----------------------------------- DiamondDragon Sub Feb 12, 2011 1:41 pm Jednokomorni filter - DIY Kanister filter ----------------------------------- Imam ideju da napravim jednokomorni kanister filter, kao na skici, koja je priložena. Zanima me Vaše mišljenje o efikasnosti ovakvog filtera. http://img689.imageshack.us/img689/6910/kanister.jpg ----------------------------------- Blue Sub Feb 12, 2011 1:50 pm ----------------------------------- Nema razloga da bude losiji po pitanju filtracije od fabrickih kanistera, samo ako ga dobro napravis. ----------------------------------- Stefan062 Sub Feb 12, 2011 2:09 pm ----------------------------------- ima na you tube da nadjes ljudi su dosta oko toga isprobavali i ispadalo im je odlicno, cak su kante za smece koristili da naprave kanister filtere za neka omanja jezerca :) ----------------------------------- japamija Sub Feb 12, 2011 2:19 pm ----------------------------------- Samo ga ti dobro zadihtuj i bice kao pravi kanister filter. Imas na YouTube dosta filmica ljudi koji su ih pravili. Mislim da cu i ja jednog dana da napravim neki :D http://www.youtube.com/v/_wjK_DvXtwA ----------------------------------- nikouro Sub Feb 12, 2011 2:38 pm ----------------------------------- Kao i sto vidis ideja ima dosta, samo treba naci dobar kanistar ili kantu koja dobro dihtuje i cija velicina odgovara zapremini akvarijuma. ----------------------------------- japamija Sub Feb 12, 2011 3:00 pm ----------------------------------- Mozes za ventile da koristis one za vodokotlic (tamo gde se spaja crevo za vodu i plovak), mislim da ima da se kupe sami bez plovka. I nadam se ako krenes da ga pravis da ces slikati i postaviti na forum :D ----------------------------------- nikouro Sub Feb 12, 2011 3:11 pm ----------------------------------- http://www.youtube.com/v/agx8R1d7Tyk&feature=related ----------------------------------- DiamondDragon Sub Feb 12, 2011 11:31 pm ----------------------------------- Samo ga ti dobro zadihtuj i bice kao pravi kanister filter. Imas na YouTube dosta filmica ljudi koji su ih pravili. Mislim da cu i ja jednog dana da napravim neki :D http://www.youtube.com/v/_wjK_DvXtwA Pravim veoma sličan ovom, samo što je veći, zapremina 9 litara. Ulaz u kanister je dole, kao u ovom videu, izlaz je gore. Uskoro ću postaviti sliku, kada montiram sve. Nisam još smislio kako da zadihtujem kabal od vodene pumpe, koji izlazi iz kanistera, ako neko ima ideju, neka opiše. ----------------------------------- japamija Sub Feb 12, 2011 11:39 pm ----------------------------------- Mislim da je najbolje da preseces kabal i provuces kroz najmanju mogucu rupicu i zalijes silikonom. ----------------------------------- DiamondDragon Ned Feb 13, 2011 12:40 am ----------------------------------- Kabal se svakako mora preseći i rupa se svakako mora probušiti, ali mi se imalo ne dopada dihtovanje samo silikonom. To nije pouzdano. Radije sam za varijantu specijalnog semeringa od gume, koji bi se fiksirao iznad rupe, a kabal provukao kroz semering. Pravio sam jedan takav semering u jednom malom kanisteru, od gume debljine 10 mm, kroz koju je probušena mala rupica, a kabal provučen kroz tu rupicu, a semering zalepljen za kućište. Kada napravim pokazaću kako to izgleda. Sad ne mogu da se setim sa kojim lepkom sam lepio gumu za plastiku, mislim da nije običan silikon. Postoji i opcija da se udeblja zid od kućišta, lepljenjem plastike po principu sendviča, pa se kroz tako udebljan zid probuši rupa a semering od gume utisne u tu rupu. ----------------------------------- Blue Ned Feb 13, 2011 10:03 am ----------------------------------- Postoje na trzistu zaptivne kablovske uvodnice, ali sam ih vidjao samo za kablove kruznog poprecnog preseka. Sve akvarijumske pumpe za vodu koje sam ikada video imaju 'pljosnati' kabl, ne znam da li bi bilo upotrebljivo uz neku modifikaciju? Ili da nabavis pumpu koja ide spolja, ne potopnu? Cini mi se da bi to bilo jednostavnije... ----------------------------------- nemanja.lazovic Ned Feb 13, 2011 12:24 pm Kanister filter! ----------------------------------- Hteo bih da napravim slican kanister, pa me zanima kako da provucem kabl od pumpe kroz zid ove plasticne kutije. Najlogicnije je da se odsece utikac pa da se provuce kabl pa da se opet spoji, ali opet nisam siguran! http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_117962962_IMG_0276.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_64879634_1.jpg ----------------------------------- skip Ned Feb 13, 2011 6:31 pm ----------------------------------- koliki kanister bi odgovarao za 40l.... ----------------------------------- DiamondDragon Ned Feb 13, 2011 6:40 pm ----------------------------------- Nažalost, spoljna pumpa bi mi bila dodatna investicija, koje nije neophodna, a već imam potopnu pumpu. PRvi put čujem za te zaptivne kablovske uvodnice, a pretpostavljam da za njih treba i specijalan alat, i da se radi neka vrsta upresavanja i slično. Za 40 lit akvarijum dovoljan je i 1 litarski kanister, zavisi šta se ima u akvarijumu. Koliko se sećam, u nekoj literaturi sam pročitao da spoljni filter treba da ima zapreminu oko 20% od zapremine akvarijuma, to je optimum. Po tome za 40 lit akvarijum ide 8 litarski kanister. ----------------------------------- Blue Ned Feb 13, 2011 7:00 pm ----------------------------------- Ne treba poseban alat, zatezu se kljucem sa obe strane, istovremeno se stezu za zid kucista sa dihtung gumama i unutra oko kabla, takodje ima gumeni dihtung (ili neki teflon, nisam siguran koji je materijal). Sto se tice zapremine filtera, to je jos jedna u nizu akvaristickih nebuloza. Sa jedne strane ti pricaju da spoljasnji filter treba optimalno da bude oko 20% akvarijuma, a sa druge da kanister efektivne zapremine 5-6l moze za akvarijum od 400-500l. Neko sigurno laze, obzirom da i jedan i drugi vrse funkciju na isti nacin. ----------------------------------- gocha Ned Feb 13, 2011 7:04 pm ----------------------------------- Ako sam dobro razumeo kako da protnes kabal za napajanje pumpe,kroz plastican zid... ?! Ako je tako izbusis rupu,protnes kabal i to dobro zasilikoniras... Nada se da sam pomogao... ----------------------------------- skip Ned Feb 13, 2011 7:09 pm ----------------------------------- Znaci treba mi kanta od 8 litara za moju litrazu ili kanta od 1l...???Nerazumem... ----------------------------------- DiamondDragon Ned Feb 13, 2011 7:34 pm ----------------------------------- Ne treba poseban alat, zatezu se kljucem sa obe strane, istovremeno se stezu za zid kucista sa dihtung gumama i unutra oko kabla, takodje ima gumeni dihtung (ili neki teflon, nisam siguran koji je materijal). Sto se tice zapremine filtera, to je jos jedna u nizu akvaristickih nebuloza. Sa jedne strane ti pricaju da spoljasnji filter treba optimalno da bude oko 20% akvarijuma, a sa druge da kanister efektivne zapremine 5-6l moze za akvarijum od 400-500l. Neko sigurno laze, obzirom da i jedan i drugi vrse funkciju na isti nacin. Sada mi je jasno kako funkcioniše ta kablovska zaptivka. A što se tiče filtera, kao što rekoh, sve zavisi šta se ima u akvarijumu, jer nije sve jedno kakva flora i fauna se ima. Činjenica je da što je filter veći, to je bolje, a opet, zbog optimizacije svega, određuje se optimalna litraža filtera, jer pametan čovek teži da stvar dovede u razumnu meru, tj. nema potrebe za predimenzionisanjem. Opet, vrlo često sam viđao spoljni filter npr. zapremine 10 litara, a unutra filter materijala jedva da stane u 3 litarski filter, pa ni to nije onda kako treba. ----------------------------------- Stefan062 Ned Feb 13, 2011 7:40 pm ----------------------------------- pazi filter treba da odradi na jedan nacin mehanicko ciscenje vode i biolosko znaci valjalo bi filter ne uzeti siri nego duzi (u visinu)tako bi stao veci broj slojeva filtracionog materijala(vate,sundjera,biokugli, mozda i aktivni ugalj ali sto vise slojeva to bolje vise prostora za naseljavanje korisnih bakterija, a samim tim i bolja filtracija, naravno treba neka jaca pumpa da vraca vodu u sam akvarijum i to je od prilike sve i naravno vestina izvodjenja radova... ----------------------------------- nemanja.lazovic Ned Feb 13, 2011 8:02 pm ----------------------------------- Video sam ovu temu ali nisam procitao celu :oops: I jos nesto, cime se lepi odnosno osigurava spoj plasticne cevi i ove krivine kada udju jedno u drugo (slika 1.) Video sam na You Tube ali ne znam sta je! ----------------------------------- skip Ned Feb 13, 2011 10:49 pm ----------------------------------- Da li moze deblje neko crevo da naidje na otvor pumpe ili se koriste ona creva od 7-8mm??? NAprimer ovako nesto kako ovo crevo udje u otvor one pumpe..?? http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_144181146__64879634_1.jpg ----------------------------------- trnigor Ned Feb 13, 2011 11:57 pm ----------------------------------- Imas poseban uredjaj koji sluzi za spajanje cevi ----------------------------------- nemanja.lazovic Pon Feb 14, 2011 2:47 pm ----------------------------------- I mislio sam da je taj uredjaj sto koriste vodoinstalateri! ----------------------------------- japamija Pon Feb 14, 2011 5:01 pm ----------------------------------- Ventil kao za vodokotlic. Evo slika: http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_216282597_04.Vodokotlic.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_324423902_ventil.jpg Trebalo bi da ima da se kupi bez plovka. Znaci samo spojnica. ----------------------------------- nikouro Pon Feb 14, 2011 5:07 pm ----------------------------------- Pre svega ako znate sta hocete da odradite, i u kojem stepenu sigurnosti a pritom ste vesti sa alatom, delove mozete naci maltene na svakom koraku. Bitno je sve to dobro proceniti i sklopiti kako vam se ne bi desio neki peh koji bi mogao da izazove podizanje parketa, ili ... U svakom slucaju, ako neko krene u izradu ovog kanistera bilo bi lepo sa njegove strane da to i prestavi na forumu uz par slika i komentara. ----------------------------------- cerex Pon Feb 14, 2011 10:08 pm ----------------------------------- Interesuje me za pocetak posuda,ima li neku ideju od cega bi se ona mogla uzeti. ----------------------------------- v!KTOR Pon Feb 14, 2011 11:11 pm ----------------------------------- dali taj kanister filter vrsi istu funkciju kao i spoljasnji(mislim iskljucivo na usisavanje mulja)?ako ja tako necu nikad vise ni praviti spoljasnji nego samo kanister....video sam na you tube kako jedan covek napravio kanister filter za vise akvarijuma od motora od usisivaca..kako je to izveo ne znam,ako nadjem snimak kacim da vidite.. ----------------------------------- DiamondDragon Pon Feb 14, 2011 11:34 pm ----------------------------------- Spoljašnji filter je bezbedniji, jer ako se na kanister filteru kojim slučajem pojavi i najmanja rupica ili pukotina, sva voda iza akvarijuma ima da iscuri na pod. Kod klasičnog eksternog filtera to ne može da se desi, ako je filter dobro isprojektovan i dimenzionisan. O tome treba da razmišljaju oni, koji prave kanister filtere, da to mora biti apsolutno pouzdano napravljeno, jer ponavljam, i pojava najmanjeg zazora, na nekom duhtungu ili slično, dovešće do toga da, ako se na vreme ne uoči, sva voda iz akvarijuma iscuri na pod. Inače, kanister filter ima identičnu finkciju kao i klasičan eksterni filter, jedina razlika između njih je što klasičan eksterni mora da stoji u ravni sa akvarijumom, pored ili iza akvarijuma, dok kanister stoji ispod akvarijuma, i može biti udaljen od akvarijuma, levo ili desno, pa na taj način oslobađa prostor i biva sakriven, što nije slučaj kod klasičnog eksternog filtera. ----------------------------------- v!KTOR Uto Feb 15, 2011 12:12 am ----------------------------------- ok...pravicu kanister filter posto kao sto vidim kazes da imaju vrlo slicne funkcije...a stavicu ga na probu u garazi 10-tak dana...posto imam jedan akvarijum viska,a u garazi ima mesta za nenadanu poplavu ako kojim slucajem budde...kacim slike cim namestim nadam se uspesno,sve sam nasao potrebno sem posude koja ce za kanister da mi posluzi ima neko predlog..razmisljam da to bude flasa od 2 lit obicna..e sad.. ----------------------------------- japamija Uto Feb 15, 2011 12:49 am ----------------------------------- Kako mislis u flasu zivota ti :?: :?: :?: Treba ti nesto sa vecim otvorom, kao neka veca tegla ili neko burence za tursiju i slicno... ----------------------------------- v!KTOR Uto Feb 15, 2011 1:07 am ----------------------------------- magija...sa malo magije sve se uspe...videcu jos sta imam na raspolaganju...ako flasa bude jedini izbor...videcete sta sam smislio... ----------------------------------- Rille Uto Feb 15, 2011 9:52 am ----------------------------------- Evo jedne ideje filtera od flaše, nisam probao ali deluje jako jednostavno.... http://www.youtube.com/v/4QqAD2DmFaY&feature=related ----------------------------------- v!KTOR Uto Feb 15, 2011 2:41 pm ----------------------------------- hvala rille...:) ----------------------------------- japamija Uto Feb 15, 2011 4:15 pm ----------------------------------- Evo jedne ideje filtera od flaše, nisam probao ali deluje jako jednostavno.... http://www.youtube.com/watch?v=4QqAD2DmFaY&feature=related Rille to sto si postavio je neka vrasta Top filtera koj vrsi mehanicku filtraciju (jer je samo vata unutra), a ovde je rec o kanister filteru.