----------------------------------- Rina Uto Jul 17, 2018 9:04 pm Jos nesto? ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_170205986_IMG_20180717_205420.jpg Ponovo ja. Ovako sve je ok sa akvarijumom.imam pet zebrica, par gupika, jednog smedjeg koridorasa i ramshorn puza. Ribice hranim kad se uključi svetlo u 11 ujutru jako malo lisnatom hranom, pa se pravi pauza sa svetlom od 3-5 kada se uključi u pet dam im crvice. Pricam o kolicini od pet komadica otprilike. Savet potreban oko sledeceg: - da li uzeti jos koridorasa jer vole u jatu? - koju prehranu koristiti za biljke? Koja vam se pokazala najbolja za nezahtevne biljke? - da li je ishrana riba dobra? ----------------------------------- popindeed Sre Jul 18, 2018 10:12 pm ----------------------------------- Pozdrav, Evo I ja da se ukljucim I mozda pomognem. Moram ponovo da postavim pitanje iz prethodne teme, da li imas filter? Prva I osnovna stvar u akvarijumu a posebno ovakvom od 20-30l kao sto je tvoj je dobra filtracija..znaci osnov svega.. Hrana jedanput dnevno za pocetak da ribice pojednu u 2-3 minuta izmrvis kroz prste, shodno da ti ne treba nikako na pocetku da ih prehranis,,ali I da ne gladuju naravno. Osnova nek ti budu listici,, ti crvici su verv suseni? Oni su manje vise poslastica I tako se I daju.. Koridoras moze jos jedan bez problema ali I ne moras ;) Imam slican akv sa malim zivorotkama gde drzim jednog koridorasa koji cisti dno ukoliko se desi da malci ne pojedu I super mu je:). Mozda pre ancistrusa manjeg da nabavis.. Sto se tice prehrane biljaka,,jako veliki broj diskusija na divnom forumu..pa prelistaj :)) Za Valesneriju ti u principu nije potrebno nista specijalno, raste bez nekih prohteva,,,ako treba bilo sta pisi. Pozdrav! ----------------------------------- io Čet Jul 19, 2018 12:56 am ----------------------------------- Filter ti svakako treba neki. A za ove biljke sto imas ne treba nikakva prihrana :) ----------------------------------- oldwolf Čet Jul 19, 2018 9:05 am Re: Jos nesto? ----------------------------------- ..... kad se uključi svetlo u 11 ujutru jako malo lisnatom hranom, pa se pravi pauza sa svetlom od 3-5 kada se uključi u pet dam im crvice .... U celoj priči nisi spomenula kada se gasi svetlo? Ti možeš paliti svetlo i u tri popodne, ali ne zaboravi da one imaju neko svetlo (dnevno svetlo) i pre toga.Takođe pauzu možeš praviti kad ti hoćeš, većina pravi pauzu od 12-14h ili 13-15h zbog intenziteta svetlosti, jer pauza od 2h vrši prekid fotosinteze da ne bujaju mnoge alge a neutiče na rast nezahtevnih biljaka.Inače noć je za spavanje, tako da i njima ne treba gasiti mnogo kasno.To što smo mi kao ljudi promenili neke parametre ,pa recimo neki odu na spavanje u 00,1,2h noću, to neznači da i ribe moraju biti budne do tada, zbog nas. Prelistaj i stare stvari sa foruma pa sama napravi neki svoj ritam i režim, iskustva su različita, i nije na odmet znati sijaset stvari,hobi je zaista lep, pa kasnije pređeš na veći akvarijum, itd ..... Poz. ----------------------------------- Rina Čet Jul 19, 2018 9:38 am ----------------------------------- Imam hang on filter. Pravi mi dobru filtraciju rekla bih. Samo cu mu ove nedelje izbaciti filter sa aktivnim ugljem i staviti akvaristicki sundjwr. Svetlo je imalo ovakav rezom, pali se u 11 se pali radi do 3,pauza do pet pa se pali u pet i radi do devet uveče. Kao osam sati je bio neki optimum. Medutim na hrastu Ceratopteris thalictroides su mi se javile braon mrlje. Doduše biljka je dosla tako. Ne sire se ali nema ni boljitka pa sam produžila svetlo i sad radi od pola deset ujutru, znaci za sat i po vremena duze. Hranu za biljke bih narucila jer nemaju po radnjama. Imaju mahom tetra proizvode koji su jako mali i skupi. Npr tetra za pripremanje vode od 20 ml kosta 300 dinara to je za tri dodavanja. Vise mi se isplati da nadjem sera jer mi oni deluju kvalitetniji. Citam redovno teme na forumu ali nekad ima toliko informacija da ne znam koju da primeni. Zato pokazujem ak ako ja nesto ne vidim da mi se skrene pažnja. Mlatim se skoro cetiri meseca da sve doteram i ne bih volela da krene nizbrdo mada je i to deo ucena. ----------------------------------- Rina Čet Jul 19, 2018 9:52 am ----------------------------------- Kod mene nema dnevnog svetla dodacu i to. Stan je na severnoj strani bela macka se ne vidi u sobi gde je akvarijum dok se svetlo ne upali. ----------------------------------- Rina Čet Jul 19, 2018 9:59 am ----------------------------------- Nisu crvi i nego larva crvenog komarca. Kako sam glupa. To sam uvela zbog proteina. Ali ok smanjicu to. ----------------------------------- popindeed Čet Jul 19, 2018 10:05 am Imaju mahom tetra proizvode koji su jako mali i skupi. Npr t ----------------------------------- Pozdrav! Moram te ispraviti, biljke se hrane vec to je kruzni ciklus tzv krizenje azota. Ukoliko je filtracija dobra kao I osvetlenje koje imas biljke ce to bez problema rasti. Sto se tice algi, vrlo je verovatno da ce do toga u nekom momentu a mozda I ne.. za sada moj savet ti je da se ne opterecujes sa tim..Jednostavno uzmi algara, siguran sam da ce mu biti interesantno I zabavno :). Na osnovu mogu iskustva, ne previse jako svetlo 8-10h dnevno I valesnerija ce ti prerasti akvarijum :)) Vodi se savetima ostalih :). Kad se vratim sa odmora uslikacu ti mresni akvarijum gde mi je valesnerija osvetljena stonom kineskom lampom prerasla pa je moram prebacivati u veci, nikakva prehrana ne treba..Tako da chill I uzivaj,, svi smo mi pravili greske I ucili to su sastavni delovi akvaristike inace ne vidim draz u svemu tome. Pozdrav! ----------------------------------- oldwolf Čet Jul 19, 2018 10:07 am ----------------------------------- Kod mene nema dnevnog svetla dodacu i to. Stan je na severnoj strani bela macka se ne vidi u sobi gde je akvarijum dok se svetlo ne upali. U principu ako je mrkli mrak u sobi, iz bilo kakvih razloga, onda je najbolje uključiti najpre sobno svetlo bar 5-10min. da se ribe naviknu/adaptiraju, a zatim u akvarijumu (čisto zbog stresa).Na kraju krajeva tako je i u prirodi, sve postepeno. Poz. ----------------------------------- popindeed Čet Jul 19, 2018 10:13 am ----------------------------------- Nisu crvi i nego larva crvenog komarca. Kako sam glupa. To sam uvela zbog proteina. Ali ok smanjicu to. Rina, Razumeli smo se odmah :) No problem to im dajes samo kao desert. Lisnata ti je skroz ok. Najbitnije je na pocetku ne prehraniti ribice, odrzavaj ravnotezu, sedmicno 10% vode, nova koja je odstojala naravno itd..ako mozes slikaj nam taj filter :). Pozdrav! ----------------------------------- Rina Čet Jul 19, 2018 10:40 am ----------------------------------- Sedmicno menjam vodu deset posto, u pocetku sam 1/3. Svetlo se uvek prvo pali dnevno jer ustajemo ranije. Shvatila sam da ako je sve ok u akvarijumu ne treba prehrana ali vidim ljudi koriste pa mozda da probam ako ne skodi. Poslusacu vas svakako biljke imaju nove izdanke. Valisnerija bas puno. Pita u vas samo jos nesto. Je li zebrica trudna ili ima dropsy? Odvojena je jutros. 😟 http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_139271783_IMG_20180719_100739.jpg ----------------------------------- chaosad Čet Jul 19, 2018 11:05 am ----------------------------------- Sa tim filterom hangon fabrički bez modifikacije skoro da nemaš nikakvu filtraciju biološku tako da 10% nije ni blizu dovoljno zamene minimum 30-50 ti treba za tako mali akva.10% je za akva od 200-300l a ti valjda možeš negde da sakriješ 2-3 flaše od 5L da odstoje dan pred menjanje tako da ti netreba nikakva hemija za pripremu vode a za prihranu biljaka najpovoljnije rainforest micro i macro da naručiš.Svetlo izgleda da je dovoljno dobro za te nezahtevne biljke a možeš da dodaješ anubie i crypte i za njih je ok.Eventualno da promeniš samu neonku za neku akvarističku umesto te fabričke obične.Ta zebra je možda i trudna ali ima i dropsy i truljenje na repu ako dobro vidim,dobro je što si je odvojila i menjaj vodu vanredno zbog drugih.još jedan dokaz da je 10% nedovoljno ako je od početka sa 1/3 bilo uredu a sad se pojavljuju bolesti.poželjno bi bilo da u filter ubaciš bar jedno pakovanje Sera siporax mini 35g da ti pomogne filtriranje. ----------------------------------- oldwolf Čet Jul 19, 2018 11:05 am ----------------------------------- ... u akvarijumu ne treba prehrana ali vidim ljudi koriste pa mozda da probam ako ne skodi .... Je li zebrica trudna ili .... Kada su manji akvarijumi u pitanju treba biti krajnje obazriv sa svim preparatima koji se koriste ,jer sa većim zapreminama je manje rizično, ali i ako nešto dodaješ počni sa minimalnim dozama. Što se zebrice tiče puna je ikre, možeš je odvojiti i obezbediti uslove za mrest, ali treba odvojiti i mužjaka radi oplodnje, pročitaj o mrestu zebrica, lako se mreste. Poz. ----------------------------------- Rina Čet Jul 19, 2018 11:19 am ----------------------------------- Voda mi uvek stoji u balonima od pet litara. Peraje joj je bilo takvo kad je kupljena najveća je ima oko pet cm, nista drugo u vezi nje sem sto eto polako ima mesec dana kako se deblja i pojavile su se ove crvene zile na stomaku pre nedelju dana. Lepo jede zivahna je u jatu sa ribicama juri se. Nikakvo drugo ponašanje nisam uocila. Sto se tice neonke. Isla sam za informacijom da se prate lumeni. Za nezahtevne biljke i za ovu litrazu izračuna je 200 lumena. Ova ima 360 nismo mogli naci manju. ----------------------------------- Rina Čet Jul 19, 2018 11:23 am ----------------------------------- Ta zebra je možda i trudna ali ima i dropsy i truljenje na repu ako dobro vidim,dobro je što si je odvojila i menjaj vodu vanredno zbog drugih.još jedan dokaz da je 10% nedovoljno ako je od početka sa 1/3 bilo uredu a sad se pojavljuju bolesti.poželjno bi bilo da u filter ubaciš bar jedno pakovanje Sera siporax mini 35g da ti pomogne filtriranje. Vraticu se na jednu trećinu svakako. Ako je ovo dropsy to je izuzetno tesko za ribu i lece je koliko vidim ne daje rezultate 😟 ----------------------------------- Rina Čet Jul 19, 2018 11:26 am ----------------------------------- ... u akvarijumu ne treba prehrana ali vidim ljudi koriste pa mozda da probam ako ne skodi .... Je li zebrica trudna ili .... Imam akvarijum od sest l pa cu staviti zenku i muzjaka tu i sredicu im nesto. ----------------------------------- popindeed Čet Jul 19, 2018 11:26 am ----------------------------------- Pozdrav! Ne delim misljenje za menjanje tolike kolicine vode, 50% je previse shodno da je akvarijum nedavno formiran I moze doci do poremecaja u parametrima posebno sto kao pocetnik sigurno nema izgradjen osecaj da prepozna kada se ribice osecaju ugrozeno.. Moje iskustvo, manje hrane, sifoniranje dna..Biljke ce raditi svoj posao.. I dalje cekamo fotke filtera..Nisam imao iskustva sa takvim vidom filtracije, po meni je sundjer filter najbolje I najpovoljnije resenje za manje akvarijume ili korner shodno da pored filtracije doprinose I aeraciji ali dobro,,, pokusaj da izvuces maksimum od tog "hang on" filtera. Svakako clanovi ce ti pomoci oko modifikacija istog. Pozdrav! ----------------------------------- popindeed Čet Jul 19, 2018 11:29 am ----------------------------------- Pozdrav! Ne delim misljenje za menjanje tolike kolicine vode, 50% je previse shodno da je akvarijum nedavno formiran I moze doci do poremecaja u parametrima zbog slabog cikliranja.. posebno sto kao pocetnik sigurno nema izgradjen osecaj da prepozna kada se ribice osecaju ugrozeno.. Moje iskustvo, manje hrane, sifoniranje dna..Biljke ce raditi svoj posao.. I dalje cekamo fotke filtera..Nisam imao iskustva sa takvim vidom filtracije, po meni je sundjer filter najbolje I najpovoljnije resenje za manje akvarijume ili korner shodno da pored filtracije doprinose I aeraciji ali dobro,,, pokusaj da izvuces maksimum od tog "hang on" filtera. Svakako clanovi ce ti pomoci oko modifikacija istog. Pozdrav! ----------------------------------- Rina Čet Jul 19, 2018 11:34 am ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_765996407_IMG_20180719_113231.jpg Evo jos jedna nzm koliko se vidi ----------------------------------- Rina Čet Jul 19, 2018 11:40 am ----------------------------------- I dalje cekamo fotke filtera..Nisam imao iskustva sa takvim vidom filtracije, po meni je sundjer filter najbolje I najpovoljnije resenje za manje akvarijume ili korner shodno da pored filtracije doprinose I aeraciji ali dobro,,, pokusaj da izvuces maksimum od tog "hang on" filtera. Svakako clanovi ce ti pomoci oko modifikacija istog. Pozdrav! http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_102132875_IMG_20180719_113629.jpg Citala sam na forumu svakakva iskustva. Za hang on sam se odlucila jer ne zauzima prostor u akvarijumu i ubacuje vodu preko onog malog slivnika pa stvara komesanje vrha vode. ----------------------------------- simici789 Čet Jul 19, 2018 11:46 am ----------------------------------- I ja koristim hang-on filtraciju. Prvo sto uradim izbacim njihove ketridze :), pa dodam, kako ti je kolega vec rekao, bar jedno pakovanje Sera siporax mini, jedan komad sundjera, i malo akvaristicke vate (ja sam otkrila i Sera clear vatu i odlicna je , pa uvek ubacim i jednu kuglicu toga). E, sad ces da mi se smejes. Onda obicno shvatim, da mi je to malo filter materijala i da imam slabiju cirkulaciju zbog bilja na jednoj strani akvarijuma, pa dodam jos jedan hang-on, i bude super !!! To je moje iskustvo. I uvek jaci (2 jaca :) ) hang-on-a nego sto je proizvodjac deklarisao. Ja bih za tvojih 30-ak l uzela 2 hf-300 i to je to. ----------------------------------- popindeed Čet Jul 19, 2018 11:48 am ----------------------------------- I dalje cekamo fotke filtera..Nisam imao iskustva sa takvim vidom filtracije, po meni je sundjer filter najbolje I najpovoljnije resenje za manje akvarijume ili korner shodno da pored filtracije doprinose I aeraciji ali dobro,,, pokusaj da izvuces maksimum od tog "hang on" filtera. Svakako clanovi ce ti pomoci oko modifikacija istog. Pozdrav! http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_102132875_IMG_20180719_113629.jpg Citala sam na forumu svakakva iskustva. Za hang on sam se odlucila jer ne zauzima prostor u akvarijumu i ubacuje vodu preko onog malog slivnika pa stvara komesanje vrha vode. Rina, Svakako to je stvar izbora, ja sam dosta van kuce tj nemam uvek pristup akvarijumima I nisam pobornik komplikovanja,, mada verujem da je filter na neki nacin stvar navike..Sad sam na godisnjem odmoru I ostavio sam caletu da brine o ribama ;). U tri manja akv imam sundjer filtere I aeraciju I siguran sam kad odem na put. Promenim veci deo vode uz naravno sifoniranje dna-( napominjem da su u pitanju mresni akvarijumi bez podloge) miran sam 2 nedelje..zove me kada hrani jer je to kljucna stvar! Znaci samo pazljivo I neces imati probleme. Pozdrav! ----------------------------------- Rina Čet Jul 19, 2018 12:02 pm ----------------------------------- Ako zakacim jos jedan hang on suprug ce da me prezali i izbaci napolje sa svim ribicama 🤣 hvala simici 789 na detaljnom uputstvu za slaganje. To radim koliko danas. Vrlo je moguce da kao pocetnik prosto ne primećujem probleme i da mi deluje sve ok a da nije. S druge strane nemam zamucenja vode, alge, prljavo dno, hranim jako malo i poste mi nedeljom tad ne dajem hranu. Deluju dobro jedu dobro i zivahne su. Nema nekog neobicajenog ponašanja tipa zadržavanja po dnu isl. Hvala veliko svima na savetima, prati cu ovu zebricu da vidim sta je. Nesto ce da baci sta videcu. ----------------------------------- chaosad Čet Jul 19, 2018 12:08 pm ----------------------------------- Što se tiče modifikovanja slažem se sa simići789 samo bi bilo još bolje da sunđer staviš na usisnu cev tako da ti u filteru ostane što više mesta za vatu i siporax jer je to baš najmanji hangon. Jedno pitanje usput za simici789 gde si našla tu Sera clear vatu (ako misliš na one nove zelene loptice ne klasična bela vata)nisam viđao po radnjama? Pozdrav! ----------------------------------- Rina Čet Jul 19, 2018 12:12 pm ----------------------------------- Moci ce da vuce vodu bez problema? ----------------------------------- chaosad Čet Jul 19, 2018 12:28 pm ----------------------------------- naravno samo da nije neki najgušći sunđer,srednji ili ređi i njega ispiraš jednom nedeljno u akvarijumskoj vodi kad menjaš ----------------------------------- Rina Čet Jul 19, 2018 12:31 pm ----------------------------------- U redu. Jako ste mi pomogli svi. ----------------------------------- oldwolf Čet Jul 19, 2018 1:47 pm ----------------------------------- Za hang on sam se odlucila jer ne zauzima prostor u akvarijumu i ubacuje vodu preko onog malog slivnika pa stvara komesanje vrha vode. Hang on takoreći sa istog mesta gde uzima vodu, tu je i vraća (pa nema neko, posebno, kruženje vode), i deluje kao da uzima istu vodu koju je izbacio, zato moje iskustvo kaže da ispust vode iz filtera treba sprovesti nekako (vagres providno crevo) na suprotan kraj akvarijuma. Što se tiče jačine i protoka jeste bolji jači ,ali ........ bitno je redovno čišćenje i da kruži. Poz. ----------------------------------- Rina Čet Jul 19, 2018 2:22 pm ----------------------------------- To je odlična ideja imam neko koleno pa cu sprovesti i nadovezati na ovaj ----------------------------------- Rina Čet Jul 19, 2018 4:25 pm ----------------------------------- Hang on takoreći sa istog mesta gde uzima vodu, tu je i vraća (pa nema neko, posebno, kruženje vode), i deluje kao da uzima istu vodu koju je izbacio, zato moje iskustvo kaže da ispust vode iz filtera treba sprovesti nekako (vagres providno crevo) na suprotan kraj akvarijuma. Što se tiče jačine i protoka jeste bolji jači ,ali ........ bitno je redovno čišćenje i da kruži. Poz. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_66609142_IMG_20180719_162110.jpg oldwolf ovako nesto? Produzicu jos samo da nadjem materijal trenutno bas nista nemam. Da li je dobro da na dva mesta uzima vodu i da li da idu nize usisne cevi? ----------------------------------- oldwolf Čet Jul 19, 2018 5:16 pm ----------------------------------- Produzicu jos samo da nadjem materijal trenutno bas nista nemam. Da li je dobro da na dva mesta uzima vodu i da li da idu nize usisne cevi? Bravo ,baš imaš volju da se igraš i svojim ljubimcima obezbediš što bolje uslove za život ! Dovoljno je jedno usisno mesto, neka bude što niže, ali da ima onu rešetku ili neku mrežicu (kako nebi uvuklo sitne ribe ili kozice ako ih držiš), a izlazno crevo koje ide na suprotan kraj akvarijuma može biti i plastična prelivna cev za spoljni filter, ili kao što rekoh obično providno vagres crevo (ima ga na buvljacima), pošto ga sila zemljine teže tera da pada na dole, možeš uskom selotejp trakom na kraju da ga obikoliš i tu traku zalepiš na zadnje staklo otpozadi. Sve što je korisno i lepo je prirodno i jednostavno. Poz. ----------------------------------- Rina Čet Jul 19, 2018 6:06 pm ----------------------------------- Hvala 😀🤗😍 ----------------------------------- popindeed Pet Jul 20, 2018 11:32 am ----------------------------------- Hvala 😀🤗😍 Puno srece sa akvarijumom. Nano akvarijumu mogu lepo izledati i vidjao sam preko dosta manjih nano varijanti, sa kozicamo I biljkama gde upotrebljavaju hang on filter. Brat u Svedskoj ima jedan I prezadovoljan je sa filtracijom besumna i I cini mi se da prija biljkama,,,nadam se da ce tebi uspeti u ovoj varijanti :)-;) Pozdrav! ----------------------------------- Rina Pet Jul 20, 2018 12:13 pm ----------------------------------- I ja se nadam. Bice svakako nekih dorada. 🤗 ----------------------------------- Rina Ned Jul 22, 2018 8:45 am ----------------------------------- http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_52835926_IMG_20180722_082927.jpg Mali udate i slika dropsy zebrice da se motćze nemci u pretragama ako ima neko slicnu nedoumicu. ----------------------------------- Rina Ned Jul 22, 2018 8:46 am ----------------------------------- *Moze naci