----------------------------------- arbbranko Ned Nov 04, 2018 3:26 am Jack Dempsey - odvajanje roditelja od malaca ----------------------------------- Pred dva meseca, a nedelju dana od kupovine istih, imao sam srecu da se par jackova izmresti. Sad, kako je akvarijum „drustveni” treci dan kako su jajaca ozivela i roditelji i malci su, uz ogroman moj stres tom prilikom, jer prvi put u zivotu sam sifonirao mladj, zarad drustvenog mira a i radi ocigledne potrebe prebaceni u drugi, duplo manji akvarijum cca 60 l. U tom akvarijumu borave, eto vec drugi mesec, roditelje hranim sto larvom komarca, sto SERA granulama a u zadnjih nedelju dana tropical D50, koji se pokazao pravom poslasticom za njih. Voda se menja 1/3 svaki treci dan, imaju rasprsivac a s`obzirom da su na velicini na 4 mm ubacen je i filter ugaoni. Dakle nikakva hemija, nikakvi preparati samo voda odstojala 24 h, uginuca prakticno i nemam, u smislu da je od okvirno receno oko 60 malaca mozda do 10 nadjeno mrtvo. Ovde napominjem da su roditelji na velicini od oko 5 do 7 cm, s`tim da je muzijak u zadnjih nedelju dana prakticno „procvetao” sto u velicini, sto u boji... U vise navrata medjutim zadnjih nedelju dana osvedocio sam ozbiljnom stresu kod roditelja, dakle promene u boji,doslovce kao da su obareni, promene u ponasanju ( naglo bacanje po akvarijumu i udaranje po staklu, PA CAK I ISKAKANJE IZ AKVARIJUMA, SVA SRECA BIO SAM KUCI I PRIMETIO. U velikoj meri sam taj stres i to ponasanje pripisao umoru i iznemoglosti riba koje se dva meseca bave mladima i svakkao boravku u malom prostoru te sam akvarijum od 100 l, koji je u predhodnih dva meseca silom prilika ostao prazan oprao, dakle sljunak,kamenje, sipao svezu vodu, cesmovacu..dodao aquatan i nitrivec, to se vrtleo dva dana te sam treci u taj akvarijum ubacio odrasle jackove, roditelje, i sta se desava : NASTAJE POKOLJ u kojem muzijak do maltene smrti udara zenku i to bas, sto se kaze niskim udarcima, u stomak uglavnom. SOK I POTPUNO NEOCEKIVANO. Po savetu sam onda u akvarijumu u kom je podloga sitan pesak, a dekoracija nista vise od dve saksije ostavio samo zenku ne bi li ista „osvojila teritoriju” a dok ona osvajala teritoriju muzijak se nalazio u akvarijumu 25 l, jer bio me strah da on ostane sam sa mladuncima, sto ce se ispostaviti kao greska, objasnicu kasnije... Osvajanje teritorije je trajalo jedno popdone jer se muzijak do iznemoglosti udarao po onom akvarijumu sto ja nisam mogao dapodnesem i prihvatajuci rizik ubacio sam ga kod zenke. Mir je trajao pola sata i poceo je novi,ozbiljniji pokolj, medjusobno su se nisko udarali, hvatali ustima gde je zenka, naravno izvukla deblji kraj i zahvaljujuci tome ista je vracena kod malaca u akvarijum, a muzijak ostaje u velikom sam sa sobom. Sto je cinjenica koja me je iritirala jer neshvatljivo mi je da se par koji se mrestio u roku od dan doslovce postao arhineprijateljski raspolozen. U situaciji da nisam znao sta da radim i da neprihvatam takvu cinjenicu muzijaka sam vratio kod zenke i malaca i na moje cudjenje i olaksanje nastao je potpuni mir, doduse zenka je u prvih sat vremena bila agresivna, muzijak se povlacio i kada je ona posle sat vremena shvatila da on nema nameru da se bije sa njom nastala je situacija u kojoj njih dvoje plivaju jedno pored drogog skroz mirni... Sad glavna stvar... na nekom usa forumu sam procitao da su jackovi jako brizni i jako posveceni roditelji, sto sam se i ja sam uostalom uverio, jesu...Svakako ce doci momenat da ce oko 50 malaca porasti i da jednostavno zivot u tim uslovima nece biti moguc, dakle seoba je neminovna i glavno pitanje je cekati da se akvarijum prenatrpa i onda ih kolektivno preseliti u drugi zapreminski duplo i malo vise jaci ili selektivno kako koji malac bude rastao istog ubacitiu veliki akvarijum, iz razloga da roditelji ne ostanu ni u jednim momentu bez bar nekoliko malaca jer zanimljivo je objasnjenje sa usa foruma... ukoliko odjednom odvojite jackove od malaca, muzijak to shvati kao da su oni pomrli,nestali i sl. i za to krivi zenku, doslovce u stilu „sad cu te ubiti, decu si mi pogubila, kakva si majka???” ovo pitam jer su jackovi teritorijalne ribe,zna se...plasim se da u slucaju da selektivno prebacujem malcetokom vremena , a onda ubacim samo velike da ne dodje do sukoba oko teritorije gde bi malci svakako izgubili bitku ili da cekam da svi odrastu donekle pa djuture komplet da ih prespem??? sta iskusniji imaju da kazu? napominjem, nakon sto sam vratio odrasle medju malce voda je istretirana i aquatanom i nitrivecom a dodat je fishtamin u vodu oko 5,6 kapi... ima neko savet, koja od te dve opcije? Hvala vam svima