----------------------------------- LazarZ1 Sre Mar 11, 2020 5:19 pm Kako napraviti top off? ----------------------------------- Da li je neko od vas mozda pravio neki top off sistem? ----------------------------------- Peku Sre Mar 11, 2020 8:48 pm ----------------------------------- Potraži na netu DIY ATO. Najlakše ti je plovak i slobodan pad vode. Najsigurniji arduino povezan na tri nivostata ali to je za morski i za one koji hoće da se povežu na izvor vode koji može da preplavi akvarijum. ----------------------------------- peconis Sre Mar 11, 2020 11:28 pm ----------------------------------- Ja imam neki najjeftiniji kupovni ATO koji se sastoji iz tri komponente, a to su mini pumpa 12V DC , ispravljac 12v i senzor plovak. Senzor funkcionise kao najobicniji prekidac, kada je na donjoj poziciji pali pumpu i gasi je kad se plovak podigne u gornju poziciju. Pretpostavljam da te tri stvari na aliexpressu kostaju manje od 10e. Meni za sada funkcionise, a ako se desi da ne ugasi pumpu ili tako nesto, kanister za ro vodu je od 10l tako da nece da prelije ili napravi neki veci haos. Radi sigurnosti mozes da dodas jos jedan mehanicki plovak senzor, koji ce biti malo iznad prvog, u slucaju da se prvi zaglavi. Ako hoces nesto pametnije, arduino i vise senzora (optickih i mehanickih) kako u akvarijumu tako i u kanisteru za vodu, kao sto napisa Peku. Ali to je vec ozbiljan projekat. :D ----------------------------------- LazarZ1 Sre Mar 11, 2020 11:32 pm ----------------------------------- Sta mislite o ovome? #Aliexpress € 2,24 38%OFF | Aquarium fish culture supplies Aquarium system with high quality mini nano suspension automatic water injection system для T5 https://a.aliexpress.com/_dWkjsGx ----------------------------------- peconis Sre Mar 11, 2020 11:48 pm ----------------------------------- Ne znam koliko ti je veliki akvarijum ali na mom 65x56cm isparava oko 1 - 2l vode dnevno. Moraces ovo da punis na dnevnom nivou, kao i kad bi sipao vodu akvarijum. Sem izbegavanja manjih oscilacija u salinitetu, nikako nece da ti pomogne. I flasa vode zakacena na ivicu akvarijuma ne izgleda bas lepo. ----------------------------------- LazarZ1 Čet Mar 12, 2020 12:09 am ----------------------------------- Mene nesto bas mrzi da stalno dosipujem vodu tako da ovo na 40l akvarijuma bi funkcionisalo a ne verujem da bi isparilo mnogo vode i to bi bila flasica do pola litra najvise ----------------------------------- Peku Čet Mar 12, 2020 4:26 am ----------------------------------- Zaboravi na Kineze, trenutno ćeš jako dugo čekati na paket. U slatkovodnom sistemu ne moraš vodu da dolivaš svakoga dana pogotovu ako koristiš čeamovaču. Onda bolje sa promenom vode vrati nivo. [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2hKORALcJZQ[/youtube] I naravno ima i na našem forumu rešenje [url=www.akvarijum.org/forum/automatski-sistem-za-dolivanje-vode-u-akvarijum-t10296-15.html]Automatski sistem za dolivanje vode u akvarijum