daje mnogo manje ili mnogo vise svetla...


P.S.Previse ti stvari podrazumevas za koju verujem da sigurno 80% clanova ovog foruma i verovatno 99% akvarista ne podrazumeva....

A evo i ja malo da radim copy/paste sa jednog foruma iz okruzenja i ustedeo sebi kucanje teksta da potkrepim poentu price.....

Pogrešan termin w/l (wat po litri) -- Ispravan termin L/l (lumen po litri)

Za pravilan odabir rasvijetnog tijela s obzirom na volumen tanka uopće nije važna potrošnja rasvjetnog tijela koja se izražava u W (watt-ima), to večina ljudi na forumu brka i ne razumije!!!

Dakle za pravilan odabir rasvijetnog tijela ključni je faktor jačina svijetlosti koju to tijelo isijava, a izražava se u L (lumenima).

Dok jačina dobivene svijetlosti (koju tijelo isijava L), s obzirom na utrošak energije (energija koju tjelo troši pri radu W) karakterizira efikasnost rasvjetnog tijela, koja se izražava u L/W (lumen po watt-u).

Zato i kažemo da su fluorescentne lampe "ekonomični" izvor svijetlosti i kao takav pogodan za akvaristiku, jer imaju dobar omjer jačine i potrošnje!!!

Za pravilan odabir intenziteta svijetlosti u tanku treba koristiti precizniji i potpuniji termin, a to je L/l (lumen po litri).

Preporučljivi intenziteti svijetlosti u akvaristici u 3 kategorije:

1. ako ne namjeravamo imati neko pre zahtjevno bilje u tanku ili se odlučimo za ciklid tank, zadovoljavajući intenzitet svijetlosti u akvariju (koji bi rasvijetna tijela trebala proizvesti) se kreće u rasponu 10 - 20 L/l (lumen/litra).

2. za dublje tankove i tankove u kojima prevladava bilje (biljne akvarije), zadovoljavajući intenzitet svijetlosti u akvariju(koji bi rasvijetna tijela trebala proizvesti) se kreće u rasponu 20 - 30 L/l (lumen/litra).

3.za duboke tankove gusto zasađene biljnim vrstama koje iziskuju mnogo svijetlosti tzv.(Dutch aquarium), zadovoljavajući intenzitet svijetlosti u akvariju (koji bi rasvijetna tijela trebala proizvesti) se kreće u rasponu 30 - 40 L/l (lumen/litra).

Dakle sad kad znamo u koju skupinu spada naš akvarij i koja mu je litraža, lako možemo izračunati ukupan intenzitet svijetlosti koji je potreban za naš tank po formuli: KATEGORIJA AKVARIJA(skupina u koju pripada naš tank s obzirom na gore navedene karakteristike) + VOLUMEN(zapremnina našeg tanka).

Sažeto: KATEGORIJA AKVARIJA + VOLUMEN = POTREBNI INTENZITET SVIJETLOSTI!!!

pr. - akvarij spada u kategoriju 2, a ima zapremninu 200l,ukupni potrebni intenzitet svijetlosti bi trebao iznositi oko 5000 L/l. , što če reći da je za takav akvarij potrebno 2 neonke (38W) od 1047,0 mm prosjećne jačine 2500 L.

Naravno i unutar kategorija postoje različiti faktori koji utjeću na potreban intenzitet svijetlosti!!

1.PROZIRNOST AKVARIJSKE VODE(ako je voda mutna,žućkasta slabiji je lom svijetlosti kroz vodu, a time je i slabiji njen intenzitet, za razliku od bistre vode!)

2.VISINA AKVARIJA ILI DUBINA TANKA(zbog prolaska kroz vodu svijetlost gubi svoj intenzitet na svakih 10-ak cm dubine, a na dubini večoj od 50 cm intenzitet je osjetno manji!!)

3.VRSTA PODLOGE KOJU KORISTIMO(ako koristimo izrazito tamni(crni) šljunak, intenzitet svijetlosti će biti znatno manji nego kad koristimo svijetli šljunak zbog refleksije svijetlosti)

4.IZVEDBA POKLOPCA(ako ne koristimo nikakva sredstva za poboljšanje loma i refleksije u poklopcu, kao što su alu folija ili plastični reflektori intenzitet će biti manji zbog navedenih razloga).

5.RADNI VIJEK RASVJETNOG TIJELA(intenzitet svjetlosti s vremenom značajno slabi, to je pogotovo boljka fluorescentnih lampi pa ih treba redovito mjenjati svakih 6 - 9 mjeseci!!!

Kad govorimo o vrsti rasvijete i svijetlosti opčenito, nezaobilazna su još dva pojma:

1.COLOUR RENDERING INDEX (Ra) - to je još jedan od parametara kojim mjerimo kvalitetu rasvijetnog tijela, on iskazuje raspon svijetlosti (raspon spektra kojeg je rasvijetno tijelo u mogučnosti prikazati, taj se raspon kreće od 1 do 100, važno je napomenuti da sunčevo svijetlo ima raspon 100 (puni spektar)

- poosječne fluorescentne lampe kakve se koriste u akvaristici (kakve mi koristimo) imaju raspon spektra 80 - 90 Ra, i spadaju u skupinu b1.

- izuzetno kvalitetne fluo cijevi nove generacije imaju Ra od 93 - 98, i spadaju u skupinu a1, a u tu skupinu spadaju OSRAMOVE LUMILUX DE LUXE fluo cijevi.

2.TEMPERATURA SVIJETLA - koja se izražava u stupnjevima Kelvina (°K)

-svi znamo da je svijetlost vidljivi dio elektromagnetskog žračenja u rasponu izmeðu ultraljubičaste(400nm) i infracrvene(700nm) valne duljine, crvenkast svijetlo ima manju temperaturu i veču valnu duljinu, dok plavkasto svijetol ima veču temperaturu i manju valnu duljinu.

Sunčevo svijetlo ima temperaturu oko 6000k.

S obzirom na temperaturu rasvjetnog tijela u akvaristici se koriste Cool white, Day lihgt, Warm white, te specijalne lampe različitog intenziteta pojedinih temperatura!!!

Koja je najbolj i koju koristiti nebi posebno komentirao, jer je izbor ogroman a mišljenja su različita!!

Još je jednom važno naglasiti da lampe koje imaju istu watažu, nemoraju imati istu jačinu svijetlosti u lumenima, dakle u tom slučaju daju različite intenzitete svijetlosti izražene u L/l(lumen/litra)!!!

Tako da je neprecizno i netočno birati omjer intenziteta svijetlosti u akvariju s obzirom na W/l (Watt/litra), nego je ispravno L/l (lumen/litra)!!!


I kao poslednja izmena evo jos jedne tabele karakteristika sijalica gde cak i vecina za koje smatras da se podrazumeva samo njihovo koriscenje imaju opseg od 40 do nesto preko 100 lumena po watt-u


Image


evo i linka ka slici ukoliko je previse sitno...
http://www.remodeling.hw.net/I.....102535.pdf
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Pet Sep 09, 2011 12:22 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sve se slažem sa tobom, osim da CRI ima uticaja na fotosintezu, tj rast biljaka.
W/l je najbrža procena i najmanje precizna
lumen po litri zahteva malo računanja i nešto je preciznija metoda
Najpreciznije bi bilo:
(lumen/površina vode) x koeficijent efikasnosti haube x koeficijent gubitka koji zavisi od dubine na kojoj je list biljke x par koeficijent.
Zanemarili smo koeficijente bistrine vode i koeficijent slabljenja lampe usled radnih sati, te neravnomernost absorpcije svetla u vodi u različitom delu spektra.
Što precizniji proračun to tačniji rezultat.
Važno je razumeti sve ove parametre rasvete i kako se to manifestuje na bilje, a najbolje je po meni rasvetu napraviti tako da možemo kombinacijom prekidača postići opseg od 0.3-1.5w po litri pa tokom vremena svetlo prilagođavati rastu biljaka.
Još bolje bi bilo imati jedno pozadinsko svetlo plus nekoliko reflektora koji bi mogli da se usmere na određena mesta na dnu gde su tepisi biljaka.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Sep 09, 2011 1:39 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Polako ljudi, čovek ima akvarijum od 30-ak litara i pitao nas je za konkretan savet jer mu se pojavila braon alga, verovatno usled nedostatka svetlosti. Sve što ste izneli je veoma korisno, ali se plašim da njemu neće mnogo pomoći.. Takođe je pitao kako se izračunava koliko mu treba svetlosti, logično pitanje bi bilo, kakvu rasvetu planiraš da ugradiš? Pa na osnovu toga da mu damo savet, sve ostalo njemu manje znači. Dakle, pitanje glasi: kakvu rasvetu si planirao da ugradiš? Koliko ti je dubok akvarijum? Koje biljke planiraš da uzgajaš?... Inače, kod nas je jako teško, skoro nemoguće doći do akvaristički korisnog LED osvetljenja tako da je to naj manje verovatna opcija, sem ako nisi spreman da izdvoji veliku svotu novca i da ga nabaviš iz inostranstva.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
x-man
Akvarista



Registrovan: 15 Jul 2011
Poruke: 64

PorukaPoslao: Pet Sep 09, 2011 1:53 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Sada sam narucio jedno ovakvo:
http://www.ebay.com/itm/250481.....1497.l2649
sijalica se bas i ne vidi, ali mislim da je ona stedljiva...

Kod mene je malo problem montiranje pa je veoma dobro ovo sto se kaci za akvarijum...

Inace, ovo pitanje sam postavio jer i ja znam da stari principa w/l bas i ne pije vode osim ako se ne koriste standardne sijalice...malo je i problem sto za neke losije sijalice tesko je i da se pronadju svi ovi podaci...vidjecu kako radi ovo kinesko cudo i ako bude losa sijalica, a nadam se da je standardno grlo, onda cu da zamjenim sa nekom boljom...

Ovo sto sada koristim sa led diodama (veceras sam dodao i neonku od 15w, ali ovo veoma ruzno izgleda) je veoma lose i nemam nikakve podatke sta te diode daju osim koliko struje trose, naravno i ovo je kinesko...puno narucujem preko ebay-a i slicnih sajtova jer kod nas se cesto isto to nadje, ali sa cijenom 10x vecom!

Hvala.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
efi
Akvarista



Registrovan: 19 Apr 2011
Poruke: 46
Lokacija: Novi Beograd

PorukaPoslao: Pet Sep 09, 2011 2:41 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

x-man ::
Sada sam narucio jedno ovakvo:
http://www.ebay.com/itm/250481.....1497.l2649

Inace, ovo pitanje sam postavio jer i ja znam da stari principa w/l bas i ne pije vode osim ako se ne koriste standardne sijalice..


To svo vreme pokusavam da kazem Smile))

Elem, moja preporuka je da probas sa 20ak lumena po litri....u prevodu stavi 100W klasicnu(ne bih preporucio jer previse greje) ili oko 11W stedljivu sa spiralnim cevima, kao ova "Compact fluorescent" sa prve slike... To bi trebalo da ti bude dovoljno za taj akvarijum...

Ne pise nigde da li se isporucuje sa sijalicom ili bez (barem ja nisam video) meni deluje kao da je pre "minjon" grlo nego klasicno....ostaje ti da sacekas da stigne i vidis...
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji email
deak
Urednik
Urednik



Registrovan: 13 Maj 2010
Poruke: 1533
Lokacija: Becej

PorukaPoslao: Pet Sep 09, 2011 11:13 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

krcko ::
"Jedinstvenog stava nemože ni biti. Ponoviću uobičajenu frazu, koja se provlači kroz sve diskusije o akvarijumima-SVAKI AKVARIJUM JE PRIČA ZA SEBE.
Svoju priču o osvetljenju sam postavio sebi kao srednjoškolski projekat iz Električnog osvetljenja. Treba da osvetlim prostor koji ima svoju dužinu, dubinu i visinu, ali medij u tom prostoru nije vazduh nego voda, podloga, biljke i ribe.
Polazeći od zamisli postavke akvarijuma i uzimajući u obzir potrebe riba i biljaka, vratio sam se u knjige po teoriju o elektromagnetnom zračenju Klerka Maksvela. Teoriju ću preskočiti, ako neko hoće da je čita, to je dostupno.
Sva dostupna svetlosna tela imaju naznačene Watt-e i Lumene. Dakle pošao sam od odnosa Lm/W.
Da bih saznao koliko je to kod različitih, reći ću sijalica, potražio sam tabelu tih odnosa. Neke osnove su i tu potrebne, pa da ih uvedemo:
Watt=Joule/second-Joule( jedinica energije)
Lumen-jedinica svetlosti
Lux=Lumena po kvadratnom metru
Neke od osnovnih sijalica, koje mi koristimo u akvaristici:
Wolframska 17 Lm/W
Neonka T8 60 Lm/W
Neonka T5 70 Lm/W
Neonka T5 HO 80 Lm/W
Štedna daylight 70 Lm/W
Metal Halidna 90 Lm/W
Kada ovo sve znamo, uvodimo u svoje računanje potrebnog osvetljavanja opsege izmerenih veličina jačine svetlosti. Od značaja za računanje je sada potrebna količina Lumena po kvadratnom metru-Lux, pa je tako
slaba osvetljenost između 6500-11999 Lux-a
srednja osvetljenost između 12000-19999 Lux-a
jaka osvetljenost, sve iznad 20000 Lux-a
Da se vratim na svoj račun za akvarijum u kome mi je bila potrebna srednja osvetljenost, jer će u njemu biti ribe kojima odgovara svetlo koje je ispod tih granica, ali hoću i da biljke izgledaju što bolje.
Dužina akvarijuma je 1,1m- dubina 0,45m- visina 0,5m.
DxŠ=1,1x0,45=0,495 m kvadratnih
Pošao sam od praga srednje osvetljenosti 12000 Lux-a, moju površinu treba da preračunam u Lumene-oni pišu na sijalicama
0,495x12000=5940 Lm
Koristim T8 neonke, treba mi 5940/60=99W
Malo sam pojačao na 110W, da bi većina biljaka bila zadovoljna i dobio
110x60=6600 Lm
Moj cilj je bio da pređem osnovu, pa sada uzimajući u obzir i visinu, kao faktor imam 6600/0,5= 13200Lux-a.
Postigao sam osvetljenost koju sam hteo. Dodavanjem paraboličnih reflektora uvećanje je 1,2 puta.
Sada, kada sam znao koliko mi Watt-i treba, izbor se bazira na talasnim dužinama-nanometara, kolornoj temperaturi-Kelvin-ima, CRI faktoru-raspoloživosti rasvetnog tela da verno prenese osvetljeni predmet.
U celoj mudrosti, ne greši se jako puno ako se baziramo na dugogodišnje savetovanom 0,5-1 W/l."
A na taj ProFito i EasyCarbo zaboravi, dok ne naučiš koje su potrebe tvojih biljaka. Pozdrav


Po ovome sam izracunao kolko svetla mi terba i jako mi je pomoglo jer sam uspeo da namestim srednje osvetljenje sa stedisama i alge uopste nije bilo a bilje je za mesec dva zauzelo ceo akvarium. Dosad su bili dobri samo stedise i neonke ostale sijalice su uzas samo alge i alge.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
rainforest
Akvarista



Registrovan: 04 Jan 2011
Poruke: 600
Lokacija: Sombor

PorukaPoslao: Pet Sep 09, 2011 1:50 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Krckov proračun je ok, samo su zanemareni gubici u reflektoru, tj pretpostavljeno je da sva količina svetlosti sa sijalice završi na površini vode, bez gubitaka.
Zanimljivo je, koliko sam primetio kod članova, da se izbegava MH rasveta, a ona je po meni najbolja.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu porukuPošalji emailPoseti sajt autora
nemanjask
Urednik
Urednik



Registrovan: 29 Nov 2010
Poruke: 2451
Lokacija: Beograd

PorukaPoslao: Pet Sep 09, 2011 3:35 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

kod mene MH rasveta daje izvanredne rezultate. Imam je na dva akvarijuma i u oba biljke super napreduju, posebno je efikasna za duboke akvarijume.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Proba
Akvarista



Registrovan: 27 Dec 2010
Poruke: 146
Lokacija: Beograd-Borča

PorukaPoslao: Pet Sep 09, 2011 7:18 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

U mom AQ od 250l (oko 200l vode) imam dosta biljaka i T5 HO rasvetu (2x54W i parabolicne reflektore).
Na osnovu proracuna dolazim do zakljucka da mi je rasveta i vise nego jaka.
108W x 80Lm/W = 8640Lm,
8640Lm x 0,5m = 17280Lux,
17280Lux x 1,2 = 20736Lux (vrlo jaka osvetljenost)
Sada dolazim do jednog od razloga pojave zelene tackaste i koncaste alge.
Jedna neonka je sa pojacanim crvenim, a druga sa plavim spektrom. Ne znam koju i koliko dugo bi trebalo da sklonim, da bih se obracunao sa algama.
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Fiber
Urednik
Urednik



Registrovan: 21 Avg 2011
Poruke: 1272
Lokacija: Beograd, Vozdovac

PorukaPoslao: Pet Sep 16, 2011 2:10 am Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Da ne otvaram novu temu...

Malo sam racunao i dosao sam do zakljucka da imam preosvetljen akvarijum (a to se moglo videti i naglim rastom zelene alge po staklu i po sljunku).

Tada sam u akvarijumu imao stedljivu od 26w (1600Lm, 6400k),
T8 Sylvania Aquastar 60cm (900Lm, 10.000k)
T8 Sylvania Daylightstar (1300Lm, 5000k).

Koristeci formule koje ste naveli dosao sam do zakljucka da imam skoro 22.000 Luksa, sto je ocigledno previse za moje ne tako zahtevne biljke. Visak svetla je mogao da se vidi i po algama i po ogromnoj kolicini perlinga.

Odlucio sam to da korigujem i sad mi ostaju sledece opcije:

1. Kombinacija ove dve neonke (ukupno 2200Lm, odnosno 27.5 Lm/l ili 10.476 Lux)

2. Kombinacija stedljiva + Aquastar (ukupno 2500Lm, odnosno 31.2 Lm/l ili 11.904 Lux)

3. Kombinacija stedljiva + Daylightstar (2900Lm, odnosno 36.2 Lm/l ili 13.809 Lux)

Napominjem da nisam dobijene Luxe mnozio sa 1.2 s obzirom da ne znam koliko mi je to uvecanje (imam reflektor za jednu neonku, hauba je zatvorena i iznutra oblepljena alu-folijom). Dimenzije akvarijuma su 70x30x40 (80l).

Sta bi mi vi predlozili da uradim?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Cokilio
Akvarista



Registrovan: 27 Jan 2013
Poruke: 354
Lokacija: Banja Koviljaca

PorukaPoslao: Čet Dec 17, 2015 11:29 pm Snimi Poruku Odgovoriti sa citatomNazad na vrh

Pokusavam da razumem ali neuspevam.Da li je bitnije i ispravnije racunati lum/l ili racunati formulom povrsina vode puta lux koji odredimo zavisno od zahteva bilja pa da dobijemo lumen?

Dakle,imam lowlight postavku.200l vode,povrsina vode 0.5m,T5 rasveta 2x54w(sijalica ima 4150lumena)
Po prvoj racunici dovoljno bi mi bilo 12000lux za slabo svetlo.
0.5 x 12000lux= 6000lumen a ja imam 8000lumena.

Druga formula 10-20lumena/litri
200l x 20lum = 4000 a ja imam 8000.

Sad mi nije jasno.Ja bi znaci trebao skoro da prepolovim jacinu ali onda mi biljke pocinju da propadaju.

Da li negde gresim po vasim racunicama?
Pogledaj profil korisnikaPošalji privatnu poruku
Prikaži poruke iz poslednjih:      
Napiši novu temuOdgovori na poruku
 Skoči na:   

Srodne Teme
Tema Autor Forum Odgovori Poslao
Nema novih poruka Kako sa jednim grijacem grijati dva a... Luka2907 Grejanje i hladjenje 1 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako sa 1 grijacem grijati 2 akvarijuma Luka2907 Grejanje i hladjenje 0 Uto Jan 09, 2024 10:53 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako se montira solenoid na ovaj mano... sstanko78 Ostala oprema 7 Ned Nov 22, 2020 9:50 pm Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Kako da znam kad ce ribica da se mresti? Nemanja21 Razmnožavanje 4 Sub Nov 07, 2020 11:12 am Pogledaj zadnje poruke
Nema novih poruka Jacina motorne glave-Preporuke djilepfc1970 Filteri i pumpe 5 Uto Sep 15, 2020 8:53 pm Pogledaj zadnje poruke

Linkovi: MyCity  Moj biljni akvarijum  Vaš Sajt  Pirane  Vaš Sajt  Vaš Sajt 




eXTReMe Tracker
Powered by Akvaristika
rss
Creative Commons License