----------------------------------- Looniz Sre Jan 01, 2014 9:07 pm JUWEL Rio 125 by Looniz ----------------------------------- Evo, posle gotovo godinu dana ucenja i treniranja na 40 i 22 lit., dosao je na red malo ozbiljniji akvarijum. :wink: Kao sto naslov kaze, tu je: Juwel Rio 125, 81x36x50, od 125 lit., unutrasnji filter Bioflow 3.0. grejac 100w, pumpa 600 lit./h. (malo bucnija nego sto sam ocekivao), rasveta 2x28W Juwel High-Lite Day. Akvarijum je formiran 31.12.2013, nahranjen, pokrenuto cikliranje. Da napomenem, ova postavka nije konacna, ocekuje se jos jedna grana u desnom i srednjem delu akvarijuma. Za sada je zasadjen zadnji plan, prednji ce doci posle postavljanja druge grane. Prvi stanovnici, ukoliko bude sve kako treba, ce biti od prilike za 2 nedelje. Od bilja tu su: Alternanthera reineckii Ceratopteris thalictroides Heteranthera zosterifolia (stragrass) Microsorum pteropus Ludwigia repens rubin Taxiphyllum barbieri (na panju) Eleocharis vivipara Hygrophila polysperma Hygrophila angustifolia Hygrophila diformis Hemianthus micranthemoides. Kao sto smo svi navikli, naj bolje je da slikovito prikazem postupak pripremanja akvarijuma: Na dno akvarijuma sipana hranjljiva podloga HTP-10, odmaknuta od krajeva stranica akvarijuma: http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_231433709_IMG_0180.JPG Zatim je preko postavljena mrezica za komarce (kamenje je samo tu da pridrzi mrezicu dok se ne sipa pesak): http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_81682500_IMG_0181.JPG Zatim je sipan pesak (crni) sitne granulacije, 2-3mm, i pokusano postavljanje panjeva, ali, ovaj veci panj nije uspeo da kegne, gusio je akvarijum pa sam ga izbacio. Mozda cu pokusati da ga nekako isecem. Videcemo.. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_46286755_IMG_0182.JPG Na kraju je sipana voda i posadjene su biljke i za sada stanje je ovako: http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_69430135_IMG_0221.JPG Za sada toliko. Ocekujem Vase predloge i sugestije. :bravo: ----------------------------------- TheDoVla Sre Jan 01, 2014 9:40 pm ----------------------------------- Lepo, lepo, nema sta. Samo ne zaboravi na zlatni presek. ;) ----------------------------------- Nensi Sre Jan 01, 2014 10:25 pm ----------------------------------- Zaista lepo :wink: Reci mi samo,da li je postolje Juwel-ovo ili tvoje? ----------------------------------- Looniz Sre Jan 01, 2014 10:38 pm ----------------------------------- Hvala kolege, postolje je moje. Prepravljena stara komoda od tri dela, donji ormaric, fijoka, i gornji ormaric. Gornji ormaric sam odrezao, i postavio ravnu plocu dimenzija akvarijuma. ----------------------------------- Stefan993 Sre Jan 01, 2014 10:57 pm ----------------------------------- prelepo odradjeno...svaka cast :D ----------------------------------- HORUS Sre Jan 01, 2014 10:58 pm ----------------------------------- Gre'ota za onako lep panj. :( Ja bih njim popunio desni ugao. Taman da prekrije filter. Na njega vežeš anubije i mikrosorum...ih kako bi izgledalo. A, levi ugao ostaviš prazan za jednu livadicu. Uf, već ga vidim. :) ----------------------------------- Cvrc Sre Jan 01, 2014 11:02 pm ----------------------------------- Pa odseci mu te leve krajeve sto ga guraju od stakla, samo ces onda ovaj morati prebaciti na desnu stranu :) ----------------------------------- Looniz Sre Jan 01, 2014 11:08 pm ----------------------------------- prelepo odradjeno...svaka cast :D Hvala :wink: Gre'ota za onako lep panj. :( Na njega vežeš anubije i mikrosorum...ih kako bi izgledalo. Upravo je to i bilo planirano, ova 2 Microsoruma sto su sad na malom panju su bila namenjena velikom, pa zakacena sad da se ne osuse.. Meni je panj prelep, ali veruj mi kad sam poceo da sadim bilje, akvarijum se ugusio totalno.. Razmisljam mozda da ga recnem na pola, pa da od desnog stakla krene neka prica ka centru, ili eventualno iz coska filtera i zadnjeg stakla ka centru.. :) samo ces onda ovaj morati prebaciti na desnu stranu :) Ovom nema mrdanja bar za sada, dok se ne natopi i biljke malo ne prime :wink: ----------------------------------- HORUS Sre Jan 01, 2014 11:49 pm ----------------------------------- Gledam ga...stvarno bi mogao da ga prepoloviš. Onda ćeš moći lakše da barataš sa njim. ----------------------------------- TheDoVla Sre Jan 01, 2014 11:52 pm ----------------------------------- I da skines ove sitnije grancice. Mislim da ce ti onda biti lakse i scape da zamislis sa njim. ----------------------------------- reventon Čet Jan 02, 2014 1:34 am ----------------------------------- E da je bilo krajnje vreme, bilo je :) Dobrodosao u malo dublje vode! Moja jedina zamerka je vadjenje panjeva sa prvih slika. Ma koliko mislio da bi zagusili akvarijum, siguran sam da bi mogli odlicno da se nameste. Uostalom, dzungla je uvek dobitna kombinacija. Ne brini za ribe, snaci ce se one ;) ----------------------------------- simici789 Čet Jan 02, 2014 10:39 am ----------------------------------- Odlicno. Dopada mi se sto si ostavio slobodan prostor za plivanje - ja uvek krenem sa tom idejom, ali ne mogu da odolim dzungli :) ----------------------------------- Looniz Čet Jan 02, 2014 10:55 am ----------------------------------- Uzivo izgleda mnogo glomaznije :( Prostor za plivanje se smanjuje kad sve ovo malo naraste :wink: I ja volim dzunglu 8) Malo me brine voda, mutna je i nikako da se razbistri.. Evo vec 48 sati.. ----------------------------------- Looniz Čet Jan 02, 2014 12:53 pm ----------------------------------- Neznam, dali da promenim deo vode? To nisam radio u manjim akvarijumimas pri formiranju i cikliranju, ali je voda bila kristalno cista od sipanja.. Ovde kad sam sipao bilo je ok, a posle se polako zamutila i ne bistri se.. Prvi put sam stavio hranljivu podlogu, moze li ona praviti probleme? ----------------------------------- Cvrc Čet Jan 02, 2014 1:04 pm ----------------------------------- Ostavi sve kako jeste, pa ako se bas par dana ne izbistri radi nesto. Ili mozes da sipas ffm, ako ti je toliko stalo da se izbistri :) ----------------------------------- Looniz Čet Jan 02, 2014 1:07 pm ----------------------------------- Pa nije da mi je stalo, imam strpljenja da sacekam ukoliko ce se razbistriti :) Ja razmisljam sta je uzrok i sasto se nije vec razbistrila posle sadjenja :) ----------------------------------- TheDoVla Čet Jan 02, 2014 1:31 pm ----------------------------------- Ja sam stavio htp-10 kao i ti. Voda je bila kistalno cista. Sad kad sam prckao i zezao se sa biljem provalim da je voda mutnija i da se ne bistri. Skapirao sam da je losa filtracija i da mi treba veci protok. Pa ti vidi, mozda je i to problem. Ne znam, samo govorim iz nekog licnog isustva. ----------------------------------- Looniz Čet Jan 02, 2014 1:36 pm ----------------------------------- Ne bih rekao da je filtracija nedovoljna. Sve je fabricki, osim sto sam dodao jos jedan sloj sundjera i vate. Kod tebe je druga stvar. Ti imas HSF koji nije los, ali tvoje mere akvarijuma mu smanjuju efikasnost, jer ti je akvarijum dugacak, pa sa jedne strane voda nikako da stigne do druge. Imas cesku pumpu koja po snazi ne moze da se meri sa motornom glavom. ----------------------------------- TheDoVla Čet Jan 02, 2014 1:38 pm ----------------------------------- Sto se tice ceske pumpice sredio sam je drugacije, tako da voda ulazi tamo gde je sundjer, a da pumpica izbacuje na sasvim drugom kraju tako da se voda extra mesa. Kod mene je problem sto vazdusna pumpica kao da je oslabila. Tj jeste, ne kao. ----------------------------------- Cvrc Čet Jan 02, 2014 2:00 pm ----------------------------------- Inace se ljudi zale na juvel filtere koliko sam primetio ... Mozda si mu zapusio previse protok ? ----------------------------------- reventon Čet Jan 02, 2014 2:50 pm ----------------------------------- Polako Looniz, žurio vrat slomio ;-) ----------------------------------- Looniz Čet Jan 02, 2014 2:52 pm ----------------------------------- Inace se ljudi zale na juvel filtere koliko sam primetio ... Mozda si mu zapusio previse protok ? Nisam sigurno, dodao sam sundjer krupne granulacije za mesto predvidjeno za cirax, a vatu sam dodao gde je fabricka, onako manji sloj. Tako da nije to u potanju sigurno. Sto se tice samog filter, gledajuci na netu ovaj filter u bas ovom modelu akvarijuma (rio 125) nije lose resenje za 125 lit. Naprimer, u Rio 180 i 240 je isti filter i ista pumpa. ----------------------------------- Looniz Čet Jan 02, 2014 2:53 pm ----------------------------------- Polako Looniz, žurio vrat slomio ;-) Znam, ne brinem ja mnogo, malo me samo nervira :) Sto se tice zurbe, jednom sam se opekao i vise necu :wink: ----------------------------------- Looniz Pet Jan 03, 2014 11:12 pm ----------------------------------- Mali update, postavljen drugi panj, za sada zaglavljeno sve sa lava kamenom, koji mozda i ostane.. Voda je malo belicasta, sipan je FFM. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_57865965_IMG_0232.JPG Kupio sam kanister Tetra EX600 na pomoc unutrasnjem filteru. Sutra cu ga postaviti, danas je vec kasno, posto moram da busim zadnju stranicu komode. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_51436426_IMG_0233.JPG ----------------------------------- TheDoVla Pet Jan 03, 2014 11:15 pm ----------------------------------- Neuporedivo bolje! :bravo: Malo valisnerije i uzivaj. ;) ----------------------------------- Cvrc Pet Jan 03, 2014 11:28 pm ----------------------------------- Kud bas tetru :) ----------------------------------- Looniz Pet Jan 03, 2014 11:43 pm ----------------------------------- Kud bas tetru :) Sto? :roll: ----------------------------------- Salvatoree Sub Jan 04, 2014 12:03 am ----------------------------------- Da bi rec rekao za izgled, stvarno izvanredno, uredno, cisto, kad nesto zapliva u njemu ima da bude ko bombona :D ----------------------------------- TheDoVla Sub Jan 04, 2014 2:14 am ----------------------------------- Ne razumem zasto svi i dalje spamuju teme sa "Super je" "Lepo je", itd. Lepo i u pravilniku pise da se to ne radi. Stigne mi poruka na mail da je neko odgovorio na temu i taman se ponadam da cu procitati zasto je Cvrc rekao "Kud bas tetru :) ", kad ono neko napisao da je akvarijum lep... Ok, kapiram i da se neko ne razume pa ne zna sta da napise, itd, ali ljudi, dajte d amalo poruke imaju smislia. Onda cemo i sami lakse pronalaziti informacije koje nas interesuju. Izvinjavam se za off, ali stvarno me vec duze vreme ovo iritira, a ne znam nakom drugom mestu da napisem ovu primedbu. ----------------------------------- Looniz Sub Jan 04, 2014 2:41 am ----------------------------------- Clan foruma Milan 2971 vec par dana pise po temama iste reci, i to vadi teme od pre godinu i vise dana. Sta ce covek, juri 50 poruka :wink: Mislim da bi administratori trebali da reaguju.. ----------------------------------- TheDoVla Sub Jan 04, 2014 3:28 am ----------------------------------- A sta se uopste dobija kad imas 50 poruka? :D ----------------------------------- Vlad Sub Jan 04, 2014 3:53 am ----------------------------------- A sta se uopste dobija kad imas 50 poruka? :D Tek sa 50 poruka mozes da postujes u podforumu "Pnuda". ----------------------------------- Cvrc Sub Jan 04, 2014 11:26 am ----------------------------------- Pa eto, zato sto sam cuo od par ljudi da je tetra najgora ... ----------------------------------- dundee Sub Jan 04, 2014 3:08 pm ----------------------------------- nije lijepo pljuvati po nekom proizvodu na fazon rekla/kazala.. ako nemas neko lično iskustvo iz prve ruke onda nemoj da sikiras lika koji je kupio filter. inace po mom iskustvu tetrini kanister filteri daju najbolji omjer uloženo-dobijeno, s tim da bih Looniza savjetovao da nakon nekog vremena (pola godine npr.) unaprijedi filter tako sto ce izbaciti tetrinu keramiku i staviti sera siporax koji je manji i moze ga vise stati. takodje predlazem da aktivni ugalj ni ne stavljas u filter osim ako ga ne mislis izvaditi nakon 15ak dana, svakako se mjesto nega moze staviti neki korisniji filter materijal. ----------------------------------- Cvrc Sub Jan 04, 2014 3:11 pm ----------------------------------- Sav ovaj hobi je rekla kazala. Neko je nesto rekao i procitao. Ne mogu svi sve da dozive i prozive. ----------------------------------- dundee Sub Jan 04, 2014 3:30 pm ----------------------------------- upravo zbog toga se trebas suzdrzat od komentarisanja stvari koje ne poznajes :) ----------------------------------- Cvrc Sub Jan 04, 2014 3:36 pm ----------------------------------- Jao ne lupaj zivota ti. Rekao sam sta znam i sta sam video. Ti mislis drugacije, to je tvoje misljenje, ne znaci da je moje nista manje vredno. ----------------------------------- Looniz Sub Jan 04, 2014 3:37 pm ----------------------------------- Slazem se sa Dundee, Tetra je neka sredina, znam da nije Eheim ili Fluval, ali nije i neki od jeftinijih koji kad se nesto desi mozes da se slikas. Da napomenem, on ce sluziti samo kao pomoc fabrickom filteru, koji je za ovu kolicinu vode sasvim ok. ----------------------------------- IvanGrozni Sub Jan 04, 2014 3:37 pm Filter. ----------------------------------- Malo kasnim ali ne puno. Imamo iste akvarijume, pa samim tim i filtere. Kada sam formirao akvarijum voda se razbistrila već za jedno par sati. Naime, posle dva sata o uključivanja pumpe bilo je primetne razlike, da bi voda skroz bila čista tek ujutru. Za sada nisam imao problema sa fileterom, nije se zapušio, motor lepo radi, čak je čini mi se i malo jak. U mom filetru nalaze se dva plava filter sunđera, pa cirax, zatim opet dva deblja plava i jedan tanji plavi filter sunđer, a povrh svega toga je vata. Onaj crni sunđer (aktivni ugalj) i onaj zeleni nisam ni stavljao. Ova tvoja plava pozadina mi se dopada, lepo izgleda na fotografijama, dao si mi nešto za razmišljanje. Imaš raznorazne biljke i lepe, ali bi trebao ići na kvantitet, da ih ne sprži hranljiva podloga. Da li planiraš CO2 sistem? ----------------------------------- Looniz Sub Jan 04, 2014 3:48 pm ----------------------------------- Pa sto se tice vode, ona je bistra, ali nekako bela, kad gledam odozgo prozirna, kristalna, kad gledam pod neonkama nekako bela.. Opet, negde ispod bilja gde je senka voda je kristalna, dok malo iznad na udaru neonke opet bela.. :? I ja mislim da je moja pumpa malo jaca, 600 lit.\h. je jace nego sto bi trebalo, cenim da bi neka od 450 lit. bila sasvim dovoljna. Ja sam za sada ostavio sve fabricki, osim ciraxa, na cije mesto sam stavio sundjer. Razmisljam da i ja izvadim onaj zeleni i crni (ugalj) i da na njihovo mesto stavim malo grublji sundjer. Ispod fabricke vate ja sam dodao i JBL vatu koju sam imao, pa odozgo Juwelovu fabricku. Sto se tice pozadine, obican hamer papir, kupljen u knjizari, pa zalepljen selotejpom. Sto se tice bilja, mislim da ga za sada ima dovoljno, cekam da se malo natope panjevi pa mirno krenem da sadim i prednji plan, naravno i finansije malo moraju da sacekaju :wink: CO2 je u planu, ali DIY secer kvasac. mozda nekad boca, ali to mi je sad velika investicija.. ----------------------------------- spaske1 Sub Jan 04, 2014 4:03 pm ----------------------------------- Koliko ti je trebalo kilograma ovog crnog šljunka? Odavno merkam ove Juwel akvarijume samo nikako finansijski da se uklopim za akvarijum + polica i ostalo izađe solidno, ali biće valjda u ovoj godini. ----------------------------------- IvanGrozni Sub Jan 04, 2014 4:14 pm ----------------------------------- Koliko ti je trebalo kilograma ovog crnog šljunka? Odavno merkam ove Juwel akvarijume samo nikako finansijski da se uklopim za akvarijum + polica i ostalo izađe solidno, ali biće valjda u ovoj godini. Za ovakav akvarijum oko 20-22kg šljunka. ----------------------------------- Looniz Sub Jan 04, 2014 4:19 pm ----------------------------------- Ja sam stavio tacno 20 kg peska gran. 2-3mm. ----------------------------------- IvanGrozni Sub Jan 04, 2014 4:19 pm ----------------------------------- Pa sto se tice vode, ona je bistra, ali nekako bela, kad gledam odozgo prozirna, kristalna, kad gledam pod neonkama nekako bela.. Opet, negde ispod bilja gde je senka voda je kristalna, dok malo iznad na udaru neonke opet bela.. :? Mislim da to nije do filtera i nekog problema sa njime već do osvetljenja. Vidim da si napisao da imaš 2x28W Juwel High-Lite Day. Sa njima je voda nekako sterilna, svetla, ne znam da li sam se dobor izrazio. Ja sam jednu neonku i to onu pozadi promenio i stavio sam Arcadia-Juwel Plant Pro. Voda sada ima drugačiju boju, topliju. ----------------------------------- Looniz Sub Jan 04, 2014 4:21 pm ----------------------------------- Ivane, ajd da te pitam ovde u mojoj temi, koje imas neonke? Dali si zadrzao 2 day iz kompleta ili si menjao nesto? ----------------------------------- Looniz Sub Jan 04, 2014 4:21 pm ----------------------------------- U isto vreme pisali.. 8) ----------------------------------- Looniz Sub Jan 04, 2014 7:40 pm ----------------------------------- Imam jedno pitanje za hemicare, t.j. sve one koji se razumeju u hemiju 8) U filter sam stavio sve fabricki sto nudi Juwel, t.j. sve ono sto je islo u kompletu uz filter. Tu je bio i sundjer-aktivni ugalj, koji sam takodje stavio. Pitanje je, dali je on smanjio dejstvo EL-FFM-a i EL-EasyStart-a? Danas sam resio da ga izvadim, pogresio sam sto sam ga stavio u stratu.. ----------------------------------- dundee Sub Jan 04, 2014 7:56 pm ----------------------------------- dobro si postupio sto si izvadio aktivni ugalj ----------------------------------- Popaj Ned Jan 05, 2014 1:28 am ----------------------------------- Prvo da ti kažem da mi se sviđa postavka. Nisam siguran da ti je bio potreban kanister, mada od viška glava ne boli. Ja imam rio 180 i zadovoljan sam sa filtracijom. Voda je kristalno čista. Skoro će tri godine kako ga imam. Crni sunđer sam izbacio posle sedam dana, a zeleni "Nitrax" posle šest meseci. U donjoj korpi nisam ništa menjao, i nju vadim na tri do četri meseca i isperem u vodi izvađenoj iz akvarijuma. Znači tu mi se nalaze dva bio sunđera i cirax. U prvoj korpi odozgo-nadole u smeru kretanja vode sam stavio prvo mehanički plavi sunđer pa tek onda vatu i preostala dva sunđera. Ne kupujem juwel vatu zbog cene. Koristim JBL-ovu, koju isečem u obliku sunđera. Bolije je kada imaš sunđer ispred vate. Bolji je protok. Prvu korpu vadim na sedam dana. Prvi sunđer isperem pod česmom, vatu zamenim novom, a ostala dva sunđera isperem u vodi izvađenoj iz akvarijuma. Cev iz koje izlazi voda si okrenuo u leđa akvarijuma. Ja moju držim okrenutu prema licu i malo nagore toliko da zatalasa malo površinu vode. Pozdrav ! ----------------------------------- Looniz Ned Jan 05, 2014 2:21 am ----------------------------------- Hvala za postavku. :wink: Nije to jos gotovo, ovo je zadnji plan, kad se malo natope panjevi krece prednji plan. Mirniji sam kad mogu normalno da sadim, sad ako dodirnem panj odma se sve drma i kvari, pada kamenje i t.d. :wink: Kanister sam nabavio iz sledecih razloga: Akvarijum je u sobi u kojoj se spava, i nocu je malo bucniji nego sto bih mozda trebalo. Tako da kanister ce biti filter koji ce raditi non stop, on ce biti u komodi ispod akvarijuma, i on moze dodatno da se spakuje u ''nesto'' da se ne cuje, a unutrasnju filter pumpu cu gasiti nocu, samo jos nisam odredio period. Od jedan nocu - pa ne znam do kad da bude sto manje pogubno za korisne bakterije. Sto se tice filter materijala, razmisljam da ubacim cirax, ostalo je sve kako treba. Cev mi je okrenuta u ledja, cini mi se da tako pravi manju pometnju, a takodje talasa povrsinu. ----------------------------------- Looniz Pon Jan 06, 2014 8:14 pm ----------------------------------- Mali update, ubacen Juwel Cirax, dodato vate i jos jedan finiji sundjer. Dodati Juwel odsijaivaci (reflektori), promenjene obe neonke (highliht day) na Arcadio Plant Pro i Juwel Nature (zuta). Evo kako je izgledalo sa starim osvetljenjem: http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_69451595_IMG_0232.JPG A ovo je vec sa novim neonkama: http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_51445631_IMG_0239.JPG Nekako su sve boje zivnule, a verujem i da ce biljakama biti bolje :wink: ----------------------------------- manastiriste Pon Jan 06, 2014 8:29 pm ----------------------------------- Uh, boje su super....vrede ove sijalice :) Lepo skockano, samo jos kada se sve razraste ----------------------------------- dundee Pon Jan 06, 2014 8:41 pm ----------------------------------- kako mogu primjetiti sljunak si "ravno" rasporedio, nisi pravio nikakve bregove, sto je po mom misljenju dobra stvar iz razloga sto mozes prakticno svakih par mjeseci da mjenjas hardscape raspored. u akvarijumu gdje sam pravio bregove mogu samo minimalne promjene da pravim a u ovom sa ravnom podlogom non stop pravim rokade :D ----------------------------------- simici789 Pon Jan 06, 2014 8:54 pm ----------------------------------- Bas je vidna razlika u osvetljenju! Odlicno je izgledalo a sada jos bolje. Ja imam kombinaciju Juwel Day i Nature, ali posle tvojih fotografija kada dodje vreme za zamenu znam koju cu kombinaciju :wink: ----------------------------------- Looniz Pon Jan 06, 2014 9:06 pm ----------------------------------- Zaboravio sam da slikam i prve stanovnike. Pored riba tu su i 3 helene, da malo premalte po barskim koji su stigli uz mahovinu :wink: Ancistrus gold 2 kom. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_138903511_IMG_0242.JPG Otocinclus 4 kom. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_154337236_IMG_0245.JPG Corydoras trilineatus http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_173629395_IMG_0250.JPG ----------------------------------- Vlad Pon Jan 06, 2014 11:54 pm ----------------------------------- Ako se ne varam Arcadia su 21W a Juwel nature je 28W, sto ce reci da imas 7W manje. Takod da mislim da su za bolji/jaci izgled svetla odgovorni iskljucivo reflektori... U svakom slucaju aq izgleda bas lepo. ----------------------------------- Looniz Uto Jan 07, 2014 12:19 am ----------------------------------- I Arcadia pravi neonke od 28W duzine 590mm, koju sam i uzeo. E sad, prema teh. podacima Juwela, reflektori pojacavaju svetlost za 100%, tako da bi trebalo da imam 4x28W. Sad koliko je to tacno, voleo bih da znam. ----------------------------------- nikouro Uto Jan 07, 2014 10:02 am ----------------------------------- To bih i ja voleo da znam. Jedno je to sto reflektori usmeravaju svetlost, ali to sto odvostrucuju ... e to je malo vise nejasno :) . To bi znacilo da sa aluminijumskoj foliji i neonkom od 18 w zapravo ima 25 w osvetljenja ... ne bih se kladio na to :) ----------------------------------- spaske1 Uto Jan 07, 2014 10:18 am ----------------------------------- Mislim da je to više marketinški trik, sigurno je da usmeravaju svetlost i da je manje rasipanje ali ne verujem da pojačava za 100%, koliko vidim razliku na ove dve slike onda vrede svaku paru, koliko god da pojačavaju svetlost. ----------------------------------- nikouro Uto Jan 07, 2014 10:23 am ----------------------------------- Usmeravaju da, sto znaci da je iskoriscenost osvetljenja maksimalna. Ne pojacavaju :) ----------------------------------- Looniz Uto Jan 07, 2014 10:44 am ----------------------------------- Jedino ostaje da proverimo aparatom, ne znam kako se zove aparat, ali iskreno me interesuje. 8) I da, Hristos se rodi! ----------------------------------- Popaj Uto Jan 07, 2014 12:45 pm ----------------------------------- Mnogo lepse izgleda sa novim sijalicama. I ja imam odsijaivace i primetio sam da biljke koje traze jace svetlo bolje napreduju. ----------------------------------- Looniz Uto Jan 07, 2014 8:23 pm ----------------------------------- Imao bih pitanje za akvariste sa iskustvom sto se tice DIY CO2, dali ima efekta za akvarijum od 125 litara praviti secer-kvasac? Poceo sam sa dodavanjem EL-Easy Carbo, kao prevenciju od algi i pomoc bilju bez CO2. ----------------------------------- nemanja77 Sre Jan 08, 2014 12:44 am ----------------------------------- Kao osoba koja ima juwel isto ovaj model moram ti reci da su mi reflektori pojacali svetlost u akvarijuma ali ne za 100%. Najveci problem sa stavljanjem reflektora ce ti kao i meni a i mom kumu predstavljati nagla pojava zelenih algi kako po staklu tako i po sljunku posto mi se cini da imamo isti sljunak ----------------------------------- Vlad Sre Jan 08, 2014 3:02 am ----------------------------------- Imao bih pitanje za akvariste sa iskustvom sto se tice DIY CO2, dali ima efekta za akvarijum od 125 litara praviti secer-kvasac? Poceo sam sa dodavanjem EL-Easy Carbo, kao prevenciju od algi i pomoc bilju bez CO2. Nisam bas akvarista sa iskustvom :) ali sto ne bi probao. Ako imas drop checker lako ces da primetis razliku. Moj akvarijum je nekih 10-15l manji i kod mene se vidi razlika sa DiY CO2 i bez... ----------------------------------- Looniz Sre Jan 08, 2014 10:35 am ----------------------------------- Kao osoba koja ima juwel isto ovaj model moram ti reci da su mi reflektori pojacali svetlost u akvarijuma ali ne za 100%. Najveci problem sa stavljanjem reflektora ce ti kao i meni a i mom kumu predstavljati nagla pojava zelenih algi kako po staklu tako i po sljunku posto mi se cini da imamo isti sljunak Zavisi sta imate od rasvete, koje dve neonke su u pitanju? Nisam bas akvarista sa iskustvom :) ali sto ne bi probao. Ako imas drop checker lako ces da primetis razliku. Moj akvarijum je nekih 10-15l manji i kod mene se vidi razlika sa DiY CO2 i bez... Malo razmisljam i zbog toga sto je akvarijum u spavacoj sobi.. Inace bih odmah stavio. ----------------------------------- nemanja77 Sre Jan 08, 2014 1:11 pm ----------------------------------- Zavisi sta imate od rasvete, koje dve neonke su u pitanju? Sijalice koje su stigle uz akvarijum zato ti kazem moze se desi da ces imati problema sa tim ----------------------------------- TheDoVla Sre Jan 08, 2014 1:40 pm ----------------------------------- Kad su zelene alge u pitanju viseca haubana kojoj moze da se podesava visina, a na skoro svakoj moze, je zakon! Ja sam na pocetniku imao problem sa zelenom koncastom, ali nista preterano, samo sam podelio fotoperiod sa 2hh pauze. Alga se smanjila. Onda sam spusti haubu da smanjim gubitak svetlosti i alga je buknula. Sad sam podigao haubu i oprostio se sa algom. :D Znam da he to aq sa fabrickom haubom, ali eto, mozda nekom moje zapazanje byde korisno. :D ----------------------------------- Looniz Sre Jan 08, 2014 2:09 pm ----------------------------------- Sijalice koje su stigle uz akvarijum Ja sam upravo promenio rasvetu, imam druge neonke. Ukoliko se uspostavi ravnoteza u akvarijumu nema briga sto se tice algi. Dodajem easy carbo, koji daje prednost bilju, tako da alge gube bitku. Pravim pauzu u foto periodu, koliko to pomaze ne znam, akvarijum je novo-formiran, vremenom cemo videti. U malom akvarijumu od 40 lit. sam takodje dodavao easy carbo, imao pauzu u foto periodu, imao 1W po litru i nisam imao problema sa algama. ----------------------------------- nesha barajevac Sre Jan 08, 2014 5:59 pm ----------------------------------- Samo ti instaliraj flajke i biće efekta. A što ti je frka to što je akvarijum u spavaćoj sobi? Mislim koliko može biti opasna tolika količina CO2 ? Pre spavanja odškrini vrata :) Akvarijum mi se baš sviđa, skoro kao Milanu. ----------------------------------- Looniz Sre Jan 08, 2014 7:52 pm ----------------------------------- A što ti je frka to što je akvarijum u spavaćoj sobi? Mislim koliko može biti opasna tolika količina CO2 ? Pa odkud znam, nemam pojma kolika je koncentracija u flasama, nema ni manometara i t.d. :roll: Ako bi neko bar priblizno rekao.. Ovako razmisljam o Serinim tabletama, nije losa varijanta. ----------------------------------- Looniz Sre Jan 08, 2014 8:55 pm ----------------------------------- Nesto razmisljam, mada sam vec opredelio sta cu od riba ubacivati, ali mi mira ne daju skalari.. Planirane ribe su: Kraljevske neonke (12-20 kom.) Microgeophagus Ramirezi (1 par) Microgeophagus Altispinoza (1 par) Skalari - pitanje koliko i dali uopste mogu sa pomenutim ribama? ----------------------------------- milan1ns Sre Jan 08, 2014 10:55 pm ----------------------------------- Ubacis 5 kom i onda kada narastu (jedno meseci) poklonis tri gariju u radnju gde sve nabavljas i kazes mu da ti da nesto za uzvrat a ostavis jedan par sto se izdvoji. Bice guzva ali ces taman da vidis kako ce da se razvija. Nadji male skalare velicine ostalih riba pa ce da se naviknu jedni na druge da se ne pobiju... ----------------------------------- milan1ns Sre Jan 08, 2014 10:57 pm ----------------------------------- 6-7 meseci... ----------------------------------- TheDoVla Čet Jan 09, 2014 1:56 am ----------------------------------- Sto se DIY co2 mogu ti reci jedno moje lose iskustvo. Pravio sam prilicno jaku smesu i nisam nikada izbacivao co2, ali je to bilo ok jer je vazdusna pumpa pokretala cesku pumpicu i pri tom je postajala i blaga agitacija. OD pre neki dan sam presao na pumpu sa motornom glaom kroz koju sam rastvarao co2. Nije vise bilo vazdusne pumpe, a ni agitacije, ni najmanje. Preko noci jeco2 bio "ugasen". Ujutru sam ga upalio sat vremena pre fotosinteze i jedan oto se otrovao i uginuo. Drugog sam uspeo da spasem zahvaljujuci koleginici Kibo-Chan pa joj se i ovom prilikom zahvaljujem. U principu, probaj sa nekim smesama, ali posmatraj ribe kako ti se ne bi dogodilo ovo sto je meni. Ja sammislio da ce gasenje co2 biti dovoljno i paljenje sat vremena pre fotosinteze, ali ocigledno nije. :( ----------------------------------- Looniz Čet Jan 09, 2014 11:00 am ----------------------------------- Sto se tice CO2, ja sam vec imao iskustvo posto sam ga koristio u akvarijumu od 40 lit. Naj vaznije je da ti sam opredelis svoju dozu prema potrebama tvog akvarijuma, sto sam ja i uspeo iz drugog puta. Aeraciju nisam imao, i sve je funkcionisalo u naj boljem redu, a ima sam mehurice svuda po akvarijumu jer sam postavio difuzor ispod povratne cevi filtera, tako da je mlaz sve lepo razbijao. Koristio sam stakleni difuzor koji je pravio fine male mehurice. Smesa je bila 1 meh./2 sec. i nisam ga gasio nocu. Ribe su se ponasale normalno, bilje se fino razvijalo. Tako da ti trebas da se poigras sa smesom dok ne nadjes neku svoju varijantu koja najvise odgovara tvom akvarijumu, a tacnijie potrebama tvog bilja. ----------------------------------- Looniz Čet Jan 09, 2014 11:03 am ----------------------------------- Ubacis 5 kom i onda kada narastu (jedno meseci) poklonis tri gariju u radnju gde sve nabavljas i kazes mu da ti da nesto za uzvrat a ostavis jedan par sto se izdvoji. Bice guzva ali ces taman da vidis kako ce da se razvija. Nadji male skalare velicine ostalih riba pa ce da se naviknu jedni na druge da se ne pobiju... Ne bih pravio guzvu, u startu bih uzeo jedan ili dva para, pa ako se upare - upare, ako ne nije strasno, vazno je da se ne poubijaju, a sto nece bacati ikru i nije mi od znacaja, ne planiram da ih mrestim :wink: Pitanje je bilo, kako bi se slozili sa ostalom druzinom sto sam napisao? 8) Dali se mirisu altispinoze sa ramovima? 8) ----------------------------------- simici789 Čet Jan 09, 2014 1:26 pm ----------------------------------- Looniz , ja imam altispinoze dosta dugo - nije u pitanju par vec dva muzjaka, imam dva relativno mlada skalara - kod mene su dosli letos kao mali :), i uporedo sa altispinozama imala sam ramove. Altispinoze su (barem kada nije par u pitanju) fenomenalne - moja iskrena preporuka - od kako su dosli u akvarijum podelili su teritoriju ispred prednjeg stakla i nikoga ne diraju. Povremeno se medjusobom malo zakace, ali nista strasno. Sa ramovima nisu pravili nikakav problem - dominantni muzjak rama je maltretirao drugog rama - njih isto nije dirao. Sa skalarima se ne ne konstatuju za sada. Jedino naglasavam da se niko ne mresti (ramovi su ludovali dok su se mrestili - citaj stalno) i da je verovatno zato sve OK. ----------------------------------- Looniz Čet Jan 09, 2014 1:30 pm ----------------------------------- E hvala ti puno, upravo si napisala ono sto sam hteo da znam, a takodje i sto sam prizeljkivao da cujem. :) Znaci deflnitivno uzimam sta sam i planirao. ----------------------------------- simici789 Čet Jan 09, 2014 1:36 pm ----------------------------------- Pripazi samo malo sa ramovima - ja sada odolevam kad ih vidim - mogu da zive (i budu OK) u nasim uslovima (mislim na tvrdu vodu) ali , bar kod mene ziveli su nesto preko godinu dana - jedna zenka skoro 2. Samo bi poceli "da se gase". Citala sam da je njihov vek i do 5-6 godina, i bas mi je uvek bilo zao, te cu sada odolevati. Altispinoze - svaka preporuka jos jednom. ----------------------------------- Looniz Čet Jan 09, 2014 4:20 pm ----------------------------------- Imao sam ja ramireze u akvarijumu od 40 lit., jedan par i mrestili se na 2 nedelje, regularno :wink: Evo [url=http://www.akvarijum.org/forum/neocekivani-mrest-ramireza-t14109.html]OVDE imas link na temu gde sam nesto pokusao prvi pit, posle sam pustio i neobazirao se na mrestove. Inace filtracija je bio samo jedan sundjer filter, voda sa cesme, NE odstajala, vec direktno pri svakoj zameni 30% na nedelje-dve dana. :wink: Tako da domaći ramirezi su itekako naviknuti na takve uslove. 8) ----------------------------------- Looniz Čet Jan 09, 2014 5:17 pm ----------------------------------- Simici, zaboravih da te pitam, gde si nabavljala Altispinoze? Moze i na pp da izbegnemo reklamiranje ukoliko nije kod sponzora. ----------------------------------- Looniz Čet Jan 09, 2014 8:58 pm ----------------------------------- Posle ubacivanja cistaca "pilota" (sta cu, navikao sam da mi komunalci budu prvi, da ociste i pripreme teren :lol: ) stizu i prvi planirani stanovnici. Ni manje ni vise, Microgeophagus ramirezi, 4kom., 2 muzjaka i 2 zenke (u sta nisam siguran) Evo i slicice, pa da svi zajedno pokusamo da protumacimo pol :wink: (slika nije naj jasnija, ali cinimi se da se vidi ono sto treba) http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_138929384_IMG_0297.JPG ----------------------------------- dundee Čet Jan 09, 2014 9:07 pm ----------------------------------- sudeci po crvenilu na stomaku mislim da ti je pretpostavka o 2 + 2 tačna. ribe odlicno izgledaju s obzirom da su skoro dosle, cestitam ----------------------------------- Looniz Čet Jan 09, 2014 9:09 pm ----------------------------------- Upravo po tome i ja mislim, ribe su mlade pa ledjno peraje kao razlika otpada, a takodje i forma i velicina. Kad sam ih ubacio bili su bledi ko` krpa, otisao sam na posao i kad sam dosao oni vec rumeni, izgleda da im prija okruzenje :wink: ----------------------------------- dundee Čet Jan 09, 2014 9:11 pm ----------------------------------- obzirom da ne mogu editovati moram novi post http://www.youtube.com/watch?v=T_yPhcy7Pz8 ovde imas u detalje objasnjeno kako prepoznati polove, tebi ce to biti puno lakse uzivo nego nama preko ove slike. ----------------------------------- Looniz Čet Jan 09, 2014 9:14 pm ----------------------------------- I ja zaboravih da ti kazem hvala :) Gledam video pa konstatujem sta sam video :) ----------------------------------- Looniz Sub Jan 11, 2014 3:19 pm ----------------------------------- Uplasiste me za kanister Tetra, pa razmisljam da ga zamenim za Atman EF2, sta mislite o tome? Jeftiniji je a jaci, veci protok, takodje 3 komore, predvidjem za akvarijume do 200 lit., dok je Tetra do 120. Interesuje me, dali atman ima u pakovanju spraybar? ----------------------------------- simici789 Sub Jan 11, 2014 4:33 pm ----------------------------------- Atman EF-2 Ima sprej bar (imao je kada sam ja kupovala), kod mene je akvarijum oko 160l (vode recimo oko 135l) i sasvim je OK . Ako mozes dodaj za EF-4 nije velika razlika , ja nisam i pomalo se kajem zbog toga - ne zbog boljeg protoka nego zbog vece kolicine filter mase. Necujan je :) ----------------------------------- Cvrc Sub Jan 11, 2014 4:36 pm ----------------------------------- Nemoj sad zbog mene da menjas ... Probaj prvo vidi, sta sad kad si vec uzeo ... Neces bacati pare na drugi dok taj radi. Ako ne budes zadovoljan ti onda menjaj ... ----------------------------------- dundee Sub Jan 11, 2014 4:49 pm ----------------------------------- moje iskustvo je da je tetra EX tiši od atmanovih kanistera. ----------------------------------- Tiger barb Sub Jan 11, 2014 5:37 pm ----------------------------------- Ja sam nedavno uzeo kanister, JBL e901, tih je i po meni bolje resenje od atmana svakako. Dobija se sundjer i keramika za popunjavanje komora, sprejbar...ako je oko 3000 din skuplji od atmana u koji mora da se ubacuje keramika...i koji nema garancije..a ovaj ima 4 godine...lako je prevagnulo ka JBL ----------------------------------- Looniz Sub Jan 11, 2014 5:53 pm ----------------------------------- Pa iskreno, odlucio sam se zbog cene, filter materijal imam, napunicu ga, tu nemam izdataka. Razliku cu potrositi na ribu :) Vazno mi je da je tih, i da ljudima sa vecim akvarijumom vrsi posao, naj vise sam sve vas i pitao zbog toga. Znaci kod mene ce obaviti posao na svih 100%. Tetra je za aq. od 60 do 120, dok je Atman do 200 lit. Ima jacu pumpu, pa bih voleo da ima lufta kod mene, da nije ono sto se kaze "knap". Cvrc, ako nesto zeznem, ti si krivac, pa ti sad vidi :lol: Hvala vam na odgovorima, mislim da sam siguran 99% sta mi je ciniti :wink: ----------------------------------- Looniz Uto Jan 14, 2014 2:35 am ----------------------------------- Evo malih novosti i kod mene. Ubacen kanister Atman EF-4. Za sada rade oba filtera, pa me interesuje, kada unutrasnji moze da se iskljuci? T.j. Koliko je potrebno kanisteru da se isciklira, ako se uzme u obzir da je akvarijum vec cikliran? Iskoristio bih priliku ovde da pohvalim Prodavca AkvarijumArt-a. (valjda smem, placena je reklama 8) ) Kad sam doneo kanister i poceo da montiram, nisam nikako mogao da ga pustim u pogon (prvi put sam montiran kanister). Pozvao sam prodavnicu i dobio uputstva kako je naj bolje postupiti (to sam negde i sam znao, ali da ne pokvarim nestoresio sam da nazovem :wink: - samo je trebalo povuci vodu iz akvarijuma i napuniti crevo vodom :roll: ). Posle radnog vremena, zove me covek iz radnje i pita dali sam uspeo i dali je potrebna pomoc. Sve pohvale za profesionalnost u poslu sa klijentima! :bravo: ----------------------------------- dundee Uto Jan 14, 2014 11:23 am ----------------------------------- za par dana ce novi filter materijal biti naseljen bakterijama ako se radi o formiranom akvarijumu sto je kod tebe slucaj. nije mi jasno sta namjeravas sa unutrasnjim filterom, vadis ga ili? napomene radi: bakterijama u filter mediju takodje trebaju hranjive materije a prije svega kisik, tako da gasenjem filtera na duze vrijeme dobar dio bakterija odumire. mislis li ga paliti i gasiti s vremena na vrijeme onda ce sposobnost bioloske filtracije medija u njemu opasti. ----------------------------------- HORUS Uto Jan 14, 2014 11:42 am ----------------------------------- I ti si shvatio da bez dobre opreme ne možemo očekivati vrhunske akvarijume. Nije sve u veličini, ima nečega i u tehnici. ;) ----------------------------------- Looniz Uto Jan 14, 2014 12:43 pm ----------------------------------- za par dana ce novi filter materijal biti naseljen bakterijama ako se radi o formiranom akvarijumu sto je kod tebe slucaj. nije mi jasno sta namjeravas sa unutrasnjim filterom, vadis ga ili? Drzacu ukljucena oba jedno nedelju, posto kazes da je dovoljno nekoliko dana za naseljavanje bakterija. Unutrasnji iskljucujem totalno, ali ga ne mogu izvaditi. Izvadicu naravno sve delove, samo ostaje plasticni kostur, koji je zalepljen silikonom za staklo. Uzeo sam dosta jaci kanister nego sto je potreban za moj akvarijum tako da nema potrebe da i on radi. I ti si shvatio da bez dobre opreme ne možemo očekivati vrhunske akvarijume. Nije sve u veličini, ima nečega i u tehnici. ;) Resio sam da stavim tacku sto se tice filtracije, razmisljam i o nekoj buducnosti, vecem akvarijumu, tako da sam odmah kupio jacu stvar, koja ce odgovarati i nekom vecem akvarijumu kasnije. (naravno, uvek je u planu nesto vece, dali ce biti to niko ne zna). :wink: Ovaj mogu malo utisati pomocu slavinice, tako da se jacina ne prepoznaje, a mesto za filter materijal ima na pretek :wink: Dosta je tih, fino radi, jedino kad sam pokusao da instaliram spraybar ispalo je ruzno. Posto ne zelim da ce cuje voda, spraybar je obavezno potopljen, sto se vidi na zadnjem staklu i automatski akvarijum gubi na izgledu :cry: Za sada sam skinuo spraybar, ostavio samo lulu, pa ne znam sta da radim kad iskljucim fabricki filter, nece biti talasanja povrsine.. ----------------------------------- Looniz Uto Jan 14, 2014 7:47 pm ----------------------------------- Danas sam ubacio CO2 reaktor, DIY varijanta secer-kvasac. Difuzor stakleni. Smesa je 600g secera i 1 kesica Dr.Oetker kvasca, 1 mehur u sekundi. E sad, meni se cini da je reakcija jaka, ali po mehurima u bubble counter-u (mala flasa sa vodom) je 1 mehur u ces strogo. Imam drop checker, koji za sada nije promenio boju iz plave. Koliko treba vremena da se promeni boja? Evo i par slika koje govore vise od reci: http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_86857600_IMG_0342.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_106901662_IMG_0345.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_47921435_IMG_0344.JPG ----------------------------------- dundee Uto Jan 14, 2014 8:31 pm ----------------------------------- ne mogu da ne prijmetim da ti je u akvarijumu 29°C, imas neki poseban razlog za to? po mom dosadasnjem iskustvu 27° je gornja granica za vecinu biljaka, preko toga neke slabo napreduju a neke propadaju. ----------------------------------- Redzinald Uto Jan 14, 2014 8:36 pm ----------------------------------- Nista ne diraj ostavi tako uvek krene jaka reakcija. Kod mene je isti slucaj bio prvi dan eventualno drugi vec posle drasticno opada. Samo kad ugasis svetlo pusti kiseonik ili izvadi co2 iz akvarijuma ako se plasis da ne napravis pomor ne daj boze...Meni je co2 rastvarala pumpa u filteru u kom sam imao dve pa tu sto rastvara iskljucim preko noci...Inace ja i biljke smo bili presrecni kad je tako jak co2, a riba mi ni jedna nije uginula a imao sam ih 100-tinak ----------------------------------- Looniz Uto Jan 14, 2014 8:58 pm ----------------------------------- ne mogu da ne prijmetim da ti je u akvarijumu 29°C, imas neki poseban razlog za to? po mom dosadasnjem iskustvu 27° je gornja granica za vecinu biljaka, preko toga neke slabo napreduju a neke propadaju. Grejac je izvadjen posle prvog dana, takvo je grejanje kod mene.. jbg.. neko se zali, a ja bih vrlo rado da je slabije. Dosta greju i neonke.. Temperatura ne prelazi 27 kada se neonke gase na 2 sata danju u sredini foto perioda, danas nisu gasene i odmah je 29.. Sta cu leti raditi ne smem ni da pomislim.. :cry: Nista ne diraj ostavi tako uvek krene jaka reakcija. Kod mene je isti slucaj bio prvi dan eventualno drugi vec posle drasticno opada. Samo kad ugasis svetlo pusti kiseonik ili izvadi co2 iz akvarijuma ako se plasis da ne napravis pomor ne daj boze...Meni je co2 rastvarala pumpa u filteru u kom sam imao dve pa tu sto rastvara iskljucim preko noci...Inace ja i biljke smo bili presrecni kad je tako jak co2, a riba mi ni jedna nije uginula a imao sam ih 100-tinak Hvala na savetu. :wink: Pravio sam i ranije DIY smese ali nisu bile ovako burne. Ali je prethodni akvarijum stajao na drugom mestu, ovde je znatno toplije.. ----------------------------------- nesa69 Uto Jan 14, 2014 9:33 pm ----------------------------------- Znam da je fabrička hauba od neke plastike, ne znam da li je moguća instalacija nekog kulera da odvodi toplotu, tj. koliko je pametno da se buši nešto. Ili da nekako podigneš za 1cm pozadi poklopac haube da se malo luftira. Nego ako mogu da pitam, zašto je nemoguće da izvadiš fabrički filter, bilo je ovde negde na forumu da se lepi u 4 tačke i mislim da je pisalo da i nije nešto specijalno teško. Ako se dobro sećam, malo se zaseće ono što možeš da dohvatiš a ostalo lagano cimneš, mada ovo sa cimanjem ne znam koliko je pametno. Jedino da baš nije totalno slepljen sa staklom. ----------------------------------- Looniz Uto Jan 14, 2014 11:44 pm ----------------------------------- Znam da je fabrička hauba od neke plastike, ne znam da li je moguća instalacija nekog kulera da odvodi toplotu, tj. koliko je pametno da se buši nešto. Ili da nekako podigneš za 1cm pozadi poklopac haube da se malo luftira. Nego ako mogu da pitam, zašto je nemoguće da izvadiš fabrički filter, bilo je ovde negde na forumu da se lepi u 4 tačke i mislim da je pisalo da i nije nešto specijalno teško. Ako se dobro sećam, malo se zaseće ono što možeš da dohvatiš a ostalo lagano cimneš, mada ovo sa cimanjem ne znam koliko je pametno. Jedino da baš nije totalno slepljen sa staklom. Na poklopcu haube ima gde da se postavi kuler, ali sve sam mislio da nece biti potrebno do leta. Ima 2 otvora, t.j. vec je prorezano pa zatvoreno sa poklopcima koji se skidaju. Jedan otvor je okrugli, idealan za kuler (cak velicine ventilatora kulera), drugi je za automatsku hranilicu pravigaoni, ali i tu ispod moze da se nabudzi kuler. Sto se tice filtera, sada kad je pod vodom to je nemoguca misija. zalepljen je na 6 mesta, 4 sa bocne i 2 na zadnjoj stranici. Pa sad razmisljam, to ce mi biti hladnjak leti, u njega mogu da ubacujem zaledjene flase :) ----------------------------------- dundee Uto Jan 14, 2014 11:48 pm ----------------------------------- ..koje plivaju, jer je gustina leda manja od gustine vode :D ----------------------------------- Looniz Uto Jan 14, 2014 11:53 pm ----------------------------------- Pa ne znam, kad sam stavljao u spoljasnji stakleni filter nije plivala :) Bar ona od kole 0,5 :) ----------------------------------- nesa69 Sre Jan 15, 2014 3:08 am ----------------------------------- Meni se to sa ledom nije pokazalo kao rešenje. USB ventilator kinez nakačen na punjač za mobilni je bio pun pogodak :-) Samo sam razmišljao, kad menjaš vodu, odvadiš još do pola (vratiš posle) i skineš taj unutrašnji filter. Ovako ti stoji da ni sam ne znaš zašto :-) ----------------------------------- Looniz Sre Jan 15, 2014 10:09 am ----------------------------------- On je skoro do poda, i nisam siguran, a cini mi se da je lepljen pri vrhu i pri dnu, tako da i ako izbacim pola vode opet donji deo je u vodi. Drugo, i da gurnem dugacak sklalpel i da odvojim filter od stakla, sta raditi sa silikonom koji će ostati na staklu? Cistacem se ne skida sve, mora da radi alkohol, sto je opet ne izvodljivo jer se ne moze oprati akvarijum. ----------------------------------- Popaj Sre Jan 15, 2014 10:18 am ----------------------------------- Ne diraj ništa. Uvek možeš da ga aktiviraš. ----------------------------------- Looniz Sre Jan 15, 2014 11:20 am ----------------------------------- Upravo sam to i razmisljao, ne bih nista dirao, samo cu povaditi sve da ne stoji u vodi dzabe da se ne prlja. Operem sve lepo, spakujem u kutiju i ko zna kad ce zatrebati, sve je novo.. :) ----------------------------------- HORUS Sre Jan 15, 2014 11:57 am ----------------------------------- Gre'ota da razvaljuješ JUWEL-ov akvarijum. ''Leba ne ište, vode ne traži.'' :) ----------------------------------- nesa69 Sre Jan 15, 2014 2:20 pm ----------------------------------- Sve je to u redu, mislio sam u cilju da oslobodi prostor u akvarijumu ako već ne koristiš. Video sam negde da se lepi tačkasto pa sam iz tog razloga spomenuo, bile su to bukvalno tačkice silikona. Ma uživaj u akvarijumu :-) ----------------------------------- Looniz Sre Jan 15, 2014 6:36 pm ----------------------------------- Vrlo malo mesta zauzima da bih se sad zezao zbog toga :) Stigli su i novi stanovnici, ali pogubise boju, pa cekam da se povrate pa da ih slikam :) Nista nesto specijalno, ali eto da se podelim sa vama :wink: ----------------------------------- Looniz Sub Jan 18, 2014 8:58 pm ----------------------------------- Nesto sam danas razmisljao i dosao na ideju da jednim delom mogu ostaviti u funkciji i unutrasnji filter. Ideja je da usisnu cev od kanistera postavim na mesto pumpe unutrasnjeg filtera (pumpa bi isla napolje), tako da voda koja ide u kanister prvo prolazi filter materijal unutrasnjeg filtera. Ovako bih dodatno filtrirao vodu i kanister bi se mnogo manje prljao, tim samim i dosta redje otvarao. leziste Juwel-ove pumpe odakle bi dolazila voda je nezgodnog oblika, nije okruglo pa da samo zabodem cev od kanistera, vec ovakvog oblika: http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_46335706_IMG_0354.JPG Ovaj kruzni deo se zavrce na pumpu, koju sam ja skinuo. Moje pitanje je, kako resiti i spojiti cev kanistera sa ovim kruznim delom, a da ga ne pokvarim, t .j. da ne lepim silikonom i t.d. Da u svakom slucaju moze ponovo da se aktivira pumpa. Jedna ideja je navuci gumeno crevo na kruzni deo, pa sa druge strane navuci crevo na cev kanistera, ali nisu istog precniika. Dali postoji nesto za redukciju precnikai t.d.. Ako bih neko dao neko resenje spajanja 8) ----------------------------------- simici789 Sub Jan 18, 2014 9:20 pm ----------------------------------- Tehnika... :? a gde su novi stanovnici ? ----------------------------------- Looniz Sub Jan 18, 2014 9:47 pm ----------------------------------- A evo i obecanih stanovnika: http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_53464396_IMG_0346.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_81769077_IMG_0347.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_99291024_IMG_0350.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_695037171_IMG_0361.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_126370396_IMG_0365.JPG Ukupno su tu 4 skalara, 6 rodostomusa (bice pojacanje jer su predivni), 8 neonki, 6 phantom tetra, 1 bikolor, 4 ramireza. ----------------------------------- simici789 Ned Jan 19, 2014 9:39 am ----------------------------------- :D bice im bas lepo. ----------------------------------- Looniz Ned Jan 19, 2014 2:47 pm ----------------------------------- Razmisljao sam i jos o nekoj vecoj ribi, osim skalara i ramireza sve su jatne ribe koje nisu velike, nema neke vrste koja ce se isticati.. Sta mislite, sta bi jos moglo da zapliva? :wink: ----------------------------------- HORUS Ned Jan 19, 2014 4:08 pm ----------------------------------- colisa lalia, možda trihogaster. ----------------------------------- simici789 Ned Jan 19, 2014 6:12 pm ----------------------------------- Ja od vecih i "karakternih" riba imam botie, ali ih ne bi preporucila u biljnom akvarijumu - koliko god su vesele, lepe i zanimljive, uhvati ih ludilo, pa kad krenu da "oru"..... ako si spreman da povrememno "oprostis" i ponovo sadis, mozda ipak :). ----------------------------------- Cvrc Ned Jan 19, 2014 6:34 pm ----------------------------------- altispinoze ? ----------------------------------- Looniz Ned Jan 19, 2014 9:16 pm ----------------------------------- Hvala na savetima! Mozda bi colisa i trihogaster mogli da prodju, pitanje koliko kom. :) Botie ne bih, nisu mi bas nesto, a altispinoze nema niko :( ----------------------------------- Tiger barb Ned Jan 19, 2014 9:56 pm ----------------------------------- Trihogaster leeri je jako lepa riba, a kad budes imao nadam se dva para skalara, i jedan par/trio trihogastera ili colisa nece ti nista vise ni trebati... p.s. super su ti blue silver skalari, jesu svi isti? Verujem da znas kakvi su lepi kad porastu.. ----------------------------------- Looniz Pon Jan 20, 2014 10:20 am ----------------------------------- Trihogaster leeri je jako lepa riba, a kad budes imao nadam se dva para skalara, i jedan par/trio trihogastera ili colisa nece ti nista vise ni trebati... p.s. super su ti blue silver skalari, jesu svi isti? Verujem da znas kakvi su lepi kad porastu.. Iskreno, neznam kakvi su kad porastu ovi moji skalari :lol: Prvi put se susrecem uopste sa skalarima, samo sam ih gledao u tudjim akvarijumima. Sto se tice trihogastera, svidjaju mi se, i negde su u malom mozgu bili u planu, ali nisam znao kako se slazu sa ostalim ribama koje sam ubacio, a imale su prvenstvo :wink: Kako ubaciti trihogastera i kolisu, mozda po jedan par? Ja mislim da bih to bio vec neki maksimum za ovaj akvarijum. ----------------------------------- Tiger barb Uto Jan 21, 2014 5:11 pm ----------------------------------- Ovako nekako ce izgledati kad porastu... Kolise ja bih jedan par.. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_73174577_1495889_689055254458095_1082081402_o.jpg ----------------------------------- Nensi Uto Jan 21, 2014 5:13 pm ----------------------------------- Looniz,ciljam i ja na akvarijum te veličine.Da li bi mogao da nam napišeš kojih sve riba tu ima.Deluje mi da bi sa Colisama već bilo puno,ipak je to 125l i odbij podlogu,hard,biljke...A i računaj da će skalari porasti,i to vrlo brzo u dobrim uslovima :wink: ----------------------------------- Popaj Uto Jan 21, 2014 5:40 pm ----------------------------------- Slazem se sa Nensi, ako skalari budu lepo napredovali, plasim se da ne bude tesno. Bolje sacekaj i uzivaj u ovoj postavci. ----------------------------------- Looniz Uto Jan 21, 2014 6:03 pm ----------------------------------- Tiger, hvala na slici, malo sam googlao i video, ako budu kao sto bi trebali bice prelepi. Trebalo bi da malo vise vuku na plavo nego na ovoj tvojoj slici :wink: E pa ovako, pisacu redom kako su se naseljavali :) (piloti) 2 Ancistrusa gold 4 Otonciklusa 3 Corydoras trilineatusa 2 barska puzica :P (pojavila u medjuvremenu) 3 Helene -2 barska puzica :lol: 4 Microgeophagus Ramireza 8 Kraljevskih neonki 12 Rodostomusa 6 Phantom tetri 4 Skalara (razmaci su pauze u naseljavanju) Neka granica je odavno presisana, ali ja i ranije nisam imao problema sa vise ribe u akvarijumu uz redovnu higijenu (menjanje vode i sifoniranje dna), cak sad i u ovom akvarijumu koji je vrlo mlad, da kazem sveze cikliran. Filter je nekoliko puta jaci sto bi trebalo za ovu litrazu, pa cenim da ce pogurati neku ribu vise :wink: Kad bolje razmislim, ne bih za sada ubacivao ni trihogastere ni kolise, kao sto kaze Popaj, za sada cu uzivati u ovakvoj postavci, ko zna, mozda ce doci i do smanjenja ukoliko ramirezi i skalari ne podele teritoriju 8) ----------------------------------- Tiger barb Uto Jan 21, 2014 6:43 pm ----------------------------------- Ovo sto sam okacio su ti u divljoj formi koji nisu obicni vec blue varijanta, naravno mogu vuci na plavo manje ili vise, ja sam isto nabavio 3 malca pa mogu jednom prilikom okaciti sliku da uporedimo, dosta su mali jos uvek... Bice lepi, u to ne sumnjam ----------------------------------- jovica Uto Jan 21, 2014 7:29 pm ----------------------------------- Pedantno predstavljen akvarijum! Zanimljiv razvoj i objasnjenje situacije u akvarijumu. Lepo si ti to skockao, bas mi se svidja. Secam se tvojih ranijih postavki, na nivou kao i uvek, svaka cast! :bravo: Lepe i zdrave biljke. Ne moras kako kazes, da presisas brojno stanje previse, bar sad u startu, dok se sve to ne isciklira kako treba. Nemoj da zuris, srecno! ----------------------------------- Looniz Uto Jan 21, 2014 7:45 pm ----------------------------------- Ovo sto sam okacio su ti u divljoj formi koji nisu obicni vec blue varijanta, naravno mogu vuci na plavo manje ili vise, ja sam isto nabavio 3 malca pa mogu jednom prilikom okaciti sliku da uporedimo, dosta su mali jos uvek... Bice lepi, u to ne sumnjam Okaci ovde u mojoj temi kad malo narastu, da uporedimo :wink: Pedantno predstavljen akvarijum! Zanimljiv razvoj i objasnjenje situacije u akvarijumu. Lepo si ti to skockao, bas mi se svidja. Secam se tvojih ranijih postavki, na nivou kao i uvek, svaka cast! :bravo: Lepe i zdrave biljke. Ne moras kako kazes, da presisas brojno stanje previse, bar sad u startu, dok se sve to ne isciklira kako treba. Nemoj da zuris, srecno! Hvala druze Jovico, sve sam radio polako, jednom sam zurio i pokaja se, sad za sve imam strpljenja :wink: Skoro (za mozda nedelje-dve) sadim i prednji plan, pa ce mislim tek tada dobiti na lepoti.. Kad malo zatvorim zadnji plan sa niskim biljem. Inace znas me, volim dzunglu, necu se smiriti dok ga malo ne zatrpam. A znas me i sto se riba tice, mora biti malo jaca postava :lol: ----------------------------------- Looniz Uto Jan 21, 2014 8:50 pm ----------------------------------- Evo jos jedne slike sa jucerasnje gozbe - spirulina time :wink: Reklo bi se da je nemoguce videti ovaj prizor, nekoliko vrsta riba koje su teritorijalne i koje znaju da budu prgave, ali zajedno rucaju bez problema. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_231721689_IMG_0371.JPG ----------------------------------- dundee Uto Jan 21, 2014 9:11 pm ----------------------------------- ako si imao dilemu oko ramireza sada vise nemas, ovo su definitivno zenka i muzjak :D ----------------------------------- Looniz Uto Jan 21, 2014 9:19 pm ----------------------------------- Par koji je na slici se vec odvojio, stalno su zajedno, imaju i svoje mesto ispod biljke u zadnjem delu odakle teraju ostale ribe. Dosta su mladi, bar mi se tako cini, ali su vec pripremali teritoriju. Mislio sam da zenka polaze ikru, a muzjak oplodjuje, posto su se zajednicki trljali o podlogu u karakernom ritualu. Ali lazna uzbuna, samo su pravili udubljenje za buducnost :) Ova druga dva rama nisu zajedno, plivaju sami po sebi. Ponekad primetim da ovaj odvojeni par pocne da ih juri, oni pogube boju i beze.. Posle nekog vremena sve bude ok, pa onda opet jurnjava. ----------------------------------- dundee Uto Jan 21, 2014 9:48 pm ----------------------------------- nista srtasno, bitno je samo da svi imaju gdje da se sakriju. ----------------------------------- Looniz Sre Jan 22, 2014 9:54 am ----------------------------------- Kod mene će uvek naći mesto za skrivanje :wink: Još ih očekuje prednji (srednji) plan, tu će biti nekoliko Nana, Nomaphila stricta compact i Staurogyne repens. To je neki izbor biljaka za srednji plan. Ja ne volim srednji plan kad je malo niži od zadnjeg, već bilje prednjeg plana u sredini, a totalno u prednjem ne volim ništa, volim kad se vidi pesak. Eventualno bih zasadio cubu, ali sumnjam da bih uspela sa fabričkom Juwel-ovom rasvetom.. :cry: ----------------------------------- Popaj Sre Jan 22, 2014 10:53 am ----------------------------------- Da te ohrabrim malo. Nije neka slika ali da ti pokazem da je meni sa juwelovom rasvetom cuba lepo napredovala. Probao sam sa jednom saksijom i dobio ovo. Uzivo to mnoko lepse izgleda. Dodaje se samo co2 iz boce. Sada je situacija drukcija. Ima je malo. Letos mi je pocela da se odvaja. Ja mislim da ne podnosi topliju vodu. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_154486751_aqua.JPG ----------------------------------- Looniz Sre Jan 22, 2014 11:27 am ----------------------------------- Ja mislim da ne podnosi topliju vodu. Što je upravo kod mene skučaj. Ja sad bez grejača imam 27 sa otvorenom haubom, i to sa prekidom foto perioda od 2 sata. Sa zatvorenom haubom je dolazila i do 29. Imam dobro grejanje, a akvarijum je blizu radijatora. :? Za leto sam se pripremao da postavim kulere, pa ispade da to moram već da radim. Otvaranjem poklopca sam donekle rešio za sada situaciju, pa držim temperaturu od 27, noću padne do 26, proveravao sam. Kažu biće snega za vikend, tim i hladnije vreme, videćemo šta će biti :wink: ----------------------------------- nemanjatodo Sre Jan 22, 2014 12:28 pm ----------------------------------- Druze,da li moze neka slika tog DIY CO2 sistema?i da li si ima nekih problema sa difuzorom na tom sistemu? Kako sve to utice na ribe? ----------------------------------- Looniz Sre Jan 22, 2014 2:19 pm ----------------------------------- Evo ti 2 teme vezane za CO2 koji ja koristim, tamo je sve napisano. [url=http://www.akvarijum.org/forum/co2-u-akvarijumu-t340.html]Prva tema [url=http://www.akvarijum.org/forum/c02-t1241.html]Druga tema ----------------------------------- Looniz Sub Jan 25, 2014 10:58 pm ----------------------------------- Sve biljke napreduju dobro, neke cak i previse dobro, nisam ocekivao tako brzo razvijanje, ali imam problem sa Stargrasom (Heteranthera zosterifolia). Biljka je kao i sve nabavljena od RF u emerznoj formi, zdrava i prava kao i sve ostale biljke. Od momenta sadjenja nijedna biljka nije pomerana (presadjivanja) i sve su cinimi se prosle perio adaptacije i prelazak iz emerzne u submerznu formu. To procenjujem po boji i razvijanju biljke. Takodje su bili odbaceni stari listovi nekih biljaka. Stargras se mnozi neprestano, ali posto se razvije neki zbun, povinje da se susi, t.j. listovi jednostavno blede i posle otpadaju. Na drugom mestu ponvo nice nov zdrav zbun, koji posle par dana ponovo vene. Od hemije dodajem samo EL Easy Carbo. CO2 je radio par dana, trenutno ne radi. Isto stanje je bilo i sa i bez CO2. Biljka nije u senci niti na strujanju vode. Evo slike gde, nadam se, vidi kako biljka propada. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_66223017_IMG_0400.JPG ----------------------------------- Redzinald Sub Jan 25, 2014 11:05 pm ----------------------------------- Heteranthera zosterifolia voli dosta makroelemenata, nitrata i fosfata kao i gvozdja( nitrati preko 10ppm i fosfati 1ppm ) ----------------------------------- Looniz Ned Jan 26, 2014 10:38 am ----------------------------------- Imao sam je i ranije, dobio sam je na poklon od Neshe Barajevca, i rasla je ko luda i lepo se razvijala u akvarijumu sa inertnom podlogom, bez dodavanja bilo kakave hemije. To je bio mali akvarijum sa kozicama, pa nisam Carbo dodavao, a ni mikro ni makro. Sads mi nije nista jasno... :roll: Ovde ima hranljive podloge, dodaje se Carbo i par puta sam dodao ProFito, posto imam samo mikrozorum od bilja koji sa hrane preko vodene kolone. ----------------------------------- Redzinald Ned Jan 26, 2014 11:58 am ----------------------------------- Ako dodajes CO2 mislim da ti ne treba Carbo... On je kao neka zamena za CO2 i ume lepo da sprzi biljke kad se malo pretera ...Ja kad sam dodavao njega mahovina je isparila iz akvarijuma i ludvigija je stagnirala... E sad citao sam za Stargras da je biljka koja odlican indikator za hemiju u akvarijumu i ako nesto fali od makroelemenata ona prva pokaze nedostatke istih... ----------------------------------- Looniz Ned Jan 26, 2014 12:56 pm ----------------------------------- Pa dodavao sam CO2 ali to je trajalo svega par dana, tada sam smanjio dozu Carbo ali nisam prestao sa dodavanjem. Nije mi jasno kako sve ostalo buja a ona propada.. ----------------------------------- Redzinald Ned Jan 26, 2014 12:59 pm ----------------------------------- Da se nebi cimao oko nje sto i kako i gubio vreme kad ti sve ostalo lepo napreduje , izbacije i zameni nekom drugom i miran si. Ja bar tako praktikujem i nikad ne pogresim ispadne uvek kako treba :) ----------------------------------- Looniz Ned Jan 26, 2014 2:46 pm ----------------------------------- Pa naj verovatnije cu tako i uraditi. Samo m zao, svidja mi se :) ----------------------------------- Looniz Ned Jan 26, 2014 11:41 pm ----------------------------------- Primetih sam da su mi se 2 Ramireza izgubila, t.j. nisam ih video od juce. Ceo dan ih nema a ja nisam zagledao po coskovima. (Inace sam 2 kom. koja su bila terorisana od izdvojenog para poklonio, tako da mi je ostao jedan par). Kad, imam sta da vidim, na mestu koje su pripremali vec neko vreme bacili ikru, koju otac brizno cuva :wink: http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_695386214_IMG_0404.JPG ----------------------------------- FEK@ Pon Jan 27, 2014 3:24 pm ----------------------------------- fin akvarijum :) ----------------------------------- Looniz Pon Jan 27, 2014 3:47 pm ----------------------------------- Hvala. :wink: Ljudi, danas je drugi dan, a roditelji se ne odvajaju od ikre, ko god se i malo primakne, bude oteran. Jedan ancistrus je dobi zauske vise puta, ne sme da pridje ni za kilometar. 8) Iskreno, mislio sam da ce za prevu noc ikra biti pojedena, ili od strane roditelja ili od drugih stanovnika, ali nije tako. :o Ima li neko iskustva sa izvaljivanjem i cuvanjem ikre u zajednickom akvarijumu? ----------------------------------- nesha barajevac Pon Jan 27, 2014 4:27 pm ----------------------------------- Bravo za ramove, ali mislim da tu nema neke budućnosti :( Samo mislim, nemam iskustvo Imao sam je i ranije, dobio sam je na poklon od Neshe Barajevca, i rasla je ko luda i lepo se razvijala u akvarijumu sa inertnom podlogom, bez dodavanja bilo kakave hemije. To je bio mali akvarijum sa kozicama, pa nisam Carbo dodavao, a ni mikro ni makro. Sads mi nije nista jasno... :roll: Ovde ima hranljive podloge, dodaje se Carbo i par puta sam dodao ProFito, posto imam samo mikrozorum od bilja koji sa hrane preko vodene kolone. Skoro isto kao i kod mene. U velikom aq gde imam hranjljivu podlogu i povremeno ubacujem co2 ova biljka ima ovakve faze. U talasima napreduje i propada. U malom od 20 litara gde nema ni h podloga ni co2 ni prihrana heteranthera je sasvim ok. Zdrava i prava :shock: Tako to valjda ide ----------------------------------- Looniz Pon Jan 27, 2014 5:53 pm ----------------------------------- Pa iskreno, i ja se nenadam da ce nesto biti, i da ikra ne bude pojedena voda je tvrda (cesmovaca) da bi se malci izlegli. Ali, uvek postoji ono ali, sta ako se i nesto desi :wink: Meni licno, bacanje ikre Ramova je znak da je u akvarijumu sa vodom sve u redu, i to posle 20-ak dana od formiranja. Sto se tice Stargrasa, meni je rasla ko luda u akvarijumu sa inertnom podlogom i bez hemije u 22 i 40 lit. Ono sto je bilo visoko za sisanje, seceno i zabadano pored, takodje nastavljalo da raste.. Prosto ne znam zasto ovde ne uspeva.. ----------------------------------- nemanjatodo Pet Jan 31, 2014 5:50 pm ----------------------------------- Druze,moze neka novija slika celog akvarijuma?Da li koristis DIY CO2 sistem i kakvo ti je iskustvo sa tim sistemom? ----------------------------------- Looniz Ned Feb 02, 2014 2:04 pm ----------------------------------- Rano je jos za novu sliku, ocekuje se novo bilje pa ce slikanje da saceka za sada. CO2 sam prestao da koristim od kada sam oborio flasu, a za sada mi i nije potrebno. ----------------------------------- Bokiie :D Uto Feb 04, 2014 12:14 am ----------------------------------- Primetih sam da su mi se 2 Ramireza izgubila, t.j. nisam ih video od juce. Ceo dan ih nema a ja nisam zagledao po coskovima. (Inace sam 2 kom. koja su bila terorisana od izdvojenog para poklonio, tako da mi je ostao jedan par). Kad, imam sta da vidim, na mestu koje su pripremali vec neko vreme bacili ikru, koju otac brizno cuva :wink: http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_695386214_IMG_0404.JPG Looniz, imam jedno kratko pitanje, koja je to biljka na fotografiji iza ramireza? Hvala unapred. :D ----------------------------------- reventon Uto Feb 04, 2014 1:45 am ----------------------------------- Limun valjda ;) ----------------------------------- Looniz Uto Feb 04, 2014 4:40 pm ----------------------------------- Biljka je kao sto kaze Reve - limun, [url=http://www.rainforestsrbija.com/index.php?route=product/product&path=20&product_id=121]Hygrophila corymbosa Siamensis. Od ubacivanja u akvarijum u emerznoj formi nije odbacila nijedan list i krenula je da dziklja, morao sam par puta da je kratim. E posle 2 nedelje je pocela vrlo sporo da raste, mozda cak i stagnira, ali ne propada. :wink: ----------------------------------- Bokiie :D Uto Feb 04, 2014 6:08 pm ----------------------------------- Oke, hvala za info.. :D ----------------------------------- Markus Sre Feb 05, 2014 8:10 pm ----------------------------------- Pozdrav,pitanje jedno:Da li za Juwel fabricke akvarijume treba stiropor ispod ili ne? oni u radnjama kazu ne,sad sta vi kazete neka iskustva? ----------------------------------- Looniz Sre Feb 05, 2014 8:34 pm ----------------------------------- Netreba stavljati nista ispod fabrickof akvarijuma. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_92775016_Juwel%20setting%20up%20the%20aquarium.jpg ----------------------------------- Markus Sre Feb 05, 2014 11:04 pm ----------------------------------- Hvala na odgovoru RESENO,tako sam i mislio ,nego se pripremam a nemam jos upustvo. ----------------------------------- Looniz Čet Feb 06, 2014 9:39 am ----------------------------------- Naj važnija stvar u celoj priči je da ti je površina na koju stavljaš akvarijum idealno ravna. Naravno nivelacija je obavezna radi jednakog opterećenja stakla. ----------------------------------- Markus Pet Feb 07, 2014 4:11 am ----------------------------------- Jos jedno pitanje,posto planiram da kupim Juwel,da li si vadio onaj crni sundjer iz filtera sto kazu da je aktivni ugalj ili ne?I ako ga nisi vadio da li ga menjas i gde moze da se kupi novi(posto je to valjda aktivni ugalj a on ima rok oko 30 dana samo)? ----------------------------------- Markus Pet Feb 07, 2014 4:13 am ----------------------------------- Pitam zato sto pise na njemu Carbon sponge,pa kontam da se to ne koristi uvek,pogotovo sto planiram biljni akvarijum,al opet idem logokom ako ga je Nemac stavio sto ja da ga vadim? ----------------------------------- Looniz Pet Feb 07, 2014 2:05 pm ----------------------------------- Izvadio i njega i zeleni nitrax. Zeleni mozes i da ostavis, on se menja posle mesec dana. Ja, dok sam jos imao u upotrebi unutrasnji filter, koristio sam samo plave sundjere, koji su dobijeni uz filter, Cirax, koji sam maknadno kupio, i dodao 2 plava grublja sundjera umesto crnog i zelenog. Takodje sam dodao dobar sloj Sera vate pomimo Juwel-ove, koja je po meni dosta tanka. Posle nedelju i po dana sam iskljucio filter posto sam uzeo kanister 8) ----------------------------------- Markus Pet Feb 07, 2014 3:58 pm ----------------------------------- Ok,tako cu i ja dodacu jos sundjera i vate a izvaditi crni.I jos jedno pitanje :Da li je dovoljno onaj unutrasnji filter za aeraciju,ili da ubacim i vazdusni kamen?Uzgred hvala na odgovorima. ----------------------------------- Looniz Pet Feb 07, 2014 8:15 pm ----------------------------------- Ja nemam vazdusnu pumpu, imam dosta bilja pa mi nije potrebna. ----------------------------------- Looniz Pet Feb 07, 2014 9:19 pm ----------------------------------- Evo mali update, danas su stigle biljke, pa jedna slika da vidimo kako to sada izgleda. Dodato od biljaka: Nomaphila stricta compact 1 kom. ( u sredini akvarijuma, vrlo mala za sada). Echinodorus quadricostatus 1 kom. Anubia Nana 5 kom. Izbaceno: Eleocharis vivipara, Heteranthera zosterifolia. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_46393357_20140207_200203.jpg ----------------------------------- Cvrc Pet Feb 07, 2014 9:35 pm ----------------------------------- Ja nemam vazdusnu pumpu, imam dosta bilja pa mi nije potrebna. Nemoj tako pricati, ozbiljna akvaristika mora imati vazdusnu pumpu :twisted: :lol: Salu na stranu, super izgleda :) Kako filter ? ----------------------------------- Onix21 Pet Feb 07, 2014 10:07 pm ----------------------------------- Znaci akvarijum je fantazija, pratim ovu temu vec duze vreme i ne prestajes da me odusevljavas sa postavkama :D svaka cast :) ----------------------------------- Nensi Pet Feb 07, 2014 10:17 pm ----------------------------------- Oduševljena sam Looniz,jako lepo izgleda!Kažeš PlantPro i Juwel Nature? ----------------------------------- Looniz Pet Feb 07, 2014 11:09 pm ----------------------------------- @Cvrc Hvala :) Filter ugradni iskljucen, povadio sam sve, ostavio samo jedan plavi sundjer pri vrhu da kad prolazi voda u pregrade ne ide direktno krupniji otpad u kanister, posto sam prelivnu cev nabio u jednu od komora filter da se ne bi videla u akvarijumu. Inace, kanister sljaka punom parom, ne cuje se, voda je kristalno cista, nema uginuca, ramovi se mrestili, cenim da je kvalitet vode ok. @Onix21 Hvala, trudim se :) @Nensi Hvala :wink: Da, rasveta je plant pro i Nature. Nisam nista menjao od kad sam u startu zamenio startne High-Lite Day. ----------------------------------- reventon Sub Feb 08, 2014 1:06 am ----------------------------------- Молодец! :bravo: ----------------------------------- nesha barajevac Sub Feb 08, 2014 8:45 am ----------------------------------- Prebac ! ----------------------------------- simici789 Sub Feb 08, 2014 9:27 am ----------------------------------- A mislila sam da nece biti lepsi, a ono, jos lepsi :D ----------------------------------- Milosh88 Sub Feb 08, 2014 10:22 am ----------------------------------- Respect, izgleda fenemenalno. :-) ----------------------------------- Looniz Sub Feb 08, 2014 12:46 pm ----------------------------------- Hvala svima :wink: A Reventonu posebno Спасибо! :P Iskreno, nisam zadovoljan sa desnom stranom, ova 2 limuna u skroz levom uglu ispred ugradnog filtera mi nekako kvare sliku desne strane.. :cry: Razmisljao sam o Pogostemon erectusu, aliu ga u ponudi RF nema.. :cry: Inace ovako opstim stanjem sam vise nego zadovoljan. Algi evo posle mesec dana nema za sada, dodajem EL Easy Carbo, svaki dan po 2 ml. ----------------------------------- Bratislav Sub Feb 08, 2014 12:50 pm ----------------------------------- PRijatelju ovo odlicno izgleda! Kolorit, zdrave biljke, uredjena dzungla. Jedino fali koja veca riba i komplet si :) ----------------------------------- Chewu Sub Feb 08, 2014 5:18 pm ----------------------------------- Slozio si ga,svaka ti cast! I prosli tvoj akv mi se bas svideo,kao i ti volim dzunglu al ovaj je bas kidacki odradjen. :-) ----------------------------------- Looniz Sub Feb 08, 2014 9:14 pm ----------------------------------- Hvala na pohvalama :wink: @Bratislav Razmisljao sam o vecim ribama, i resio sam da uzmem trihogastera i kolisu, ali sam resio da sacekam da akvarijum nekako zazivi i prodje period cikliranja. Ipak sam roknuo malo vise riba u startu, pa sam se bojao da ne preteram. Sad vec razmisljam da trknem da pazarim neke ribe :) ----------------------------------- Tiger barb Sub Feb 08, 2014 9:30 pm ----------------------------------- pa skalari su ti vece ribe zar ne? ja bih od trihogastera uzeo lerije, a i kolise su lepe nema sta... a crveni borac sto bi cucnuo :)) ----------------------------------- Nensi Sub Feb 08, 2014 9:36 pm ----------------------------------- Čime si slikao ovo? ----------------------------------- nesha barajevac Sub Feb 08, 2014 10:05 pm ----------------------------------- Čime si slikao ovo? Još nisi kupila aparat ? exexexe ----------------------------------- Mirche01 Sub Feb 08, 2014 10:08 pm ----------------------------------- Znate li koja je najgora kletva u akvaristiici ??? Dabogda ti akvarijum napale alge. hahaha Jako lijep akvarijum Loniz ----------------------------------- Looniz Sub Feb 08, 2014 10:32 pm ----------------------------------- pa skalari su ti vece ribe zar ne? ja bih od trihogastera uzeo lerije, a i kolise su lepe nema sta... a crveni borac sto bi cucnuo :)) Skalari jesu vece ribe, ali ce leci jos vise vecih riba :P Trihogastera uzimam lerija i ni jednog drugog, samo mi se on svidja. Kolisu takodje koja lici na tr. lerija, slicnih boja. E a sto se tice borca, njega bi takodje voleo, samo pitanje, skalari, trihogaster, kolisa i ramovi.. sta bi tu opstalo.. :) Čime si slikao ovo? Samsung Galaxy S3 @Mirche01 Hvala :wink: ----------------------------------- jovica Sub Feb 08, 2014 11:10 pm ----------------------------------- Super druze, lepo to napreduje, svaka cast! :bravo: Znate li koja je najgora kletva u akvaristiici ??? Dabogda ti akvarijum napale alge. hahaha... Looniz, pod hitno kalem crvenog konca u filter za protivurocnu filtraciju! :smeh: ----------------------------------- Looniz Sub Feb 08, 2014 11:22 pm ----------------------------------- Hvala Jovice, drago mi je da ti se svidja. Vadi me alternathera, crvena je, tera sve zle duhove iz akvarijuma, a boga mi i alge za sada :) ----------------------------------- Nensi Sub Feb 08, 2014 11:42 pm ----------------------------------- Nešo,sutra idem u radnju,pa ćemo da vidimo :wink: Želim da isprobam fotoaparat na licu mesta,najpre za makro pa onda za ostalo,ako da Bog,sutra je moj neki od onih tamo fotoaparata,e sad koji,videćemo :) 8) Ova fotka je odlična,iako je napravljena telefonom. Looniz,ako nije problem,volela bih da vidim fotku akvarijuma iz daljine,kako se uklopio u ambijent.Što manje sobnog svetla,a da se vidi akvarijumsko,uvek obožavam da vidim te slike akvarijuma noću,pa ako nije problem da nas počastiš još i tom fotkom :D ----------------------------------- Looniz Ned Feb 09, 2014 5:34 pm ----------------------------------- Evo slike, ali nije bas neki kvalitet, nedovoljno svetla. :roll: Decija sobica sa "mojim" akvarijumom, dok cerka ne poraste pa zabrani pristup 8) Onda cu morati neki Rio 400 u dnevnu :lol: http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_86997492_20140209_141021.jpg ----------------------------------- nesa69 Ned Feb 09, 2014 5:35 pm ----------------------------------- Šta će ti televizor pored ovakvog akvarijuma :-) ----------------------------------- Markus Čet Feb 13, 2014 9:29 pm ----------------------------------- Pozdrav ljudi imam jedan problem u vezi sa postavljanjem akvarijuma.Imam Juwelov fabricki akvarijum Rio 180 i sad imam problem jer jedan ugao(prednji levi) akvarijuma ne naleze na podlogu skroz fali 2-3mm.E sad dal da postavljam stiropor ispod ili ne?Da napomenem da je akvarijum fabricki i da pise u upustvu da nije neophodno postavljati stiropor ispod.A ploca-iverica je ravna.Izvinjavam se sto ovo pisem u Looniz-ovoj temi ali on ima taj akvarijum pa samo da pitam.Pozdrav i unapred hvala. ----------------------------------- Looniz Čet Feb 13, 2014 9:46 pm ----------------------------------- Ili ti podloga nije ravna, ili sa akvarijumom nesto nije u redu. Proveri da li je donji plasticni ram ravan, mozda je ostecen negde pa pravi nagib. ----------------------------------- Markus Čet Feb 13, 2014 9:55 pm ----------------------------------- U slucaju da akvarijum nije u redu znam sta cu ali ako ploca nije u redu ili ako je nogica stola malo niza da li da stavljam stiropor ili moram da menjam ivericu?Da napomenem da je metalna konstrukcija a preko ide iverica vezana holsafima za metal. ----------------------------------- irajh Pet Feb 14, 2014 2:01 am ----------------------------------- Markus: Nešto mi je sumljivo to sa podlogom (metalne noge pa iverica). Jesu li fabričke metalne noge ili su zavarene u majstorskoj radionici. Kada se metal zavaruje, postoji mogućnost da var ''povuče'', odnosno iskrivi zavareni deo. Možda se to desilo kod tebe. Posle si holšrafom ''pritegao'' čitavu stvar i moguće je da se iverica deformisala. Nekako mi je sumljivo da je aq kriv. Neznam ni kako bi mogao tako da se iskrivi. Moguće je da je Looniz upravu sa plastičnim ramom. Ako imaš libelu... proveri tu policu na desnom kraju, sredini i na levom ''krivom''. ----------------------------------- Looniz Pet Feb 14, 2014 9:42 am ----------------------------------- Okreni tu policu na glavačke, ukoliko se klacka nije u redu. Uzmi libelu pa i sa njom proveri. I ja sumnjam da je akvarijum u pitanju, pre da je polica, eto tih "pisljivih" 2-3mm kriva da zezne stvar. ----------------------------------- Markus Pet Feb 14, 2014 10:30 pm ----------------------------------- Upravo to.var je povukao i malo podigo plocu,a i holsafi su pritegli plocu.Akvarijum je u redu danas sam gledao,ploca nije, vaser vagom proverio.Malo sam podigo plocu i izjednacio strane sad je lego lepo.Proverio Vaser vagom nije sto posto ravno ali je ok.Ali ipak cu staviti kvalitetan stiropor ispod za svaki slucaj.Hvala obojici puno na dijagnostici. ----------------------------------- irajh Sub Feb 15, 2014 12:34 pm ----------------------------------- Super je sto si uspeo da resis problem. Otvori temu o svom akv. pa da uzivamo zajedno! ----------------------------------- irajh Sub Feb 15, 2014 12:34 pm ----------------------------------- Super je sto si uspeo da resis problem. Otvori temu o svom akv. pa da uzivamo zajedno! ----------------------------------- Markus Ned Feb 16, 2014 8:04 pm ----------------------------------- Cekam isporuku biljaka.Cim slozim akvarijum i postavim da se ciklira,postavljam prve slike. ----------------------------------- Looniz Čet Feb 20, 2014 9:36 pm ----------------------------------- Mali update stanovnika 8) Slikano obicnim digitalcem, slike su takve - kakve su, a ribe nisu neki pozeri, odmah misle da ce da dobiju hranu pa se uspanice ispred stakla.. 2 kom. Skalari (cerkica je pocela da se interesuje ribicama, ali ne reaguje na manje (tetre i ostale), samo juri Skalate. Morao sam da pojacam stanovnike vecim ribama. :roll: http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_107148051_IMG_0433.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_53574026_IMG_0435.JPG 2 kom. Trichogaster leeri (za sada mali, nadam se da ce se razviti i dobiti lepe boje) http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_48031886_IMG_0481.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_49747311_IMG_0436.JPG Borac - jedini pozer 8) http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_58038530_IMG_0485.JPG http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_107148056_IMG_0434.JPG ----------------------------------- Nensi Čet Feb 20, 2014 10:19 pm ----------------------------------- Looniz,da nije malo mnogo riba za 125l?Mislim,filter jeste dodatan bonus,ali ne povećava zapreminu akvarijuma. ----------------------------------- Looniz Čet Feb 20, 2014 10:27 pm ----------------------------------- Tek smo na sredini :lol: ----------------------------------- simici789 Pet Feb 21, 2014 9:18 am ----------------------------------- Svi su ti stanovnici predivni, a o akvarijumu i da ne pricam , sreca tvoja sto imas alternateru "protiv uroka" :) ----------------------------------- Looniz Sub Feb 22, 2014 9:03 pm ----------------------------------- Ima par dana muce me par stvari, pa bih podelio sa vama. Postavicu i par slika da prikazem o cemu se radi. Slika 1. Mahovina na panju, koja je narasla i na ivici spada sa panja. Sta mi je raditi? Dali tu treba da je trimujem i secem ili da vucem-cupkam da sklonim visak? Nikad ranije nisam imao mahovinu pa ne znam sta da radim a da je ne ostetim. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_53580592_20140222_183900.jpg Slika 2. Zelena dlakava alga mi se pojavila na panju i na Ludwigiji Repens, na gornjim listovima pri vrhu, koji su na udaru svetla. Razlog alge je koliko ja znam zasicenost hranjlivim materijama i jakim svetlom. Takodje na panji ima i ponegde vrlo malo tackaste zelene alge, sto ukazuje na sigurno jako svetlo. E sad, Jos nisam video da je neko sa Juwel fabrickim osvetljenjem imao problema sa jakim svetlom :? Pitanje je, da li da skinem reflektore da malo smanjim kolicinu svetla? http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_63322533_20140222_183934.jpg Slika 3. Listovi limuna pocinju da propadaju, iako biljka napreduje i raste. Novi listovi su lepi i zdravi, a stari pocinju ovako da se buse i na kraju otpadaju. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_99506843_20140222_184027.jpg ----------------------------------- Looniz Pon Mar 03, 2014 11:08 pm ----------------------------------- E sad pitanje za tebe,gde si stavio Plant Pro neonku,napred ili pozadi?Baci neku sličicu u tvoju temu sa Plant Pro i Juwel Day,čisto da uporedimo kako je bilo sa Nature,a kako sa Day Evo na brzinu sam slikao, staklo je malo muzgavo, cerkica voli da se penje na stolicu i juri ribe po akvarijumu.. :roll: Prva slika sa Plant Pro i Juwel zuta, druga slika je sa Plant Pro (koja je pozadi) i High Lite Day (koja je napred) http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_46393357_20140207_200203.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_116156734_20140303_214940_HDR.jpg Meni se vise svidja ova druga slika, t.j. ta kombinacija, nekako je pre bilo sve zuto, a sada ima malo svetliji ton. ----------------------------------- simici789 Uto Mar 04, 2014 8:25 am ----------------------------------- Sad ste i meni resili dilemu - ja imam kombinaciju Nature i Day i sve je bas zuto. Znaci Plant pro. Inace akvarijum sve lepsi i lepsi. Sto se tice "muzgica", cekaj samo da vidis kako ce da ti izgleda staklo kada pocna ona da ih hrani, pa ih "seta" prstom po staklu..... (kao moja cera :) ). ----------------------------------- Vlad Uto Mar 04, 2014 9:27 am ----------------------------------- Lepo si ovo skockao, bravo. Kakva je situacija sto se algi tice? ----------------------------------- Looniz Uto Mar 04, 2014 9:29 am ----------------------------------- Alga zelena tackasta i dlakava je prestala da se siri kako sam skinuo odsijaivace, kao sto sam i mislio, bilo je viska svetla. Za sada je sve ok. ;) ----------------------------------- reventon Uto Mar 04, 2014 1:46 pm ----------------------------------- Sa mahovinom nikada ne mozes da budes nacisto, jer ne mozes da predvidis kako ce rasti. Ja sam je se otarasio upravo iz tog razloga. U svakom slucaju, sta god da radis, seckas, ili cak i cupas, porasce ponovo, bukvalno ni iz cega. ----------------------------------- djuraa Uto Mar 04, 2014 9:15 pm ----------------------------------- Druga kombinacija lampi definitivno daje prijatnije boje ..A akvarijum je sve bolji i bolji! :) ----------------------------------- nemanjatodo Sre Mar 05, 2014 8:48 pm ----------------------------------- Bolje izgleda druga varijanta,ali na kojoj varijanti bolje raste bilje? ----------------------------------- Markus Čet Mar 20, 2014 5:57 pm ----------------------------------- Pitanje jedno:kako ti izgleda bez odsjaivaca po ptanju algi?Posto ja imam Juwel rio 180 i sad ce vec 1 mesec a imam braon alge mallo po bilju ali nemam odsjaivace,sad dal da uzimam odsjaivace ili ne ?da mi ne bukne zelena alga ako ih nakacim?Inace neonke su 2 T5 Juwel high-lite Day 45W na 180l znaci 0,5 po litru i Juwel nema ono staklo da gubi svetlost izmedju neonke i vode.Sad od biljaka su anubije ,mahovina,Ceraptoperis i ludwigia repens rubin i Eleocharis acicularis,staurogyne repens.Sve u principu raste ceraptoperis pogotovo,rasirio se ko sasav,nego me bune te braon alge po liscu biljaka kontam da je to zbog slabog osvetljenja ili zbog pocetnog cikliranja aq.Inace dodajem Pro-fito i Easy Carbo svaki dan.Od algara imam 4 coridorasa i 2 ancistrusa.Neka iskustva i saveti?Sta da radim i da li je osvetljenje slabo za ove biljke? ----------------------------------- Markus Čet Mar 20, 2014 6:00 pm ----------------------------------- Svetlosni period je od 10 ujutro do 3 po podne pa pauza 2 sata pa od 5 do 10 uvece svetlo ponovo. ----------------------------------- Looniz Čet Apr 10, 2014 8:46 pm ----------------------------------- Pre nego sto budem ista napisao, mislim da je bolje da roknem forku stanja akvarijuma na danasnji dan :mrgreen: Verujem mnogi ce se sokirati, kao i svi moji prijatelji koji su uzivo videli sta sam uradio... http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_55886212_20140403_212647_HDR.jpg I evo ga, lenjivac na startu ;) Iskreno, nemam dosta vremena da posvetio svemu pa i akvarijumu, tako da, gledajuci mnoge "nezahtevne" akvarijume ovde na forumu (hvala Reventonu i TigerBarb-u sto su podstakli na ovo), resio sam da napravim lenjivca, koji ce nadam se lepo izgledati, a biti nezahtevan po pitanju odrzavanja osim redovne higijene. Jos jedna stvar koja je uticala na odluku su i nepoznati razlozi propadanja nekog bilja, dok je neko sasvim normalno napredovalo. Od bilja za sada samo Nana i Micrsorum. Polako cu popunjavati prostor (kako budu finansije dozvoljavale) ----------------------------------- Sijamski_Mrmot Čet Apr 10, 2014 9:37 pm ----------------------------------- Auuuu, "tata a šta je sa gospodinom Rajkovićem? sad mu nije ništa..." Što ga ubi skroz? :) Šalu na stranu, zanimljiv lenjivac u najavi, čekam progres ----------------------------------- simici789 Čet Apr 10, 2014 9:46 pm ----------------------------------- Pre nego sto budem ista napisao, mislim da je bolje da roknem forku stanja akvarijuma na danasnji dan :mrgreen: Verujem mnogi ce se sokirati, kao i svi moji prijatelji koji su uzivo videli sta sam uradio... Ja sam se sokirala :shock: :shock: :shock: Jedva cekam da ti se poboljsaju finansije bice sigurno super kao i prethodna varijanta, ali nema veze i dalje sa sokirana.... ----------------------------------- nesha barajevac Čet Apr 10, 2014 10:19 pm ----------------------------------- I ribe su se šokirale. Prelazak na lenjivca je izgleda neka prirodna pojava koja se omasovljuje i vreba svakog od nas :) Ne sumnjam da će i u ovom izdanju biti full. Budeš li pod uticajem "ove dvojice" zapatićeš ti i barbuse. Pazi šta sam ti rek'o 8) ----------------------------------- vorens Čet Apr 10, 2014 11:12 pm ----------------------------------- ja nisam ljubitelj biljaka koje prave lenjivca,sto ne znaci da akvarijum ne moze da se skocka lepo.reventon je odradio dobar posao,leoniz sad si ti na redu..steta za biljke iz predhodne postavke,pitam se zbog cega je propalo..to je vrlo diskutabilno.. ----------------------------------- Nensi Čet Apr 10, 2014 11:49 pm ----------------------------------- Mislim da ti nisi trebao to da uradiš.Ova rasveta na tako malo biljaka trenutno,plus imaš i hranljivu-vrlo verovatno bum algi,ali nadajmo se da se to neće desiti. ----------------------------------- nesha barajevac Pet Apr 11, 2014 12:00 am ----------------------------------- Nensi je u pravu. Biće povuci-potegni. Svetlo bi svakako valjalo redukovati a mogao si da ostaviš i nešto brzo/brže-rastućeg bilja (ne smem ni da se vraćam stranicu nazad da vidim šta si sve imao od biljaka :) ) da isisava višak h materija iz vode. Barem dok ne popuniš sa planiram biljkama. ----------------------------------- vorens Pet Apr 11, 2014 12:15 am ----------------------------------- predpostavljam da se podloga ispostila posle nekih godinu dana tako da nece imati mnogo udela u algama ako se budu stvarale..slaba je to koncentracija..ako je menjao podlogu novu ne vidim razlog da stavi opet neku hranljivu a formira lenjivca..dvetla svakako treba da smanji za anubije i mikrozorume..mada mikrozorumi veoma vole mikro elemente.. ----------------------------------- nesha barajevac Pet Apr 11, 2014 12:21 am ----------------------------------- Formiran je za Novu godinu, pre 3 meseca ----------------------------------- vorens Pet Apr 11, 2014 12:27 am ----------------------------------- da,oprostite onda,nisam gledao..onda ubacuk i kripte,nek one srcu iz vode,takodje idu uz lenjivca.. ----------------------------------- Looniz Pet Apr 11, 2014 9:35 am ----------------------------------- Hvala kolege na savetima ;) Ovako stoji vec 2 nedelje, svetlo sam redukovao gasenjem ranije i paljenjem kasnije, tako da za sada nema problema. Što se tiče hranljivih materija, menjanjem vode pokušavam da održavam normalan nivo, i čini mi se da uspevam. Od bilja koje planiram biće Bolbitis, kripte razne vrste, microzorumi i mozda pojacanje sa jos nana.. ----------------------------------- reventon Pet Apr 11, 2014 12:10 pm ----------------------------------- Au brate... :D Ako nesto, ne daj Boze, podje naopako, ja se odricem svake krivice :D Kojekude, ako si stvarno naumio da ga pretvoris u lenjivca, trebace ti jos grana i kamenja. Ono sto je hranljiva podloga za neke fensi biljke, to su ti grane i kamenje za ove lenje ;) ----------------------------------- Looniz Pet Apr 11, 2014 2:42 pm ----------------------------------- Au brate... :D Ovako je svako reagovao ko ga je video.. :lol: Sto se tice grana, to je sve sto imam i ne bih dodavao, jedino je u planu Lava kamen :wink: ----------------------------------- igla Uto Sep 09, 2014 2:15 pm ----------------------------------- Kako izgleda ovaj lenjivac sada posle par meseci? ----------------------------------- Looniz Pet Dec 18, 2020 12:28 am ----------------------------------- Pozdrav svim članovima foruma! Nije me bilo neko vreme (5 god. :lol: ), pa evo reših da se vratim u akvaristiku sa jednom novom postavkom već poznatog akvarijuma :wink: Prvo bih hteo da se zahvalim članu Horusu za ideju skejpa i za granu koju je nabavio za mene! :bravo: Akvarijum dobro poznat, Juwel Rio 125 (125 lit, nekih 110-115 kad se odbije grana i kamenje, podloga) Bez hranljive podloge, običan braon kvarc. Filter unutrašnji fabrički Juwel Bio Flow (u prethodnim postavkama je bio kanister Atman EF-4) Rasveta fabrička konzola juwel, 1xHigh Lite Day, 1xArcadia Plant Pro Formiran pre nedelju dana, piloti 3 ancija i 3 korija. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_268040567_Untitled-1024.jpg ----------------------------------- HORUS Sub Dec 19, 2020 2:30 pm ----------------------------------- Bilo mi je zadovoljstvo. Biće to sjajan akvarijum. ----------------------------------- Iwke84 Sre Maj 19, 2021 10:03 pm ----------------------------------- Zbog cega ste se ponovo odlucili za fabricki filter? ----------------------------------- Looniz Sre Maj 19, 2021 11:28 pm ----------------------------------- Zbog cega ste se ponovo odlucili za fabricki filter? Zbog prostora, a i mislim da je dovoljan za broj riba koji imam.. Kanister je svakako bolje rešenje ali i ovo zadovoljava za sada. ----------------------------------- Iwke84 Ned Maj 23, 2021 7:19 pm ----------------------------------- Ja muku mucim sa mutnom vodom i fabrickim filterom,voda je mlecna a pre dva meseca aktiviran. ----------------------------------- Iwke84 Ned Maj 30, 2021 4:40 pm ----------------------------------- Resio sam problem mutne vode zamenom filtera za kanister. ----------------------------------- mekses Sub Feb 05, 2022 1:57 am ----------------------------------- Da li je tema, tj pokretac iste i dalje aktivan na forumu? Upravo sam procitao sve stranice :) i bilo bi dobro videti trenutno stanje akvarijuma, ako je jos uvek u zivotu :) ----------------------------------- Looniz Sub Feb 05, 2022 3:56 pm ----------------------------------- Pozdrav, akvarijum aktivan, ali u nekom drugom izdanju za sada. U planu je neko ozivljavanje sa dosta biljaka, nekim novim skejpom. http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_137005779_IMG_6447.jpg ----------------------------------- mekses Pet Feb 25, 2022 9:46 am ----------------------------------- Super izgleda, mada mi je i ona stara verzija bila ekstra. Iz kog razloga si ustvari sve promenio, jesi imao neki problem unutra ili ti dosadilo :) ? ----------------------------------- mekses Sub Apr 09, 2022 12:51 am ----------------------------------- Prošlo je već vremena kako sam pročitao sve komentare na tvojoj temi. Ako se dobro sećam u izbornoj verziji si imao kombinacijiju Ramirezi i Trihogaster (Colisa Lalia). Možeš li samo reći kakva su ti iskustva u vezi sa tim, jer čitam da se zajedno ne preporučuju ispod 200 litara..