----------------------------------- chavke Ned Maj 27, 2012 3:20 pm Kako proveriti da li je kamen pogodan za akvarijum - VIDEO ----------------------------------- Kako proveriti da li je kamen pogodan za akvarijum - VIDEO http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=TJgmr7iK2KI http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=TJgmr7iK2KI ----------------------------------- Ch.e.d.a. Ned Jun 10, 2012 6:56 am ----------------------------------- sta se to koristi za proveru,obican deterzent ili je to neka kiselina? ----------------------------------- Fiber Ned Jun 10, 2012 12:20 pm ----------------------------------- Sona kiselina, onaj rastvor koji imas da kupis u skoro svim prodavnicama. Samo pazite iznad koje povrsine proveravate, ja sam tako ostetio sudoperu. :roll: ----------------------------------- sasa-srb Pet Jun 15, 2012 6:29 pm ----------------------------------- kojom kiselinom moze da se proveri? tek sam sad procitao sve, izvinjavam se. znaci samo prospem cistu sonu kiselinu? ----------------------------------- sasa-srb Pet Jun 15, 2012 7:05 pm ----------------------------------- moze li da se proveri hlorovodonicnom kiselinom? ----------------------------------- Blue Pet Jun 15, 2012 7:24 pm ----------------------------------- Sona kiselina = hlorovodonicna kiselina = HCl. :) ----------------------------------- sasa-srb Pet Jun 15, 2012 7:49 pm ----------------------------------- Nisam bas neki hemicar :D . pise hlorovodonicna kiselina NaOH ----------------------------------- sasa-srb Pet Jun 15, 2012 10:21 pm ----------------------------------- natriumhidroksid ne pokazuje nista, uzecu kasnije sonu kiselinu ----------------------------------- Blue Pet Jun 15, 2012 10:23 pm ----------------------------------- NaOH je baza, sta bi trebalo da pokazuje? :) Moze da posluzi i obicno sirce, bezbednije je. ----------------------------------- sasa-srb Pet Jun 15, 2012 10:26 pm ----------------------------------- obicno jabukovo sirce moze da pokaze? ----------------------------------- sasa-srb Pet Jun 15, 2012 11:21 pm ----------------------------------- proverio sam 4 razlicite vrste kamena sircetom, svaki se po malo cuo tek kad priblizim uvetu. (prethodno sam samo plaknuo vodom) ... da li to kamenje valja? ----------------------------------- Vladimir95 Pet Jul 06, 2012 2:40 pm ----------------------------------- Pitam vas ovo po 2 put posto ne mogu da nadjem odgovor od 1 puta.. Da li je kamen ispravan ako iz njega izlazi ova pena,ili ako se nista ne desava? ----------------------------------- sasa-srb Pet Jul 06, 2012 2:42 pm ----------------------------------- mislim da sam vec odg na ovo pitanje... ispravan je ako NEMA pene ni sustanja. ----------------------------------- Kristina Pet Jul 06, 2012 10:50 pm ----------------------------------- A znate sta sam ja probala sa sodom bikarbonom sonom kiselinom i sitcetom da vidim koje najbolje pokazuje i ispalo je da je sirce najbolje pokazalo.Evo kako sam radila:Potopila jedan kraj kamena u teglu sa sodom i ono pocelo da izbacuje neke mehurice sirce pocelo da prsti na sve strane a sona kiselina kao na videu.Dok se na dreugom kamenu nije nista desavaloo. ----------------------------------- Vladimir95 Pet Jul 06, 2012 11:17 pm ----------------------------------- @sasa-srb Pa lepo sam napisao da ne mogu da nadjem odgovor od prvog puta :) Hvala u svakom slucaju. ----------------------------------- nikouro Pet Jul 06, 2012 11:45 pm ----------------------------------- mislim da sam vec odg na ovo pitanje... ispravan je ako NEMA pene ni sustanja. U akvarijumu sa ciklidima J. marlijerima imam kamenje koje reaguje na kiselinu. Jel mislis da sam stavio pogresan tj neispravan kamen ??? ----------------------------------- nemanjask Sub Jul 07, 2012 12:10 am ----------------------------------- Ne možete da se uhvatite jedne teme i da se nje držite stalno. Važno je da znate odakle Vam ribe potiču i kakvi su joj uslovi u prirodi. Afrički ciklidi vole jako tvrdu vodu i odgovara im krečnjak i ostalo kamenje koje povećava tvrdoću i baznost vode. Test sa kiselinom je prilično pouzdan jer će nam reći da li kamen reaguje sa kiselinom, tj da li je ne stabilan u vodi. To ne mora automatski da znači da nije pogodan za akvarijum. Većina riba voli mekšu vodu ali ima i onih kojima je tvrda voda imitiranje prirodnog staništa. Dakle, kada kapnete kiselinu na kamen i on počne da peni to je znak da je izrazito bazan i da ga kiselina neutrališe tj, da on neutrališe kiselinu, ove reakcije su burne i vidljive su golim okom. Ako posle sipanja kiseline nema nikakve promene znači da je kamen stabilan odnosno ne rastvorljiv u vodi i može da se koristi u akvarijumima sa ribama koje vole mekšu vodu. ----------------------------------- nikouro Sub Jul 07, 2012 1:02 am ----------------------------------- Upravo tako. Pisete kao da je taj kamen otrovan. Zaboga, nekoliko puta napominjemo da sve zavisi od vrste riba. U nekim slucajevima moze , u nekim ne moze da se koristi taj kamen. Sve zavisi od potrebe riba za odredjenim parametrima vode. Neke ce ribe ziveti i u tvrdjoj vodi, ali se nece mrestiti u toj vodi. Sa druge strane, neke ce se ribe i mrestiti u toj tvrdjoj vodi. ----------------------------------- carpforever Sub Jul 07, 2012 6:32 pm ----------------------------------- Ja danas kupim ovaj kamen i nisam citao sta pise,namenjeno ciklidima a ja drzim zivorotke i neznam sta da radim,dali da ga stavljam AQ :( http://img833.imageshack.us/img833/4480/kamf.jpghttp://img694.imageshack.us/img694/1079/kamev.jpg ----------------------------------- decky Pon Sep 24, 2012 2:14 pm ----------------------------------- Nasao sam nekoliko jako lepih kamenja. Nije mi jasno,ako proveru vrsim sa sonom kiselinom,koji i kakav je proces pranja - ispiranja od sone kiseline da bih mogao da ga stavim u akvarijum?? hvala ----------------------------------- Fiber Pon Sep 24, 2012 2:28 pm ----------------------------------- Nista specijalno, samo ga dobro operi pod jakim mlazom vode sa svih strana. ----------------------------------- Markonbg Pon Sep 24, 2012 4:06 pm ----------------------------------- Nisam bas neki hemicar :D . pise hlorovodonicna kiselina NaOH*g tako ne pise sigurno HCl je kiselina,a NaOH je baza tj ziva soda.Baza ne reaguje sa bazom ,zato i ne pokazuje reakcije sa kamenom. E sada u prodaji se nalazi mesavina 35%HCl-a i NaOH koja se koristi za otpusavanje odvoda,mozda si na to mislio tj, to kupio...ovo je na oko malo masnije konzistencije od ciste HCl ----------------------------------- decky Pon Sep 24, 2012 7:23 pm ----------------------------------- Nista specijalno, samo ga dobro operi pod jakim mlazom vode sa svih strana. OK , hvala ;) Opracu ga nekoliko puta , a onda cu ga za svaki slucaj nekoliko puta prokuvati i opet oprati ----------------------------------- IvanaBG Sub Okt 20, 2012 10:54 am ----------------------------------- A kako da proverim da li su neki korali koje imam dobri za akvarijum a da ih ne ostetim jer su jako krti i supljikavi? ----------------------------------- guppykiller Sub Okt 20, 2012 11:07 am ----------------------------------- Nikako, koralima nije mesto u slatkovodnom akvarijumu! Mada citao sam na jednom stranom forumu u nekoj temi da koriste mlevene korale i lomljene skolje za podizanje tvrdoce vode i kao da su pogodni za africke ciklide(tanganjika/malawi) jer posediju i neke minerale koji su korisni za njih, kao hemijsku filtraciju.. ----------------------------------- IvanaBG Sub Okt 20, 2012 11:12 am ----------------------------------- Aaa steta :( a sa kamencicima iz mora jel ista fora sa sonom kiselinom ili dovoljno da ih prokuvam? ----------------------------------- CoFi Sub Okt 20, 2012 11:39 am ----------------------------------- Ja imam kamenicice sa mora iz Crne Gore i stoje oko 4-5 godina u aq i sav zivi svet ziv i zdrav.. Nista ne fali. ----------------------------------- NikolaAr Sub Okt 27, 2012 1:07 pm ----------------------------------- Nabavio sam dzak nekog peska za peskiranje, sve sam prosejao i ubacio sam saku tog peska u casu sa sonom kiselinom i mozda 5-6 kamencica bele boje peni, taj pesak bi stavio u akvarijum sa gupikama. Da li im to smeta, da li bi voda bila mnogo tvrda??? ----------------------------------- chikavili Pon Nov 05, 2012 5:36 pm ----------------------------------- Pogodno kamenje za akvarijume: Granit, Škriljac, Lava (ne kuvati posto ce da puca), Kvarc, Oniks, Plavac, Okamenjeno drvo (samo prvo proveriti kiselost) Nepogodno kamenje za akvarijume: Krecnjak, mrtvi Korali, Ametist, Gips, Rude metala, Mermer, Peščar (kamen od koga se prave tocila, moze sadrzati razne nepodobne materije) ----------------------------------- Lex Sre Nov 21, 2012 7:03 pm ----------------------------------- proverio sam 4 razlicite vrste kamena sircetom, svaki se po malo cuo tek kad priblizim uvetu. (prethodno sam samo plaknuo vodom) ... da li to kamenje valja? nisam nasao odgovor na ovo pitanje, dakle da li je dobar kamen ako se cuje malo kada se priblizi uvetu ili nije? :) ----------------------------------- Fiber Sre Nov 21, 2012 8:00 pm ----------------------------------- Probaj dobro da ga operes, moze prljavstina na kamenu da sisti. Ako je kamen od neporoznog materijala ne bi trebalo uopste da sisti, ako sisti onda ne valja. ----------------------------------- Lex Sre Nov 21, 2012 8:10 pm ----------------------------------- Oprao sam ga opet, sisti kad skroz prislonim uvo i to iz rupa koje se nalaze na kamenu, posto ima dosta rupa po njemu. Po malo se vide i mehurici iz rupa kako prolazi vreme. Kamenje je vec bilo u jednom akvarijumu, ali ne mogu da saznam kod koga i u kakvom okruzenju. ----------------------------------- Fiber Sre Nov 21, 2012 9:45 pm ----------------------------------- Mozda je ostalo prljavstine u rupama, ko zna. Ako hoces okaci sliku tog kamena pa ce mozda neko da zna sta je u pitanju. ----------------------------------- Lex Sre Nov 21, 2012 10:15 pm ----------------------------------- Ovo su ta tri kamena i jos neka velika skoljka koju sam uzeo sa njima. Bili su u nekom akvarijumu zajedno. Cistio sam ovo zeleno po njima, ali vise ne moze da se skine. Kada sipam sirce i ono udje u ove rupe, cuje se cvrcanje. E sad ne znam, je l ovo valja icemu? http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_150392091_001.JPG ----------------------------------- filter Pon Nov 26, 2012 9:25 pm ----------------------------------- Ja sam poslusao stari dobri savet mog caleta koji se bavio akvaristikom. Stavio kamenje u lonac i kuvao pola sata,posle par puta isprao i u akvarium. Znam da je on tako i nikad nije imao probleme,nikakva hemija ----------------------------------- VeDe Pon Okt 21, 2013 12:54 pm ----------------------------------- Ja sam poslusao stari dobri savet mog caleta koji se bavio akvaristikom. Stavio kamenje u lonac i kuvao pola sata,posle par puta isprao i u akvarium. Znam da je on tako i nikad nije imao probleme,nikakva hemija to sam i ja uradio pa mi je vec sutra voda bila mutna... i ujutro sam primetio kada ugasim svetlo u akvarijumu se vidi kao dim... ----------------------------------- cukarac Ned Feb 02, 2014 10:09 pm ----------------------------------- cekaj a gupike u toploj recici u niskoj banji? ----------------------------------- dachacezar Ned Feb 02, 2014 10:33 pm ----------------------------------- Ovo predlazem Beogradjanima jer sam i ja iz Beograda. Odete do separacije ispod Pancevackog mosta i pitate ljude za par kamena za akvarijum i oni vas bez problema puste da birate sta hocete :bravo: Cak mi je i cuvar rekao sto nisam par dana ranije dosao da izaberem kamenje pa da mi on prokuva u nekom buretu da se ja nemucim kuci :bravo: .E sad neznam dali Dunavski kamen valja ali sam ga proveravao sa sonom kiselinom i nema pene sem na nekim komadima u koje je vidno usla prljavstina a ja ga poneo jer je bio lep za oko. Mada i to nije problem ,polomite ga gde je naprsao i dobro ga isperete i prokuvate i problem resen. Opet napominjem da neznam dali je Dunavski kamen pogodan za akvarijum ili ne ali nepeni. ----------------------------------- nikouro Ned Feb 02, 2014 11:15 pm ----------------------------------- Dunav, Sava, Morava, Drina ..... gde god ima peska i kamenja. Svaka reka ima svoje karakteristike pa samim time i pesak ili kamenje su razlicitih hemislkih sastava i oblika. Takodje, tu su i planine, kamenjari ... :) ----------------------------------- flithops Ned Feb 16, 2014 2:55 pm ----------------------------------- Zanimljiva tema...evo jos par napomena. Treba obratiti paznju da kamen bude potpuno suv, inace ce HCL ragovati sa vodom. Takodje, ovim mozete videti da li je stena karbonatna, odnosno da li ima visok sadrzaj krecnjaka koji ce se osloboditi u vodi, ali ima stena koje sadrze vece kolicine metala koji mogu biti jos gore, odnosno toksicne po stanovnike akvarijuma a naravno nece reagovati sa HCL. Zato oprez, izbegavajte jako obojene stene i one mekse...takodje, ako primetite bilo kakve promene boje stena izbegavajte ih. Pozdrav F. ----------------------------------- Fish Čet Feb 27, 2014 11:20 pm ----------------------------------- I gde da ja nabavim kamenje u NS-u? :D neka separacija? :D ----------------------------------- Bojan Pet Feb 28, 2014 8:27 am ----------------------------------- Jesi gledao na sljunkarama? Pocastis ljude i biras sta hoces :wink: ----------------------------------- Fish Pet Feb 28, 2014 3:36 pm ----------------------------------- Pazi, posto nisam bas iz NS-a , nemam pojma ni gde ima sljunkara :D ako neko zna neka me obavesti ;) ----------------------------------- monte Pet Feb 28, 2014 3:45 pm ----------------------------------- Google je moj dobar drugar :P ----------------------------------- Kowalski Sre Maj 07, 2014 6:04 pm ----------------------------------- a da li mogu da ubacim one sitne kamencice sa kojima se posipaju ulice kada je zima ? , koja je to vrsta kamena ? i koja bi bila procedura ciscenja ? :-) pozz :-) ----------------------------------- spaske1 Sub Nov 01, 2014 11:41 pm ----------------------------------- Znam za ovaj način provere kamena ali me zanima dali isto važi i za akvarijume sa Malawi ciklidima? Jer oni vole tvrdu vodu a i siga koja se koristi u tim akvarijumima često, je krečnjačkog porekla. ----------------------------------- DeMoNoiD Ned Nov 02, 2014 5:26 pm ----------------------------------- Nabavih ovo kamenje proverio sa sircetom nema nikakve reakcije....sa ovakvim kamenom se jos nisam sustretao bas je specificno a i nevideh ga da ima ovako neko nesto u akvarijumu...da li zna neko koja je ovo vrsta kamena? http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_471647307_last.jpg ----------------------------------- Flojd Ned Nov 02, 2014 7:41 pm ----------------------------------- Možda ti ovo pomogne: [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=aHoL5ydRcTw[/youtube] Bilo bi bolje da si slikao kad je stena suva. Pozdrav ----------------------------------- vlada_va Ned Sep 13, 2015 1:08 pm ----------------------------------- Bio sam malo u lovu na kamenje, nasao sam nekoliko zanimljivih supljikavih komada ali na njima ima i zemlje i mahovine i ko zna cega jos posto je planinski kamen u pitanju :) interesuje me kako da ih pripremim? Koliko puta da prokuvam i koliko vremenski? Da li je potrebno da dodajem so dok se bude kuvao kamen i koju kolicinu? ----------------------------------- Doksas Pet Nov 06, 2015 9:38 pm ----------------------------------- Ti si vec ubacio kamen :) , mada ono, preporucuju jedno kuvanje uz dodavanje soli i jedno bez soli, po oko pola sata. Interesuje me da li neko zna koji je ovo kamen? Testirao sa sonom kiselinom i nema reakcije osim na pojedinim mestima gde je prljavstina. Takodje probao i sa magnetom da vidim da li ima nekih metala, nista se ne desava... http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_482279545_20151106_202812.jpg http://www.akvarijum.org/forum/upload/uploads/_206691237_20151106_202824.jpg Takodje me interesuje cime bih mogao malo da obradim ivice kamenja jer su ostale ostre od lomljenja na manje komade? ----------------------------------- Sone_bg Pet Feb 19, 2016 4:05 pm ----------------------------------- Malo mi je nešto nejasno pa da priupitam, ako posle posipanja sone kiseline kamen peni, to samo znači da će biti dosta tvrdja voda ili znači da kamen i nije baš poželjan za akvarijum? ----------------------------------- Serene Sky Pet Feb 19, 2016 6:17 pm ----------------------------------- Da ni je bas pogodan za akvarijum, pogotovu ako ne znaš od čega je sastavljen. Posipanje kiseline služi da ustanoviš da li će se taj kamen restvarati vremenom u vodi i time povećati količinu rastvorene materije u vodi tj TDS. ----------------------------------- Sone_bg Pet Feb 19, 2016 10:48 pm ----------------------------------- A ako peni onda ce se sigurno rastvarati? U svakom slučaju onda tražim neke koje ne pene, imam već neke, sutra ide isprobavanje, nadam se da neće biti pene :) ----------------------------------- Sone_bg Uto Feb 23, 2016 1:18 am Zdravo ----------------------------------- Imam jedno pitanje vezano za pripremu kamena, posto si mi ti tamo odgovorio na forumu, pa da te priupitam, danas sam bas testirao kamenje sa sonom kiselinom i neko kamenje koje sam ubacio, nista se nije desavalo, to super, ta su dobra :) e sad bilo je kamenja koja su penila, al mi je to kamenje iz nekog obliznjeg potoka, ja sam ga ribao, al izgleda ne dovoljno i koliko sam skontao penila je ta prljavstina koja je ostala na kamena, koliko sam primetio i kada je skinem, kamen na tim delovima ne peni, sutra cu da kupim novu sonu kiselinu da ponovo probam, raspisa se ja, al glavno pitanje je dal taj kamen mozda valja ili? Ako npr primetim da ne peni ceo kamen, nego samo ti mali delovi gde je prljavstina, dal je on ok ili ne? ----------------------------------- Serene Sky Uto Feb 23, 2016 2:21 am ----------------------------------- Kiselinu možeš slobodno da razblažiš sa vodom ako hoćeš da skineš kamenac i zemlju sa i iz njega. Nema potrebe da puniš kantu sa 20% kiselinom do vrha. Ako pene sitne bele šare to nije strašno, ako nisu bele već druge boje onda ne valja za AQ. Onaj japanski seiryu stone (al pravi) ima šare od kalcita po sebe pa se opet svi grabe za njega kad se pojavi. Kamen možeš u rernu kratko da staviš ako nisi siguran dal je 100% biološki čist. Samo nemoj vreo da ubacuješ u akvarijum :D ----------------------------------- nikouro Uto Feb 23, 2016 5:49 pm ----------------------------------- Pre nego li se poigrate sa kiselinama treba da se priupitate : Da li mom zamisljenom biotupu tj organizmima treba tvrdja voda ? Ako planirate akvarijum sadiskusima ... onda imate dovoljno znanja ( ili samo novca ) da takav biotop i sredite. Nece vam pasti na pamet da kamen testirate. Ako vam je potreban biotop u kome moze takav kamen da doprinese boljem rastu, zasto se truditi oko kiselina i ispitivanja ?