----------------------------------- Bojan Ned Okt 14, 2018 3:37 pm Jezerce u dvoristu ----------------------------------- Ostvarih i ja svoju zelju da napravim jezerce. Pre nego sto sam krenuo sa kopanjem morao sam dosta drugih stvari uraditi u tom delu dvorista tako da sam dosta puta docekao mrak a i dugo je trajalo, no da ne duzim s vec da predjem na stvar i propratim sa kojom slikom. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_118424853_IMAG5520_640x358.jpg Ovako je pocelo. Odabrao sam neku poziciju za koju sam procenio da je najbolja. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_76976160_IMAG5521_640x358.jpg Odradio sam sa nekoliko dubina tako da imam na nekim delovima 10-15 cm, 40-50 cm, 100 cm i 150 cm. Jezerce je inace 3m x 3m s tim sto cu uglove malo zatvarati sa krupnijim kamenjem kako bih ublazio kockast oblik. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_54982977_IMAG5582_640x358.jpg Pre postavljanja glavne radio sam izolaciju da bih glavnu foliju sto vise zastitio. Na neka mesta sam postavljao stiropor, negde neku tkaninu a preko svega sam postavljao obicnu foliju. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_51317458_IMAG5587_640x358.jpg Ovako izgleda kad sam ga prvi put napunio. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_118424912_IMAG5588_640x358.jpg Posle sam malo postavio sitnijeg kamenja sa strana. U medjuvremenu sam ubacio nekoliko biljaka cisto da ima nesto. Za nesto vise cekam sledecu sezonu i prolece a tad cu i filter da odradim. Za sada u jezercu pliva 5 koi sarana i par japanki. Imam jos nekoliko japanki koje su u akvarijumu koje cekaju prolece jer hocu da vidim kako ce ove proci preko zime. Imam u planu jos neke stvari uraditi ali to cu na prolece. Toliko za sada. ----------------------------------- Peku Ned Okt 14, 2018 4:15 pm ----------------------------------- Fenomenalno. Super izgleda. :bravo: ----------------------------------- Skybuffalo Ned Okt 14, 2018 4:38 pm ----------------------------------- Bas je lepo.I informativan je dealjan zapis sta si sve radio. :bravo: Planiras li neki tip filtaricije ili necega slicnog? ----------------------------------- sputnik8 Ned Okt 14, 2018 6:55 pm ----------------------------------- Dopada mi se što je u pojedinim delovima stepenast, tako da ribe mogu onde gde im najviše odgovara. Sjajan početak i ujedno lepa ideja za druge koji bi nešto slično a jednostavno. Pozdrav ! ----------------------------------- nikouro Ned Okt 14, 2018 7:13 pm ----------------------------------- Srecni radovi i da ovo bude samo prvi u nizu. Sta si planirao za filtraciju vode ? ----------------------------------- Bojan Ned Okt 14, 2018 8:47 pm ----------------------------------- Sto se tice filtracije jos uvek gledam neka resenja na youtube. Recimo da sam nasao nesto sto mi se dopalo jer je jednostavno a radi posao, no i svako jezerce prica za sebe. Od plasticnog bureta bih pravio, treba ga nekako sakriti, hteo bih da izgleda sto prirodnije ali mi je lokacija gde bi se postavilo sve to bas nezgodna jer sam ogranicen sa prostorom. Tu sam nesto pravio i posadio kako bi i to pravilo malo hladovine. Ne vidi se na slici ali sadio sam tu nesto kako bi malo pravilo hladovinu a hocu da posadim i neko drvo koje bi pravilo malo vecu hladovinu jer trenutno jedina osetnija hladovina je komsijina tresnja. Do proleca imam vremena da se odlucim. ----------------------------------- nikouro Pet Okt 19, 2018 4:01 pm ----------------------------------- A da to bure nekako zamaskiras pored fontane tako da imas i preliv iz fontane u filter a da iz filtera gura malo jaca pumpa ??? ----------------------------------- Filip:) Pet Okt 19, 2018 6:53 pm ----------------------------------- Deluje obećavajuće, jedva čekam sledeći update :) A najviše me zanima kako ćeš filtraciju da rešiš, jer ja kod mene moram naknadno da dodam filter sledeću sezonu, do sada je to radila samo potapajuća pumpa za fontane koja ima u sebi jedan običan sundjer. ----------------------------------- Bojan Pet Okt 19, 2018 11:20 pm ----------------------------------- Da, zamaskiracu ga koliko budem mogao, imam neku ideju kako cu to da uradim ali zbog ogranicenosti sa prostorom u tom delu bice egzibicija i improvizacija. Ono sto jos ne znam jeste koju pumpu da uzmem. ----------------------------------- Bojan Sre Feb 06, 2019 10:12 pm ----------------------------------- Jedna zimska slika. Sa ostatkom radova nastavljam s pocetkom proleca. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_172164881_IMG_20181215_072635_800x600_640x480.jpg ----------------------------------- Gangster Čet Feb 07, 2019 3:13 pm ----------------------------------- Zimska idila! Obožavam ove tipove projekata, iskreno više gledam slike a manje čitam :) Krenulo lepo vreme pa će valjda uskoro i nove slike :) ----------------------------------- Bojan Ned Feb 10, 2019 10:42 pm ----------------------------------- Polako planiram sledece radove. Treba da resavam filtraciju, malo da sadimo nesto. Prosle godine sam zbog nedostatka vremena kasno krenuo sa radovima tako da sam kasno zavrsio a nastavak odlozio za ovu godinu. ----------------------------------- Sone_bg Sre Mar 13, 2019 10:58 am ----------------------------------- Kako napreduju pripreme za jezerce, meni je plan kroz neke dve nedelje da pustim filter da ciklira vodu i onda negde polovinom aprila da ubacim ribe :) ----------------------------------- Bojan Sre Mar 13, 2019 9:52 pm ----------------------------------- Pozdrav, pa guram lagano. Uzeo sam filter i pumpu (pondopress 10000). Razmisljao sam da uzmem samo pumpu a filter da pravim medjutim ipak sam se odlucio za ovo sto sam uzeo najvise zbog toga sto ima u sebi uv lampu. Ja sam pustio sve u pogon sem uv lampe, nju kontam aktivirati u aprili kad se ustali lepo vreme. Nabavio sam nesto malo biljaka, jos im nije sezona, tek u aprilu ali nisam mogao vise cekati :) Ne izgledaju u fulu jer je jos rano ali bar cu uzivati gledajuci kako rastu. Neke cu jos da dokupim u aprili/maju. Sto se tice riba sve su izgurale zimu a lupao sam led svaki dan. Nema ih puno, 2 japanke i 3 koi sarana. Bio sam nesto menjao pa sam bio dobio jos nekoliko koi sarana koji su bili veci od mojih medjutim vec je krenulo hladno vreme a oni su iz akvarijumskih uslova ubaceni u jezero te se to ispostavilo kao pogresno vreme te su uginuli pre zime. Naglo su osetili zahladjenje pa kontam da nisu bile spremne. Imam u kuci 4 japanke koje sam za svaki slucaj drzao u steku ako se ovima nesto desi pa cekam lepse vreme da i njih pustim napolje. U planu mi je na dabavio jos kog koji sara ali necu preterivati s njima, u jezercetu bih vise drzao japanke, njih cu takodje jos uzeti. ----------------------------------- Bojan Sre Jun 05, 2019 9:07 pm ----------------------------------- Nije valjda da sam ja jedini aktivan u jezercima 🙂 Bilo kako bilo da prenesem protekla desavanja. Voda se lepo bila izbistrila te su se ribe mogle videti na dnu medjutim kad je naisao onaj jedan pljusak sto je naneo pustinjski pesak sve se uzmutilo 🙄 Ni posle vreme nesto nije islo na ruku ali prezivesmo. Voda se malo sredila. Neke su biljke cvetale, nekima je cvetanje u toku a neke tek treba da cvetaju. Pao je i prvi mrest japanki, nije ih puno ostalo, videcemo sta ce opstati. ----------------------------------- Bojan Sre Jun 05, 2019 9:12 pm ----------------------------------- Zaboravih reci da sam imao don kihotovsku borbu sa zabama. Uspeo sam par puta da im primetim jaja i sprecim pojavu punoglavaca. Za sada nema nijedne zabe sto me raduje ali konstantno ih hvatam i izbacujem. Priroda je to. ----------------------------------- vlada_nis Čet Jul 11, 2019 11:45 pm ----------------------------------- Iskopao sam ja jedno jezerce u selu otp 2*2m pre prvog maja ali zbog temperature i kisa sam ribice pustio dosta kasnije. Ubacio sam drezgu i od ribica pretezno molike (7-8) i po par ksifoa i gupika. Bilo je pitanje da li ce uopste nesto da prezivi jer nikog nije bilo u tom periodu u selu da ih non stop hrani nego tek dva puta nedeljno a ja otisao da dajem ispite u Ns. Nakon mesec i nesto sam dosao i ostao odusevljen. Molike su se izmrestile, ne Bog zna sta, ali sam zatekao 10ak mladih koje su vec skoro 2cm. Ribice za diskus futer nisu zainteresovane jer imaju larve komaraca. Zaba nema uopste ... Za gupike sam primetio da su muzijaci dobili metalik boju po ledjima. Vodu sam vadio malo kofom da polijem vocke u blizini i crevom dodao novu. Muka je sto mora da se pazi da ne izbacim kofom i neku malu ribicu. Kad budem otisao sledeci put cu da pustim jos neke ribe i da instaliram neku pumpu za vazduh (trenutno nema nista, cista priroda) jer najtopliji deo tek predstoji. ----------------------------------- vlada_nis Čet Avg 01, 2019 4:31 pm ----------------------------------- Gupi, Ksifo, Moli Pilot projekat, bez kiseonika, sa povremenim dosipavanjem vode. Hranjenje jednom nedeljno. Instaliracu za vikend i kiseonik i to im je to. Dogodine idemo jos par jezerca i razvrstavanje ribica. Pozdrav https://youtu.be/mNBkePw-wz4 ----------------------------------- Fricky`88 Uto Sep 03, 2019 5:38 pm ----------------------------------- Svidja mi se ideja. Otvoricu novu temu i ubaciti moju izradu fontane. Od pocetka do pred kraj. Posle duzeg vremena bez akvarijuma poceo da kriziram i ostvario svoju zelju kao i ti pa napravio vrtno jezerce od nekih 7-8 m³ ----------------------------------- Bojan Uto Sep 24, 2019 9:30 pm ----------------------------------- Nisam se dugo javljao. Evo malo slika i da kazem po koju rec. Jezerce mi je na malo nezgodnoj poziciji zbog dugotrajnog izlaganja suncu. Koristim komsijinu tresnju kao mali zaklon ali racunica mi nije bila najbolja :) pa me je to nateralo da zasadim jedno drvo na bolju lokaciju ali treba cekati da poraste :) Bice to ok kad naraste, nadam se rezultatu bar malom vec sledece godine. Mnogo sunca znaci i zelenu vodu. Jedno vreme je voda bila extra ali posle pozelenela kakva je i dan danas. Bilo je mresta, nesto riba je i ostalo a kontam da ce mi bidi i viska. Evo sad par slika. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_62774130_goldfish_pond.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_130779440_my_pond.jpg Malo sam se posvetio razmnozavanju biljaka za jezerce ----------------------------------- Fricky`88 Uto Sep 24, 2019 10:40 pm ----------------------------------- Fine biljke, jel su ono lotusi? Ja sam porucio brdo semenki za jezerce od kineza sa neta, stiglo sve pa posadio pa cemo videti. Lotusi su proklijali vec svi... imam i nekih bambusa polu akvaticni i jos ponesto... ako sve fino izraste mozemo da se menjamo 😁😁 ----------------------------------- Bojan Čet Sep 26, 2019 6:33 am ----------------------------------- Da, lotusi su. Ima ih raznih vrsta odnosno boja. Sto se tice biljaka imam nekoliko vrsta. Neke su od prosle godine a neke od ove. Prve sezone se upoznas sa biljkom i pratis kako se razvija i da li je invazivna ili ne. Neke sam izbacio, nove ubacio.